Congres sindrom down!

Congres sindrom down! | Autor: paula2003

Link direct la acest mesaj

Rog moderatori sa nu stearga acest subiect.
Am postat aici pentru ca sunt multi care nu vor sa stie si alti de durerea lor(ca au un copil cu SD)


ASOCIATIA CARITAS BUCUREŞTI-B.A.C.H. ÎN PARTENERIAT CU D.G.A.S.P.C. SECTOR 1 ŞI
FEDERATIA RETEAUA ORGANIZATIILOR SINDROM DOWN DIN ROMÂNIA


SEMINARUL NATIONAL
SINDROM DOWN

EDITIA a II-a
BUCURESTI, 21-22 NOIEMBRIE 2006

SALA EXPOZITIEI
COMPLEXUL ADP SECTOR 1,1STR. POLIGRAFIEI, NR. 4


Program

SECTIUNEA I
“Sindromul Down în România”

Marti, 21 Noiembrie

09:30 Înregistrarea participantilor


10:00 Deschiderea primei parti a Seminarului
*Prezentarea partenerilor si a invitatilor de onoare din partea
Companiei Nationale Posta Româna S.A.
*Prezentarea Campaniei de informare si strângere de fonduri
Exista un drum catre o viata normala

10:15 Noul cadru legislativ din domeniul protectiei persoanelor cu dizabilitati, dna Monica Stanciu, Sefa Serviciului metodologie, standardizare si acreditare din cadrul ANPH, Autoritatea Nationala pentru Persoanele cu Handicap

10:45 Integrarea scolara a copiilor cu Sindromul Down, dna Prof.univ.dr. Ecaterina Vrasmas, Presedinte RENINCO

11:10 Integrarea în munca a persoanelor cu dizabilitati dupa ianuarie 2007, dl Eugen Preda, Directorul General al Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM)-prezenta neconfirmata înca

11:30 Pauza de cafea

11:45 Programele Special Olympics, dl.Cristian Ispas, Directorul Special Olympics (prezenta neconfirmata înca). Invitati Speciali: Ioana Ciobanu si Serban Nicolescu tineri implicati în programele organizatiei.

12:10 Informatii medicale de ultima ora în domeniul Trisomiei 21, dna Dr.Constanta Popescu Medic Pediatru

12:30 Proiecte de succes în România – dna Maria Vâslan, Presedinte ALDOCET si Presedinte Executiv FAROSDR
12:45 Sindromul Down – o provocare nationala Federatia Reteaua Organizatiilor Sindrom Down din România (FAROSDR), Eugen Stefanescu, Presedinte FAROSDR

13:15 Prânz

14:15 Atelier de lucru 1: Integrarea scolara a copiilor cu Sindromul Down
Atelier de lucru 2: Dependenta persoanei cu Sindromul Down, premisa in obtinerea gradului grav de handicap

15:30 Pauzaâp de cafea

15:45 Atelier de lucru 3: Pregatirea pentru viata independenta a persoanelor cu Sindrom Down.
Atelier de lucru 5: Mijloace de informare si comunicare moderne – www.sindromdown.ro si Forumul Sindrom Down.

18:00 Cina


Miercuri, 22 Noiembrie


10:00 Concluzii Atelier de lucru 1: Integrarea scolara a copiilor cu Sindromul Down

10:30 Concluzii Atelier de lucru 2: Dependenta persoanei cu Sindromul Down,
premisa în obtinerea gradului grav de handicap

11:00 Concluzii Atelier de lucru 3: Pregatirea pentru viata independenta a persoanelor cu Sindrom Down

11:30 Concluzii finale—Eugen Stefanescu, Presedinte FAROSDR

11:45 Pauza de cafea

12:00 Închiderea primei sectiuni

12:15 Prânz







SECTIUNEA A II-A
DEZVOLTAREA RETELEI NATIONALE
“FEDERATIA RETEAUA ORGANIZATIILOR SINDROM DOWN DIN ROMÂNIA”


13:30 Deschiderea celei de –a II a parti a Seminarului –
* Primirea de noi membrii în cadrul federatiei FAROSDR
* Adunarea Generala a FAROSDR

17:00 Închiderea seminarului
18:00 Masa/Plecare

Puteti sa va inscrieti pana maine, 08.11.2006 ora 14.
Pentru cei din provincie se asigura transport, cazare si masa.
Va puteti inscrie:

- prin telefon 0727224117- Eugen Stefanescu


Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Paula,
am mutat subiectul la Parinti si l-am facut sticky, e locul cel mai potrivit. am sa pun link spre el si la subiectul de la Cabinetul PSI.
Roxana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Multumesc. Eu ma gandeam ca la Diverse/generale se uita mai multi parinti.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Toti cei care doresc sa vina, sa participe sunt rugati sa sune ca se fac rezervari la hotel si trebuie sa stim exact nr. de locuri. Se deconteza drum, masa si cazare.

Va rog sa veniti toti cei ce puteti ca va fi ceva foarte educativ, noi in domeniu.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

paula,
felicitari pt acest seminar , sper ca parintii si cei implicati in lucrul cu copiii SD sa participe la acesta aciune si sa ne povestesti cum a fost...

Mari, mami de Ema

povestea Emei

poze cu Ema

ajutati la terapia pt Ema pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Nu este meritul meu, eu ajut cu ce pot.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:

d
doresc sa stiu daca exista o analiza speciala prin care se poate depista SD in perioada de graviditate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Da, la 20-21-22 de sapt. se face amniocenteza si este forte sigura.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

Am si eu o intrebare: Daca in urma amniocentezei descoperi ca fatul are S.D. ce faci???
Se poate face intrerupere de sarcina in sapt 20-21-22???
Eu una nu cred.

Luisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Tu decizi ce poti sa faci atunci. Este posibila depistarea unui copil SD, si nu numai si parintele este responsabil ce va face cu fatul.
Da, se pot face avorturi si la 22 sapt.

Cand am nascut eu fetita langa patul meu a fost o pustoaica de 15 ani cu o mini cezariana. Eu ma tot intrebam ce o fi aia???
minicezariana= avort cu fat prea mare(adica avea peste 6 luni copilul fetitei de 15 ani)




Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Revin cu detalii despre locatia congresului.

Evenimentul de pe 21-22 noiembrie se va tine in incinta Facultatii de Teologie Romano Catolica ,in curtea Catedralei Sf Iosif, str General. Berthelot nr 19 , sector 1,
REPERE- pe strada cu RADIO Romania, statia de metrou Romana , liceul Sf Sava, sau Ministerul Educatiei.
Toti cei ce-si doresc sa participe trebuie sa-si anunte venirea la nr. de tel. 0727224117(doar sa stim ca nr. de persoane, nr. mape, invitatii, diplome...)




Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Parintii cu copii cu Sindrom Down cu varste peste 15 ani, care doresc sa faca analizele gratis pentru aflarea cariotipului sunt rugati sa ne contacteze la telefon 0727224117. Persoana de contact Eugen Stefanescu.
Analizele se vor face la Institutul Parhon Bd. Aviatorilor, Nr. 34-36 in zilele de 15-16 noiembrie 2006 (miercuri si joi).


Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput