Congres sindrom down!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Vreau sa mai fac un anunt.
Vrem sa mergem cu copiii la inot si avem nevoie de cat mai multi copii. Cine este doritor dar nu a stiut, nu a putut.....acum are o sansa. Cu cat vom fi mai multi cu atat va fi un pret mai bun pe sedinta si poate si transport gratuit.
Astept inscrierile vostre aici sau pe PM.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:



ptr.PAULA 2003.EU CIND AM FOST GRAVIDA AM FACUT O ANALIZA BITESTSE NUMESTE,INCARE A IESIT PREDISPUSA LA SD.EU AIND AM AUZIT AM INEBUNIT ITI DAI SEAMA, ACUM NIMENI NU-MI SPUNEA NIMIC PRECIS,AM FACUT EC TRIDIMENSIONAL COPILUL ESTE BINE DAR SD NU SE VEDE ,NIMENI NU-MI S=SPUNEA NIMIC,MI S-A SPUS CA SE FACE ANALIZA ASTA AMINOCENTEZA,MI-AU SPUS RISCURILE CARE SUNTSI NU AM FACUT-O.REZULTATUL LA BITEST LA SD A FOST CA SUNT PREDISPUSA MAI MULT LA SUTA LA AVORT DECIT LA SD DATORITA RISCURILOR AMINOCENTEZEI.ATUNCI M-AM RUGAT LADUMNEZEU SI AM REFUZAT AMINOCENTEZA.ERAM DISPERATA DISTRUSA,AM STAT STRESATA TOATA SARCINA.ACUM AM O FETITA FRUMOASA FOC SANATOASA TUN
CA SE DEPISTEAZA LA ANINOCENTEZA SD SE FACE AVORT LA 5 LUNI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Violeta imi pare rau ca ai trecut prin ce ai trecut.
Eu am fost anuntata de ginecolog la 12 sapt ca este SD copilul. Nu l-am crezut, am vrut sa avem si o a doua parere si am fost la spuma spumelor, cei mai buni doctori cu cele mai avansate ecografe si toti au zis ca nu are nimic copilul. Daca copilul este SD se vede la eco, dar se pare ca nu vor sa-ti spuna toti doctorii sau pur si simplu sunt slab pregatiti. Putini sunt si cei ce isi asuma riscul de a te anunta.
Ma bucur ca ai o fetita sanatoasa si ca ai depasit cele 9 luni cu bine.
Sanatate multa fetitei.





Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:

dupa cite am inteles ai un copil cu sd ce sa-ti spun sunt trista ptr.tine,te-a descoperit la 12 sap la un ec normal
care este cauza sd virsta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

quote:
Originally posted by LuisaTL

Am si eu o intrebare: Daca in urma amniocentezei descoperi ca fatul are S.D. ce faci???
Se poate face intrerupere de sarcina in sapt 20-21-22???
Eu una nu cred.

Luisa



Luisa, in STATE, daca se descopera ca fatul are SD poti intrerupe sarcina pana in 22 de sapt.


PAULApupam cu drag pe ALEXANDRA

Elena38+
POZE

"Happiness is not having what you want.It is wanting what you have."Anonymous

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Accident genetic. Se presupune ca ar fi de la stres,(am un serviciu...) radiatii, explozii solare...Acum sa fiu sincera, nu ma intereseaza de unde este cauza. O iubesc enorm, am o experienta unica si greu de descris la fiecare gest, evolutie a ei. Este deosebita. Daca vrei sa o cunosti si ai sa ai ocazia, ai sa mai vrei sa o vezi, sa vorbesti cu ea.....e o dulce.
Da, la un eco. de spital, nici macar forte performant. Vrei sa stii dr.care la 10 sapt mi-a spus ca fatul este down?
Dr. Esanu de la Polizu.

Cu ocazia asta te invit si nu numai, sa va uitati la PROTV la ultima emisiune "Dansez pentru tine". Ai sa vezi 2 tineri (19 ani)indragostiti si au down. Mai multe va las pe voi sa descoperiti. Au si ei drepturi ca noi toti.





Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:

SUNT CONVINSA CA ESTE MINUNATA, CA ESTE UN COPIL SPECIAL,SUNT MINDRA DE TINE
ASTEPT SA VAD EMISIUNEA DANSEZ PTR TINE SI MAI VORBIM
VA PUP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

As mai avea o intrebare...
Daca in familie exista un caz de SD, de pilda am o nepotzica de 5 luni si ma gandeam daca este ceva ereditar sau pur si simplu este doar un "accident genetic"?

Mai stiu pe cineva care are un copil cu probleme (tot SD), dar se stia ca in familie a mai existat un caz cu SD, respectiv fratele bunicului persoanei respective.

Pana la urma daca se-ntampla, consider ca Dumnezeu ti l-a trimis cu un scop.

Luisa si Dorothy (24 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Este un accident genetic.
Cine vrea sa aiba un copil dar are in familie un caz sindrom down, trebuie sa faca neaparat analizele necesare depistarii fatului down. Este o regula. Nu se ia, dar se poate intampla. Sora mea daca va face un copil cu siguranta isi va face analizele respective. Baiatul meu cand va fi mare si va dori un bb va trebuie sa-si faca analizele daca vrea un copil sanatos.
Hai sa-ti spun etapele.

Mai intai mergi la un dr. foarte bun.
Ii spui ca ai in fam un caz down.
Faci analizele TORCI(la Cantacuzino) inainte sa ramai gravida. Dupa care vei urma sau nu un tratament.
Faci cariotipul tau. Mergi la IOMC (Emilia Irza, pe str. Lacul Tei) la dr. Tomescu. El iti va spune ce si cum.
Dupa care ceri acordul dr. daca sa ramai, ce sa faci....si te pui pe treaba.
Dupa ce ramai gravida repeti in primele luni de sarcina(primele 2) analizele TORCI, neaparat.
La 10 sapt. faci pliul nucal
Acum a aparut o analiza care costa 100 euro si se face doar din sange. Nu stiu cum se numeste(am auzit la congres) Aceasta analiza te scuteste sa mai faci la 20 sapt. amniocenteza.
Mergi la biserica si te rogi, si cu Dumnezeu inainte. Ca acum nu au sa se nasca numai down.

Sanatate multa si sarcina usosra, bb sanatos atunci cand va veni.






Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:

am vazut emisiunea impresionant.
exact cum ai spus au dreptul si ei la viata lor
tu am vazut ca ai 2 copii o fetita de 3 ani si un baietel de aproape 1 an sa-ti traiasca sa fie sanatosi .care are sd
? Citi ani ai
Eu am 32 ani si am o fetita de 8 luni

Mergi la inceput