Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (56)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

Buna seara fetelor....am intrat inainte de a merge la culcarica sa vad ce s-a mai intamplat cu fetele noastre....oricum deja nu mai prea pot sta scaun....mai mult intinsa....!
wowwwwwwww.......Dolores........Felicitari...Bine ai venit pe lume bebelina Catrinel...!.........sa te refaci cat mai repede si te asteptam sa ne povesesti...!
Multumim Darria atat de urari cat si de vestile aduse....
Ramsan...draga mea...iti doresc mult curaj ,desi vad ca tu ai....eu o sa ma pentru tine si iti doresc sa nasti usor si bebe Rares sa fie un voinic.......
Hai Ramsan
Nu iti spun pe numele real ca apoi se creeaza confuzii...si unele fete nu mai stiu despre cine e vorba...
Aelita...tu tot asa esti...scumpa ca si de obicei........imi pare rau ca ti-am facut pofta cu papanasii...maine iti dau reteta ca nu stiu cantitatile...se fac mai simplu decat gogosile si foarte rapid....si rezultatul e mmmmmm......si sa te auda doamne doamne...si sa ai dreptate cu nasterea...!
Cleo.....multumim de vesti...
HAI DOLORES ...
Se pare ca saptamana asta ploua cu bebeii.....
Bamboletta.........acum esti o mamicuta ocupata....!
Gata am plecat la nani....adica asa cred...nu mai pot sta pe scaun ca Mark face figuri.....va urez noapte buna si fara dureri...!
Ramona...sunt alaturi de tine.....


alexandra 38 + cu Mark Andrei
poze
burtik 37 saptamani
primii fulgi
"Una dintre cele mai mari bucurii ale acestei vieti este prietenia si una din bucuriile prieteniei este de a avea cui incredinta o taina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo29 spune:



Mioara merg la Gine I in Cluj la dr. Muresan Daniel.

Oana te . Te astept dimineata la cafea, suc, .

la

Simo 39+ cu David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcelac spune:

salutare fetele,

TOATE GANDURILE BUNE FETELOR CE AU NASCUT, SI DACA NU AM APUCAT SA SCRIU AM CITIT CAT AM PUTUT DE DES SI AM TINUT PUMNII PT FIECARE, SI II TIN IN CONTINUARE PENTRU VOI TOATE

Mie greu sa va incurajez azi, ca eu sunt pe ace... dar fruntea sus si sa mergem inainte ca toate se vor termina cu bine! Asa sa dea Dumnezeu!

iaca vin si eu muuuuuult din urma. Am mai muncit sa finalizez diverse la birou, si de vineri stau pe ace iar de azi sunt chiar ingrijorata.

Imi pare rau sa va stric ziua pe care o vroiati numa cu veshti bune, dar eu am una mai putin buna. La controlul de vineri dr a sesizat o ramanere in urma a lui bb de vreo 2 saptamani... plus un parazit la mine in urina, plus un oarece grad de anemie. Si la toate astea el mi-a recomandat pastile de fier in fiecare dimineata si ATAT, ne mai vedem in 13.

am stat eu USHOR ingandurata pana azi (ca tot aveam programarea deja facuta la un alt ecografist - SARU'MANA ASIZA SI 1.000.000 DE PUPICI!!!).

ei bine, vestea rea e ca bb nu numai ca e ramas in urma dar are si o disproportie intre dezvoltarea capului si restul corpului. Adica are capul mai mic cu vreo 2 saptamani. Ecografistul mi-a recomandat sa ma vada un alt obstetrician, la care printr-o conjunctura fericita am si reusit sa ajung tot azi, care a constatat acelasi lucru, fara explicatii despre de ce, de cand, de unde. Vestea mai linistitoarele e ca organele interne si tot ce s-a mai putut vedea se exista, sunt cu grade multumitoare de maturare, plamanii ar zice chiar ca bb e gata sa vina, doar ca sunt disproportiile astea de dimensiuni intre cap si femur si abdomen, plus ca nici media nu ne e prea aproape de varsta menstruala.
Acu trebe sa merg joi in spital la o monitorizare (spitalul in care nu vroiam eu sa ajung - GineI, dar daca acolo e doctorul nu mai fac mofturi si merg cumintica ca omul chiar mi-a inspirat incredere, plus ca am numai recomandari bune despre el - si nu va zic numele ca daca stiti ceva mai putin bun, eu nu vreau sa aud! ).
Nu pot spune mai multe, pana joi stau cu inima mica si cu toate simturile ciulite la miscarile lui bb, ca trebe sa dau alarma la cel mai mic semn de neregula (modificari ale frecventei si fortei luviturilor de ex...).
Si uite asa, de unde ma laudam cu o sarcina fara probleme... incepe stresul si pe strada mea... om trece noi peste toate... numa sa imi vad copila in brate ca respira si ii bate inimutza, fie ce-o fi!
Mai zice nenea dr. ca joi sa fim "psihologic" pregatiti de internare ca totul depinde de ce vedem la monitorizare

hai pa, mai revin

marcela 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

spalam vasele mai devreme si am cam inceput sa ma clatin, asa ca m-am bagat in pat si mi-am luat tensiunea. 12 cu 5. mi-a facut alex o cafea, si, ce sa zic, a crescut la aproape 13 dar tot cu 5. pe mine 5 mai interesa, nu aia mare... mai amuzant a fost ca stateam intinsa si am dat cafea pe mine si incep sa urlu ca e fierbinte, la care al meu ma anunta calm fara sa se uite de ce vociferez ca,, normal ca e fierbinte, acum am facut-o!``i-am explicat ca era fierbinte pe mine... in fine, sa vedem acum cum mai e cu tensiunea...

v-am zis ca imi era foame mai devreme. intre timp i-am mai dat cu o portie de supa, niste bruschete-mi le-a adus alex, si peste pane cu cartofi natur. acum ma declar satula, dar ar merge niste struguri din aia fara samburi, de care am uitat sa luam...

chris 35+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Buna! si felicitari proaspetelor mamici, succes celor care urmeaza sa nasca si nastere usoara!
Vroiam sa va intreb daca vreti un bouncer (balansoar cosh) pt minunea voastra, am unul foarte dragutz de vanzare cu numai 300 ron (bb al meu deja a crescut si nu il maiputem folosi), este in stare excelenta, l-am folosit f putin, este pt bb de la nou nascut pana la 8 kg, daca vreti pot trimite si poze, astept pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

marcela eu as zice sa nu te ingrijorezi inca, in mod sigur bebe o sa se mai dezvolte si dupa ce se naste, plus ca mai are inca timp sa ajunga la un numitor comun. tu intreaba dr ce se intampla daca ramane cu proportiile astea si dupa nastere, dar eu cred ca nu e asa grav. ma gandesc ca daca creierasul isi face treaba, e ok.tinem pumnii si sa ne tii la curent!

chris 35+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

Va pup pe toate, citesc deja de juma de ora, mi-am mancat taiteii cu lapte si nu ma indur sa cobor pana in bucatarie sa imi mai rastorn o portie in farfurie...mai bine mai citesc nitel.

Ramsan esti extraordinara cu optimismul tau!! Iti tin pumnii maine,o sa fie bine, o sa-l tii pe Rares in brate!! Multa, multa bafta!

Dolores si tie, acusica vine David!

Dandusica ai o Crinuta frumoasa foc! Impotriva colicilor aici se super recomanda ceaiul de anason, dat lui bebe si baut si de tine, tinutul bebelului cu burta goala pe propria burta goala si comprese calde.Valabil si pentru Bamboletta..inainte sa recurgeti la chestii de prin farmacii, incercati-le pe astea fetelor, poate ajuta

Aelita si copchila mea se misca mai putin in ultimul timp, si parca mai moale...mai intinde cate o talpita, mai scoate un cot..dar usurel...si eu am fost turbata saptamana trecuta, eram gata gata sa dau o tura pana la spital, dar dupa o cana de cafa cu lapte mi-a topait fata juma de ora. Cred ca sunt mai maricele acum. Poate nu mai au asa de mult loc.

Asizule nici eu nu mai citesc nici o poveste nicaieri. Si asa a fost ziua de ieri cum a fost..Maine mergi la eco? Iti tin pumnii.

Alexandra si eu refuz sa fac poze.Si eu sunt ca un porc, si plina de vergeturi si invelita intr-un strat adipos cat sa-mi ajunga muuult in caz de foamete. Lasa sa fie bebeii sanatosi. Ai un catel fruuumoooss!! Porcul meu e porc de-a binelea!

Cristina incearca cu bai fierbinti, cu ceai de frunze de zmeura...daca vrei sa-ti vina fata repejor!

Gata fetelor, ma duc in pat la nana...dar nu inainte sa mai mananc o tura de taitei cu lapte!

RAMSAN BAFTA MAINE!!!

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Wow,fetelor, ce de vesti!!!!!!!!!!!!!!
Vin si eu cu una: "salut. Danidani sunt.Am nascut duminica seara, 8;20 ,c-section,fata-Emma,3180g.Au fost ceva complicatii,dar important e ca bebe e ok si papa tzitzi".Asta e mesajul pe care l-am primit azi, de la Dana.Am si vorbit cu ea. A ajuns acasa, cu fetita,e bine acum, si ea si bebelusha,papa san si totul e bine. o sa intre ea poate maine, sa va zica mai multe.Oricum, ce a fost greu ,a trecut.
dandusa, ti-am vazut floricica,e superba,sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa,iar cu colicii,incearca sabSimplex,Iasminei i-a mers super bine cu asta, de i-am facut comanda speciala din tara, ca aici nu se gaseste asa ceva. Aici e ceva tare bun pt colici,Infacol,insa nu stiu daca il gasiti in Romania.
Loredana, felicitari pentru Rianna! In sfarsit,s-a terminat cu durerea cea mare si pentru tine... sa firi sanatoase amandoua, cat mai putini colici,iat tie refacere super rapida.
Aelita,in timpul travaliului,inima lui bebe este monitorizata. In cazul dublei sau triplei circulare de cordon, la monitorizarea lui bebe se vede clar suferinta fetala,tahicardie,sau mai stiu eu ce, iar primul lucru pe care-l fac medicii este sa te bage de urgenta in operatie, pentru ca nu po risca viata bebelushului pana cand mama ajunge la dilatatie maxima. Asa ca, stai calma,si nu-ti fa probleme.
Cleomoni,se pare ca asa este,nasc inaintea ta,si tu ,cum ai DPN imediat dupa mine, inseamna ca urmezi. Sa nu-ti fie frica, mami, uite, fii asa viteaza, ca mine,ca oricum se intampla,adica nu poti ramane graviduta pentru totdeauna. Uite, eu ma imbarbatez mereu,si-mi fac tot felul de scenarii,si-mi vine sa ma duc iar in centru, pe Oxford Street, doar-doar o fac sa iasa mai repede,ca pe masura ce ma gandesc mai mult si astept, ma apuca batzaiala.
Roxana,imi place ca te pregatesti pentru marea intalnire.Iti urez nastere usoara de pe acum, chiar daca o sa-ti zic si maine.
Simo,cred ca si tie iti vine randul.....Fii tare, mami,si sa treci repede prin tot,sa te refaci repede si sa ai un bebe sanatos.
Ramona,numai bine.Tu esti o puternica,o luptatoare, si o optimista inflacarata.Stiu ca la tine o sa fie floare la ureche, la cat de tare si pozitiva esti.
Gagici, va las acum. ma duc intr-ale mele,ca am de sortat niste cumparaturi,ca doar nu m-am putut abtine si am iesit iar azi la tocat niste bani.
Noapte buna la toate burticile, mamicile si bebeii,si numai bine si mult curaj la toate fetele care se pregatesc de marea intalnire.


37+,Iasmina Timeea si bebe Georgia Helia

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

Acum am citit mesajul Marcelei..

mie mi-au spus acum vreo 2 luni,inainte de un eco, ca ar fi normal daca diferentele nu depasesc 2 saptamani.

Am uitat de tema zilei:nu stiu nimic despre cine, cand si cum tre sa scoata bebele din spital, a mea vine acasa cu mine si cu tovarasul.Nu stiu nimic despre chestii pe care am sau nu am voie sa le fac cu sau fara bebe...prostii.

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mio75 spune:

Fetelor, eu ma tot uit la semnaturile voastre. Voi va dati seama ca toate care aveau pana in 40+ au nascut numai eu sunt singura care a ramas peste?
Nu eram ingrijorata, dar...mai este cineva care a trecut de 40 de saptamani? Daca da, sa dea un semn!!!!!!

Mio 40+2d

Mergi la inceput