Copilasii din 2002 (29)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Asta e lista completa cu vaccinuri a lui Julian... vaccinuri prevazute de statul California...

Decembrie 03, 2002: - la o saptamana
- Hepatitis B

Ianuarie 24, 2003: - la 2 luni
- DTaP/DTP
- HIB
- Hepatitis B
- Pneumococcal – conj
- Polio - PV

April 03, 2003: - la 4 luni
- Polio
- DT/TD
- HIB
- Pneumococcal - Poly

Iunie 09, 2003: - la 6 luni
- DT/TD
- HIB
- Hepatitis B
- Pneumococcal – Poly
- Polio

Noiembrie 25, 2003: - la un an
- MMR
- Varicella (chickenpox)

Martie 01, 2004: - la 1 an si 3 luni
- DTaP/DTP
- HIB
- Pneumococcal – poly
- TB Skin Test – tuberculosis – rezultat normal

Decembrie 02, 2004: - la 2 ani
- Hepatitis A

Decembrie 22, 2005: - la 3 ani
- Hepatitis A

Noiembrie 27, 2006: - la 4 ani
- DT/TD
- MMR
- Varicella (chickenpox)
- TB Skin Test – tuberculosis – rezultat normal
- Polio

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

va scriu si eu un pic daca tot am stat pana la ora asta.
La multi ani pentru Andrei si Andreea!
Sinzi daca vrei intr-o musca te ajut eu ..hihi..iti trimit o bagheta magica de la Mariuca.Daca ai sti in cate m-a transformat si pe mine.asa stau si eu ca tine pe langa usa la dansuri poate poate reusesc sa prind ceva.la gradi ii putem vedea pe camera dar eu sunt la scoala in perioada respectiva.
Asta seara Mariuca striga disperata mami mami e o albinuta la mine in camera..hihi..era o musca.
Nicoleta cred ca si vremea a fost in favoarea noastra.Aici e mult mai cald si e totul ok pana incepe vantul sa bata.I-am dat deja o cutie de oscilococcinum(ii dau o doza pe saptamana) si echinaceea(in fiecare zi).In rest nimic.Nu stiu daca de la ele sau pur si simplu s-a mai imunizat si ea.pana acum nu i-am mai dat asa ceva.Lucia si eu cred ca aerul de aici ii face foarte bine.
Ce fain ca o sa aveti patinoar.Eu inca n-am fost aici in Constanta.Poate o sa ajungem si noi.
va pup!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Va pupicesc si eu si va urez un 1 Decembrie cat mai frums!!!
Dupa cum se vede, eu sunt la serviciu, desi ar trebui teoretic sa fi stat acasa!
Sinzi, iti trimit o felie de tort virtuala:
http://new.photos.yahoo.com/bcatalina03/photo/294928803838681582/0
Bravo lui David, fiindca e sarguincios!!!
Nicoleta, si eu vreau la tine!!! Vrem aer de munte!
Gabi_K, urat, ce atitudine negativista la educatoare la voi!! ptr. ele!
Multumesc, Cornelia, Nina, Gabb, si tuturor fetelor care ne-au urat de bine!!! la toata lumea!!!



Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Multumesc Katty!!! hihi...asa dimineata imi prinde tare bine!!!! haha!!!
Am fugit....va pup si la multi ani Romania!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

http://family.webshots.com/album/556148874UKdszG
am pus si eu ceva poze noi...

si am primit si noi evaluarea de la gradi...o sa va spun mai incolo ca ff stufoasa si cuprinzatoare!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Super nice photos sinzi..
Ai cerut tu evaloare sau asa se face la voi la scoala de la 3 ani in sus... la a noastra se face numai de la 5 ani evaloare obligatorie, si la copii care li se par lor mai avansati .. sau daca parintele insista se face evaloare si de la 3 ani.
Maine punem si noi beculete de craciun... si sper ca pana pe 8 - 9 decembrie sa luam si bradutu.

Cateva poze recente cu Julian ... si cu mami lui si cu masina lui mami.

Va doresc la toate un sf de saptamana minunat si multa sanatate.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus.
Intru si eu de acasa, de pe laptopul sotului meu.
LA MULTI ANI! Romania. Am fost azi la defilarea din Piata din Schei, de langa Biserica Sf. Nicolae, Stefan a fost incantat de soldatii cu pusca... A fost frumos, dar probabil nu ca in Bucuresti...
Maine ne pregatim sa mergem la ziua de nastere a unei fetite, prietena lui Stefan de la gradi. Abia asteapta.
Sanzi, si eu vreau niste aerosoli pentru racitul asta almeu, dar nu se prea poate asa ca... sa iti trimit intr-un plic putin aer? La noi la pranz erau 7 grade, la 7 seara, 6 grade. Ciudata vreme! Felicitari pentru baiatul silitor.
Si noi ne pregatim de serbare, Stefan are de invata o poezie de 3 strofe despre un bradulet. Si 2 versuri de plugusor. Sper sa le spuna asa cum trebuie, pe 13 avem noi serbarea.
Gabi, imi pare rau ca trebuie sa renuntati la ceva si ca nu ati obtinut intelegere... mai ales ca anuntaserati... Urat din partea doamnelor.
Crig, vom incepe si noi cu oscillo, din ianuarie. Pana atunci il tot indop cu toate cele recomandate, joi am fost la control, am mai primit niste minerale (Beres), niste vitamine, trebuie sa reincep sa ii dau Ca si Vit. D... Si ceea ce este mai greu de acceptat... are platfus. Banuiam eu de ceva timp, dar acum ni s-a confirmat, l-am si dus sa ii ia amprenta plantara, peste 2 saptamani incepe sa poarte inaltatoare plantare. INcerc ca nu fiu suparata, il mosteneste pe sotul meu, si el a purtat si acum este ok. Sper sa scapam repede de ele, vreau sa ii fac si ghetute ortopedice, dar trebuie sa mai umblam la medici...
Cu mucii suntem pe sfarsite, azi am iesit de 2 ori afara, sper sa fie ok maine... Si eu tusesc putin. Saptamana viiitoare avem 2 petreceri de Craciun, in Brasov si in Cluj. Sper sa fie ok, sunt una dupa alta.
Mai intru luni.
Va pup,
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanae spune:

Sinzi da e foarte mare, dar si eu cand eram mica am fost la fel iar acum nu am decat 1,73 m.Mie imi este mila de ea ca uneori se scoala noaptea si plange ca o dor gleznele ( de la cresterea prea rapida).

Nicoleta parca tu intrebai de produsele de la Forever.Sunt bune nu exceptionale le-am avut si eu la farmacie.Eu ii dau Dianei pt. imunizare Septilin si Ursuleti(echinaceea) de la Walmark si vad ca ii merge bine, fata de imunoroyal.A racit doar o data pana acum si sper sa o tina tot asa.Anul trecut insa mi-a facut pneumonie.La Ribomunil face alergie.Sanatate.

la tot


Roxana de Diana-Rahela(8.05.2002) & Sarah-Rebecca (18.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Roxane, cred ca printre colegii ei de la gradi pare doamna educatoare!!! hihi!!! Am avut si eu in Ro la grupa pregatitoare (deci aveau aproape 6 ani) 2 fetite gemene (care se nascusera cu putin peste 1kg) care erau foarte inalte (nu mai stiu exact, dar tot cam asa 115-117cm!!) si una dintre ele lua tratament din cauza cresterii prea rapide...

Nicoleta, hai sa facem schimb de aer!!!! hihi!!!! Eu i-am luat lui David un ap de aerosoli (nu prea l-am folosit ) pe baza de apa si sare (sare de mare, sau sare normala!!) si optional poti sa pui substante mentolate...E foarte util si nici scump nu a fost!!!


Gabb, la noi la gradi se face o evaluare in functie de lectiile pe care le fac, nu e neaparat un examen si nici note nu au...
Adica primesti acasa o fisa (ca un dosar) cu lectiile care i-au fost prezentate copilului (prezentate inseamna ca le-a luat singur de pe raft si l-au interesat). In functie de asta ti se prezinta cat de bine si-a insusit lectia si scopul ei...
Apoi mai este o evaluare fizica (cu abilitatile copilului la nivel motor) si o caracterizare.

Montessori lasa copilul sa lucreze numai ce vrea el, sa petreaca timp cu lectia respectiva cat vrea, si sa o faca de cate ori vrea el!!!
Dupa ce ei isi aleg o lectie noua (pe care nu stiu cum sa o faca) educatoarea i-o prezinta, si este lasat sa incerce singur...Apoi copilul alege sa o repete sau decide ca nu e "de el"...
Pentru ca activitatile sunt aceleasi pentru varstele cuprinse intre 3-6 ani...unii pot sa faca inmultiri la 3 ani, altii la 6 sau poate nici atunci...Sunt lasati sa se dezvolte in functie de individualitatea fiecaruia...

Concret, David face cam 70% dintre lectii (ceea ce este foarte mult), cam 15-20% deja "mastereaza" (adica le poate prezenta singur altor copii sau educatoarei), si la abilitati fizice ok (la unele in urma varstei (cum ar fi legatul la sireturi) la altele peste varsta (cum ar fi echilibrul)...
Important este ca lucreaza, coopereaza si educatoarele sunt foarte multumite de el...

Oricum au o lista enorma de materii si merg pe toate in acelasi ritm (adica fac geografie, istorie, mate, geometrie, limbaj si activitati motrice de la imachetat servetele la spalat papusi!!!)



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

super nice sinzi.. bravo lui David si pupici

acuma ca ams i eu masina sutn mai tot dusa de acasa ... e atre bine cu masina.. azi la cumparaturi pt craciun, cadouri pt prieteni si pt decoratiuni.. maine sper sa punem beculetele si sper pana pe 5 decembrie sa avem si bradutu.

in 16 decembrie are Julian primul lui spectacol, canta cantecele de craciun si cantecele religioase... o sa aduc puze


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput