Copilasii din 2002 (29)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Si eu mai fac comparatie...trebuie sa recunosc...nu ma pot abtine..
Dar cred ca e normal...ca orice mama vede in puiul ei tot ce e mai bun, ii se pare cel mai frumos, cel mai destept, cel mai si cel mai....
E normal!!!!

Adevarul este ca fiecare copil este special, unic...si desi au in comun varsta sunt diferiti in rest.
In plus, vor trece prin atat de multe schimbari incat peste 1 an, 10 ani sau 30 de ani nu va mai fi deloc relevant ce au facut la varsta asta, care a inceput primul, cine a ramas codas...
Important este sa ii iubim, sa ii incurajam in orice fac, sa fim mandrii de ei si ei sa fie stie asta!!!!


Si eu vreau sa fac atat de multe cu David ca uneori stau si ma intreb dar el cand mai are timp sa se joace??? Sa alerge in parc???
Dar atata timp cat ii place, eu zic ca e ok!!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Chiar nu e bine sa facem comparatii intre copii, eu daca fac, numai ma enervez si nimic bun nu iese:(
Noi am avut doua reprize de plansete seara tarziu, nu mi-am dat seama de la ce. Lili nu s-a trezit de tot, parca o durea urechea, intr-un final i-am dat o lingura de nurofen si s-a linistit. Azi dimineata dormea pe ea, abia am tras-o pana la gradi:)

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus.
Am avut un week-end plat... Stefan a inceput sa manance mai bine decat pana acum... pentru ca nu vrea sa se culce seara si spune ca ii este foame...il hranesc, desi stiu ca nu este ok... Macar de s-ar mai ingrasa si el putin! Avem deja 30 de zile de Septilin, o fi doar impresia mea, dar ii merge foare bine. Daca are mucisori ii trec de la o zi la alta...
Elena, si eu am avut cateva perioade in care aproape intrasem in panica (pe la 2 ani si-a dat drumul Stefan la vorba, dar de atunci pronunta corect, alti copii insa vorbeau bine de la 1 an si ceva...) vazand ca unii copii faceau si spuneau mult mai multe decat al meu... Insa m-am linistit, comparatiile pe care le fac acum incerc sa fie constructive... Vad si ce fac altii, dar vad si ce face al meu... Imi vin idei si fac si eu din ce fac altii...
Eu ma gandesc ca, daca ar face tot ce fac toti ceilalti copii foarte bine, ar insemna ori sa fie un mic geniu, ori sa fie de 7-8 ani :)). Si eu ma supar cand vad ca el nu stie sau nu poate... sau ca eu nu am timp sau rabdare sa il cooptez in cate o actiune... Asta este. Vom reusi noi sa facem mai multe, doar sa mai crestem.
Crig, un pupic pentru mariuca si bulinutele ei... Cat despre iarna, a trecut de vreo 2 ori pe la noi, in ultimele zile am avut parte de muuulta ceata doar. Sincer, nu prea astept zapada. As vrea sa vina din decembrie, nu asa de rapid...
Sinzi, si eu ma gandesc la al meu ca fiind cel mai cel, asa este normal pentru mamici, nu? Ca cioara cu puii! Si eu sunt de parere ca ei trebuie sa aiba timp de joaca, si cu atat mai mult pot invata multe lucruri jucandu-se... La noi sistemul de invatamant este destul de rigid, in sensul ca inca de la gradi fac "lectii", stau mult pe scaunele... Nu toata lumea stie cum sa se joace cu ei astfel incat sa nu devina o corvoada gradinita...
Ma tot framanta gandul unui al doilea copil... Am atatea temeri... Mi se face frica...
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Buna dimineata fetele dragutele !
N-am mai scris ca am fost cam ocupata, dar v-am citit cu interes.

Nicoleta si noi ne gindim serios la salina, dar de 1 decembrie cred ca va fi aglomerat acolo. Te-ai interesat ? Se face vreo programare, ceva?
Noi poate mergem la slanic prahova ca e mai aproape, desi ne-ar fi tentat Praidul mai ales ca au si spatiu de joaca pt. copii.
Si succes la bb2 ! Numai sta mult pe ginduri ca o sa fie diferenta prea mare intre bebei !

Nina, sper sa nu-i cada dintisorii Cristinei, sa fie doar o sperietura !

Gabi_k, felicitari pt. noul nick ! O petrecere ceva ?!

Lucia Mirela, Prospanul e extract din iedera. Si Bogdan il ia acum. Se pare ca-l ajuta.

Sinzi, sper sa fie bine fetita. Si eu ca si Lucia sint cam paranoica... Mi s-a facut pielea de gaina.

Cornelia, stai linistita. Fiecare copil are "bubele" lui. Bogdan nici acum nu s-a acomodat la gradi si chiar plinge dimi cind merge... In schimb la serbarea de la gradi, la 2 saptamini de cind a inceput, m-a surprins ca a cintat si dansat cu toti copii. Fiecare copil cred ca are "ritmul" lui.
Nici B nu prea stie sa coloreze, are perioade cind se apuca de o anumita chestie, persevereaza, apoi uita de acel lucru, trece la altceva, sau reia ceva intrerup mai de mult. Nu prea vrea sa faca singur nimik, tot timpul cheama pe cineva in ajutor (mami, tati, buni, etc) cu toate ca de cele mai multe ori il pacalim, stam doar linga el si-l lasam sa se descurce singur.

Gabbriela, Bogdan a inceput cu "de ce"-urile de pe la 1,5 ani si nici acum n-a terminat. E dept ca numai intreaba de fiecare data, dar cind incepe, nu poti sa-l opresti. El intreaba de ce, tu-i raspunzi, el intreaba in continuare cu de ce, pina ajungi fara replica... Si atunci il pacalesc si deviez discutai Nu stiu daca e bine, dar dupa ce ai rapsuns la vreo 10-15 dece-uri, ajungi fara cuvinte.
Frumoase poze !
Cit priveste plinsul, cam asa am patit si eu saptamina trecuta cu Bogdan. Ajungeam la gradi in acelasi timp cu un tatic cu o fetita in brate. Fetita nu vroia la gradi si plingea, iar cind tati o lasa la femeile de acolo incepea sa urle. Bineinteles ca si Bogdan incepea sa plinga, desi pina sa apara fetita n-avea nimik. Incerc sa evit contactul cu acea fetita, dar e cam greu, mai ales daca apare imediat dupa noi. Am vb cu Bogdan si incet, incet s-a mai linistit, dar cum se linistea incepea fetita din nou sa urle si toata munca mea e in zadar. Dar nu ma las, mai insist. Cred ca si tu trebuie sa faci la fel, sa vorbesti cit mai mult cu Julian, sa treceti impreuna peste. Deocamdata nu cred ca e caz de medic, cred ca obtii rezultate mai bune tu. Parerea mea...

Elena, ma bucur ca la tine totul e normal. Sanatate multa si sa ne spui cum a fost la televizor

Crig72, noi parintii avem tendinta de a incerca sa facem din ei supercopii si uitam un lucru: ca sint copii si ar trebui sa-i lasam sa se joace mai mult, ca de invatat vor avea tot timpul. Cintatul la pian sa stii ca e o munca si chiar daca ii va placea la inceput, in timp va vedea ca va trebui sa stea sa studieze cind alti copii se vor juca. Mai las-o, e prea mica. Asa zic eu, care am facut 8 ani de vioara. Am inceput in clasa I si am facut pina in clasa a 8-a inclusiv. Eram f. talentata, toata lumea ma indemna sa fac liceul de muzica, dar n-am vrut, ca am vrut sa ma bucur si eu de clipele libere, sa ma mai joc, sau sa ma distrez... Desi imi placea sa cint, uram vioara ca-mi fura din timpul de joaca... Tu faci bineinteles cum crezi, asta era doar parerea mea si probabil ca nu prea buna.

In ceea ce ne priveste pe noi, nu sintem intr-o forma prea buna. De joi a inceput din nou sa-i curga nasul lui Bogdan iar de vineri a inceput din nou sa tuseasca, iar ieri iar a facut temperatura. Saptamina trecuta a fost la gradi, dar azi l-am tinut acasa, mai ales ca miine gradi pleaca in excursie la Sinaia si pe el nu l-am lasat. Ieri l-am tot doftoricit cu ceai de tei, ceai de ceapa si nuci, sirop de ridichi negre si i-am pus mamaliga calda pe piept, i-am dat Nurofen ca sa-i scadem febra si Prospan pt. tuse si parca e ceva mai bine. Tuseste mai putin si nu-i mai curge asa tare nasul, dar sa mai vedem. Am inceput de miercuri tratamentele recomandate de dr. Culcer pt. cresterea imunitatii, dar sincer nu vad nici un efect. Septilin ia si el de vreo 3-4 saptamin, acum ii dam Lantigen B si Imunobaby. Am inceput sa-i dam si IRS19, puf in nas, dar cum a inceput sa-i curga nasul a doua zi, am renuntat. Initial am crezut ca a facut alergie la el si de aceea ii curgea nasul, dar n-a fost asa.
Discutam ieri cu sotul, ca toate tratamentele astea n-au avut la Bogdan nici un efect. Poate chiar sint prea multe sau nu trebuiau date in acelasi timp, dar cind iti spun pediatrul sa faci asa nu prea iti vine sa-i iesi din cuvint, mai ales ca e vorba de copil.
Intre timp sotul care luase raceala de la Bogdan, a facut temperatura, a fost la dr si i-a prescris antibiotic. L-a luat, dar dupa 2-3 zile nici o schimbare, facea temperatura. S-a dus inapoi la dr de familie si a fost trimis sa-si faca o radiografie. Diagnostic: sinuzita. Astazi trebuia sa-i faca punctie sa vada daca are puroi sau lichid, dar cind s-a dus la dr i-a spus ca numai e cazul ca a inceput sa dreneze, i-a dat doar tratament cu antibiotic si sa revina peste citeva zile la control. Nu stiu daca v-am spus ca asta vara am cumparat un aparat "batista bebelusului" din Ungaria. Pot sa va spun ca-si merita toti banii ! Chiar daca pe Bogdan nu am prea putut sa-l conving sa-l foloseasca, sotul l-a folosit cu deosebit succes. S-ar putea ca din cauza lui sa-i fi inceput drenajul. Doctorita respectiva a fost f. interesata de acest aparat, ea nu auzise de el (normal, ca nu era pediatru )
Zilele astea vrem sa comandam un aparat salin, cred ca le va face bine baietilor si vom incerca sa facem o vizita si la vreo salina, cit mai repede si cit mai des.
Pina atunci, am instalat vasul cu apa pe calorifer si il folosesc putin fortat: bag apa fierbinte in el. De asemenea pun si ulei de pin/eucalipt in vasele de aromoterapie.
Ma lupt cu toata forta sa-i pun pe picioare si sper sa reusesc.
Si eu am tusit de am rupt pamintul, dar dupa o zi de codeina, m-am linistit. Stiu ca nu e tratamentul ideal, dar cind aveam deja 2 bolnavi in casa, sincer nu aveam timp/chef sa ma mai doftoricesc si pe mine.

Sper ca nu v-am plictisit prea tare, sanatate puiutilor si parintilor


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

ajutor ptr alexandru
Ajutor pentru Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus, Karina.
Eu observ ca sunt cam dependenta de desprecopii.com... :))
Imi pare rau sa aud ca Bogdanel este bolnav. Mai ales ca ia atatea medicamente si zici ca nu prea se vede... Poate incerci sa ii dai Septilin sirop... Poate se absoarbe mai bine. La Stefan eu vad rezultate foarte bune, acum nu stiu daca si-o fi revenit natural imunitatea sau chiar il ajuta siropul asta... Mi-e si frica sa ma gandesc la o noua imbolnavire... Numai daca vad ca isi trage nasul ma panichez... Sau daca se ineaca si tuseste :(((. Deja cred ca sunt paranoica...
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Buna dimineata, mamici, si o saptamana cat mai placuta!!!
Imi pare rau sa sud de pitici bolnaviori!
Karina, noi ii dam lui Andrei cam in fiecare seara un ceai de fructe cu vit. C, cu miere si multa lamaie. Cu paine cu unt sau branza topita. Ii place mult si am obervat ca nu prea a mai racit in ultima vreme! Si nici nu i-am inceput un program de imunizare!
Nicoleta, nu esti singura dependenta!
Gabb, vezi, incet incet si cu rabdare Julian nu va mai plange! Bravo!
Crig72, haiosica Mariuca, auzi: buline albe care cad din cer! Ar trebui sa le scrii!

Catalina & Robert-Andrei (4 ani)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Karina, petrecerea pt noul nick am sa-l fac cand termin divortul:) In 7 decembrie mai avem o infatisare, sper ca ultima.
Multa sanatate tuturor bolnaviorilor!
Nicoleta, de ce te temi sa faci bb2?
Apropo de pofta de mancare si ingrasat, Lili mananca portii de adult (de mult ma depaseste in cantitatile de mancare!!!), si are 16.5 kg.

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

La noi s-a facut frig...sunt cam 22-24 de grade si nu suntem pregatiti deloc...eu am o singura bluza cu maneca lunga...trebuie sa mergem la cumparaturi!!!!

Gabi si David mananca f mult...si are tot 16kg...si des!!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Sanzi, ma bucur:) Se pare ca sunt la fel, Lili e inaltuta si destul de slaba... daca pune pe ea ceva, imediat pune pe fund, sold, coapse, se ingrasa mai "feminin". Pe burtica nu pune deloc.
Karina, apropo de batista bblushului, noi am cumparat-o in urma cu 4 ani. Lili nu s-a putut obisnui cu ea, e drept ca a invatat sa-si sufle nasul pe la 1.5 ani, dar inca mai folosesc cand am impresia ca nu sufla destul de bine. Insa Robert cateodata imi cere sa-l aspir cand nu reuseste sa-si sufle bine nasul. Mi-a spus ca nu-i dureros deloc, ba chiar e o placere ca poate sa respire dupa ce l-am aspirat!

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

http://family.webshots.com/photo/2036238600065090328bGGgmG
cateva poze cu noi
Karina am inteles ce ai vrut sa-mi spui.Dar eu una nu vreau un super copil(in sensul pe care l-ai sugerat tu)..ca la urma urmei pentru noi sunt super fetite si super baietei nu?.Problema e ca eu chiar daca am dat-o la dans in primul rand am dat-o pentru miscare si sa se obisnuiasca cu un program.Nu vreau neaparat performanta.La fel si cu pianul as incerca dar nu as insista absolut deloc daca ar da semne ca nu-i place.nici mie nu mi-a placut vreodata sa fac ceva fortata.
sanatate si pupici!
somn usor si pe maine!







Mergi la inceput