Copilasii din 2002 (29)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Buna mamicilor!
Gabb, nu stiu ce sa zic, si eu cred ca e doar o faza, si va trece repede, mai ales daca vede ca nu tine si ii ignorati accesele de plans. Mai ales daca nu sunt serioase. Iar tu nu te epuiza, mai bine te linistesti, ca altfel nu se linisteste nici el!
Mira, bine ai mai revenit pe la noi!
Lucia, noi inca nu l-am vazut sa scrie invers, pentru simplul motiv ca nici macar nu incearca sa scrie! La noi sunt mazgaleli.
Elena, ce-o face? Ca n-a mai scris de mult!
Sinzi, Nicoleta, Nina, Cornelia, Gabi_K etc. va pup pe toate si va urez un weekend cat mai frumos! La noi e chiar frumos!

Catalina & Robert-Andrei (4 ani)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Gabb, eu nu stiu de ce fac ei asa. Si Lili face, are zile cand e isterica rau. Poate o doare ceva, poate ceva n-a fost o.k. la gradi, nu stiu totdeauna motivele, dar ma poate enerva si pe mine cand e asa:(((

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Nu v-am mai scris caci am avut niste zile mai aglomerate la serviciu.
Nicole, cred ca il supara ceva pe Julian, il nemultumeste si asa gaseste el sa-si arate nemultumirea.
Trebuie explicat cu multa rabdare, ca el nu mai este bb mic(ca tot vine ziua lui) sa planga din orice. Ce ar fi daca ai plange si tu(si chiar fa-o, cand ceva nu-ti convine, sa vada ca vorbesti serios), cand ceva te nemultumeste, nu-ti convine ?
Sa spuna ce nemultumire are si impreuna sa incercati sa o rezolvati.
La noi, Cristina era cu matzaiala(si luatul in brate). Si cu aceste argumente am scapat de matzaiala. Dar a durat ceva timp....
Asadar, inarmeaza-te cu rabdare si argumente si incet, incet, veti scapa de asta.
Fetelor, va doresc si eu un weekend cat mai frumos(noi suntem pierdutzi in ceatza....) si sa ne "revedem" cu bine, luni !
Am sa va scriu mai multe, atunci !



Un fulg pentru seara de Craciun
Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Si la noi este ceata deasa... nu se mai vede mai nimic...
Abia astept sa merg acasa si imi repar masina de spalat, a intrat in ea o balena de la un sutien, sunt cam suparata... Sper sa se rezolve repede.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Buna tuturor!
In ultimul timp nu am avut vreme de nimic (mai renovez ceva prin casa pana vine bebe2)! Burta imi creste intr-una, maine mergem iar la "televizor" sa vedem cum este bebelushul, George este nerabdator!
Katty, sunt bine! Atat cat mai pot la ora asta.
Gabb, nu am nici o idee cu ce se intampla cu Julian, la noi asa face George cand il aduc de la tara, unde probabil din orice plange dupa noi, apoi isi revine. E posibil ca fetita respectiva sa il fi influentat cumva, oricum sper sa isi revina pana la ziua lui!
Nina, la noi e o vreme de vis, parca e primavara, noi care de obicei treceam prin aceleasi temperaturi!
Mira, George e stangaci (adica mai are urme, pentru ca educatoarele s-au straduit sa il dezvete), eu incerc sa ii pastrez si indemanarile pe stanga pentru ca ii vor fi de folos in timp.
Sanzi, super poze, de abia acum le-am vazut!
Nicoleta, sper ca ti-ai reparat masina de spalat, eu nu stiu ce m-as face acum fara ea!
Cornelia, nici al meu nu face lucruri extraordinare... de scris nici vorba, nici nu imi fac griji. Vad ca este dezvoltat pe varsta lui si asta e important. Are o memorie buna, poeziile le invata din prima, povestile mi le reda acasa (mai inflorite de el), insa nu cred ca e perioada in care sa se dezvolte pe partea de scris litere sau cifre. Au timp la gradi si la scoala sa le faca pe toate!
De multe ori citind aici ce fac ceilalti copii, unii mai mici ca si George, ma necajeam... plus ca nici nu am timp fizic sa ma ocup de el foarte mult, ori seara e si el obosit de la gradi, nu are sens sa il incarc cu alte activitati! De asta nici nu am scris o vreme, vazand ca altii sunt mult mai inaintati decat el, mi-am zis ca nu sunt o mama ok, ca nu ma ocup de el, pana m-am trezit si am zis ca imi fac griji degeaba. La noi totul e normal si de asta ma bucur: sanatos sa fie, ca restul le facem in timp!
Va doresc la toti sanatate maxima si un sfarsit de saptamana linistit!
Elena

Mami "www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC" target="_blank">de George" (6.09.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Va salut si eu, si la noi este o zi superba! Stiu ca in weekend nu intra prea multe mamici, dar tot am gasit mesaje de la Nina si de la Elena.
Elena, nu cred ca e cazul sa te autocritici si sa zici ca nu esti o mama ok, fiindca nu e un copil mai dezvoltat ca altul, fiecare are ritmul sau! ! Asa ca poti sa intri mai des sa scrii!
Nicoleta, ce-ai facut cu masina de spalat? Sper ca e OK!
Nina, pupici tie si Cristinucai!

Catalina & Robert-Andrei (4 ani)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Noi azi ne pregatim de o zi de nastere a unui coleg de la gradi , apoi mergem la gradi ca se origanizeaza o petrecere de Ziua REcunostintei...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Elena, si eu cred la fel,ca si Katty, desi uneori am tendinta de a ma supara ca nu putem face si noi alte chestii. Insa imi dau seama ca fiecare face ce poate, copii sunt diferiti, unii au aptitudini innascute, altii sunt mai sensibili, asta e, fiecare cu norocul lui. La tine mai e si sarcina care iti da stari psihice mai deosebite, asa ca ce pot sa iti spun e ca atunci cand incep sa imi fac alte probleme decat trebuie imi aduc imediat aminte de ceea ce am bun cu adevarat in viata asta, o familie frumoasa, un copil istet si sanatos atat cat se poate si ii multumesc lui Dumnezeu pentru asta si restul sunt chestii mai putin inportante.


fara drept de semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

buna,
julian e mai bine,ieri nu a avut decat 2 episoade de plans fara motiv.. se pare ca explicatiile si rabdarea dau rezultate bune.

in legatura cu ce stie si ce nu stie sa faca copii... nu trebuie sa comparam.. de exemplu julian scrie litere, dar e total pe langa situatie la recitat poezii, picteaza frumos si e groaznic la desenat... deci fiecare se dezvolta in ritmul lui si fiecare are talentul lui...
julian de mic a fost atras de litere, cifre, cuvinte.... imia duc aminte ca George a lui HelleneC de mic era atars de muzica, recitat, cantat.. Liviu a lui Lucia de mic era cu desenatul... asa ca eu zic ... daca copilul se dezvolta normal, e sanatos , stie sa vb si stie baza pt cei de 4 ani nu trebuie sa ne facem nici una probleme.. eu eram speriata ca nu vb cursiv cum vb ai vostri si nu ma incanta cu nimic ca stie litere si cifre inainte la alti copii... incet recupereaza si el cu vorbitul, si incet vor recupera si altii cu litere.

PS: inca ceva, sistemul scolar diferea de ro si usa... aici la 5 ani ii invata sa scrie si sa citeasca .. in ro doar la 7 ani... aici la scoala nu ii invata poezi pederost... in ro da... deci diferentele de cultura conteaza in dezvoltarea copiilor - parere personala
pup si sanatate


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:


ce mai fac piticii si scumpele mele mamici?
vad ca unele vor bataitzaElena sa nu mai spui asa ceva.Si eu am spus-o candva( ma invinovateam din alte motive) si am fost sfatuita de persoane dragi mie .Nu mi-au placut niciodata comparatiile(stiti voi care) dar recunosc ca sunt interesata sa aflu cat mai multe de cum sunt alti copii de varsta Mariucai si chiar mai mari.Multe lucruri le aflu de aici de pe forum si selectez ,incerc sa fac si eu cat imi sta in putinta.Pe toate nu le pot face.Citesc mult la subforumul de psihologie si gasesc multe raspunsuri la problemele care ma apasa.Sau la gradinite..Azi la o petrecere am cunoscut o fetita care face pian de la 3 ani .Ma gandeam daca nu cumva ar trebui si eu s-o duc..Nu m-am hotarat.Vom vedea.
Asa ca..te asteptam cat mai des pe forum si sa incurajezi mamicile care vor sa devina mamica dubla.
Gabb la gradi la Mariuca la 5 ani ii invata sa scrie si sa citeasca.La 6 ani trec la scoala. Spuneai de poezii invatate pe de rost..de fapt la gradi la voi nu tot pe de rost le invata?(poezii sau cantecele).Intr-adevar sistemul e diferit la voi.Sunt multe metode pe care si eu le-as aplica...uf dar deocamdata nu se poate. (ma refer la cei mari cu care lucrez eu).Mi-ai spus mai sus de poze.promit ca o sa pun si eu cateva.
ieri mariuca se conversa la telefon si nu nimerea sa spuna fulgi de zapada...a iesit ceva de genul..bulinele alea albe care cad din cer..hihi a nimerit pana la urma.la noi e inca foarte cald si prea curand bulinele n-o sa apara.Nicoleta poate mai curand la voi.Ce ghinion cu masina.Poate reusiti s-o reparati.
pe la atelier n-am mai pus nimic .Am avut o perioada in care am tot pictat dar n-am avut cu ce face poze.Trebuie sa vad pe unde se nimeresc picturile Mariucai.cam multe de facut dar ce sa fac daca timpul nu-mi ajunge.mai nou m-am apucat de facut decoruri de Craciun si felicitari.Abia astept sa va arat ce minunatii am facut.
acum va pup si sper sa reusesc sa va arat cateva poze cu noi.
si noapte buna!o saptamana cat mai placuta!








Mergi la inceput