Copilasii din 2002 (29)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

sinzi , el scrie literele si cifrele singur cu mana, nu foarte frumos ca un copil de 8 ani, dar le scrie si iti dai seama ca e A b c d .. le scrie mari de tipar.

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Multumesc fetelor pentru raspunsuri si incurajari.M/am mai linistit, se pare ca e o trasatura de temperament.
Gabi K, daca si Lili e la fel, ei fiind Tauri, amandoi, e clar ca colega mea are dreptate si e si o trasatura a zodiei.
De vorbit vorbeste( chiar cam mult, dupa parerea mea), dar doar despre lucrurile care/l intereseaza(cam putine, zic eu). Si spune la orice "nu vreau" sau "Asa imi place mie", ceea ce e extrem de enervant.

Gabb Felicitari pentru Julian care stie sa scrie, deja.

Alte noutati despre noi:
Pentru ca nu se prea descurca cu scrisul si desenatul, acum refuza sa mai scrie sau sa coloreze, pentru ca el nu stie. Ii tot explic ca trebuie sa exerseze si treptat ii vor iesi mai bine desenele, dar cred ca si-a pierdut increderea.
Pe noi deja ne-au anuntat ca serbarea de craciun este pe 19 decembrie, iar Rares va fi fulg de nea. Slava domnului ca nu trebuie sa caut cine stie ce costum complicat.Ne imbracam in alb si ne punem o coronita de beteala pe cap.


Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus.
Am suferit ceva ieri, cand nu a mers site-ul!
Am citit tot ce ati scris, eu personal nu ma stresez (prea tare) ca Stefan nu stie sa coloreze, sa deseneze sau sa scrie. Nu mi se pare relevant pentru varsta lui si pentru dezvoltarea ulterioara. Dar va felicit pentru cei care stiu deja sa faca toate acestea!
Stefan este vorbaret si "se baga in seama" foarte mult, am observat ca vrea sa impresioneze, este un mare recitator si povesteste cu placere din povestile pe care le aude, ba chiar aplica si in realitate ce aude pe acolo ;)). Actiunile pe care le intreprinde in joaca lui sunt cu lux de amanunte (ex. cand incuie usi scoate un zgomot care imita sunetul cheilor in usa... , totul trebuie aranjat dupa o logica a lui, greu accepta indicatii din exterior...). Nu are rabdare sa vorbeasca si altcineva cand are el ceva de spus, dar vom mai lucra la aspectul asta. Si el ma ignora daca este foarte preocupat de joaca lui si daca nu-i convin propunerile mele...
Sinzi, si el invata lucruri nu tocmai pacifiste la gradi... dar este specific majoritatii baietilor, dupa cum am vazut.
Important este sa fie sanatosi. Vad ca ii merge bine, sper sa nu mai aiba probleme, am aflat de niste vitamine de la Forever, mai intreb de ele si poate din ianuarie ii dau, ele se dau la copii 2 pe zi, eu i-as da numai una.
Ati folosit?
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Va salut si eu dupa o zi de chin, in care m-am tot chinuit sa intru pe aici!!!
N-am apucat sa citesc chiar tot, dar revin mai tarziu!!!

Catalina & Robert-Andrei (4 ani)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Cornelia, eu zic ca ar conta si horoscopul chinezesc. Lili e cal, e un copil care se simte in largul ei daca e undeva afara, sau in incaperi mari, nu-i place fie limitata, ii place dezbracata, noaptea nu e capabila sa doarma pe saltea, sau pe partea ei de pat, nu suporta sacul de dormit.
Robert e taur si el, dar e din anul bivolului, e cam lenes, trebuie sa-i spun ceva de mii de ori pana ma asculta, felul lui de gandire e greoi, e incapatanat:)

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

quote:
Originally posted by Gabi_K

Cornelia, eu zic ca ar conta si horoscopul chinezesc. Lili e cal, e un copil care se simte in largul ei daca e undeva afara, sau in incaperi mari, nu-i place fie limitata, ii place dezbracata, noaptea nu e capabila sa doarma pe saltea, sau pe partea ei de pat, nu suporta sacul de dormit.
Robert e taur si el, dar e din anul bivolului, e cam lenes, trebuie sa-i spun ceva de mii de ori pana ma asculta, felul lui de gandire e greoi, e incapatanat:)

ex- gabibarta



Si Rares tot in anul calului, deci e clar ca are multe in comun cu Lili.

Nicoleta E foarte adevarat ce spui tu, dar desi stiu ca nu trebuie sa comparam copii de aceasi varsta intre ei pentru ca au dezvoltari diferite, talente diferite si sunt diferiti, nu pot sa nu ma uit tot timpul peste gard. Vorba sotului meu " Probleme ai tu! lasa baiatu' in pace."

Intradevar a fost foarte greu ieri fara forum.

Va pup si o seara placuta.

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Buna mamici!!
Ajung asa de rar pe la voi!!....acum cateva zile am reusit sa citesc, nu tot, daca ma apuc din nou iar nu mai ajung sa scriu.
Imi pare rau sa aud de copilasi bolnavi, multa, multa sanatae sa se faca repede bine!!
Despre noi nimic nou, eu cu serviciul, ajung pe la 6.30 acasa, mancare, jumate de ora jucat si la culcare. Imi vad asa de putin copilasii, mi-e asa de dor de ei. Abia astept sa vina ianuarie, voi lucra numai 4 zile, o zi in plus acasa nu e mult dar tot e bine.
De David.....incepe tot mai mult sa-l intereseze literele, stie sa-si scrie numele, mama si inca cateva litere. Oricum pasiunea lui au ramas trenurile si camioanele pe care le deseneaza tot mai frumos, dar binenteles tot cu o multime de roti.....o sa incerc sa va pun o poza cu un desen de a lui.
Am o intrebare.....David e stangaci si scrie de la drepata la stanga, nu ar fi mare lucru dar scrie si literele invers, de exemplu E si P le face invers. Aveti careva copii stangaci??? cum fac ei???

De cand sunt cu matusa-mea au inceput sa manace mai bine chiar foarte bine dar bineteles numai ce le place. Nu se mai uita atat la televizor, matusa-mea face ordine cu ei......ma bucur ca poate, eu sunt mai moale si cedam repede la maraielile lor. Dar din decembrie vine mama care are o slabiciune pentru ei, mai ales pentru David.....doar e singurul nepot intre 4 fete.....cred ca isi vor "reintra" in normal.

Fetelor, va las plec si eu acasa!
va pup, o seara placuta!!

Mira mami de DAVID (15.08.2002), DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

POZE CU NOI

Poze noi ....cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

quote:
Originally posted by miraklucker
Am o intrebare.....David e stangaci si scrie de la drepata la stanga, nu ar fi mare lucru dar scrie si literele invers, de exemplu E si P le face invers. Aveti careva copii stangaci??? cum fac ei???Mira mami de DAVID (15.08.2002), DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)POZE CU NOIPoze noi ....cu noi
Si Liviu face la fel. Evident ca ii aratam noi de fiecare data unde a gresit, ca trebuie sa inceapa scrisul din stanga, si daca litera e scrisa in oglinda ii spunem ca nu trebuie asa si ii aratam litera scrisa corect.
fara drept de semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

plange din orice.. va rog ajutati-ma ca de o mai tine asa inca o zi ajung la nebuni...
faza e asa.. a fost unc opil, cumin te, linistit, stia sa se joace singur, intelegea cand ii spuneam nu la ceva, stia sa astepte... daca nu reusea sa faca ceva incerca singur pana ii reusea.. bun.. asta a fost.
la gradinita a aprut o fetita nou care plange din orice.. efectiv orice, la numai 2 zile dupa ce a aparut fetita a inceput sa se schimbe comportamentul lui julian... la inceput era cu rabdarea, daca iiz icea sa astepte 1 min se punea pe plans, amz is nu avea rabadre, l-am ignorat.. dupaia a inceput cu plansul de cate ori ii zicea nu la ceva, dupaia ca de ce nu gaseste X jucarie, sau nu poate face Y lucru ca azi sa ma aduca in pragul disperari.. plange ca nu poate sa isi ridiece pantaloni, ca nu poate sa puna bicicelta pe trotuar, ca nu poate sa desfaca 2 lego una de alta, ca a cazut o masina de pe tir, ca a deraiat trenu de pe linie... ca un pic de lapitc a picat pe masa... efectiv plange din orice.. nu mai rezist nu mai pot, am incercat sa vb cu el sa vad ce are, nu are nici un raspuns, ba chiar se pune pe plans daca ma pun la nivelul lui si il intreb de ce incepi sa plange copile... isi pune fata intre palme si izbugneste in hohote de plans...
ce ma fac... cum o rezolv... cum sa procedez... nu mai stiu ce sa fac ... asa ceva nu am vazut de cand sunt si cand am vazut acea fetita ma miram ce o fi inneregula cu ea de plange intruna, tot nu imi explic, acuma vad acelas lucru la julian si ma sperie... il duc la medic, ce sa fac?
va rog sa imi scuzati greselile dar ma doare capu de imi bubuie, tremur toata si sunt epuizata din toate punctele de vedere.

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus.
Cornelia, eu cred ca este ok sa intreb si alti parinti ce mai fac ai lor copii, dar nu sa incepem sa ne speriem cand vedem ca al nostru nu face si nu stie... desi se intampla si asa... fiecare copil este unic si daca este ceva ce nu-i reuseste, va veni si timpul acela, poate cu putin ajutor... De dimineata Stefan a colorat un desen cu Winnie, nu fara sa depaseasca si doar cu o singura culoare, dar a fost din proprie initiativa si a incercat sa termine... Eu consider asta un progres . Sa avem putina rabdare cu ei.
Gabi, si eu sunt cal de pamant si sunt greu de strunit, insa cine stie cum, poate.
Mira, trebuie sa iti fie greu sa nu iti vezi copiii atat timp. Dar va fi mai bine, veti avea o zi in plus impreuna ceea ce mi se pare superb! Felicitari pentru progresele copiilor tai!
Lucia, ma gandesc la faptul ca nu ar trebui sa illasi sa scrie de la dreapta la stanga... POate ar trebui sa faci niste exercitii pe care le-a explicat Sinzi, cu descarcare de obiecte dintr-un bol in altul de la stanga la dreapta.
Gabbriela, nu stiu ce sa iti zic, poate este o faza si va trece. Poate ar trebui sa inteleaga ca daca se smiorcaie nu va primi ce cere si ca Lego oricum nu se va desface singur. Eventual incearca sa ii spui ca abia dupa ce se linisteste il vei ajuta...
Va pup si revin.
Nicoleta

Mergi la inceput