Copilasii din 2002 (29)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Buna ziua dragi mamici.

Noi ne/am intors la gradi, dupa o saptamana de vacanta. Suntem apropatwe sanatosi( adica, din cand in cand tuseste, mai ales dimineata), in rest este super rasfatat si NEATENT.

Despre asta as vrea sa va povestesc. Rares est extrem de neatent, nauc, cu gandurile aiurea. Nici la gradinita, nici acasa nu prea participa la viata celorlalti, el povesteste tot timpul despre masinile lui, despre filmele lui sau recita cine stie ce monolog(tot de pe la televizor), ii spun sa/si puna papucii si el isi scoate pantalonii, apoi il apuca rasul, nu e atent pe unde merge, etc.
Iarasi e total nedescurcaret, el intotdeauna e ultimul la masa, la dansuri, la joaca, nu stie sa/si pastreze randul, locul...

O colega imi spune ca e o caracteristica a zodiei-TAUR, dar parca e prea de tot. Stiu ca Gabi K are copii tauri sau poate mai aveti si voi. Ati intalnit astfel de "simptome".

Referitor la preferintele sale, e topit dupa toate jucariile pe care le prezinta postul Minimax, desi site/ul minitoys nu functioeaza, afiseaza ei acolo un telefon, dar l/am uitat. M/ar interesa preturile acelor jucarii. Or fi foarte piperate?
I/am cumparat de la Qullle un simulator auto care cred ca ii va place mult, dar il va primi de la Mos Nicolae deci trebuie sa mai astepte putin.

Multi pupici si sanatate,



Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Cornelia, si al nostru a avut o perioada, prin vara, in care nu coopera, parea absent, nu raspundea, il strigai si n-auzea.
La serbarea de sfarsit de gradinita nu a participat la cantecele, total absent!
I-am zis si doctoritei la controlul de la 4 ani si ne-a zis sa-l monitorizam mai atent si sa-i spunem daca se repeta.
Am vorbit cu el, cu rabdare, si l-am bagat intr-un "program" de genul: daca il strigam sa zica "Da, mami (tati, buni, etc. sau cine-l striga). La inceput mai uita, dar apoi, incet-incet s-a obisnuit sa fie mai atent la ce e in jur si s-a corectat! Nu l-am fortat, nu l-am certat, dar am fost mai fermi, ca sa inteleaga ca e o chestie serioasa! Acum e OK!

Catalina & Robert-Andrei (4 ani)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Stefan este destul de prezent, dar nu m-as speria daca ar fi absent, tati este mai aerian...:))). Depinde de temperament, poate nu ii place sa iasa in fata, numai sa nu il lasati sa isi creeze o lume a lui... Mici inchideri in sine nu au facut rau nimanui. Trebuie insa antrenat, daca nu vine de la sine.
Va pup, plec.
Ma duc acasa. Sau in Selgros? :))
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

ceau mamicutelor... si sanatate la toti piticuti...

noi suntem mai bine... incet incet ne revenim de la flu... gradinita merge bine si Julian progreseaza tot mai bine "rezultatul testelor sa vada la ce nivel este au iesit asa: pt coopii de cls I e intre C si A - predomina B si cativa de A cativa de C si pt copii de kindergarden e intre A si B - predomina A" ... foarte bine dupa parerea lor si insista sa il dau cu o clasa mai sus dar eu nu vreau.
canta intruna prin casa si coloreaza/picteaza enorm de mult.

si el mai e absent uneori, adica il strig si nu ma aude sau nu vrea sa ma auda... si am vb cu pediatra... a spus sa aplic exact aceeas metota descrisa de katty... de cand o aplic raspunde si el cu "yes mami, I'm here but I'm not going over there" ... ma dispera cand raspunde asa dar asta este... acuma suntem si la faza mult no no no si why not... sper sa ii treaca rapid si faza cu what is this, but why, but how si lista continua...

curiozitate: ai vostri au trecut repede de no no, si de "de ce?"
si inca una ... copii care vb 2 limbi.. in ce faza sunteti acuma cu ei , mai vb ro sau doar inteleg.. al meu nu mai vb asa de mult ro, dar intelege tot si imi raspunde in eng...

nice photo sinzi... o sa ii mai lasi la David paru mare sau nu?

uite si o poza cu mine si cateva cu Julian ...


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Cornelia, la mine Lili se comporta exact asa. Si nu numai in ultima vreme. Nu e absent, receptioneaza tot, dar nu reactioneaza si pare ca n-o intereseaza doar anumite lucruri. In urma cu un an am dus-o la psiholog ca sa exclud autismul. M-a linistit ca nu e vorba de autism, insa dezvoltarea ei verbala e ramasa in urma, iar dezvoltarea non-verbala e la nivelul copiilor de 7-8 ani, si asta la nici 4 ani!
In rest recita si ea capitole intregi din filmele ei preferate:)

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

l-ai descris perfect pe Julian... numai ca in ultimile 2 luni afacut progrese mari la vorbit in eng...
eu cred ca totul tine de personalitatea copiilor.


quote:
Originally posted by Gabi_K

Cornelia, la mine Lili se comporta exact asa. Si nu numai in ultima vreme. Nu e absent, receptioneaza tot, dar nu reactioneaza si pare ca n-o intereseaza doar anumite lucruri. In urma cu un an am dus-o la psiholog ca sa exclud autismul. M-a linistit ca nu e vorba de autism, insa dezvoltarea ei verbala e ramasa in urma, iar dezvoltarea non-verbala e la nivelul copiilor de 7-8 ani, si asta la nici 4 ani!
In rest recita si ea capitole intregi din filmele ei preferate:)

ex- gabibarta



Sanatate si numai bine

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nicoleta, da stiu!!! Si David aude tot felul de minuni pe la gradi si imi vine cu chestii de care nici nu am auzit!!!! Mai nou e vb de Power Ranger...si joaca niste jocuri cam agresive.......tot invatate pe la gradi!!! hahaha!!! Astia chiar nu ii cultiv!!!


Lucia, solutia mentolata este optionala...o poti turna, sau nu...(s-ar putea sa mai fie si alte soltuii care se toarna acolo...nu stiu...)
Noi din fericire nu am ma avut pb cu tusea...dar dr de aici e sceptic...(i-am spus ca l-am tratat cu singulair) si a spus ca sa nu spunem inca hop!!!


Katty, nici David nu a participat la serbarea de anul trecut de Craciun...(poate ca nici nu avea inca 3 ani si era prea mic!!)...dar nu a vrut deloc sa faca ce faceau ceilalti copii, si el e Gica contra!!! Acum vad ca a inceput sa fie mai interesat de activitatile in grup, si la gradinita chiar ii place sa faca lucruri care il scot in evidenta!!!
Chiar ieri a fost "copilul zilei", adica trebuie sa tina steagul cand se spune imnul, sa arate ziua la calendar, sa sune clopotelul cand e timpul pentru iesit afara sau daca e prea galagie...si a fost tare mandru!!!!


Gabb, bravo micului geniu!!! Dar le-a dat teste pentru nivel de cls I??? Cum daca ei inca nu stiu sa scrie???
David inca e cu nu...bineinteles, nu cred ca vor scapa de el prea curand!!! Si cu de ce...dar parca nu chiar asa mult ca imediat dupa ce a implinit 3 ani!!!

Eu vorbesc foarte mult cu David romaneste, ca toata lumea din casa, si prietenii nostrii romani, si DAvid vorbeste in continuare perfect romana...(se mai balbaie el, dar nu incurca limbile)
Cat sta la gradi, bineinteles vorbeste engleza, si cred ca aproape a ajuns la nivelul unui copil de varsta lui...si il aud ca o mai da si pe spaniola din cand in cand!!!!


Nici noi nu prea il lasam pe David la tv...de fapt nici nu are timp saracul...ca dupa gradi de obicei avem o gramada de activitati, fie inot, fie la piscina, fie in parc cu bicicleta, fie la prieteni in vizita!!!
Sambata a vazut si el filmul "Cars", i l-am cumparat ca aici ii fac mare reclama si i-a placut tare mult...acum povesteste la toata lumea despre Lighting McQueen!!!!
Eu maine merg cu ai mei de la gradi in excursie si de abia astept!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

pe julian l-au testat individual pt ca zic ele vad potential in copil si o minte foarte ascutita si lucra cu el sumplimentar fata de restul clasei... julian scrie cuvinde deja ... vreo 30 de cuvinte stie sa scrie, sa le recunoasca ori unde le vede scrise si sa le spuna pe litere fara sa le vada.
daca nu ar fi asa de timit si ar vorbi si nu s-ar ascunde atat ... off ce mi-ar placea sa vb si tot ce stie .. asa cum vb ai vostri frumos si cursiv...
ele spun ca e un copil foarte destept pt ani lui, tineti minte nu dotat... destept.. dotat inseamna ca face progrese in timp foarte scurt adica in perioade de la o luna la alta... dar julian are progrese in valuri, adica o data la cateva luni are un val dupaia cateva luni stagneaza la acel nivel, si dupaia la cateva luni iara urca...
vor sa il testeze in decembrie iara... si atunci o sa va spun iara daca a urcat cat de cat sau a stagnat...

eu nu gasesc nici un sport, nici un instructor de innot... nimic :( sa il duc pe perioada de iarna... asa ca ma alearga pe mine cu bicicleta prin park

si sanatate la toti ...


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Gabb, le scrie cu mana lui sau le scrie din litere deja desenate? Adica stie sa traseze literele cu creionul? Dar poate sa citeasca cuvinte noi?
La noi la gradi nu ii testeaza (pt ca montessori lucreaza individual si nu pe teste stas) asa ca de abia cand va trece de la kindergarden la scoala va da testul obligatoriu (chiar daca va urma tot scoala montessori)...si nu ma grabesc deloc!!!
David nu poate sa scrie litere...de abia traseaza cercuri, linii, curbe si timid ceva ce seamna a oameni, case, pesti...etc...

Ce s-a intamplat cu site-ul???



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

http://family.webshots.com/photo/2985461600087737923eHeifm

Asa ne-am distrat noi azi la Butterfly World...a fost tare frumos...desi cam cald...uf...cica anul asta nu se racoreste pe aici...


Ah...si sunt tare incantata...l-am cantarit pe David in seara asta si are fabuloasa greutate de 16.300kg!!!!...Nu imi vine sa cred...!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput