Prematur !!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

multa sanatate Sarei si ne rugam sa fie totul bine!

Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Ce mai citim noi
Pe unde ne mai plimbam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Incerc sa va pun o poza : SARA la Galati
Sara

Liliana si Dani

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

e frumoasa fok si arata f. bine!!!



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Doamne, ce mititica e! Am si uitat cum arata un copil minuscul! Am vazut poza si am alergat sa scot costumasul Dariei - primit in spital de la o fundatie umanitara australiana (doar ei aveau costumase -0000, in care sa incapa bebei de 1 kg).
Doamne, mare e Dumnezeu! Sa traiasca Sara si sa se faca mare si frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciristina_serban spune:

Printesa Sara arata intr-adevar foarte bine si sunt convinsa ca se va intoarce acasa victorioasa impreuna cu parintii ei. Multa sanatate si putere ii dorim....

Cris si bb Razvan (23.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

In poza a-ti putut vedea ceea ce medicii din Galati numesc "avorton" nu ma pot abtine sa fiu caustica... azi am mai primit niste asigurari ca nu o sa reziste.
Sara

Liliana si Dani

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Ce frumusica e Sara !!! Fetita mea s-a nascut la Cuza Voda la 37 saptamani, dar n-a crescut bine in sarcina si a avut 1400 grame. Am stat o luna cu ea in spital si era plin de copii prematuri in incubatoare. Fetita colegii mele de rezerva s-a nascut la 7 luni a avut 930grame, a scazut la 820, a stat destul de mult in incubator gavata (mama ei se storcea si ii dadea lapte), au stat cam doua luni in spital, dar n-a avut probleme speciale. A mai tras niste spaime ca s-a facut cianotica e cateva ori. Acum are 2 ani si 4 luni si e super bine.Pacat ca n-am mai vazut-o de mult, si ea e tare frumusica. Oricum, au supravietuit toti copiii care au fost acolo in acea perioada si chiar spre deosebire de fetita mea, cei prematuri luau foarte repede in greutate si ...plecau acasa. Pentru parinti e foarte stresant, nimeni nu poate sa iti dea vre-o garantie ca va fi bine. Si mai ales cand nu te astepti la asta, ai un soc sa nasti un copil asa repede si asa mic. Pentru noi de exemplu, carora ni se spusese in timpul sarcinii ca are sindrom down sau va fi o leguma sau sarcina oprita in evolutie, sa aiba 1400 grame a fost muuuult si o bucurie enorma sa fie sanatoasa. In schimb, mamicile cu copii nascuti la 7 luni, chiar cu o greutate mai mare erau tare speriate. Ai grija de sora ta, sustine-o cu informatii din cazuri reale si incurajari.
Noi asteptam vesti bune. Aveti toate sansele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Ne rugam pentru mica Sara, si normal, nici pomeneala de "avorton" mama lor de tampiti...ma scuZati, insa cand aud asa ceva, mi se face parul maciuca...si zica-se ca intram in UE, halal...poate s-o mai schimba si la noi ceva...cat despre Sara, speram sa creasca mare si frumoasa si normal, sanatoasa...curaj mamicii Aura si sa creada in ea.Asteptam vesti in continuare

Roxana Lilea,mama de 2 ori :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

liliana ma bucur tare mult ca au ajuns la Iasi si ca micutza Sara e bine. Eu stiu ca sectia de neonatologie de la Cuza Voda a fost renovata si dotata in colaborare cu niste elvetieni in urma cu putini ani. Si eu am vazut copiluti nascuti cu 700-800g care trecusera de 1200g si erau bine. Cum spuneau si fetele, Aura sa incerce sa se linisteasca de acum, sa manance si sa bea, sa se odihneasca pentru a avea lapte. La Cuza Voda au la prematuri o sala cu pompe electrice de san. Asta o sa o ajute. Multa sanatate si de acum crestere usoara! Am vazut si eu poza, nu arata deloc a copil de 800g. Fata mea la 1600g era mult mai trasa la fatza, numai piele si os. E tare frumusica Sara.

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Iubita, eu m-am nascut la 6 luni si 3 sapt. am avut 975 de grame, eram vanata, nu am tipat, nu respiram...
toata trebusoara s-a intamplatpe vremea raposatului, nu stiu cum functiona pe vremea aceea, cert e ca mama a nascut cu moasa, nu cu medic, care in cele din urma s-a prezentat si el la spital,si i-a spus mamei, ca daca trec de primele 24 de ore, traiesc daca nu,asta e...am avut mari probleme respiratorii, am stat in incubator, ma rog...au fost zile grele, dar am luat usor usor in greutate, cand am ajuns la termen, nu mai prezenatm nici o pr. majora, ingrijoratoare ptr medici, exceptand plamanii, cu care si in ziua de azi am probleme...e de fapt si ceva ereditar, intrucat pe linie paterna mai toti cei din fam. au proble deiverse cu plamanii.
Ulterior am avut ceva pr de sanatate, imunitate scazuta,repetate infectii,l modul ca nu am mancat niciodata inghetata...inghetata, numai topita si incalzita!!!
Si toti medicii la care mergeam, spuneau ca e din cauza faptului ca m-am nascut prematur.Nu stiu daca e asa sau nu...la vartsa de 14 ani, o data cu venirea primei menstruatii,(sa nu vb intr-un ceas rau), au incetat si toate problemele de sanatate pe care le-am avut:anemie, spasmofilie, atacuri de panica(aparent fara motiv), toate aceste neplaceri...
la fel cum au spus si medicii, foarte probabil majoritatea pr de sanatate vor inceta cand voi avea prima menstruatie,si mai tarziu cand voi naste...acum om vedea!
M-am cam intins....scuze!


http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput