Prematur !!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

ce frumoasa e!

am auzit ca e bine sa o simta pe mamica ei cit mai mult langa ea... chiar daca e in incubator, macar sa ii vorbeasca, sa o incurajeze.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Acum am vazut si eu poza, si am citit ultimele mesaje...ii doresc si eu multa multa sanatate, Cel de Sus sa o vegheze,si parintilor le doresc tarie, si rabdare...
cat cu avortonul...din cate am mai auzit,cam toti copii nascuti prematur, sunt numiti avortoni,.
Eu am fost avorton de gradul 3, sau ceva de genul asta, nu-s ce legatura sau ce indica gradul asta,nici mama mea nu a inteles prea mult.

http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Insist alaturi de Papadie pentru alaptat..este cel mai mare ajutor pe care mamica i-l poate da celei mici...
Deci ceai de stimulare, pompat si somn mult !

Cat despre condamnarea data 'avortonului', eu am invatat o lectie:
un medic roman care nu e in stare el personal sa iti salveze copilul, iti spune ca acesta e condamnat la moarte si ca orice ce ai face, tot nu-l salvezi.

Asa mi-au spus si mie, referitor la Nichita. Asta in conditiile in care am nascut in Bucuresti iar transferarea la o maternitate buna dura 30 de minute...pentru o distanta de 30 de minute si un acord de transferare era sa imi pierd copilul (prematur "mare', dar cu septicemie la 3 zile de viatza din cauza unei infectii din materniate).

In fine. Ai sa vezi ca este cu totul altceva sa discuti cu un medic care a 'crescut' zeci de prematuri.
Exemplu personal. Fiumiu avea nevoie de branula pentru antibiotic.
In fiecare zi, ii schimbau locul pt ca el nu statea nemiscat si si-o deranja. Cum se desfasura operatiunea la CFR2:
"Nu am ce sa-i fac doamna, e mic, are vene proaste, nu am vazut asa copil, nu am cui sa ii pun branula.
Sa ii aduceti medic chirurg pediatru ca eu nu am cum sa ii prind branula, el nu e ca ceilalti copii"

1 ora mai tarziu, la maternitatea Giulesti, asistenta de garda:
"Mami, ai grija la capul lui bebe ca l-am facut albinutza, i-am pus antena (branula). Sa nu va speriati, mami, ca nu iese branula, e fixata bine".
- I-ati pus greu branula? intreb eu.
"- Cum greu, mami, pai el e bebe mare, noi suntem obisnuiti cu licurici de 900 de grame..."

Asta doar ca simpla manevra medicala, in acelasi oras, pe acelasi copil.
Deci, bravo pentru transfer, si ne rugam sa fie totul bine!
Ne rugam ca Sara sa fie bine!

Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"

Nic cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Sara este o dulce si va doresc sa o vedeti mare si sanatoasa!

Daca are sora ta nevoie de ajutor cat va sta la Iasi nu ezita sa trimiti un PM, mai ales ca si sora mea urmeaza sa nasca la Cuza Voda curand.

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)
Stefi mica-mica si Stefi - mica
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Doamne, ce m-a impresionat!
Sa-i dea Dumnezeu sanatate micutei Sara si mamei ei!
Si ce dr. tampita, cum sa numeasca fetita asta mare si frumoasa "AVORTON" si sa nu-i dea nici o sansa????? Doamne, cati incapabili sunt in tara asta!
Fetita arata super, nici nu e mica, chiar pare mare pentru varsta ei! Si are o fetisoara atat de matura!
Sa le traiasca!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Pare mare in poza ca nu aveti cu ce o compara dar eu am vazut-o personal si va asigur ca e micuta. Nu-i nimic o sa ne facem noi mari .
Aseara cind s-a dus iar la fetita i-au spus " A-ti venit sa vedeti cel mai obraznic copil din sectie" .


Liliana si Dani
Sara

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Ma bucur tare mult ca bebelinei ii merge bine. Sa fie bine si in continuare, mamica trebuie sa fie si ea linistita, sa pata sa o ajute si cu lapte, si cu prezenta calma...
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Sanatate si multa forta si curaj!Sara arata foarte bine, imi pot inchipui ce mica este facand comparatie cu baietelul meu nascut cu 2,350Kg si mi se parea minuscul.
Dar prematurii sunt deosebiti , sunt mai puternici si va trece si ea peste aceasta incercare grea. Ii doresc multa sanatate fetitei si mult curaj parintilor, iar voi, rudele, sa ii ajutati cat puteti caci au nevoie. Liliana sa ne tii la curent cu evolutia fetitei, in masura in care ai timp, bineinteles.
Va pup si va tin pumnii!

Crengu, mami lui Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Ma bucur foarte mult ca bebelina este din ce in ce mai bine.Cu siguranta Dumnezeu o va ajuta sa creasca si sa fie sanatoasa.Este foarte frumusica.
Suntem in continuare alaturi de voi si asteptam cele mai bune vesti.
Multa sanatate micutei Sara!




Mirela









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

De azi Sara va trece pe laptic. Lui Aura a inceput sa-i curga laptele dar nu am nici cea mai vaga idee daca i-i vor da lapte de la ea sau lapte praf. Si chiar nu stiu, cum sint hraniti prematurii, pot sa pape la biberon ?
Toate analizele sint bune inclusiv ecografia la capusor pe care i-au spus ca o sa o repete saptaminal. Pina acum nu a pierdut deloc in greutate.
In rest, asteptam sa crestem . Sper sa am in continuare numai vesti bune.

Liliana si Dani
Sara

poze

Mergi la inceput