Parinti cu copii de SD 8

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Mai intreb o data pentru toti cei ce locuiesc in Bucuresti.
Cine vrea sa faca cursuri de inot cu copilul? Vrem sa amergem in grup dar trebuie sa fim mai multi. Noi am vrea sa obtinem si transport la domiciliu.....Avem nevoie de copii down cat mai multi.

Asteptam raspuns ori aici ori pe PM.




Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_kiloms spune:

Din ce vad .. eu majoritatea nu sunt din bucuresti sunt din provincie .. asta este cei... din provincie nu prea beneficiaza .. :(

http://new.photos.yahoo.com/lili_kiloms - Aici poze cu Zuzu al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Lili, daca se poate sa vina si cineva din provincie...noi il primim. Dar ma gandesc ca este drumul, timpul...
Nu este interzis pentru nimeni, am mentionat sa fie din Buc. doar din considerente financiare, timpul parintilor, drumul lung.....




Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_kiloms spune:

quote:
Originally posted by paula2003

Lili, daca se poate sa vina si cineva din provincie...noi il primim. Dar ma gandesc ca este drumul, timpul...
Nu este interzis pentru nimeni, am mentionat sa fie din Buc. doar din considerente financiare, timpul parintilor, drumul lung.....




Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)



Paula draga mea nu te-am inovatit pe tine .. pe la noi nu prea se gasesc oameni ca tine care sa aiba initiativa .. !!!!

http://new.photos.yahoo.com/lili_kiloms - Aici poze cu Zuzu al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_kiloms spune:

Din pacate in romania nu prea se poate face .. nu sunt doctori .. sau sunt si stiu doar teorii .. parca suntem in dosarele x .. nu au specialitate .. nu sau lovit de cazurii nu isi dau interes .. am citit spunea cineva intr-un articol .. ca daca copilul nu este tratat bine .. poate ajunge foarte rau .. sau daca nu este tratat deloc .. !!

Din pacate eu cred ca ma apuc sa caut clinici in stainatate sa vad ce pot face ! :(

http://new.photos.yahoo.com/lili_kiloms - Aici poze cu Zuzu al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:


Fetele... ma iertati ca nu mai apar... Ca sa ma intelegeti mai bine, pt cine are timp de "lectura" va dau un copy de la ce am scris la alt subiect, tot asa, ca sa ma inteleaga...
Si dupa doua zile infernale... (ieri si azi), totusi o veste buna: mi-a s-a aprobat creditul pt apartament... urmeaza actele finale (care mai dureaza...)

Sa va schitez totusi ultimele 2 zile
LUNI: la servici de dimineatza...Am lucrat si intre timp am dat niste telefoane la dr de inima. In mom cd mi-a confirmat ca are certificatul, am lasat tot si am plecat. Traficul obisnuit al Bucurestiului de la Unirea si pana la Gr Alexandrescu, unde f greu am gasit loc de parcare... Am ajuns, avea pacient pe masa la consult, normal- am asteptat. Imi da certificatul, plec...Voiam sa trec si pe la Directia de prot a copilului unde se depun dosarele de handicap sa iau un formular, si plictisindu-ma la cateva stopuri, ce imi vine mie sa scot certificatul... Am pus imediat mana pe telefon: certificatul era gresit, eu trecusem de Romana, dar m-am intors... Cd am ajuns, avea un bebelush la consult, am asteptat , mi-a modificat, am plecat, dar pe alt traseu ca nu mai ajungeam unde se depun dosarele de handicap. M-am dus la banca sa intreb de credit, ca nu aveam nici un raspuns... M-am dus si cu greu m-am abtinut sa nu le fac scandal: mi-au zis ca dureaza 7 zile daca nu sunt probleme, si era a noua zi lucratoare (cu 2 week-end-uri se faceau 13 calendaristice) si in tot acest timp am sunat ... zilnic, de asta am ajuns sa ma duc si personal...AM inntrebat unde sunt problemele de nu am primit raspunsul. Ca in acel moment sunt cei din centrala in comisie, si ca ma vor suna cd se termina, in 2-3 ore..., si ca sigur dosarul e fara probleme... M-am intors la servici , am mai lucrat... la ora 16 am plecat sa imi iau baiat de la cresa... Am venit acasa, unde ma astepta fata care a mai stat cu Mihai putin (o chemasem sa calce daca tot mi-am dus baiatul la cresa) si am incercat sa stau 10 min intinsa sa imi trag sufletul... slabe sperante... ca galusca mea voia sa ma iubeasca La ora 18 a venit cineva sa rezolvam niste probleme dintr-o contabilitate tinuta... nici nu stiu cum sa ma exprim... ca m-am umplut de spume si de nervi si colac peste pupaza, imprimanta care mi-a facut probleme sambata m-a lasa balta de tot... si tot ce m-am chinuit sa lucrez a trebuit sa iau pe discheta sau sa trimit pe mail la servici sa listez azi acolo...In timpul asta a venit prima bona a lui Mihai sa stea cu el.. si a stat pana pe la 21.40 iar eu am terminat pe la ora 23... Cd m-am dus sa ii fac papa lui Mihai, al lui tata mi l-a leganat si l-a adormit (Mihai numai pe la 22-22.30 adoarme) asa ca nu am mai avut cui sa ii dau papa... Si m-am culcat, dar la ora 2.30 noaptea s-a trezit Mihai de foame si i-am dat sa pape, pe la 5 dimineatza ii era sete... si la 5.30 mi-a sunat ceasul de desteptare. AM mai stat 30 min... ca eram super obo si la 6.30 ieseam din casa, la 7.00 eram la servici... azi...
Azi, MARTI... Deci 7.00 la servici, treaba... pe la ora 10 nu am mai rezistat si am sunat la banca... si am primit un raspuns... de care nu am putut sa ma bucur. Daca pana ieri mi se zicea de "colega care se ocupa de dosar" din centrala, azi "colegul care se ocupa de dosar tocmai mi-a zis ca plicul cu dosarul a plecat la posta, inseamana ca este aprobat"- imi concluzioneaza in incheiere... Am inceput cu telefoane la notariat, la proprietarul apartamentului, la sotz ( ca sunt enshpe mii de chestii de facut cat mai urgent din acest moment). La ora 12 am plecat cu o problema de servici: iar condus, iar probleme cu acte, iar alergatura, dar de data asta pt servici... dar care nu se pune la raportul pt salariu si m-am mai intors la ora 16. Pe drum am ami primit niste telefoane, cd am ajuns la servici am mai dat telefoane iar la notariat, iar la proprietar... etc- alte probleme... si intre timp lucram... M-au sunat si de la innot daca putem sa mergem maine la ora 15 ca se filmeaza TVR1 despre activitatile acvatice la copii cu dizabilitati- nu putem...
M-au sunat si de la banca ( in sfarsit primul telefon primit de mine de la ei) la ora 17 ca dosarul a ajuns la ei si este aprobat in conditiile discutate initial.. Am mai discutat niste amanunte juridice si de organizare, am mai lucrat si pt servici... Am mai dat si eu tel la dr lui Mihai sa merg cu el ca e racit ( o zi la cresa mi l-a aranjat)... La ora 18.25 plecam de la servici, la 19 eram acasa... pupacit baiat, imbracat si plecat cu el la dr.... unde am asteptat... cam o ora... LA 20.30 am intrat la dr si la 21 eram in Cora la cumparatri ca nici hartie igienica nu mai aveam in casa, si papa pt fata care sta cu Mihai... nici atat... Am si papat tot in Cora, ca la acest ritm... imi ardea stomacul de foame... La ora 22 lasam baiatul la mama soacra... care s-a oferit sa stea cu el in noaptea asta... Am venit acasa si i-am pregatit pijamale, pampers, papa etc si i le-am trimis (lasasem baiat fara accesorii ) Singura vazandu-ma am pus cumparaturile pe la locul lor, am facut un dush, v-am citit (ramasesem la capitolul trecut) si am vazut poze... am profitat si eu... si acu va povestesc in loc sa dorm , ca maine la 6 dimin vreau sa fiu la servici...
In concluzie... Cred ca v-ati convins ca: situatia e incurcata- nu e atat de simplu cum pare spus in 2 cuvinte- muncesc mult sunt terminata!!!... Cei de la servici, v-ati convins si voi ca sunt intelegatori... Nu ei ma cheama la 6 dimineatza si nu ei m-au tinut pana la 18.25 , dar am si eu anumite responsabilitati acolo care trebuiesc facute, dar la cate am eu personale, plec-vin- stau la telefon, trebuie sa mai lucrez si pt servici!...
Asta a fost mai ... soft , nashpa a fost de ex acu o luna cd m-au sunat de la cresa ca a vomitat, eu am zis ok, am sa vin sa il iau , ca e dr dupa-masa, am plecat la administratie ca aveam programare cu o fisa, si asteptand , am sunat la cresa " cum, nu ati venit inca sa il luati?... Daca nu veniti ACUM chem salvarea sa il ia" Plina de tot felul de stari, m-am dus la inspectoare si i-am zis ca nu pot sa stau... Am plecat si scandal ce am facut la cresa, ca tot dormea fii-miu si trebuia sa astept sa se trezeasca... Urmarea... Mi-am tinut copil acasa, ziua stat cu copil, noaptea la servici... , sambata la innot si duminica mai apare ceva
Acum judecati si voi... ca eu ... nu cred ca mai pot Tot ce stiu sa zic e ca nu mai pot... Si probabil ati inteles de ce nu mai am randamentul de alta-data...
A... la intrebari gen: " de ce nu se duce sotul sa ia copil cresa sau certificat" raspuns simplu- cd a incercat a iesit mare scandal ca sa mearga nevasta-sa sa ia copilul (zise seful lui)... Adevarul e ca are si un servici de asa natura, ca treaba din cursul zilei nu poate sa o faca seara de ex... Soacra lucreaza 3 schimburi si mai are pe langa asta si o taraba a ei... Deci va rog sa ma credeti ca daca ar fi si alte variante, le-as fi gasit Sperantza e in ap cu 2 cam, sa imi usureze viatza...
Scuze, v-am facut capul mare... celor care ati avut rabdare sa cititi romanul meu...
Va pup si numai sanatate...


Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
ian 2006,fev 2006, motz, martie 06 aprilie 06, mai 06,iunie 06,iul-aug 06,"sept-06", oct-06
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

si acum numai despre Mihai: progresam in continuare. Am primit de Sf Mihail o olitza la care chiar am facut din prima zi... Are zile cd face si de 2 ori pe zi la olitza ambele prb... sau poate nici sa nu faca...
Ajunge mai nou la clantza de la usa bucatariei, si cd il scap din vedere, se duce pash-pash la usa si deschide usa...
Daca il intrebi cum zboara pasarea flutura din ambele manute, stie cum face maimutza, stie care e girafa, iepurele (asta la jucariile lui preferate) si cd vin acasa ne pune pe mine si pe taica-su sa ne pupam. Adica: eu vin sa il pup pe Mihai, si daca se intampla sa fie taica-su langa el, pune o manutza pe fatza mea, ona pe fatza lu taica-su si ne apropie capurile sa ne pupam... Dar trebuie sa ne pupam ca altfel nu se lasa... Si daca ii facem pe plac se bucura si face bravo...
Mi-e un drag de el de nu mai pot...

Va pup pe toate si pe copilasi si va doresc sanatate si sa vi se realizeze toat ce v-ati propus...
A... si la cum a papat in ultimul timp, a luat 800 gr intr-o singura luna, ceea ce e multumitor, avand in vedere ca era cam slabutz...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
ian 2006,fev 2006, motz, martie 06 aprilie 06, mai 06,iunie 06,iul-aug 06,"sept-06", oct-06
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Felicitari Mihaite pentru progrese.
Lili ce crezi ca dr. din afara sunt mai de pret? Incearca, este datoria ta sa incerci dar sa nu arunci banii pe geam. Eu cred ca daca il iubiti enorm, ii oferiti tot ce este mai bun si sanatos si progresele se vor vedea.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

quote:
Originally posted by lili_kiloms

Din pacate in romania nu prea se poate face .. nu sunt doctori .. sau sunt si stiu doar teorii .. parca suntem in dosarele x .. nu au specialitate .. nu sau lovit de cazurii nu isi dau interes .. am citit spunea cineva intr-un articol .. ca daca copilul nu este tratat bine .. poate ajunge foarte rau .. sau daca nu este tratat deloc .. !!

Din pacate eu cred ca ma apuc sa caut clinici in stainatate sa vad ce pot face ! :(

http://new.photos.yahoo.com/lili_kiloms - Aici poze cu Zuzu al meu



Nu se fac miracole nici aici, crede-ma... sunt si aici copii cu sindromul down care au si autism sau Sfantul Dumnezeu mai stie de ce sunt atat de violenti (uneori nu tot timpul).... dar marea majoritatea a copiilor si adultilor cu sd sunt foarte buni, iubitori etc.

Felicitari pentru progresele lui Mihaita!!!!!

What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

http://paul-aaron-domme.memory-of.com/

http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeleanu spune:

FELIS,ma bucur ca mihaitza face progrese.pot sa spun ca si cristinel al nostru ne pune sa ne pupam obligatoriu.ca vrea el!.te cred felis,prin ce treci,atata stres,,,asta este.treuie sa faci fata.eu nu am servici ,dar cateodata simt ca o iau eu razna ca nu mai fac fata problemelor si parca nu mai am timp deloc de mine.multumesc lui dumnezeu ca sunt bine dupa operatie,mi-am revenit total,si acum stau numai si numai de cristi sa il invat..sa discutam,sa ne jucam.cea mai mare bucurie a noastra a fost acum 2 zile,cand tatal lui a venit din italia unde a incercat sa se duca sa lucreze si a a stat decat o luna juamatate,pentru ca nu a mai putut sta din cauza dorului pt cristi.pe de alta parte si cristi era foarte suparat si il striga mereu pe "tutu",si il cauta...nu am vrut sa ii facem copilului rau,desi era o sansa...asta este.poate dumnezeu ne va ajuta sa ne fie mai bine .ne bucuram enorm ca suntem impreuna si vreau sa va spun ca de cand a venit taica-su numai calare pe el este si il pupa,si ne pune sa ne pupam..este tot o veselie pe capul lui.sambata ne pregatim de petrecere..baietelul nostru va face 2 anisori.deja a inceput sa primeasca cadouri si este asa mandru si bucuros.nu va pot spune cat imi umple sufletul cand il vad in culmea fericirii.va pupam si va dorim multa sanatate.despre krys stie cineva ceva?

Mergi la inceput