Sezatoarea canadiana (52)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Ica, am scris in acelasi timp.
Nu stiam ca se poate gasi la SAAQ, deci asta este bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Salutare tuturor !

Laurajr, te inteleg, asa mi-au facut si mie colegii quebecoisi o party surpriza cu tort cu cadouri de ziua mea, ei se faceau ca ploua - ca si mine, de altfel, ca nu spusesem nimanui ca e ziua mea... au ascuns cadourile prin portbagaje, coltzuri de camera, eu m-am dus la toaleta, si cand m-am intors au inceput cu bonne fête la maxim de decibeli...am fost asa de emotionata ca am uitat si sa suflu in lumanari. Noroc ca mi-a urcat glicemia de la tort.

Corina, nu esti mama denaturata ca nu-ti dai copilul la pian. Fiecare face ce alegeri vrea pt. copilul lui in ceeace priveste activitatile extrascolare. Poti sa-l dai la dans, e o arta sincretica, cumuleaza miscare fizica cu muzica in acelasi timp. Studiul concret al unui instrument insa are un rol destul de important in dezvoltarea copilului, echilibreaza, mareste dexteritatea ambelor emisfere celebrale (ratiunea si sensibilitatea) ca si dexteritatea fizica, apoi logica polivalenta, ajuta la proiectarea obiectivului in abstract, gandirea matematica, in spatiu.
Dezvolta, dar nu face minuni fara un minim ritm de munca acasa.

Eu inca nu am inceput cu Sofia mea la pian, are 3 ani jumate, dar va spun drept ca ma bate la cap sa lucrez cu ea si eu nu prea mai am energie. Mi se pare si prea devreme. De cantat canta non stop (vocal ma refer), si sunt f. incantata de asta.

Va doresc tuturor o noapte odihnitoare, eu ma duc la culcare ca ma doare capul de crap, am avut 9 elevi azi si nici o pauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Cine a auzit de "Canadian Scholarship Trust Plan"?..mai exact de RESP=Registered Education Savings Plan? Asta e programul de care spunea cineva ca mai pune si statul ceva la ce pun parintii, adica 40%. Eu am incheiat acest contract pt copii dar barbatu-miu zice ca nu-i bun.Deci cine stie altceva mai bun?

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Melody, multumesc de mail !
Mia, eu i-am incheiat asa ceva fii-mii la RBC dar stiam ca statul pune doar 20% din suma pusa de parinti, dar aceasta suma nu trebuie sa fie mai mare de 2000 cad pe an ( deci guvernul pune 400 cad maxim ) . Noi de cand am venit i-am pus alocatiile fetei in acest cont . Duminik am aflat de la o romanca ce se ocupa de asigurari ca e o lege noua in care zice ca statul va depune 30 % . Dar cu 40% ( esti sigura ??? ) nu am auzit . Poti detalia ?
Si de ce zice sotul tau ca nu e bun acest plan, mie imi suna tare bine !


Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura 34 sapt si Ioana Nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Mia si Laura- programul de RESP pt educatzia copiilor e f. bun si asa e, statul pune max 400 cad, si tu restul pina la 2000 cad pe an care se deduc dela taxe la sf. anului.De asemenea, acesti bani ii potzi split-ui inrte mai multe fonduri chiar mutuale, adica ii potzi investi in diferite portofolii( de ex. AGF) si itzi pot aduce mai multzi bani, dc esti atent.
Laura- tzi-am scris un mesaj pe pag. 3 referitor la carucior, l-ai vazut!
Ira- o zi buna si nu ene uita cu site-ul in carete putem vedea.

Pupici la toata lumea!

Denisa
Denisa ');si Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Buna! Hai sa va spun ce mi-a spus mie la banca legat de contul de studii deschis:
- statul pune:
- 20% (in functie de venit, variaza de la 20 de centi pina la 35 pe fiecare dolar depus)
- 500$ la deschidere pentru copiii nascuti dupa ianuarie 2004
- intre 100 si 200 de dolari pe an, tot un fel de prima.
Aceste subventii sint doar in cazul in care copilul face studii colegiale sau superioare, daca nu, dupa 26 de ani, isi retrage subventiile si tu poti sa folosesti banii depusi pentru altceva. Daca sint mai multi copii, e indicat sa se faca un cont comun, pentru ca in cazul asta, daca macar unul se hotaraste sa faca studii, statul nu-si mai retrage nimic, asa ca subventiile celorlalti le poate folosi studentul.

- suma minima pe care poti sa o depui lunar este incepind de la 25 de dolari pina la 100, in functie de modul pe care l-ai ales (cont conservator sau sa-i investesti fara risc sau cu risc). Eu am ales varianta cu jumatate stabila si jumatate investita in fonduri mutuale si minimul este de 50% pentru un asemenea cont. Dar tu poti sa pui acolo cit vrei, numai ca statul iti da subventie pentru maxim 4000 pe an. Daca ai mai multi bani si vrei sa-i pui acolo, e bine sa pui o suma mai mare deodata, pentru ca se cistiga din dobinda.
- deci la 50$ de copil pe luna ies cam 500 pe an, cred ca de asta vorbesti tu Bebitzu, mie nu mi-a cerut nimic in plus. NAS, da, trebuie NAS-ul, daca nu-l ai pentru copil trebuie sa-l ceri. Tasteaza pe Google si vezi de care apartii, te duci cu certificatul de nastere si cardul de rezident si pentru tine si pentru el si il obtii pe loc numarul, cartea iti vine dupa citeva zile acasa. Dar te poti duce numai cu foaia la banca, nu trebuie sa astepti cardul. Eu am fost la Royal Bank, acolo avem contul conjoint, dar eu am si la BMO, ca m vrut sa separ bursa si pretul si am intrebat si acolo si e cam la fel. Probabil ca daca alegi un cont cu investitii, trebuie sa depui 500$ la deschiderea lui.

- nu se pot folosi banii pentru altceva, decit pentru studii (timp de 26 de ani).

Daca mai aveti intrebari sau adaugiri, astept. Pa!

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 – www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 – www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 – www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Pe sot il seaca ca trebuie platit un enrolment fee de 200$/unit..adica la o suma de 25$/copil ori 2 copii/luna, enrolment fee-ul este de vreo 800$, pe care ei si-i iau in timp cumva, dar oricum i se pare mare suma.si mie mi se pare aiurea aceasta taxa de inregistrare, sau cum i-o fi zicind


www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Ok, cred ca v-ati dat deja seama ca daca as fi vrut sa pun site-ul, as fi facut-o deja pana acum...dar daca voi vreti sa=l puneti, nu ma deranjeaza, in fond si la urma urmei nu-mi apartine mie personal, site-ul e public si la o simpla cautare pe google oricine poate da de el. Si daca vreti sa veniti la show-uri, sunteti bineveniti, urmatorul e la Quebec city.
Ange, in legatura cu testamentele si mostenirile si copiii ramasi singuri, eu astept sa studieze Sibin, din ce-a citit el acum legea e f ambigua, in sensul ca lasa loc de multe interpretari.
Dar e drept ca common low-ul din restul Canadei nu prea are de-a face cu dreptul civil din quebec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Ira,in legatura cu situl.ori esti modesta ,ori te-ai suparat...
Imi cer scuze oficial daca te-am deranjat laudandu-ma cu tine pe subiect.Cand le-am spus fetelor despre activitatea ta la mine in casa geamurile si paharele in dulap dansau dupa muzica ta.Am crezut ca merita sa stie si ele ce fata minunata esti.
gata cu asta.scuze...

daca Sibin poate sa ma lamureasca in privinta testamentului il rog frumos si insistent sa ma sune cand are timp.sunt chiar hotarata sa-mi pun ordine in problemele astea.

sa avti o dupa amiaza frumoasa.



"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

foto
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=12366" target="_blank">povestea Maiei
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=16811" target="_blank">povestea lui Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Emilly,cum fac sa dau de tine.Vreau neaparat sa te sun sa-ti povestesc cate ceva
uite aici id-ul meu de pe yahoo.intra si lasa-mi nr. tau de tf. daca privata nu-ti este functionala
ange_maiarobi
merci.

Mergi la inceput