Sezatoarea canadiana (52)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Apai daca ma inviti la o café la tine in curte, iti imprumut cele 50 de kg de carti in drept de care ma incurc io prin casa, sa facem amandoua un research. De la el nu poti afla oricum nimic, deja si-a intrat in rolul de avocat, la el totul e relativ. A.i. daca il asteptam sa ne dea vreun raspuns, ne facem testamentul dupa ce-om muri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ira, da' poate ca il pun pe Octav sa-l traga de limba, ca la cit de vorbaret e si al meu, sigur se inteleg ei cumva. Si mie din afara mi se pare legile ambigue, pentru ca eu de obicei cind ma apuc de ceva, ma prind destul de repede daca imi explica cineva, dar acum ma tot cicai de vreo doua luni si abia am rezolvat treaba cu contul, inca ambigua si ea ea, iar pentru rest nici macar informatiile nu le-am adunat, nu mai spun de trecut la practica. Dar un singur lucru as vrea sa aflu de la Sibin, ca sa incep de undeva cu testamentul, ma duc la notar sau la avocat. Ca eu, intuitiv, m-as duce la un notar, as face unul simplu in care sa fie clara custodia copiilor si apoi, pe parcurs ce adun informatii despre subiect, hotarasc ce si cum in cunostinta de cauza. Poate ca ar fi bine chiar sa-mi iau un rendez-vous la un avocat din ala public, cu consultatii gratuite si sa ma lamuresc. Dar la timpul meu si al lor asta va dura, asa ca tot mai buna mi se pare ideea cu un testament simplu facut la notar. De fapt, asa am facut si cu banca, am adunat informatii, le-am sortat, m-am dus la banca si am hotarit ca intuitiv asta ni se potriveste. Dar nu am semnat nimic pina nu am primit confirmarea ca am libertatea sa schimb tot ce vreau eu pe acolo cind vreau sau cind ma luminez.

Ange sau cine afla inaintea mea ce si cum, aruncati aici cu sfaturi.


Fetelor, s-a intimplat ceva foarte ciudat si nasol. In timp ce va scriam, mincam... ca eu asa fac pauzele de net, cind maninc. Stiu, nu e bine, dar nu am alta solutie, ar insemna sa nu mai intru deloc. Si mincam o portie de lasagna buuunaaaa, reteta personala. Si in timp ce scriam de testament si altea alea... m-am inecat. Dar rau, rau de tot, abia mi-am revenit! Eu si asa sint stresata de chestia cu inecatul nostru dar mai ales al copiiilor. Am avut de cind ma stiu pasarica asta, dar s-a agravat teama mea mai ales de cind s-a inecat Tudora pe la 2 luni jumate cu vitamina D, de am zis ca-mi moare in brate. Dar acum mi s-a facut frica de-a dreptul.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 – www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 – www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 – www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Si ca sa vada cine sta pe sus (sau pe jos) ca ceea ce discutam noi pe aici sint chestiuni doar de ordin administrativ si nimic mai mult, trebuie sa va spun ca, prin natura mea, eu sint o fire extrem de optimista si sint convinsa ca o sa ajung o baba din aia guraliva si cicalitoare, de care nu mai scapi daca o intrebi din politete ce mai face. S-a inteles, da?

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 – www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 – www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 – www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Nelia, multumesc mult pentru informatii.incerc sa rezolv si eu cu NAS-ul si apoi cu banca.
daca primesc alte informatii, spun tot.aici.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Nelia, imi spui te rog la ce ferma ati fost voi de ati cules rosii (gogonele)?Vrem sa mergem si noi in week asta dar nu avem habar.Sper sa nu fie prea tarziu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Citeva raspunsuri le intrebari puse in ultimile pagini:

- noi folosim pentru telefoanele internationale Startec si Thomas Hook. Primul este furnizorul de convorbiri internationale pentru telefonul de acasa (acum au 5.9 centi/min cu Romania). Al doilea il folosim de obicei cind nu telefonam de acasa: primesti un numar de telefon local si un cod personal si poti suna oriunde vrei, de la orice telefon si esti facturat pe numarul de acasa. Este practic pentru mine cind vreau sa sun de la servici in Romania...Au si ei tarife f.bune (de altfel cind unul scade tariful si ceilalti fac la fel).

- pentru REEE: regimul inregistrat de "epargne-etudes" (pentru studiile copiilor) puteti consulta urmatorul site al guvernului: http://www.dsc.gc.ca/fr/pip/daa/pscee/public/Foire_aux_questions_touchant_les_REEE.shtml. Noi am ales un organism fara "but lucrativ", deci care nu este o banca sau institutie financiara: Canadian Scholarship Trust Foundation, www.cst.org si platim $200 pe luna cu prognoza ca la 18 ani va avea in jur de $90.000 disponibili pentru studii superioare. Pentru alte detalii puteti consulta si urmatoarele situri: http://www.selection.ca/mag/2001/09/reee.html, http://www.123gofinance.com/reee/.
- legat de testament, chiar in ziarul "La Presse" de simbata sau duminica scria ca se poate face si de mina + semnat de doi martori si este perfect legal (de preferinta facut in 2 exemplare, unul tinut intr-un loc sigur si altul dat executorului testamentar). Pe urma acest testament poate sa fie inregsitrat la un notar (costa mai putin in acest fel) si deci va fii trecut intr-un registru national. Nu cunosc exact cit costa toata procedura, dar din ceea ce am auzit poate ajunge la citeva sute de dolari, depinde de ceea ce vrei sa faci.

- pentru asigurari de viata exista f.multi furnizori. Si ca in cazul oricarei asigurari, trebuie sa faci investigatii, sa compari optiunile, pretul, clauzele, beneficiile. Eu am prin compania la care lucrez, deci nu m-am mai obosit sa caut alta. Daca schimb serviciul, atunci se schimba situatia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Am uitat sa scriu ceva: pentru echipament sportiv (patine, schiuri etc) noi mergem la un magazin "second hand" "Play it again". Au mai multe sucursale al Montreal. Cel putin la patine sintem la al 4-lea an si de fiecare data i-am cumparat de ocazie (dar aproape noi), deci mai ieftine si de buna calitate. In plus in anul urmator poti sa returnezi obiectele si primesti niste banuti pe ele. Pentru copiii care cresc in fiecare an mi se pare f.economic. Mai sint si bazare unde poti gasi patine sau schiuri ieftine, sau vinzari de "garaj" dar trebuie sa alergi mai mult si noi nu avem timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Salutare,

Am pus si noi niste poze noi de la 9 luni!!!
www.dropshots.com/denisam

Oana
- bune informatziile,multumim!
Cristina ce mai faci?
Dar tu Angela, ocupate cu scoala si kinderii? Va pupam!

Cata- nu stiu dc ai vazut mesajul meu, ca aparea cu o pagina in urma, dar in mare very busy, cu Emma care e f. demanding si activa, cu chestiile sociale- party, baby shower, aniversari, etc si mai nou ma bate seful la cap dc pot sa am duc mai devreme de ianuarie la job, dar in final a zis ca e ok si in ianuarie si putem lucra la orele de program.
Voi ce mai facetzi?Laura cum e?

O seara buna si pupicei!.


Denisa
Denisa ');si Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Bebitzu, trebuie sa-l intreb pe sot unde am fost, ca am uitat cum e numeste satul. Cind aflu, iti spun.
Oana, multumesc pentru informatii. Poti sa-mi spui care e motivul pentru care nu ai ales o banca (de exemplu)? Noi nu putem pune mai mult de 100 pentru amindoua, si asa e mult la banii nostri. Dar vrem sa ajungem treptat sa punem toata alocatia, poate chiar si din anii astia in care o cheltuim. Daca am facut la banca, mai tirziu pot sa transfer acesti bani la alta insitutie, in acelasi scop?
Echipament de iarna tot de acolo iau si eu. I-am luat acum Agatei niste patine super, italienesti, din piele veritabila, de o calitate foarte buna. Am dat 60 de dolari, nu sint ele chiar noi, dar au lama foarte buna se simte bine cu ele in picioare. O pereche noua ca cea cumparata costa cica in jur de 400$ americani, asa ne-a zis antrenoarea ei. Noi nu am inceput inca schi-ul, dar am vrea sa o facem, numai ca e cam costisitor pentru noi. Asta urmeaza sa bagam in program: schi si muzica, trebuie si vrem sa ne ocupam si de asta.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 – www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 – www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 – www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput