Rugaciune la Sf. Marta

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dearChris spune:

Na ca am si eu o intrebare:
Postul este negru ?
Sau doar de dulce
?

- - - - - - -
vau dagoste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emicris spune:

[quote]Originally posted by ardeiash

emicris: de ce ai scris sf marta si nu maria? ca am crezut ca ai facut o greseala... insa vad ca asaeste scris peste tot

s-auzim numai de bine! si
Am lipsit putin de pe forum dar iti raspund acum.Sf. Marta e sora lui Lazar cel inviat de Isus si rugaciunea este pentru ea.La noi la catolici multe rugaciuni mai ales cele cu intentie speciala se inchie cu Tatal Nostru ,Bucura-te Marie si Slava Tatalui(echivalent cu Marire in biserica ortodoxa).Cat despre post ,fiecare dupa putere ,la noi posturile sunt ceva mai blande asa ca merge si de dulce cred eu,insa de obicei eu prefer sa tin post negru pana la pranz.Ardeiash cred ca asta era nelamurirea ta,nu?Daca mai ai ceva de intrebat sunt aici.Intre timp am devenit mamica de doi zmei.

mamica de zmeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Incep si eu de azi.

Nu stiu cum sa fac cu lumanarea sfintita. Lumanarile care se vand la biserica sunt sfintite sau se solicita acest lucru in mod special?

Si a doua intrebare: se foloseste aceeasi lumanare sau se ia in fiecare marti alta?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dearChris spune:

Mai, pai noi incurcam lucrurile
Frumos ca Sf Marta ne asculta pe toti, catolici, ortodocsi..
Dar daca este un obicei la catolici, atunci de ce noi,cei care suntem ortodocsi, nu ne rugam asa cum o fac catolicii? Din moment ce trebuie sa o spunem si sa tinem post martea (ca la catolici).. atunci nu putem folosi si lumanari nu neaparat sfintite ? ca la catolici ?? de ce sa ne incurcam cu lumanari sfintite ? (ziceati ca la catolici nu se sfintesc lumanarile) deci noi de ce vrem sa fie sfintite?

in orice caz, s-auzim numai de bine si
Sf. Marta sa va ajute la toti!

- - - - - - -
vau dagoste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Ma bucur ca gasesc aici aceasta rugaciune! NU stiu daca e o rugaciune catolica sau ortodoxa insa are efect! Sa va spun pentru ce m-am rugat desi nu stiu daca e bine: ma straduiam de vreo 8 luni sa facem un copil, tratamente, deznadejde, iara tratamente, la un moment dat nu m-am mai stresat mi-am zis ca daca asa imi este dat ce rost are sa ma mai supar, mi-a cazut in mana rugaciunea asta pe care am zis sa o spun martea cu o lumanare sfintita ( eu aveam una de la Paste, mereu opresc lumanarea din noaptea de inviere)! Dupa 4 saptamani mi-a iesit in sfarsit un test de sarcina pozitiv, nu-mi venea sa cred! Acum am un ingers de fata si sunt recunoscatoare tuturor sfintilor pentru ea, fie ei catolici sau ortodocsi!

carla2005 de Alexandra Maria 16.11.2006
Alexuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karina1976 spune:

Carla2005, pare povestea mea.

Si eu am inceput cu rugaciunea pe la inceputul lunii feb., noi incercam de cca 2 ani sa mai avem un copil si nimic ...
acum insa ... a se vedea semnatura ... mi s-a indeplinit rugamintea.

Multumesc din inima celei care a postat-o aici.
Dumnezeu sa te binecuvanteze!






Corina - mami de Paul - 04.06.2002 si11+

"Doamne, ajuta-mi sa nu uit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Din pacate , mi se par prostii aceste rugaciuni...
Poate ca este povestea cu vulpea si cu strugurii...n-am ajuns la ei s-am zis ca-s acrii...

In fine ,am tinut cu sfintenie 13 saptamini acest 'ritual',si cum mi-a dat darul ( in cazul meu o sarcina mult asteptata...si ca timp si ca bani...) tot asa si la si luat...deci ampierdut sarcina pt.a doua oara...

Ciudat sa spun asta eu , aici,dar eu cred doar in mine...

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

quote:
Originally posted by Gianni

Din pacate , mi se par prostii aceste rugaciuni...

Ei,nu zau? Prostii,a?
Tine-o tot asa si-o sa-ti mearga de minune!

Poate ca este povestea cu vulpea si cu strugurii...n-am ajuns la ei s-am zis ca-s acrii...

In fine ,am tinut cu sfintenie 13 saptamini acest 'ritual',si cum mi-a dat darul ( in cazul meu o sarcina mult asteptata...si ca timp si ca bani...) tot asa si la si luat...deci am pierdut sarcina pt.a doua oara...

Ciudat sa spun asta eu , aici,dar eu cred doar in mine...

Catalina




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Hristina - cred ca it idai seama ca orice om, oricata bunavointa si smerenie ar avea, nu se va schimba dupa ce va citi un comentariu de genul celui scris de tine.





Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

rugaciunea poate fi spusa si acasa, sau doar la biserica?



Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput