Rugaciune la Sf. Marta

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Fetelor, n-o judecati asa dur pe Gianni. E cumplit sa-ti doresti atat de mult un copil, sa vezi un test de sarcina pozitiv dupa care sa te trezesti din nou in agonie. Mai ales ca nu se intampla pt prima data asta.
E dureros si tocmai din cauza durerii gandeste asa.

Si eu imi doresc un bebe. Cel mai mult pe aceasta lume si mi se intampla sa ma revolt cand vad femei care toarna copii cu carul si nu au grija de ei sau ii fac si ii omoara. Mi se pare o nedreptate, dar, ma gandesc, cine sunt eu sa judec asta???

Gianni, imi pare rau pentru ce ti se intampla dar, oricat de greu ti-ar fi, ai incredere. Dumnezeu ne pune la incercari si nu la toate le gasim explicatia, sensul, motivatia.

Numai bine!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Draga Anca,

Esti o fata tare scumpa,asa ai fost dintotdeauna, noi ne ' stim' de pe vremuri ,cu Laurici, Georgiana s.a.m.d...

Poate ca Dumnezeu ne incearca , dar nu poate sa-i incerce pe cei care au timp?????eu una numai am...am 40 de ani....

Cit despre revolta, si pe mine ma revolta tipele pe care le vad pe strada cu burta mare si tigara in gura....deci unde-i dreptatea? Probabil ca acesta este misterul credintei...nu exista dreptate...

In fine, acum ma rog sa-l pastrez pe Dumnezeu in suflet.

Si probabil am sa reincep ritualul 'de marti' al Sf.Marta.
Anca, sper ca toate visele tale sa devina realitate,tu meriti cu adevarat.

Catalina




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Gianni, draga mea, cred ca misterul credintei e sa nu luam toate intamplarile nefericite ca fiind o razbunare a divinitatii pentru nu stiu ce pacate si in pofida tuturor greutatilor, sa ne pastram credinta.

Ma bucur ca te-ai hotarat sa spui din nou rugaciunea catre Sf. Marta si vreau sa te rog ceva: cand vei ramane insarcinata, sa-mi spui. Ma voi bucura din suflet pentru tine si ma voi ruga sa fie bine.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

gianni, iti doresc din suflet sa ti se implineasca!
sa stii ca nici mie nu mi s-a indeplinit, am spus-o de 2 ori*9, am inceput a treia oara. e ca balonul dorinta mea, cand e sa se implineasca zboara mai departe. dar nu vreau sa renunt!
sa te ajute sf marta si sa ti se indeplineasca rugaciunea, si nu mai spune ca nu mai ai timp!

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

quote:
Originally posted by Gianni

Din pacate , mi se par prostii aceste rugaciuni...
Poate ca este povestea cu vulpea si cu strugurii...n-am ajuns la ei s-am zis ca-s acrii...
Ciudat sa spun asta eu , aici,dar eu cred doar in mine...

Catalina



Sunt multe fete care merita sa li se implineasca dorinta, dar iarasi nu noi judecam asta, desi e ft simplu sa spui "nu e corect", dar nu stii ce e in spatele lucrurilor pe care le vezi tu. Dumnezeu le aranjeaza cum trebuie, dupa judecata Lui corecta.
Eu inteleg ca esti suparata, dar imagineaza-ti cate mame nefericite sunt cu copii bolnavi fara sansa sau alte lucruri.
Ai atins aici voit un "punct sensibil", credinta, cu supararea ta.

Eu iti doresc incredere, relaxare, si sa ti se implineasca dorinta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

catalina, sigur dorinta dta se va indeplini
eu imi doresc de 10 ani un copil, si uita ca abia acum mi se indeplineste dorinta.Eu cred ca Dumnezeu stie mai bine decat noi ce sa ne dea si mai ales cand, de aceea trebuie sa ai incredere in El.
Stiu ca e f usor de vorbit, dar nimic nu e intamplator in lumea asta.
Sa iti ajute Dumnezeu si Sfanta Marta sa ti se indeplineasca marele vis de a deveni mamica
Si tuturor Dumnezeu sa ne indeplineasca toate dorintele

+12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Ah fetelor, sper sa nu treceti vreodata printr-o astfel de durere...sa-ti pierzi 3 copii in 6 luni si ' intimplator' sa locuiesti si-ntr-o strada unde , parca s-au inteles nene, nasc toate vecinele pe capete si-n fiecare zi mai apare o barza in gradina (asa-i obiceiul in tara in care locuiesc)unuia sau altui vecin ,este cumplit. Numai am curajul nici macar sa ies cu ciinele la plimbare .

In fine,asta n-are nici o legatura cu Sf. Marta,dar are legatura cu reactia mea referitor la credinta.

Sa va ajute Dumnezeu pe toate si sa va realizati cele mai indreznete vise.

Sigur am sa scriu daca am sa ramin insarcinata si daca am sa ajung sa nasc...singurul lucru pe care-l sper este sa fie la o virsta (inca) rezonabila...

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emicris spune:

Gianni,imi pare nespus de rau pentru necazul tau dar nu dispera.Mie,care am postat rugaciunea ,am tinut totul timp de multe luni nu mi se implinise dorinta.Am trecut printr-o perioada foarte urata si niciodata nu am povestit aici ce mi s-a intamplat.Din luna iulie 2006 sotul meu a fost anchetat in stare de arest pana in saptamana mare ,pentru tainuire.Stiam ca e nevinovat si nu am priceput (poate nici acum)de ce Dumnezeu a vrut sa trec prin asta cand imi era mai greu.Aveam copilul de un an si jumatate si eram insarcinata in 18 saptamani.Nu am inteles de ce Domnul nu ma mai sprijina,de ce unii copii aveau suzete de aur iar noi nu reuseam sa convingem si sa demonstram ca nu e vinovat,sa vina acasa sa-si vada fiul la nastere.In tot acest timp m-am rugat enorm si eu si familia nu doar la Sfanta Marta,aveam cred vreo 10 carti cu novene si alte rugaciuni.La un moment dat a fost pus in libertate insa procurorul care ancheta cazul a facut recurs si a ramas in arest.Am venit acasa si am aruncat la gunoi toate cartile din care ma rugasem atat de mult timp de sase luni.Stiam ca aceea fusese ultima sansa sa fie acasa cand nasc.Si am nascut la o saptamana dupa aceea.Mi-a fost foarte greu sa merg cu copilul dupa mine prin tribunale si la el cu pachete,plus ca nu ma puteam gandi la nimic altceva cand stateam acasa,iar despre ajutor,fiecare a facut ce a putut,insa nu era nimeni obligat sa-mi creasca copii.Din disperare am ajuns la o ghicitoare care dupa cum era de asteptat nu m-a luminat cu nimic.Si atunci mi-am intors fata din nou spasita catre Domnul si i-am cerut iertre si sa imi arate ca e bun si drept,pentru ca imi era foarte greu sa mai cred asta.M-am rugat apoi la SF.Iosif,patronul familiei la noi la catolici,am prins curaj,am cerut appoi ajutor in rugaciune unei persoane carismatice care s-a rugat impreuna cu grupul ei de rugaciune si in saptamana mare la un recurs,sotul meu a fost pus in libertate.Nu vreau sa fac o pledoarie pentru sfinti,dar orice rugaciune e ascultata,si lucrurile se aseaza la timpul lor iar noi nu intelegem cand e timpul potrivit,poate ca el nu vine niciodata insa nu ne sta in putere sa judecam asta.Eu am sa ma rog pentu tine si spune-i si tu Domnului ca asa cum multe femei in biblie s-au bucurat de darul acesta:un copil,la varste nu tocmai fragede asa sa priveasca si spre tine.Insasi Fecioara Maria a fost nascuta cand Sfanta Ana nu mai avea nici o speranta.EU NICIODATA NU MA VOI MAI INDOI CA DOMNUL ESTE BUN SI DREPT.Multa putere si rabdare.

mamica de zmeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

quote:
Originally posted by Gianni

Ah fetelor, sper sa nu treceti vreodata printr-o astfel de durere...sa-ti pierzi 3 copii in 6 luni si ' intimplator' sa locuiesti si-ntr-o strada unde , parca s-au inteles nene, nasc toate vecinele pe capete si-n fiecare zi mai apare o barza in gradina (asa-i obiceiul in tara in care locuiesc)unuia sau altui vecin ,este cumplit. Numai am curajul nici macar sa ies cu ciinele la plimbare .



Ai putea sa te muti? sau sa iti eliberezi gandurile? Care e problema ??? Esti TU , o persoana ok, asta esti si ce le pasa vecinilor daca ai tu copii sau nu. Iti doresti dar nu esti mai prejos ca nu ai.
Colega mea este super super buna, draguta se chinuie cu tratamente pt sarcina si la fel...alte 3 colege gravide, numai discutii de gravide.
Imi pare rau si te inteleg, dar nu renunta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Mama de Zmeu , Zepellin,
Multumesc ca va faceti timp pt.necazuriile mele...si-miimpartasiti ginduriile si experientele voastre...

Sper sa -mi iau Biblia si rugaciuniile din locul de unde le-am aruncat si cu aceiasi credinta dinainte sa ma rog pt. visele mele,ale noastre.

Problema cu vecini este mai complicata , in sensul ca daca n-ai copii , nu ' faci parte' din gasca , ca sa zic asa. Este un satuc in apropierea unui oras mai mare si desi locuiesc aici de 6 ani, venind din Amsterdam, imi este greu sa-i inteleg...
Cel mai dureros este si faptul ca o aud pe vecina vorbind atit de scump cu bebelusa ei si ma gindesc ca si eu ar fi trebuit sa nasc gemenii luna aceasta (prima sarcina) si imi este greu sa trec prin acest proces de doliu...adica ma tot intreb ' de ce'? bineinteles ca nu exista un ' de ce' ....
S-apoi daca cineva se muta, nou, este adus la cunostiinta ca ' X' (eu un cazul acesta) , nu poate sa ramina insarcinata etc...adica oameni care de abia se mutasera si nu-i vazusem in viata mea stiau chestia asta,adica am ramas muta de durere....

Va pup fetelor si doresc din inima ca de saptamina viitoare marti sa incep din nou.

Catalina

Mergi la inceput