Rugaciune la Sf. Marta

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Emicris, impresionanta povestea ta, dureroasa dar si convingatoare in acelasi timp.
Eu va doresc sa ramaneti toti 4 impreuna pentru totdeauna si sa nu va mai desparta niciun Parchet de Judecata sau vreo lege pamanteana.

Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Emicris, este ingrozitor ca ati trecut prin asemenea situatie...sa nu deznadajduiesti, regret ca nu am putut sa-ti spun asta atunci, cand ti-era atat de greu.
Giani, inteleg cat de greu iti este si tie...
Fetelor dragi, Dumnezeu nu trebuie ispitit, nu trebuie sa ne intristam cand o dorinta nu ni se implineste, chiar si dupa multa rugaciune. Sfintii se roaga pentru noi si e pacat sa minimalizam rugaciunea lor, pentru ca Dumnezeu, Singurul Care hotaraste ce si cand daruieste fiecarui om, a decis ca nu este inca momentul ca noi sa ne bucuram de ceea ce ne dorim.
Uneori ne rugam cu ardoare pentru ceva si nu stim ca poate nu este timpul, ca poate nu este bine pentru suflet, ca poate trebuie sa ne rugam mai mult, cine stie, doar Dumnezeu, fara voia Lui, nici sfintii nu pot ajuta.
Nadejde, credinta, dragoste, daruire, asta trebuie. Stiu ca este greu, si mie mi-e foarte greu cateodata, chiar sa traiesc imi este greu...dar, trebuie!

Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carli1617 spune:

Off topic

Marilena12, nu pot sa ma abtin sa-ti spun ca esti o fata deosebita!
Intotdeauna postarile tale ma ung pe suflet.
Ai facut cumva Facultatea de Teologie?

Te imbratisez, Carli

P.S. Imi vine sa scriu: vrei sa fii si prietena mea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Orice rugaciune spusa din suflet si in mare suferinta, Dumnezeu o asculta si o implineste.Va spun aceasta, din proprie experienta si pentru ca se implineste un an, de cand, in cea mai mare disperare si cu cea mai mica speranta, rugaciunea m-a ajutat si a facut minuni;nepotii mei traiesc si sunt bine prin voia Domnului si prin rugaciune.Va spun toate acestea pentru ca atunci cand sunteti in nevoie, spuneti o rugaciune si cereti ajutorul prin ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Nu am vrut sa spun nimanui acest lucru dar cred ca exemplul meu poate sa fie de ajutor si altor persoane credincioase.In moment de mare cumpana si de mare disperare,preotul binecuvantat care s-a aflat langa mine,mi-a dat canon anumite rugaciuni pe care trebuia sa le citesc.Am tinut canonul si sunt convinsa ca rugaciunile spuse au ajutat la rezolvarea problemelor.Pot sa spun acum, ca, adevarata credinta,si rugaciunea spusa din suflet,poate sa "mute muntii din loc".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antonia2006 spune:

Astazi a fost a opta oara cand am citit rugaciunea Sfintei Marta si cu mana pe inima va spun ca m-a ajutat foarte mult. In ultimile luni am traversat o perioada foarte grea, poate cea mai grea din viata mea de pana acum. Mi s-au intamplat lucruri care mi-au dat existenta peste cap, m-au ranit ingrozitor si aproape ca m-au ingenuncheat. M-am rugat mereu, m-am rugat tot timpul, am pus tot sufletul in rugaciune si toata speranta mea a fost ca voi primi ajutor. Cand am citit pe forum despre rugaciunea Sf. Marta, m-am gandit “De ce sa nu incerc, de ce sa nu o fac, oricum nu am nimic de pierdut, oricum ma rog mereu…”.
M-am rugat pentru un lucru anume, pentru ceva special, i-am cerut Sfintei Marta sa ma ajute sa clarific o problema foarte incurcata, sa aflu ce a creat aceasta situatie, sa mi se dea ajutor sa o rezolv. Doua saptamani mai tarziu aveam toate raspunsurile, situatia se limpezise si lucrurile se rezolvasera intr-un mod minunat, asa cum nu mi-as fi imaginat niciodata.
Rugati-va cand aveti probleme si sunteti nefericiti, rugati-va catre Iisus Hristos si catre Fecioara Maria, rugati-va catre orice Sfant sau Sfanta care credeti ca va poate da indrumare, ajutor si lumina. Chiar in urma cu cateva zile am ascultat o predica in care parintele spunea ca nu noi alegem sfintii catre care ne rugam, ci ei ne aleg pe noi. Cred ca asta e adevarul si mai cred ca rugaciunea ramane cea mai puternica arma a noastra.

Ii multumesc celei care a postat rugaciunea Sfintei Marta si va doresc tuturor sanatate si liniste sufleteasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

quote:
Originally posted by carli1617

Off topic

Marilena12, nu pot sa ma abtin sa-ti spun ca esti o fata deosebita!
Intotdeauna postarile tale ma ung pe suflet.
Ai facut cumva Facultatea de Teologie?

Te imbratisez, Carli

P.S. Imi vine sa scriu: vrei sa fii si prietena mea?



Da Carli, vreau sa fiu prietena ta (imi pare rau ca am vazut mesajul tau abia acum). Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa te ocroteasca!

Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

nimic nu poate inlocui o rugaciune spusa din inima si cu credinta adevarata!Dumnezeu sa le dea tot ce isi doresc celor care impartasesc bucuriile date de o rugaciune spusa din inima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilimili spune:

Buna, As vrea si eu sa incep sa citesc aceasta rugaciune, dar as vrea niste lamuriri.Am inteles ca se tine post.Se tine ajun pana la amiaza si pe urma se poate manca de dulce sau se posteste in continuare.Se poate intrerupe , sa zic ca acuma vine craciunul si anul nou, s-ar putea inrerupe cele doua zile de marti si pe urma se poate continua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmon spune:

Si eu am inceput de curand aceasta rugaciune, trec printr-o mare problema, dar am incredere ca ma va ajuta!

Multumesc, Emicris, si tuturor!

Mergi la inceput