Cum ati proceda?

Cum ati proceda? | Autor: Dianne

Link direct la acest mesaj

Aseara fetita mea de 9 ani care se juca la scara blocului cu ceilalti copii a fost batuta de mama unei fetite pe motiv ca in urma cu o saptamana copilul meu l-ar fi tras de par pe copilul ei. Sunt din ce in ce mai dese situatiile cand vecini nervosi, deranjati intr-un fel sau altul de copii arunca cu apa pe ei, le adreseaza cuvinte jignitoare sau si mai rau coboara la ei sa-i bata. Eu sunt disperata de acesti indivizi. Aseara, ca urmare a incidentului respectiv am chemat politia. Cum se procedeaza in asemenea situatii? Cui trebuie sa se adreseze un parinte al carui colpil a fost batut de catre un adult? Exclud varianta sa-i trag o mama de bataie individei care a ridicat mana la copilul meu, desi cred ca aseara doar asta ma racorea.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

pai mi se pare f corect. Politia. + plangere la judecatorie dupa ce vine politia si constata. cu martori si tot ce trebuie. La parnaie nu stiu daca o bagi pana la urma, dar sigur nu se mai leaga nimeni de copilul "nebunei aleia care cheama politia si da oamenii in judecata pentru atata lucru"

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Au ramas urme? As fi fst cu ea la Institutul Medico Legal si scotam hartie, dupa care ii intentam proces. Aici ar merge.. Acolo.. ma indoiesc.


Dragostea e oarba, dar casatoria ii reda vederea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianne spune:

Nu i-a lasat nici o urma. Initial individa a venit cu fiica-sa si in prezenta ei a pus-o pe fiica-sa sa dea in copilul meu. Fetita mea s-a aparat dandu-i peste mana si in acel moment a intervenit individa si i-a tras o palma peste cap, asta cu tot acompaniamentul de cuvinte urate.Practic o bateau impreuna mama si fiica. Nu pot concepe cum isi permite cineva sa bata un copil! Ce curaj poate avea cineva cand da intr-un copil. Doamne fereste, nu-ti stapanesti nervii ridici mana la un copil si incercand sa se fereasca copilul se impiedica si cade cu capul de ceva.
Spic de grau la fel am gandit si eu! Aviz amatorilor! Cine da intr-un copil trebuie sa afle ca va fi pedepsit prin lege, chiar daca lumea va spune ca sunt nebuna macar ii tin la distanta de copilul meu Politia trebuie sa intervina si in cazul cand propriul parinte isi bate copilul! In fond este o persoana molestata, mai ales o persoana fara aparare cum sunt copiii in general.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Politie + Tribunal!
Oribil!!! si de neiertat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Daca a luat amenda inseamna ca politia si-a facut datoria. Iar tu ai avut o reactie de nota 10 ca ai sunat la politie si nu te-ai dus la usa toapei sa te certi cu ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

E foarte bine cum ai procedat.
Normal ar fi fost sa nu se ajunga aici si mama acelei fetite ar fi trebuit sa vina la tine si sa-ti atraga atentia asupra problemei dintre cele doua copile(adica faptul ca fetita ta a tras-o de par pe a ei)Asa,tu ai fi luat masuri,ea ar fi fost asigurata ca nu se mai intampla si uite asa fetele s-ar fi jucat frumos in continuare,fara complicatii,gen procese,politie,martori si alte astea.
Dar cum s-a intamplat total aiurea,eu zic ca ai procedat bine ca ai anuntat politia.Insa fara martori nu cred ca o sa pateasca ceva.(sunt multe cazuri in care agresorii nici pt vatamari corporale grave nu fac inchisoare)Asa ca cel mult o sa primeasca o amenda.
Cand stateam in Bucuresti(am mai povestit pe forum)erau niste femei care stateau in fata blocului de dimineata pana seara tarziu,pe un spatiu care era destinat copiilor.Isi aduceau frumos scaunele din casa,plasa de seminte si stateau acolo si barfeau.Problema era ca de fiecare data cand veneau fetite si voiau sa-si puna paturica acolo sa se joace erau injurate ca la usa cortului si dadeau cu pietre dupa ele..Cand baieteii voiau sa joace un fotbal(vb de baieteii mici,copiii blocului)la fel..injuraturi,pietre..(ca erau cat casa,nu puteau alerga dupa ei,asa ca aruncau cu pietre dupa ei)Ce m-a socat a fost ca un singur parinte a luat atitudine si asta dupa mult prea multe conflicte de genul.A luat atitudine,insa nu le-a putut tine piept la toate t*** alea.Consecinta a fost ca acel copil a fost exclus din grup.N-am inteles de ce.
Cum as proceda?Pai exact cum ai procedat tu!
O zi buna si mult succes.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

Dianne, de fata cu tine a avut curajul sa dea in copilul tau? Cred ca eu o calcam in picioare!!!!
Vorbind "la rece" si mai realist eu as purta-o prin tribunale pana i s-ar face rau, sa se sature sa mai dea in copiii altuia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

quote:
Originally posted by Dianne

Nu i-a lasat nici o urma. Initial individa a venit cu fiica-sa si in prezenta ei a pus-o pe fiica-sa sa dea in copilul meu. Fetita mea s-a aparat dandu-i peste mana si in acel moment a intervenit individa si i-a tras o palma peste cap, asta cu tot acompaniamentul de cuvinte urate.Practic o bateau impreuna mama si fiica. Nu pot concepe cum isi permite cineva sa bata un copil! Ce curaj poate avea cineva cand da intr-un copil. Doamne fereste, nu-ti stapanesti nervii ridici mana la un copil si incercand sa se fereasca copilul se impiedica si cade cu capul de ceva.
Spic de grau la fel am gandit si eu! Aviz amatorilor! Cine da intr-un copil trebuie sa afle ca va fi pedepsit prin lege, chiar daca lumea va spune ca sunt nebuna macar ii tin la distanta de copilul meu Politia trebuie sa intervina si in cazul cand propriul parinte isi bate copilul! In fond este o persoana molestata, mai ales o persoana fara aparare cum sunt copiii in general.



Acum am citit si cea de-a doua postare.Si-mi dau seama ca nu e genul de femeie care sa vrea sa impace fetele si sa le explice frumos ca nu e ok sa se bata(deci ce-am explicat eu mai sus)..
E foarte,foarte urat din partea ei ce-a facut.Asta denota o mare lipsa de educatie si o nesimtire crasa.
Deci imi mentin parerea,ai procedat foarte bine.Trebuie ca femeia aia si cele ca ea,sa afle ca nu pot sa dea intr-un copil si sa ramana nepedepsite.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianne spune:

N-am fost de fata. Dupa ce toata ziua am muncit prin bucatarie si am facut temele cu fetita am incercat sa stau putin in canapea sa ma odihnesc, iar copilul sa se joace la scara. Din pacate eu am geamurile de la apartament doar pe-o parte a blocului si nu pot vedea ce face copilul daca sta la scrara. La un moment dat, inexplicabil mi s-a nazarit sa urc un etaj pana la prietena care avea fereastra deasupra scarii sa vad ce face copilul. Exact in momentul in care am deschis fereastra sa ma uit dupa ea am auzit-o tipand. In primul moment nu mi-am dat seama despre cine e vorba si am inceput s-o strig. Cand m-a auzit tipand la ea, individa a si plecat strigandu-mi ca nu stiu sa-mi educ copilul si altele injurii. N-am mai avut timp sa cobor dupa ea. Un moment nu stiam ce sa fac. Sotul era la serviciu, iar eu singura cu fetele acasa.Daca mergeam dupa ea trebuia sa ajung la ea la usa si in mod sigur nu m-as fi stapanit sa nu-i trag una. Asa ca am chemat politia.
Dupa mine cred ca ar trebui sa existe ( sa existe fizic nu doar in acte) un politist care se ocupa de acea zona care sa se informeze daca exista tensiuni intre oameni. Vorbind cu cei mai "nervosi" cred ca s-ar rezolva mult mai civilizat anumite conflicte. De exemplu daca acel politist este sesizat ca o persoana arunca de regula cu apa peste copii pentru ca acestia sa plece in alta parte, politistul ar putea sa stea de vorba cu el si sa-i explice ca ar putea fi amendat pentruu acest lucru. Dar ce vorbesc eu?! Iti da in cap si nu intervine nimeni! In orice caz sunt disperata, parca a inebunit lumea! Principalii dusmani au devenit copiii care se joaca in fata blocului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

pai din cate stiu eu "politistul " la care te referi tu exista.Este cel de proximitate.Doar ca-s rar aia care-si fac si treaba!

POZE

Mergi la inceput