@ construit CASA !!! (9)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carina spune:

quote:
Originally posted by x_alinutza

Scuze ca nu m-am facut inteleasa! Am gasit un electrician bun, priceput care mi-a cerut 300.000 ROL pt. fiecare consumator.( inclus instalatia, tablouri, racordul la retea). Am negociat, ca avem destule si am ajuns la 250.000 ROL.
Pt carina, calculele prealabile nu reflecta realitatea! Mai bine ar fi sa negociezi de acum niste preturi, faci contract si dai avans!(daca ai cu ce!). Noi asa am facut si am obtinut un pret fff bun la caramida, fier, etc.
aniast72 nu intra numai montajul prizei in pret!
Mult spor dirigintelor de santier!


Stiu ca nu reflecta realitatea 100%, dar vroiam sa imi fac o idee, sa stiu daca are rost. Noi am avea 50-60000 de euro si nu stiu daca e realist sa sper ca am putea construi cu atat.

Anda
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns phieg spune:

quote:
Originally posted by allisi

va salut.va rog sa-mi raspundeti si mie la niste intrebarii.se poate????????sant in constructie de cateva luni bune mai avem putin pana sa ne punem si acoperisul,apoi vrem sa inchidem cu geamuri si usa pana la primavara.dar am o nelamurire poate ma ajutati voi.mi-am comandat o usa metalica alba de galati/beyler/si tare mi-e teama ca nam facut alegerea potrivita mi-e teama sa nu rugineasca ,sa nu faca condens sau mai stiu eu ce alte dificultati sa intampin .si-a pus cineva o asemenea usa ?cele de termopan pr.mine nu prezinta siguranta si financiar mi se par cam scumpe.parerea mea personala.

Lidia



Buna,
Ce probleme o sa ai...hm!
Eu, dupa lungi cautari si gandiri, am optat ptr. o usa metalica facuta pe comanda, din 2 parti, cu mult geam termopan si reflexiv pe ea, cu fier forjat, etc. Considerentul au fost bani, in vara 2005 a costat 15mil lei 230*140cm, si frumusetea ei, pur si simplu usa de exterior autentica.La comandare, am intrebat de condens, izolare termica si fonica...raspuns afirmativ ptr. toate. Bun..montat, placut, fericit....pana a venit iarna si au inceput:condens pe toata partea metalica, izolare termica inexistenta,noroc ca 60% din usa o reprezinta geamul termopan.
Rezolvare? am dublat usa cu una din Al cu bariera termica, creand o zona tampon termic. Colcluzia o tragi si singura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_alinutza spune:


[/quote]
Stiu ca nu reflecta realitatea 100%, dar vroiam sa imi fac o idee, sa stiu daca are rost. Noi am avea 50-60000 de euro si nu stiu daca e realist sa sper ca am putea construi cu atat.

Anda si printesuca Carina (2 ani si 11 luni)
http://community.webshots.com/user/andamihai
[/quote]

Nici noi n-am avut mai mult!
Depinde de suprafata, materiale, echipe, etc. Depinde de voi cat de bine stiti sa negociati orice!
Curaj si mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_alinutza spune:

Am uitat ceva! Ce ma fac in privinta tencuitului? Sa-mi aleg o echipa sa duca pana la capat( zugravit)? E mai rentabil, mai putin riscant? Care ar fi preturile? Cu ce v-ati confruntat voi?
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns phieg spune:

Buna,
Ideal ar fi sa termini executia cu acceasi echipa care a inceput-o. Ex. zidarii, unii ridica zidul, alti il tencuiesc...o sa ii critice tot timpul pe cei care l-au zidit, daca nu or sa te puna sa il dai jos, altii il finiseaza...etc. Aceeasi poveste e la orice constructie...mesterii vechi nu au facut bine..atentie la capcanele masuratorilor, consumurilor.., daca nu te pricepi, te invart meseriasi ca ajungi sa faci 2 case cu banii pe care ii dai.
Sa auzim numai de bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

PHIEG multumesc pt.raspuns ,sper sa mai fie inca cineva care sa ma mai lamureasca,nu de alta dar peste o luna mi-au spus cei de la magazin ca-mi va sosi usa si daca mai am timp as vrea sa fiu impacata cu alegerea facuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by phieg

Buna,
Ideal ar fi sa termini executia cu acceasi echipa care a inceput-o. Ex. zidarii, unii ridica zidul, alti il tencuiesc...o sa ii critice tot timpul pe cei care l-au zidit, daca nu or sa te puna sa il dai jos, altii il finiseaza...etc. Aceeasi poveste e la orice constructie...mesterii vechi nu au facut bine..atentie la capcanele masuratorilor, consumurilor.., daca nu te pricepi, te invart meseriasi ca ajungi sa faci 2 case cu banii pe care ii dai.
Sa auzim numai de bine...

http://www.phieg.ro




welcome!
Din greselile altora invatam sa ne aparam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_alinutza spune:

Din fericire, tocmai am scapat de zidari! Si nu-mi doresc sa ma msi incurc cu ei, chier daca imi sunt rude!

Si ai f mare dreptate phieg, nu ma pricep, asa ca te rog da-mi niste sfaturi (masuratori, consumuri!)

Dia tu platesti numai tencuit interior 160.000/mp sau mai fac si alte lucrari?
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Intreba cineva de tabla Gerard e fff frumoasa dar aveti grija ca se pierde mult la montaj datorita dimensiunilor ei!

As vrea si eu niste preturi la montaj tabla gen Lindab(foi de 1.18X2.60).
Daca mai sint doritori de astfel de tabla, ceva mai ieftin decit in Bucuresti noi am gasit la Brasov: tabla ARECO.

Zidul exterior se tencuieste inainte de a pune poliestiren?
Pentru acea tencuiala "la drept", sau cum se numeste, care e pretul pentru manopera?
Mai exista tot la tencuiala -si tencuiala glafurilor de la usi si ferestre. Astea cum se platesc?

Citesc ce probleme aveti voi cu usile si alte "fineturi":
daca usile metalice fac condens, cele de lemn se usuca/umfla, cele de termopan nu sint prea sigure si nici prea practice, dupa parerea mea...ce fel de usa trebuie la exterior???
Spor la construit si gasit cele mai potrivite solutii pentru problemele ce apar la fiecare etapa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Draga Phieg(am scris corect???)
Noi ne-am mutat la casa si avem usi metalice (insa fara geam termopan).Am aceeasi problema: condes iarna...Ce solutie crezi ca ar merge?Pot dubla cu o usa din geam termopan?Trebuie sa cer ceva special pentru izolare.Cam cat m-ar costa?
Mersi.
Lili

Mergi la inceput