@ construit CASA !!! (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns x_alinutza spune:

Ce-mi puteti spune de preturile practicate de electricieni? Am gasit unii care vor 300 de consumator( priza ori intrerupator)! Cum vi se pare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by x_alinutza

Tot eu, despre geamuri! Aveti rulouri exterioare sau plase de insecte la geamuri? Sunt utile ori...moft?




Am plase de insecte pe balamale, pe care le scoatem cand degera mustele si tantzarii si le repunem primavara. Asta facem si acum, la bloc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

quote:
Originally posted by x_alinutza

Ce-mi puteti spune de preturile practicate de electricieni? Am gasit unii care vor 300 de consumator( priza ori intrerupator)! Cum vi se pare?




Se poate si mai rau. Mie mi-au cerut 400.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

300 de ce??
Eu am gasit care imi ia 8 euro pe priza sau intrerupator.
Sau 1000 de euro prin firma dar e mare diferenta (ca la cel care ne ia pe prize ne ajunge 320 euro manopera la instalatia electrica.)

Merci mult bebe03 de informatii.
Saptamina viitoare dupa ce o sa fac magazinele (romstal, metro, Practiker, Selgros si depozitele de constructii) o sa va spun ce am gasit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

As vrea daca se poate si v-ati facut calculele sa ne spuneti si noua la cat v-a ajuns constructi (fara teren dar cu toate utilitatile, aprobarile, avizele, etc). Noi vrem sa prindem curaj pentru primavara ce vine.

Mersic,
Anda si Carina (4 ani in 22.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Atat de mult se ia /priza, intrerupator? Cumplit de mult...si cand ma gandesc ca eu ma pricep sa montez singura o priza/intrerupator...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns phieg spune:

quote:
Originally posted by irinabobe

fetele din bucuresti va rog mult de tot recomandati-mi si mie niste depozite de materiale de constructii, cu pret bun. imi trebuiesc grinzi, placi osb, rigips... pt izolarea podului.


Preturi reale materiale de constructii:
Un site care poate fi un ajutor de luat in seama in construirea unei case:


Acest mesaj nu se doreste a fi reclama, ci doresc sa fie un real ajutor celor care intra in miezul rezolvarii unei probleme cu foarte multe necunoscute. Asa ca rog adminul sa nu mai stearga acest post.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by phieg

quote:
Originally posted by irinabobe

fetele din bucuresti va rog mult de tot recomandati-mi si mie niste depozite de materiale de constructii, cu pret bun. imi trebuiesc grinzi, placi osb, rigips... pt izolarea podului.


Preturi reale materiale de constructii:
Un site care poate fi un ajutor de luat in seama in construirea unei case:
http://www.phieg.ro

Acest mesaj nu se doreste a fi reclama, ci doresc sa fie un real ajutor celor care intra in miezul rezolvarii unei probleme cu foarte multe necunoscute. Asa ca rog adminul sa nu mai stearga acest post.



Eu ti-as propune sa ni te alauri si sa aflam din secretele constructiilor. Din cate am inteles nevoia te-a invatat! Un biolog constructor! Hai sa discutam despre constructii!
Si eu sunt ca tine, am construit o casa... mi-am cautat usi de interior si am ajuns sa comercializez aceste produse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_alinutza spune:

Scuze ca nu m-am facut inteleasa! Am gasit un electrician bun, priceput care mi-a cerut 300.000 ROL pt. fiecare consumator.( inclus instalatia, tablouri, racordul la retea). Am negociat, ca avem destule si am ajuns la 250.000 ROL.
Pt carina, calculele prealabile nu reflecta realitatea! Mai bine ar fi sa negociezi de acum niste preturi, faci contract si dai avans!(daca ai cu ce!). Noi asa am facut si am obtinut un pret fff bun la caramida, fier, etc.
aniast72 nu intra numai montajul prizei in pret!
Mult spor dirigintelor de santier!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

va salut.va rog sa-mi raspundeti si mie la niste intrebarii.se poate????????sant in constructie de cateva luni bune mai avem putin pana sa ne punem si acoperisul,apoi vrem sa inchidem cu geamuri si usa pana la primavara.dar am o nelamurire poate ma ajutati voi.mi-am comandat o usa metalica alba de galati/beyler/si tare mi-e teama ca nam facut alegerea potrivita mi-e teama sa nu rugineasca ,sa nu faca condens sau mai stiu eu ce alte dificultati sa intampin .si-a pus cineva o asemenea usa ?cele de termopan pr.mine nu prezinta siguranta si financiar mi se par cam scumpe.parerea mea personala.

Mergi la inceput