cine preseaza flori? (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

quote:
Originally posted by ML


Sabina si pe acolo toate cele ca sa realizezi astfel de tablouase sunt scumpe (flori presate -daca vrei sa cumperi, hartie de orez si alte minuni)? Ai idee?


"Ce verde era valea mea!" (poze)

Nu am idee dar daca vrei,ma pot interesa.

japonia prin ochii unui amator,www.danasoft.com/sig/devylla.jpg" target="_blank">despre tine




www.tickercentral.com/view/65wn/1" target="_blank">sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

ML, m-am uitat de curand la zorelele mele uitate la presat si am vazut ca arata bine. E adevarat sa fiind f fragile, se mai lipesc de hartie, insa cu rabdare si cu ajutorul cutterului, am reusit sa le desprind frumos. Iti doresc sa-ti gasesti starea si timpul pt noi compozitii florale!
Gabriela, nu cred ca din cauza aerului s-au uscat violetele, ci mai degraba pt ca nu au fost culese in perioada lor maxima de bloom. Si mie mi s-a intamplat cu unele care nu erau tocmai fresh. Cele roz mi s-au decolorat si mie. Cred ca cele violete isi pastreaza cel mai bine culoarea.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Matei in Septembrie

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna fetele,
ca sa ne revina cheful de creatii, m-am gindit sa realizam impreuna un proiect. Ce-ati zice de pilda sa facem un design in genul vitraliilor, dar folosind bineinteles flori presate.
Aici puteti gasi multe sabloane: http://tinyurl.com/o7jfe
de unde fiecare isi poate alege unul.

Astept reactiile voastre si daca sunteti interesate macar 3 persoane, revin cu ceva instructiuni de realizare a acestui proiect.



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Matei in Septembrie

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Din linkul de mai sus, dati click pe Patterns-butonul din stanga.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Matei in Septembrie

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Liviana, mie mi se pare greeeu proiectul tau. Modelele sunt f. frumoase, ce-i drept, dar cum sa fac eu asa ceva din flori? Nici material n-am mai deloc, cu floricelele stau destul de prost ca nu prea mi-au iesit. Mai bine pictez modelele pe sticla, ca mi-ar fi mai usor. Si nici n-am incercat vreodata sa fac tablou, stii, eu mai o lampita, mai o felicitare, mai un semnulet de carte...

Corina, mama lui Aris(12.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Eeeee, Corina, nu te cred. Vrei sa spui ca daca alegi ca model o inimioara, ti-ar fi greu sa lipesti catevea flori peste acest sablon? Se pot folosi si frunze, nu neaparat flori. Hai, orice are un inceput. Mai aduna floricele acum cat mai e vreme, le presezi la microunde si gata, ai materialul. Apropo, vezi ca ai si pattern pt o lampita, ca tot iti plac.
Am pregatite si instructiunile mura-n-gura, numai amatoare sa se adune. Minim 3, please!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Matei in Septembrie

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Liviana, pai inimioara am mai facut, mai tii minte?
Acum serios, nu prea am de unde sa fac rost de flori dar n-as zice nu de idee. Da' sa stii ca daca iese o prostie nu v-o arat. Mie mi-au placut desenele cu zorele si cu semiluna. Mi-au mai placut si niste fluturasi de pe acolo.
In principiu "I'm in" dar nu promit rezultat..

Corina, mama lui Aris(12.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Gabriela, Sabina (nu-i nevoie, eram doar curioasa), Liviana multumesc!
Liviana ce coincidenta! Nu am timp, loc, stare... mai, mai sa fie!
Si eu mi-am salvat de cateva luni incoace tot felul de desene culese de pe Net la gandul ca poate candva le voi "imbraca" in flori sau face mici tablouri (desen sau acuarela) pt. camera copiilor. La fel se poate proceda practic cu orice poza (fluture, casa, peisaj...) trecuta prin softul Kodak.
Daca va intereseaza mai pun si eu in album cateva (unele cred ca sunt chiar vitralii). Spuneti de vreti si altele si spor la treaba.
Aaaa si nu aruncati rame vechi de la orice din casa! Eu am gasit (acum de cand tot sortez lucruri) 2 ceasuri stricate (unul de perete si altul de masa in suport de cristal) si un barometru si ma gandeam sa le scot mecanismul si folosesc cadrul. Nu m-am uitat insa cu atentie la ele. Se prea poate sa nu se potriveasca avand in vedere ca mecanismul este gros iar tabloul subtirel. Ramane de vazut si cum s-ar sustine pe spate... O idee...


"Ce verde era valea mea!" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Liviana eu as spune prezent...dar am o lipsa acuta de timp. Sapamana viitoare particip la un tg si am de facut oferte, fluturasi, pliante, plus tot ce tine de casa. Si sambata asta o am plina de cursuri.Poate dupa 10-11 octombrie...ca pana la urma, inceputul e cel mai greu, nu?
Stiti ce am facut eu? Va spuneam zilele trecute ca tot culeg flori. Am cules barba imparatului si le-am rupt petala cu petala si le-am pus la presat. petalele sunt putin catifelate si culorile sunt superbe(un amestec de portocaliu cu maro sau galben simplu...depinde de stadiu de dezv al florii, iar pistilele sau ma rog cum s-or fi chemand le-am scos din receptacul si le-am pus si pe ele la presat. Arata ca niste linii subtiri cu un capat negru si celalalt putin portocaliu. Sper sa nu ma laud degeaba, ieri, dupa 3 zile de presat aratau ok in carte, dar nu erau inca uscate. Sper sa le ramana culoarea.
Am mai pus si un fel de floricele mici de toamna(un fel de tufanele, dar mov...au floricica la fel ca musetelul, doar ca e mov), dar s-a dus culoarea de tot.
O zi frumoasa si spor la lucru,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Liviana, m-as incumeta si eu. Mi-am luat in sfarsit camera foto si o sa va pun poze cu cele 2 felicitari facute.
Cu ce mai am presat as putea face unul din vitraliile tale, sunt superbe.

Revin mai pe seara!


Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput