All about Constanta (80)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

gaby, i-am explicat tot drumul unde mergem.mai nou e innebunit dupa becuri si era tare fericit cand am ajuns ca l-am adus la bec.e tare rau ca nu vorbeste.acum am sunat la dna.Olaru si a spus ca doarme.minune.ori o fi zis asa, ori....desi ce interes avea sa ma minta, ca altfel ar fi urlat si m-ar fi chemat sa-l iau nu?ma imbarbatez singura.i-am povestit si despre copii si despre nani.acum ca o fi inteles sau nu...nu stiu.ramane de vazut cand il iau la 4 sa ii vad fata.asta inseamna sa-i desfac tarcul de diseara ca pana acum dormea cu mine.si nu vreau sa stric ce muncesc femeile alea acolo.nu?

albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

PLEASE, VREAU UN PORTAL LEGISLATIV-FREE....sunt pe fuga, dar va salut pe toate!

Poze !
Tania cu Anduta(14 sept'96)+ Bibi (14 febr'04)


Ce nu poti controla...evita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Buna!
Am intrat repede sa va spun ca saptamana trecuta, de marti pana duminica am fost in spital cu Sofi, care pana la urma a facut iarasi bronsita, de data asta obstructiva...A fost o experienta absolut ingrozitoare, nu va doresc sa ajungeti vreodata pe acolo...In fine, dupa antibioticul intravenos, Sofi a facut diaree si varsa...de duminica nu reusesc sa o pun pe picioare...ce ar trebui sa manance (mucilagiu de orez, supa de morcov, banana, paine prajita etc)nu vrea, in schimb imi cere paine cu branza topita, spaghete cu branza, carne etc, dar pe care LE VARSA IMEDIAT...manaca foarte putin, si apoi vomita...iar lichidele multe pe care i le dau sa le bea (apa plata, ceai de menta, solutie cu Ecoflorina, Hidrasec) le elimina prin scaun apos. Practic ei nu ii ramane nimic solid in stomac si nu are din ce sa isi formeze un scaun solid. Ori flora ei intestinala si stomacala este atat de afectata de antibiotice incat nu mai proceseaza nimic...Sunt disperata!!! Dati-mi un sfat, orice, ca simt ca o iau razna...de spital nu vrea sa auda nici ea, nici eu, inca nu da semne de deshidratare, dar imi dau seama ca azi se fac 48 de ore si va trebui sa se intample ceva...ori sa o bag pe perfuzii (ceea ce ma ingrozeste , imi dau seama ce ar insemna asta pentru ea din nou, la asa scurt timp, caci este traumatizata de branule si injectii si tot ce inseamna halat alb), ori sa isi revina, dar nu mai pot nici sa sper sa vad in scutecel un scaun solid caci vad ce mananca si ce da afara si realizez ca nu are nimic in stomac...ma gandesc sa merg azi cu ea la un echo abdominal si sa ii fac o coprocultura....fetelor, va rog, daca ati trecut vreodata prin asa ceva, dati-mi un sfat...nu stiu la cine sa mai apelez si pe cine sa mai intreb...nu stiu ce sa mai fac!!! in momentul acesta ma simt cea mai neputincioasa mamica si nu pot sa nu ma invinovatesc pentru orice i se intampla! Ea este destul de vesela, dupa zilele de mutenie si de apatie din spital, cand prefera sa stea cu ochii inchisi ca sa nu vada ce este in jur...chiar ma mira ca este in stare sa mearga si sa mai vorbeasca dupa atatea zile de nemancat si de varsat si de diaree...recomandati-mi pe cineva bun in Constanta, un pediatru care sa puna suflet si care sa-mi inteleaga disperarea...
Scuze ca m-am lungit atat, dar abia asteptam sa intru si sa-mi spun durerea, in speranta ca poate ma aude cineva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Ah, am uitat sa va intreb de un medic homeopat bun...poate asa sa-i dam de cap...Tania, parca tu spuneai odata de o doctorita? aveti o adresa, ceva?

_
IUBESC VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Fiquelle,daca esti pe faza,poate reusesc sa te sprijin putin,pentru ca sentimentele de invinovatire si neputinta nu aduc nimanui nimic bun.In primul rand,la cine ai fost/pe cine ai pediatru,sa nu te trimit la aceleasi persoane.
OIn al doilea rand,daca diareea este numai de la antibiotic,se rezolva din regim.Ecoflorina i-ai dat si in timpul tratamentului cu atb?Continua sa-i dai.Da-i muuuult iaurt,branza[daca ii place],ptr.ca am inteles ca banana nu vrea,iar mucilagiul...sa ma ierte Dzeu,dar eu niciodata nu i-am dat,caci este de neinghitit.Incearca sa-i dai ceva solutie de electroliti,adica ori Humana,ori preparata in casa.
Nu-i da carne si branza topita pana se pune pe picioare,caci intretii un cerc vicios!
Continua cu multe lichide.Smecta ai incercat?Metoclopramid?[caci trebuie sa intrerupi varsaturil;e astea]
Mai vorbim.Sanatate!

Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Mamacita, multumesc de raspuns si de prijin. Ii dau Metoclopramid 5 picaturi/3 ori pe zi, apoi Debridat 5 ml./3 pe zi, Ecoflorina/2 zi, Hidrasec/3 zi, zeama de la orez fiert...dar astea abia de aseara, cand am trecut de la faza de ingaduinta la faza "asta este, tb sa le iei, altfel ne intoarcem la spital" si nu i-am mai dat carne sau branza topita, desi mi-a cerut. I-am aratat mancarea de regim specific, la care bineinteles ca s-a strambat, nu a mancat nimic, dar i-am spus ca oricum altceva nu primeste, asa ca astept sa o razbeasca foamea si sa inghita ceva din ce i-am pregatit.
Ecoflorina nu i-am dat atunci, in spital, am zis ca e mai bine cand ne intoarcem acasa...probabil ca am gresit.
Cum se prepara solutia de electroliti in casa?
Si deci merge sa ii dau iaurt si branza? nu stiam de ele, ca as putea incerca, caci branza a cerut aseara...
Vad ca peste noapte a facut un pic mai legat, adica am trecut de la scaun "apos" la "mucos"
Acum de dimineata am auzit cum ii "fierbea" stomacelul, adica se auzeau zgomote ca de fermentatie...asta o fi de bine?

_
IUBESC VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladis spune:

fiquelle, ti-am raspuns la "parintii intreaba..."
in plus, de acord cu mamacita in ce priveste iaurtul, noi am mancat tone, este f bun pt refacerea florei intestinale, iar ref pediatri eu am mers la dr leu, a fost singura care mi-a pus copiii pe picioare, dar daca ai fost internata s-ar putea sa fi fost la ea si sa nu fii multumita ?
asteptam vesti bune.

mami de miruna(27.01.1996) si vlad (20.07.2005)

www.dropshots.com/vladis" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Nu spun ca nu au fost medicii din spital buni, noi am patit asta dupa ce ne-am intors, imediat ce am ajuns acasa, asa ca nu dau vina pe ei. In spital ne-a avut in grija d-na dr. Risca Elena, care a tratat-o cu mare grija pe Sofi.
Vad ca nu a mai varsat pe ziua de azi si scaun nu a mai avut de la 3 noaptea...sa speram ca este de bine...
De mancare nu a vrut decat 2 biscuiti...

_
IUBESC VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladis spune:

fiquelle, alternativa la dr leu, pe care o gasesti la pol plata este dr ciobanu, pol. 1 si pol plata, iar medic homeopat bun este dr. luncan tel.0721469100. sanatate!

mami de miruna(27.01.1996) si vlad (20.07.2005)

www.dropshots.com/vladis" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

Si eu am fost internata la reanimare cu fetita la dr. Leu si mi s-a parut un medic f. bun.Si am zis ca atunci cand voi mai avea probleme tot la dansa as apela. Stiti cumva daca poate fi gasita in alta parte decat in spital?

Mergi la inceput