All about Constanta (80)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Roxana, drum bun si vreme frumoasa !

Tania, felicitari pt. job! Nu prea ma pricep, dar din cate stiu, pentru functionarii publici (esti functionar?) exista o groaza de incompatibilitati (in principiu, nu prea au voie sa mai aiba alte activitati).

Pupam toti micii scolari si le uram succes!

Sanzi, se vede ca traiti in alta lume , ce activitati interesante la gradi/scoala!

Maria, ieri nu a mai avut absolut nimic, nici febra, nici macar nasuc curgator sau altceva. Asa ca azi am dus-o la gradi si ... a plans cand am lasat-o. Dupa amiaza, in schimb, era in mare forma si mi s-a spus ca dupa amiaza nu a plans deloc, doar ca nu a dormit. Azi au avut si un spectacol, un fel de teatru de papusi la gradinita si, chiar daca initial nu a fost incantata de idee, mi-a zis ca i-a placut.

Febra ei de acum doua nopti imi e ca are alta semnificatie. Cand am luat-o de la gradi, acum doua zile, mi-a zis ca ea e mica si nu e adevarat ca la gradinita sunt copii de varsta ei, ca in grupa la ea sunt copii si de 5 ani. Mi-a povestit ca au stat in "semicerc" s-au prezentat si au spus cati ani au... si ea e micaaaa!!! Sper ca am trecut peste asta, ca i-am tot zis ca in grupa ei sunt copii intre 3 si 5 ani si ca sunt si copii mai mici decat ea (sunt mai mici de inaltime ).

Dupa prima saptamana de gradi de stat pot spune ca este mult mai bine decat la Big Ben. Din ce am vazut, se ocupa de ei, sunt dragute si educatoarele si ingrijitoarele, nu am gasit-o niciodata murdara, plangand, nebagata in seama etc. Iar in ceea c epriveste activitatile, mi s epare chiar prea mult pt. prima saptamana. Am copiat de la panou doua cantecele si o poezie, povesteste foarte frumos Capra cu trei iezi, au expuse la panou cate un desen si o pagina colorata. Maria a inceput sa deseneze albinute, sirene, scrie litere, desenele sunt mai "ordonate" si coloreaza asa de frumos, ca nu imi vine sa cred ca e acelasi copil ca acum o sapt.

M-am hotarat sa ii iau deocamdata doar vit. C pt. imunitate si vedem mai incolo.

Edit: uitasem ca am doi copii . Stefan e tare nazdravan, face o groaza de prostii. Face progrese in ceea ce priveste vocabularul. Spune f. multe cuvinte, si incearca si ceva propozitii. Cu somnul sta destul de prost, se trezeste de cateva ori pe noapte, vine la noi in pat... iar dimineata se trezeste la 6

Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Sanzi,nu stim dk o dam la gradi pana la 4 ani.acum zicem k nu.dk vom putea din p de v finaciar o vom da,prefer sa nu se duca deloc decat sa se duca la gradi naspa.
Roxa,spor la bagaje.
noapte buna.


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Am fost la sedinta cu parintii de la gradi de la Bodo si am fost atat de dezamagita...
Lasand la o parte latura financiara(caiete speciale, planse si alte materiale, pe care pana la urma le vor folosi copiii nostri,in afara de rechizitele obligatorii) ce m-a deranjat a fost raspunsul unei educatoare la interventia unui tatic, care a accentuat faptul ca nu ar trebui lasati nesupravegheati copiii, chiar si pt 1 minut, pentru ca se pot intampla accidente. Aceasta i-a replicat ca e o gradinita de stat, si ca mai sunt si alte variante, precum gradinitele cu program scurt sau particulare, bonele si daca nu-i convine sa ii ia baiatului un bodyguard sa-l supravegheze tot timpul... asta in conditiile in care 2 baietei aveau tricourile rupte de atata "activitati supravegheate". Nu am intervenit, acum imi pare rau, dar atunci, recunosc ca am fost egoista si m-am gandit ca daca zic eu ceva poate il persecuta pe Bodo. Oricum el nu era implicat in nici un fel, deci problema nu era a mea. Am de gand sa-i spun directoarei, nu stiu daca e bine, dar cred ca ar trebui sa stie cum stau lucrurile.
Sanzi, masina de spalat e pentru lenjeriile copiilor
Mav, daca ar fi sa ma gandesc la partile rele de la gradi, de ex. cat timp petrec in aer liber, cred ca i-as tine acasa, dar nu e o solutie, te asigur. Noi pe Andrada o lasam cu mama, ca altfel era si ea printre micii gradinari.
Mamacita, gradi e in km 4-5, langa unitatea militara.
Ce m-a surprins placut legat de gradi a fost ca in vacanta am remarcat ca-i lipseste un rucsac lui Bodo cu o pijama , totosii, si un prosopel, asta pt ca are mai multe, si intr-o perioada il luau de acolo socrii mei, sau sotul, sau mama, oricare era disponibil dintre ei. In prima zi de gradi, Bodo a venit cu toate lucrurile uitate peste vara acolo
O zi senina va doresc!

www.adina.as.ro/" target="_blank">noi
tot noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontica Camelia spune:

Salutare!
Felicitari micilor gradinari care s-au acomodat la gradi, de la noi un maaare.

Noi azi avem casa pe dos, a venit un zugrav/zidar sa ne faca galfuri la geamuri, sa puna gresie pe exterior, pervazuri la geamuri. Munceste omu' de azi-dimineata si, ceea ce ma bucura este faptul ca termina in seara asta cu "prafaraia". Dupa ce se usuca materialele, saptamana viitoare trebuie dat cu lavabil.
Pe Alex am trimis-o la bunica-sa la curte, este in culmea fericiri. Daca ar fi dupa ea ar sta doar afara .

We placut si multa sanatate la toata gasca.

poze cu noi



Camelia & Alexandra -Elena (27 feb 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

Marilen si eu sunt de aceeasi parere.Ai intr-adevar multa rabdare cu aceasta "doamna".Asemenea sugestii si pretentii nu ar trebui sa vina de la o persoana pe care o consideri ca face parte din familia ta.Sunt convinsa ca vei gasi pe altcineva mai potrivit.
Adinutza si cand te gandesti ca acea educatoare mai are si "experienta"...ce pacat pentru o asemenea gandire ..
Emaaimee ce doza de oscilococcinum ii dai Oanei?

pupici si o duminica placuta !

www.babiesonline.com/babies/m/mariateodorag/" target="_blank">
patatina mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

Buna -ziua tuturor!
Lizuca, Emaaimee, va raspund cu intarziere pentru ca nu am mai intrat pe internet, am fost prinsa in alte probleme. Imi pare rau ca nu v-am cerut ajutorul inainte de a ma hotari asupra doamnei.Tot zic sa fiu toleranta, poate se adapteaza programului...Astept pana la sfarsitul lunii(i-am dat bani caci s-a plans ca nu are). Nu a intarziat pana acum dar suna la interfon si spune ca ea nu mai urca sa coboare fata.Si daca fata intarzie mai suna o data si f. nervoasa adauga"hai draga ,o data, ca astept de 15 minute!"Vineri ii spune copilului: stii cum mi-ar conveni mie?Sa te duc la bunica ta si sa vina mama sa te ia de acolo!Colegele imi spun ca am prea multa rabdare cu ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladis spune:

buna dimineata la fete!
a inceput o noua saptamana cu ploaie, vremea asta pare hotarata sa ne tina deja in casa...
eu sunt nou-venita si de obicei va citesc, nu prea am scris pt ca nu ne cunoastem inca, dar am vazut ca eram deja pe pag 4 si am zis sa iau atitudine
cornelia si eu am avut fetita la gradi 12 si am fost multumita, nu a fost totul perfect, dar prin comparatie cu ce am auzit pe la alte gradi aici era mult mai bine.
marilen, bona ta ma scoate din minti numai cand citesc "perlele" ei, d-apai sa le auzi in fiecare zi; poate ar trebui sa iei in considerare ajutorul fetelor care s-au oferit, cred ca nu e usor sa pleci incarcata la serviciu in fiecare dimineata.
pupici tuturor

mami de miruna(27.01.1996) si vlad (20.07.2005)

www.dropshots.com/vladis" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

buna dimineata.eu mi-am dus copilul la cresa si totul a fost ok.s-a dus si si-a deschis singur usa, a ras la doamne.am mari emotii ca azi e prima zi cand ramane la somn si nu stiu cum va fi.tineti-mi pumnii.
marilen, aceeasi parere ca si vladis despre bona.dar tu stii mai bine.

albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Buna dimineata, duduci.
Adriana, sa dea d-zeu sa fie bine azi cu Razvanelu. Ai incercat sa-i spui ce urmeaza sa i se intimple? Fii-mea n-a dormit in prima saptamina, statea cu bucatareasa printre cratiti...
Cornelia, sa inteleg ca febra Mariei a fost provocata de dezamagirea de a fi aflat ca e printre cei mai mici? Tare mai e sensibila, minca-o-ar mama de mimoza! De fapt, imi amintesc ca si Alisia a avut o perioada cind nu suporta sa auda spunindu-se despre ea "aia mica". Sarea imediat cu gura si trebuia sa rectificam iute: "aia mare". Dar Maria oricum pare mult mai mare decit virsta ei...
Camelia, ati terminat cu santierul? Ati avut grija sa nu va astupe gaurelele de aerisire din termopan?
Oana, voi ce mai faceti, mama? Nu v-ati intors din concediu?
July, Teo ce mai zice? Noi ajungem printre ultimii la gradi si plecam tot asa, o sa ne vedem probabil abia la sedinta cu parintii de luna viitoare.

Va pup si va doresc o saptamina usoara tuturor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Adinutza,ce sa mai zic,nasoala faza de la gradi.
Cristina,uite prospectul de la Oscillococcinum http://www.farmaline.ro/index.php?cid=5&pid=4821&&7eba03bdbc5e88562f8611225dec0e0a=1545496105
Camelia,ati terminat cu santierul?cum a iesit?pozeee
Marilen,eu i-as da papucii doamnei cu brio si nu i-as mai acorda nici o sansa.
vladis,i-am vazut pe Miruna si pe Vlad,sunteti o fam frumoasa.btw:vlad e de varsta fetei mele,poti veni la povesti si la clubul scutecelor:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=84738&whichpage=2
Tatiana,bun venit din concediu,pozici?stiu cum e sa fie sotul departesucces Biei la cresa.
Adriana,va tin pumnii.
Gabi,super faza cu Alisia "aia mare"
mi-a luat-o un pic razna pc,lasa spatii mari aiurea.
va las,o zi buna.



de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput