Care-i problema cu casatoria?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crini spune:

M-a surprins sa vad cat de multe persoane leaga lipsa casatoriei de independenta femeii.
Intre

quote:

...cu mii de ani in urma casatoria a fost o institutie impusa de barbat ca sa poata trata o femeie ca si proprietatea lui.Prin casatorie avea drepturi depline asupra femeii,rolul careia era:procreatie.


si
quote:

Cum ati spus si voi,femeile au devenit independente,fac bani multi,sint egalele barbatului si fac copii,fara sa fie casatorite.


nu a existat nici un moment in care casatoria sa fie intr-adevar o uniune liber consimtita intre parteneri, bazata pe dragostea reciproca?
Am indoieli si in ce priveste scopul initial afirmat mai sus, acea sclavagizare a femeii. Nu inteleg care a fost in acest punct rostul monogamiei, de ce nu au tinut mai multe servitoare procreatoare, daca era o inventie stricta a barbatului, iar femeia nu avea nici un cuvant de spus.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Hai sa-mi dau si eu cu presupusu'

Cred ca cele care vor casatoria sunt tocmai femeile (ma refer aici la categorie mea de varsta, adica in jur de 30), asta desi am evoluat si avem cariere, nu mai suntem supuse barbatului etc. Cel putin asa se intampla in majoritatea cuplurilor pe care le cunosc eu din categoria de varsta mai sus mentionata (iar barbatii nu si nu , dar nu prea e dupa ei). Cele mai tinere nu stiu... poate nu mai vor sa se lege "pour toujours", se gandesc ca nu mai e modern sa te casatoresti, sau la complicatiile unui divort...

Cat despre gay, recunosc ca imi repugna imaginile cu conotatie sexuala intre 2 persoane de acelasi sex si nici nu-mi plac paradele gay. Sunt convinsa ca sunt si ei oameni ca oricare altii, dar mi s-ar parea groaznic daca fi-miu ar fi asa (doamne fereste!). sigur ca ar ramane copilul meu, dar as fi foarte suparata daca s-ar intampla una ca asta.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emma_ spune:

Am specificat ca asta a fost cu mii de ani in urma...cauta,studiaza si ai sa vezi.
Dar daca citeai cu atentie,am mai specificat ca nu sint impotriva casatoriei,sint impotriva casatoriei din motive gresite.
Singurul lucru care m-ar face sa ma casatoresc ar fii dragostea neconditionata.Restul:banii,cariera,copil,etc....ma lasa rece pentru ca le am deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by crini
nu a existat nici un moment in care casatoria sa fie intr-adevar o uniune liber consimtita intre parteneri, bazata pe dragostea reciproca?

Mami de fetita (1999)si baietel (2004)



pai asa ar trebui sa fie cum zici tu.
numai ca nu inteleg de ce este vazut ca ceva "ciudat" de unii, faptul ca cineva nu simte nevoia sa se casatoreasca?
adica am pe cineva, suntemimpreuna, ne iubim, ne mai certam, ca orice cuplu normal. nu simt nevoia. deci pentru ce? ce sa-mi aduca? daca ne-am desparti, tot n-am nevoie de nimic de la el, iar daca sunt copii comuni, oricum trebuie sa plateasca.
singurul motiv pe care il vad este cel romantic, insa eu nefiind romantica... nu-mi trebuie!
insa ii inteleg foarte bine pe cei ce se casatoresc din acest moriv si NU pentru siguranta sau alte prostii...


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

quote:
Originally posted by Emma_
Dar daca citeai cu atentie,am mai specificat ca nu sint impotriva casatoriei,sint impotriva casatoriei din motive gresite.


Emma, am citit cu mare atentie mesajul tau si nu am spus nicaieri ca tu ai fi impotriva casatoriei.
quote:
Originally posted by Emma_

Am specificat ca asta a fost cu mii de ani in urma...cauta,studiaza si ai sa vezi.


Nu am negat asta, mi se pare deplasat sa-mi dai sfaturi de studiu fara sa intelegi mesajul. Ceea ce am intrebat eu a fost:
Starea initiala in care femeia era subjugata barbatului prin casatorie s-a schimbat la un moment dat? A devenit la un anumit punct casatoria un act de dragoste?
Si daca da, atunci nu e adevarat ca lipsa casatoriei e determinata de dorinta femeii de a scapa de autoritatea barbatului.
Cu aceasta parte a rationamentului nu am fost de acord.
Imi pare rau ca parerea mea te-a alterat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

quote:
Originally posted by adinag
... iar daca sunt copi comuni, oricum trebuie sa plateasca.


Exact asta spun si eu, drepturile unui cuplu sunt cam aceleasi indiferent daca e oficializat sau nu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diego spune:

Draga Adinag
Imi permit sa te intreb....chiar nu va certati de loc? Daca e asa - aveti o problema; confruntarea sanatoasa si constructiva e semn de iubire si incredere in cuplu!
In casatorie se intampla lucruri mult mai profunde decat cele descrise de tine in cuplu...Si zic FAMILIE cu majuscula gandindu-ma la familia adevarata. Daca ramanem la suprafata vom ramane mereu superficiali fara sa cunoastem bocgatiile adancimii! Atentie nu putem baga marea intr-un pahar...doar pt ca noua ni se pare ca putem sa o cuprindem!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Diego, Adinag a spus ca se mai si cearta, ca orice cuplu.
Spune-mi te rog, ce diferenta exista intre un cuplu care nu este casatorit si unul casatorit? Care sunt lucrurile acelea profunde la care nu poate ajunge un cuplu necasatorit??
Eu nu am simtit nimic dupa ce am semnat hartia...

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by Diego

Draga Adinag
Imi permit sa te intreb....chiar nu va certati de loc? Daca e asa - aveti o problema; confruntarea sanatoasa si constructiva e semn de iubire si incredere in cuplu!
In casatorie se intampla lucruri mult mai profunde decat cele descrise de tine in cuplu...Si zic FAMILIE cu majuscula gandindu-ma la familia adevarata. Daca ramanem la suprafata vom ramane mereu superficiali fara sa cunoastem bocgatiile adancimii! Atentie nu putem baga marea intr-un pahar...doar pt ca noua ni se pare ca putem sa o cuprindem!


FATA FANTASTICA
DIEGO



Diego, habar n-am despre ce vorbesti???
pai tocmai am scris: "dica am pe cineva, suntemimpreuna, ne iubim, ne mai certam, ca orice cuplu normal."

Asa ca explica-mi te rog ce vrei sa spui... ca mie mi se pare ca m-ai citit gresit. (ca si tine) consider necesar sa se poata vorbi sincer, deschis, ceea ce aproape implica o cearta, ca nu cred ca exista 2 oameni care sa aiba in toate aceeasi parere (cel putin daca raman sinceri).

Si adica ce vrei sa spui, ca daca un cuplu traieste o viata intreaga impreuna nu va ajunge sa traiasca acele lucruri profunde (care exact?)? de ce, ele se capata la primarie odata cu certificatul de casatorie?

Si ce este o FAMILIE adevarata? Dupa parerea ta? adica fara hartie n-o sa fim niciodata o familie adevarata?

J G, scuze, vad ca am repetat cam ce ai zis si tu, am citit dupa, dar las mesajul, ca ma priveste direct!

numai bine!


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

oare chiar nu se mai casatoreste lumea??? acum 10 ani, cand fratele meu s-a casatorit, s-a hotarat cu 2 luni inainte si a gasit un restaurant frumos, decent, liber pentru o sambata. eu am vrut sa ma casatoresc anul trecut, am inceput in februarie sa cautam restaurant si pe cuvant ca nu am gasit nimic decent liber pentru vreo sambata in septembrie -octombrie, mai erau doar cateva duminici libere, nici ele toate. pana la urma m-am casatorit anul asta si, ca sa prindem unde vroiam noi, am incheiat contractul din octombrie anul trecut. la cununia civila am fost al 59-lea cuplu din acea zi si dupa noi au mai fost 2.

ca sa nu ma mai lungesc... eu nu cred ca lumea nu se mai casatoreste. e drept, e doar o parere a mea, nu cunosc statistici.. are cineva asa ceva la indemana?

"Adevaratii prieteni sunt alaturi de tine in momentele frumoase ale vietii, cand ii chemi si in cele rele...cand vin nechemati."

Mergi la inceput