Care-i problema cu casatoria?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

quote:
Originally posted by Diego
STIL de viata diferit de cel al cuplurilor hetero...deci daca DIFERIT, asa va trebui sa fie si contractul care ii va lega in fata legii pe homosexuali. Din punct de vedere legislativ nu poate fi considerata FAMILIE o pereche de homosexuali pentru ca ar insemna sa se produca un viciu de procedura. Ma refeream la faptul ca o familie are la baza conceptia sau adoptia sau pura DIVERSITATE sexuala dintre cei in cauza.


Acuma scuza-ma ca te intreb...dupa parerea ta o familie e doar aceea formata din mama tata si copii?
Un sot+propria sotie care au ales de buna voie sau constransi de alte motive sa nu aibe copii, aia nu sunt o familie?

Sunt deacord ca s-ar produce un viciu de procedura din punct de vedere legislativ pt ca la modul tehnic legile multor tari reglementeaza casatoria doar intre barbat si femeie.
As indrazni sa te intreb daca ai fi deacord cu pacturile de solidarietate mult propuse in Italia si nu doar in Italia, pacturi civile care sa recunoasca drepturi civile cuplurilor gay,similare casatoriei intre hetero(mai putin adoptia),pacturi care sunt contestate cu inversunare in ciuda neacordarii dreptului la adoptie?
Ar fi un contract civil diferit de actul casatoriei traditionale care sa nu atinga deloc tema copiilor si totusi contestat vehement.Cel putin in Italia dupa previziunile mele vor fi aprobate pacturile la sfarsitul timpurilor.

quote:

Pozitia mea nu este una partinitoare e doar una obiectiva.
SI DA;MI SE PARE NORMAL ca toata populatia lumii sa se puiasca" -



Sa inteleg atunci ca esti deacord si la practica la care bine stim ca unele persoane gay recurg si anume ca inclusiv barbatii gay, nu doar lesbienele isi fac oricum copii proprii si personali, prin hai sa-i spun asa "tehnica traditionala" ...sau sa inteleg ca astia mama gay/tata gay +copil nu sunt o familie prin insusi faptul ca a intervenit un "viciu" de procedura in conceperea acelor copii?

quote:

deci daca nu le-a fost "dat sa aiba copii" sa accepte si aceat punct din viata lor propria diversitate. Asa cum multe cuplusri de hetero accepta propriul destin cand nu pot avea copii (pe nici un fel de cale - naturala sau nu) si continua sa se iubeasca stiind ca nu de copil depinde propria iubire.


FATA FANTASTICA
DIEGO



Diego nu stiu cum sa ma exprim ca sa nu crezi ca am ceva cu tine.

In rest cred ca ar fi mai cinstit sa recunostem ca hetero sau gay(acolo unde e permis), fiecare decide la timpul sau daca vrea sau nu casatorie.
Din fericire femeile au inceput de cam multisor sa stie exact ce valoare au si nu mai merge placa mult cantata ce zice ca "femeia trebuie sa fie supusa barbatului in tot si-n toate".De-asta femeile aleg sa se casatoreasca mai tarziu sau sa nu aleaga deloc casatoria.
Barbatii la fel, au inteles si ei , ca sunt din ce in ce mai putine femei ce pot fi duse de nas o viatza intreaga si nu prea le vine sa incerce marea cu degetul asa dupa cum vor muschii lor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

quote:
Originally posted by babyblue

quote:
Originally posted by ancamironiuc

Babyblue, ti-am pus o intrebare pe pagina 2 dar nu cred ca ai citit. Ce faci daca o persoana draga pe care o cunosti de mult iti marturiseste o astfel de orientare sexuala? Poti sa o consideri anormala ca toti ceilalti homosexuali. De multe ori acesti oameni traiesc printre noi si nici nu ne dam seama...

Sa o ajutam pe BARBYE


POZE:
EMANUEL, LA MARE,MAMININA,MOTI, CASUTA,FLORI



anca, am citit intrebarea ta, dar am zis sa ma gandesc totusi...

sincer iti spun, nu stiu ce as face. as putea sa insir posibile reactii si atitudini, dar mai bine nu, ca habar nu am cum as reactiona.

_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."




Babyblue, vezi ca inversunarea ta este una strict teoretica. Si acesti oameni sunt oameni cu prieteni, familii, servici etc. Sunt oameni care sunt normali din punct de vedere social, care traiesc printre noi fara sa stim de multe ori. Atunic comportamentul nostru este acelasi pentru ca noi ii credem normali.

Pana la urma convingerea ta ar putea cadea in fata faptului ca persoana ipotetica era normala pana in acel moment, cel putin asa credeai. Sincer eu nu cred ca ai putea pune capat unei prieteniei atata timp cat ea continua la fel.

Nu vreau sa iti schimb parerea, ar fi imposibil. Insa vreau sa te fac sa intelegi ca suntem toti radicali pana ne loveste de aproape. Pana ne darama ideea pe care o aveam asupra unei persoane si pune in discutie chiar imaginea pe care ne-o creasem.

Ti-am spus, mi s-au taiat picioarele cand prietenul meu mi-a spus acest lucru desi nu am nimic cu ei, ba chiar ii sustin. Asta pentru simplul fapt ca eu ni imi dadusem seama. El se comporta la fel cu mine, cu cei din jur.

Nu toti dau demonstratii pe strada, nu vezi scene "urate" la orice colt. Esti prea radicala. Si asa cum spunea o fata, si cupluri heterosexuale pot da asemenea "spectacole" care sa te oripileze. Tu ai format o conceptie de la un incindent.

Sa o ajutam pe BARBYE


POZE: EMANUEL, LA MARE,MAMININA,MOTI, CASUTA,FLORI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

Hai ca ma distreaza "subectu" ...sau mai bine zis discutiile pro si contra casatoriilor intre homosexuali. Am locuit mai bine de 2 ani in San Francisco , orasul homosexualilor..unde mai pui ca eram la un pas de cartierul lor, cu steguri peste tot, restaurantele lor, salile lor de sport, baruri, magazine etc etc...Am plecat din Romania clar cu o alta mentalitate , ceva de genul homosexualii au un ochi si trei urechi, aici am invatat sa-i accept si sa le respect optiunea. Multi dintre ei nu aleg sa fie asa, asa se nasc si atunci ce?? ar trebui considerati greseli ale naturii??? mi se pare absurd sa fie pusi la zid sau sa aiba mai putine drepturi decat mine doar pentru ca iubesc o persoana de acelasi sex...
Pe de alta parte, avand ca prietene un cuplu de lesbiene (una dintre ele fiind de multi ani foarte buna prietena cu sotul meu ) am avut sansa sa le cunosc putin felul in care gandesc...nu vor casatorii in biserici , rochii de mireasa etc...vor doar ca uniunea lor sa fie recunoscuta legal si, de aici, sa aiba anumite drepturi si beneficii ca oricare alt cuplu.

Nu incerc aici sa tin o pledoarie pentru drepturile homosexualilor, va spun sincer ca nu mi-as dori ca ai mei copii sa fie homosexuali dar daca asta se va intampla ii voi iubi oare mai putin??? ..le voi intoarce spatele ??? imi voi inchide inchide sufletul si le voi spune in fata : de azi nu mai am copii?..NU ..vor fi tot copiii mei, ii voi iubi cu aceeasi putere cu care o mama poate iubi, le voi fi alaturi pentru orice au nevoie si ii voi sprijini in orice vor sa faca...si atunci , daca eu gandesc asa vis-a-vis de cineva drag mie, atunci de ce i-as pune la zid pe ceilalti?

Cred ca am avea mult mai mult de castigat daca am fi mai toleranti fata de ceilalti si cred ca asa am putea fi mai fericiti..in fond , vorba lui Dinescu: :"ce ma deranjeaja pe mine ce face ala sub plapuma lui? "

Sa nu credeti cumva ca americanii sunt foarte toleranti referitor la homosexuali ..de aia s-au si luptat (si au reusit)sa le suspende dreptul de a se casatori...sa fi vazut cozi la primarie cand "s-a dat liber" in San Francisco... Pana la urma casatoria,asa cum prevede Codul familiei,este un contract, si, ca orice contract, partile au drepturi si obligatii ..acest lucru il vor si ei, sa beneficieze de acelesi drepturi ca si cuplurile heterosexuale.
In privinta adoptiilor...cum este mai bine..sa avem copii care locuiesc in orifelinate sau copii fericiti crescuti de oameni care ii iubesc si care le ofera o sansa in viata. Ma tem ca multi dintre copiii care traiesc in orfelinate sunt infractorii de maine,si asta este valabil si in SUA, ca si peste tot in lume. Mizeria din orfelinate nu mai este un secret pentru nimeni, copiii sunt "haituiti" , lipsa atentiei si mai ales a iubirii ii transforma pe multi dintre acesti copii in "monstrii"...si atunci, noi heterosexualii, vezi Doamne , oameni cu o moralitate nestirbita, asistam tacuti la aceasta "cruzime" si ne scoatem sabiile daca un cuplu de homosexuali / lesbiene ar indrazni sa le ofere iubire acestor copii ...

E foarte usor sa vorbesti despre niste oameni pe care nu-i cunosti. Ceea ce ai spus tu babyblue este o exceptie...poate ai trecut de multe ori pe langa cupluri de homosexuali si nici nu ai banuit orientarea lor sexuala. Am locuit printre ei si nu am vazut mai mult decat o tinere de mana..s-a intamplat sa vezi doi barbati sarutandu-se , ok, ce ai sa faci ? ai sa-ti educi copilul sa-i tolereze si sa-i accepte asa cum sunt sau ai sa-i spui ca poate sa dea cu pietre?...e alegerea ta...dar eu zic sa-L lasam pe Dumnezeu sa ne judece pe noi si pe ceilalti..

Nu vreau sa intru intr-o polemica cu tine dar nu cred ca ai argumente solide pentru inversunarea ta fata de ei. Atractia fata de parintele de sexul opus..- pai cati dintre homosexuali au fost crescuti de parinti hetero??...zic eu..mai toti..si vad ca tot au alta orientare sexuala..nu crezi ca pur si simplu NU A FOST ALEGEREA LOR CI A NATURII?

Inca o fraza care m-a facut sa zambesc " o baby abia astept funduletul tau diseara" ..pai cati tipi n-or sopti asta in urechea partenerelor lor..ce ai sa-i mai spui atunci copilului tau? ...si ar mai fi multe de spus dar nu are rost sa ma mai "intaind" pentru ca aici e 12:30 noaptea iar maine la cel tarziu 6 am se da scularea..

In orice caz daca "nu ai chef sa fi toleranta" , asta este alegerea ta, insa ar trebui sa fi mai atenta la modul de exprimare..s-ar putea sa fie si "maimute imbarcate in matase" pe forum sau persoane care au prieteni de alta orientare sexuala, asa cum am si eu, si jignindu-i pe ei , implicit ma jicnesti si pe mine sau pe alti membrii ai forumului..

Numai bine tuturor,

Andreea





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

bine, bine.....fie ca voi si ca homosexualii astia....

dau o bere la toti!

_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrath spune:

ce facurati bey? imi stricarati bunatate de subect...cu afisarile voastre intolerante...nu cred ca e treaba mea sau a voastra ce face cineva acasa in propriul pat...
io am intrebat : "Care-i problema cu casatoria?",in nici un caz nu am vrut sa atrag atentia asupra cuplurilor in care partenerii au acelasi sexca sa-i aratati voi cu degetul...mie sunt indiferenti fiindca eu cred ca oamenii se diferentiaza dupa fapte si nu dupa orientarea sexuala...
pe de alta parte, sincer, scosul asta la rampa al lor ma deranjeaza oleaca...dar, in fine, de gustibus...
dupa parerea mea casatoria hetero nu mai prezinta interes fiindca si-a pierdut oarecum din valoare, inainte vreme te casatoreai, femeie fiind ca sa intri cumva in societate, sa nu fii marginalizata si sa nu fii privita ca o ciudata
acum evident ca nu mai este cazul, femeile independente razbesc singure in societate, dar dupa parerea mea asta e cumva o pierdere in plan personal fiindca de regula nu se casatoresc sau daca o fac divorteaza f. repede, nu prea au copiii si pierde multe lucruri in felul asta


Andreea si Tefanu' nazdravanu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diego spune:

Draga Marcellina
Sunt de acord cu Pacturile civile facute pt cuplurile gay sau nu propuse in Italia.
Problema ta este ca tu rupi din context ceea ce eu am scris si deci ajungi sa imi reformulezi ideile fara nici un drept. Eu scriam ca nasterea de3 copii este ceva normal pt mine si ca cuplurile gay trebuie sa inteleaga faptul ca in interiorul unor astfel de unuini nu este posibila nasterea in urma actului lor de iubire. Deci daca iti accepti sexualitatea accepti si limitele ei.
credeti ca pt stat nu ar fi mai usor sa nu mai cheltuie atata bani sustinand casale de copii si sa ii dea in adoptie pe cei fara parinti daca ar fi atat de usor ca un copil sa fie crescut de o pereche gay care se iubeste si prezinta o situatie economica stabila? Nu putem nega evidenta cu sexualitatea unui copil mic nu se gluneste pt ca nu avem nici o garantie in ceea ce priveste educatia si mai ales integrarea in lume a copilasului. Un copil mic Nu poate fi pus intr-o situatie ambigua.
SI DRAGA MEA CITESTE CU MARE ATENTIEEEEE!!! Am scris "Ma refeream la faptul ca o familie are la baza conceptia sau adoptia sau pura DIVERSITATE sexuala dintre cei in cauza." despre familie si deci iti raspund si la intrebarea referitoare la ce consider eu familie.
Te exprimi ciudat cand spui TATA GAY MAMA GAY eu am vazut femei gay si barbati gay dar mama si tata gay inca nu ! MAma e femeie in vocabularul geleral valabil si tata e barbat! (asta chiar mi-ai pus-o la fileu!) Nu m-am putut abtine sa nu rad pe saturate!!!!!- glumesc acum- nimic personal! E prea delicat subiectul si ignoranta strica totul!
Ciao va pupici pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Diego poate ca tu inca nu sti ca sunt lesbiene ce au copiii si sunt si barbati gay ce au copii.
Cat despre situatii ambigue in care sunt pusi din pacate copiii,nu cred ca doar parintii gay sunt vinovati de acest pacat, se intampla si la familii "normale".
In fine in cele din urma andrath a dat raspunsul la intrebarea ce si-a pus-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianai spune:

Nu e nicio problema cu casatoria. Societatea evolueaza. Lumea devine, imi place sa cred, mai toleranta. Este alegerea fiecaruia asa cum simte el. Iar cei mai multi sunt de parere ca o relatie nu sta intr-un act la primarie.
Cat ii priveste pe homosexuali acestia lupta pentru drepturile lor. Pentru a fi recunoscuti ca minoritate sexuala si nu pentru a fi priviti ca niste ciudati.



WARNING: I have an attitude and I know how to use it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Cei care nu se casatoresc ori traiesc cu un partener fix, in concubinaj, ori duc o viata de 'single'.
De ce nu se casatoresc cei care fac cuplu fix? Pentru ca societatea le da aceleasi drepturi ca unui cuplu casatorit, au drept la mostenire, impart bunurile in caz de separare, se pot asista unul pe altul in spitale... (drepturile cerute de homosexuali ei le au deja) deci considera ca nu mai e nici o diferenta, casatoria nu le aduce nimic in plus.
De ce fac unii viata de 'single'? Din comoditate (aici raman sa locuiasca la parinti pana spre 40 ani) sau pentru ca nu si-au gasit perechea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

quote:
Originally posted by crini

Cei care nu se casatoresc ori traiesc cu un partener fix, in concubinaj, ori duc o viata de 'single'.
De ce nu se casatoresc cei care fac cuplu fix? Pentru ca societatea le da aceleasi drepturi ca unui cuplu casatorit, au drept la mostenire, impart bunurile in caz de separare, se pot asista unul pe altul in spitale... (drepturile cerute de homosexuali ei le au deja) deci considera ca nu mai e nici o diferenta, casatoria nu le aduce nimic in plus.
De ce fac unii viata de 'single'? Din comoditate (aici raman sa locuiasca la parinti pana spre 40 ani) sau pentru ca nu si-au gasit perechea.


Mami de fetita (1999)si baietel (2004)



Nu si aici din pacate. Aici daca eu ma desparat de prietenul meu singurul cu drepturi este copilul si intr-o oarecare masura eu, daca am contribuit financiar la cumpararea unor bunuri. La cei necasatoriti nu se considera contributie a sotiei faptul ca a crescut copilul sau ca a stat acasa zilnic in fata cratitei. Daca cuplurile necasatorite dupa o anumita perioada ar avea aceleasi drepturi ca si cele casatorite, cred ca ar fi si mai putini cei care ar face acest pas.

Sa o ajutam pe BARBYE


POZE: EMANUEL, LA MARE,MAMININA,MOTI, CASUTA,FLORI

Mergi la inceput