Concediu in Toscana cu bebe mic!

Concediu in Toscana cu bebe mic! | Autor: magghyc

Link direct la acest mesaj

Buna,
Urmeaza sa plecam cu cel mic (4 luni) in Italia, Toscana, mai exact la o vila din localitatea Gavorrane.
Vom fi cu masina, eu, sotul, bunica si piticul.
Exceptand cazarea care este deja rezervata, nu avem nimik altceva stabilit, si mi-ar prinde tare bine niste sugestii..

1. Cum se merge cel mai bine in Italia, pe ruta cu Ungaria-Slovenia sau Ungaria -Austria? Cam care sunt taxele de autostrada? Cat timp ati facut?
2. Aveti idee de ceva pensiuni/moteluri la iesirea din tara sau laintrarea in Ungaria? Ma intereseaza ceva ieftin si decent.
3. Ce se poate vizita in Toscana cu copil mic? Ce orase? Ce obiective turistice?
4. Ce statiuni de acolo merita vizitate?
5. Ma gandesc sa mai reduc din cheltuieli cumparand mancarea de la supermarket - ce merita vizitat la acest aspect, ei ce super/hypermarketuri au?

Noi stam acolo o saptamana, de pe 9 pe 15 septembrie, in care am vrea sa mergem 1-2 zile la Mediterana (deci pe malul marii), o zi in Florenta, iar restul..inca meditam!!

Ajutati-ma si pe mine pls sa iau decizii corecte..nu de alta dar anul trecut la greci vacanta a fost un dezastru, in principal din cauza lipsei noastre de informare...pana ne-am prins la fata locului ce plaja merita si cum, a venit timpul de plecare!!Iar anul asta, cu copil mic nu prea imi permit sa bajbai, as vrea sa ma o planificare cat de cat clara...
Astept deci sugestii
Magda, mama de Nichita (9 mai 2006)

poze cu noi:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/magghyc/my_photos
povestea nasterii unui pitic luptator:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77586

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Magda pentru intrebarile 3.4 si 5 miine dimineata la prima ora iti promit raspunsuri ( asta dc nu cumva iti raspunde cineva)...Sa ma uit si pe harta sa vad exact unde e localitatea unde mergi tu.
Pentru primele doua intrebari sper ca fetele care au fost acasa in vacanta u masina sa iti poata raspunde . Eu imi amintesc ca cineva pe forumul romanilor in Italia spunea ca e de preferat ruta Ungaria-Austria.. strazi mai bune, mai rapide.


Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Magda, iar pt. primele doua intrebari, tot maine iti voi da eu raspunsul. promit! Noi tocmai ne-am intors din Romania acum o saptamana. Ciao!

cri - ca de obicei, la datorie cu informatiile turistice! Brava !



Petro


"Nu judeca un om decat dupa ce ai mers doua luni incheiate cu mocasinii sai."
(proverb indian)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

crista_s,
pet.cost2005,
Va multumesc tare mult si astept cu nerabdare sa scrieti .
Vila la care ne vom caza este in apropierea insulei Elba, dar pe continent.

Magda, mama de Nichita (9 mai 2006)

poze cu noi:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/magghyc/my_photos
povestea nasterii unui pitic luptator:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77586

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Buna dimineata ...
Sa incep mai intii cu drumul de la Firenze spre Gavorrano, caci pina acolo vei ajunge pe autostrada deci toate bune si frumoase. Parerea mea este chiar daca iti pare ca ocolesti sa faci strada Firenze-Livorno ( autostrada A11), apoi intri pe SS1 (ii mai zice si Aurelia ... e la fel ca o autostrada dar nu se plateste si te duce direct la Gavorrano, larga cu minim 2 benzi de fiecare parte , daca nu chiar 3 mai la inceput), spre deosebire daca faci Firenze -Siena ( autostrada) iar apoi trebuie sa intri intr-o strada statala ss73 normala, cu o singura banda pe fiecare sens, plina de camioane si de curbe, care traverseaza sate si comune si deci cu o viteza medie destul de mica.. Stiu pt ca noi am mers pe una Siena -Grosetto care pare mai larga si mai frumoasa decit ss73, si era asa cum iti povestesc acum.. am facut 1000 de ani..iar la intoarcere am "prins" SS1 si am mers ca un fulger.
Acum sa trec la intrebarile tale ..si o sa pun la fiecare oras si cite o pagina cu informati de pe net - sper sa gasesc la toate
3. ce se poate vizita in Toscana cu bb mic? ce orase ?+ 4. ce statiuni?pai tu ai marele avantaj de a avea o bunica cu care sa il lasi pe bb mic ... deci poti vizita orice .
Urmind sin nou strada ss1 spre Livorno si de acolo la www.pisaonline.it/toscana/pisa/Pisa_da_visitare/default.htm" target="_blank">Pisa ( e la 2 pasi de Livorno, vezi pe pagina asta mai jos ca iti arata mai multe despre Pisa ) poti vizita deci Pisa . Vezi ca sunt semne care iti arata cum sa ajungi la vestitul turn inclinat. Cum vii dinspre Livorno si esti deja in oras intrarea la monumete e pe stinga, pe pčartea dr e o starda cu o parcare cu plata si pazita , in general libera caci e cam ascunsa de ochii turistilor, daca nu o gasesti tot pe stinga cum mergi inainte se fac multe stradute si acolo poti parca masina tot cu plata , atentie sa te uiti dupa semne .... si din loc in loc exista cite un aparat de la care cumperi bilet pt cite ore crezi tu ca stai pe acolo , nu uita sa lasi biletul de parcare pe bordul masinii in asa fel sa se vada de afara ca te alegi cu amenda altfel si nu o sa ai tu timp sa ajungi la politie sa le zici ca aveai bilet ..Nu se vede in geam e ca si cum n-ar fii . La Pisa nu iti zic ce tb sa vizitezi ca se stie .. si oricum sunt toate acolo intr.-un singur loc, biletele se cumpara toate de la un singur ghiseu, pe drepata cum intri, dupa tarable cu suveniruri... Nu poti intra nicaieri fara bilet , deci daca vrei sa vizitezi si pe dinauntru tb sa iti cumperi bilete.
Daca te vei incumeta intr-o dimineata poti face si strada spre www.sienaol.it/" target="_blank">Siena, eu nu am fost sa vizitez asa ca iti scriu numai 2 vorbe: Piazza del Campo unde se tine Palio di Siena ... apoi tot acolo e o fintana Fonte Gaia - copia fintinii care este in Palazzo Publico sculptata la inceputul lui 1400. Torre del Mangia (1300) .
Nu departe de Gavorrano e Vetulonia, era faimosul oras etrusc cu acelasi nume care a devenit apoi municipiu roman ( iar scriu din carti caci n-am fost aici). Aici poti intra s vizitezi in timp ce bunica si bb mic ramin afara, de obicei ruinele astea sunt in are liber, curat .. ca intr-un parc ( si la mine in sat sunt unele si e o mare placere sa te plimbi acolo...). Deci cea mai importnta e Tumulto della Pietrera la vreo 3 km cu un coridor de intrare si spatiu de sepultura cu mai multe camere , mai in jos e Tulmulto del diavolino. La intrare e un museu.. merita sa vezi pentru ca etruschii sunt considerati cei mari iubitori de arta din acele vremuri, se pare ca ei "faceau moda " pe atunci.
www.world66.com/europe/italy/tuscany/grosseto/castiglionedellapescaia" target="_blank">Castiglione della Pescaia , plaja e in lungul unei mici paduri de pini ... Dupa sat e la Pineta del Tombolo . Mai la sud spre Tombolo este un frumos parc national ( rezervatie) Monte dell'uccellina , asta e o strada ( spre sud) pe acre daca ai destul timp o poti face ,. e dealungul marii si e foarte frumos .. sunt multe plaje intre Talamone si Porto santo Stefano. Din Porto Santo Stefano poti face excursii cu vaporul pe www.isoladelgiglio.it/english/endefault.htm" target="_blank">Insula del Giglio ( asta e mai mare decit celelalte dar destul de mica) poti coborii acolo - cu masina ta - si face un tur de insula , sau poti vizita www.giannutri.org/en/index2.htm" target="_blank">Isola di Giannutri ... In general in excursii d.astea te poarta ei unde mai ftumos , se fac opriri pt baie si plaja.. sau se coboara pe insula .. excursii de la 10 dimineata pina la 16..
Grosseto , centrul orasului este intre ziduri hexagonale ... in centru este domul si muzeul de arheologie..
Elba , nu stiu sigur daca se poate face o excursie de dimineata pina seara , dar cu masina se ajunge sigur acolo .. cu tragetto. In www.world66.com/europe/italy/tuscany/elba/portoferraio" target="_blank">Portoferraio se poate vizita casa unde a stat Napoleon in primul exil.
Despre www.aboutflorence.com/the-town-of-Florence.html" target="_blank">Firenze nu iti zic decit ca vei gasi parcari de-a lungul riului Arno, deci in centrul orasului chiar pe Lungoarno sau pe Amerigo Vespucci ...unsa continua celalata strada .. aici sunt detulňe parcari cu plata sau chiar fara plata de-a lungul riului .

intra pe www.webshots.com si introdu pe rind numele astea de orase la search, iti vor aparea sute de poze ... asa macar iti faci o parere cam ce e de vazut...
o pagina cu www.girando.it/foto/" target="_blank">poze din diverse locuri ... clic pe nume..
Aici o pagina in engleza numai despre www.castellitoscani.com/" target="_blank">castele din Toscana
statiuni ( cu sensul de terme ?? )celebre : Montecatini, Chianciano , Montepulciano dar sunt cam departe d locul unde o sa stati voi.. Aproape sunt www.termedisaturnia.it/asp/wellness.asp?idlingua=2&idsezione=2&idsottosezione=1&gruppo=0&idut=" target="_blank">Terme di Saturnia

5. supermarketuri: Coop, Conad... In Bagno di Gavorrano gasesti un supermercato COOP .. Asta cred ca iti va fii de folos daca vrei sa faci cumparaturi mai " consistente " .. fructe, legume.. chiar si mincare gata preparata ( gen gospodina de pe vremuri .. dar buneeeeeee)... piine, biscuiti, produse pt bb... nu e deschis duminica !! .


Sper sa iti fie de folos, citeste cu harta in fata si pina pleci in vacanta mai pune intrebari daca mai vrei sa stii ceva..

O sa vina si Petro cu descrierea drumului .. asa ca mergi in vacanta linistita .. AAAAA si vremea va fii frumoasa in prima jumatate de septembrie , tocmai au zis aseara la meteo !!



Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

'Neata!
Iata-ma, asa cum am promis, iti raspund la primele doua intrebari legate de drumul pana in Italia.

Noi am facut mereu drumul prin Austria, deci nu pot sa iti spun cum e celalalt. Din auzite, stiu ca e mai bun asta prin Austria. Taxele pt. autostrada sunt cam astea: in Ungaria vignetta (matrica) costa €7,00, in Austria cam €10,00 (daca imi amintesc eu bine, oricum nu mai mult), iar in Italia nu se cumpara vignetta, ci se ia biletel la intrarea pe autostrada (la casello) si se plateste la iesire. Si m-am uitat cam cat costa de la www.viamichelin.it/viamichelin/ita/dyn/controller/ItiWGPerformPage?E_wg=210506240lS12J106239195720455465ITIWG5m11133ita005a113l101v10111p101i11036120000000zc3RhemlvbmUgZGkgc2Vydml6aW8gZmVsbGE11000101h10111b10141103612000cZ2F2b3Jhbm5l000010091141hp810013010010072006239039.004-1.00110001001001001001001003ita011011&stat=ambiguous_iti&pim=true&dtmDeparture=null&strStartAddress=&strStartCP=&strStartCity=udine&strStartCityCountry=612&x=20&y=11" target="_blank">intrarea in Italia (Udine) si pana la Gavorrano si e € 25,00 (cu aproximatie). Cam astea ar fi costurile de drum, fara a pune in calcul benzina/motorina. Si inca ceva, nu uita sa ai in masina trusa medicala estinctorul, triunghiul si vesta reflectorizanta (aia e obligatorie pe teritoriul statelor UE).
Cat despre drumul efectiv, sunt doua variante: sa mergi pe langa Viena sau sa scurtezi si sa nu mai ajungi pe acolo. Primul drum, ala pe la Viena, e cel clasic, pe care presupun ca il stiti, adica din Ungaria, de pe autostrada M5 pe care va gasiti voi, mergi o portiune pe M0 (intermediara) si apoi iei pt. M1 si urmaresti indicatoarele de Viena. Celalalt traseu, care scurteaza cam cu 100 km. (daca nu ma insel poate si mai mult, nu sunt sigura) este asa: de pe M5, treci pe M0 si dupa aia urmaresti indicatoarele de Balaton si te arunca in M7. Ai sa iesi dupa aia de pe autostrada, pe o strada statala, dar buna, se circula bine si strada e ok si urmaresti indicatoarele de Graz. Mie mi se pare mai buna cea de-a doua varianta, de aia o si facem mereu. Este si mai scurta, dar se merge si mai bine (chiar daca nu mai esti pe autostrada, ceea ce ti se pare ca pierzi cu viteza de pe autostrada, "economisesti" scurtand distanta), eviti traficul care este pe la Viena, mai ales daca te nimeresti in orele de varf. Atentie insa la limitele de viteza in Ungaria!

Cam astea ar fi informatiile despre drum.

Ca si locuri de cazare, noi ne-am oprit mereu in Romania, nu in Ungaria. Inainte de concediul din vara asta chiar ceream si eu informatii le fetele din Arad despre posibile locuri de cazare. Ceea ce pot sa iti spun, din recomandarile lor, deci nu le-am incercat eu personal, ar fi www.pensiunearoua.ro/" target="_blank">pensiunea Roua sau www.tourismguide.ro/tgr/motel_ioanis_arad_554.php" target="_blank">motel Ioanis. Noi anul acesta ne-am oprit in Sibiu, dar e cam la jumatatea drumului, va convine sa opriti mai aproape de iesirea din tara, adica pe la Arad.

Sper ca am explicat bine si iti urez vacanta placuta! Daca mai ai intrebari, iti stau la dispozitie si pe PM. Ciao-ciao!



Petro


"Nu judeca un om decat dupa ce ai mers doua luni incheiate cu mocasinii sai."
(proverb indian)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Draga Crista-s,
draga pet.cost2005,
am ramas impresionata de efortul pe care l-ati facut pentru a-mi raspunde.
Si se mai spune ca romanii nu se ajuta intre ei..voi sunteti dovada ca acest lucru nu e deloc adevarat!!
Crista-s,
E adevarat ca spre fericirea mea avem si bunica, deci teoretic avem libertate mare de miscare, dar pentru ca bunica lui bebe iese pentru prima oara din tara, vreau pe cat posibil sa mergem cu totii peste tot...adica sa viziteze si ea cat mai mult!

Am citit ce ai scris, cred ca o sa fie foarte frumos, am ceva emotii legate de calatoria cu bebe , pentru ca e foarte lunga si necesita opriri, dar sper sa ne descurcam.

Incerc acum sa imi programez pe zile traseele, in functie de ceea ce mi-ai trimis tu. Recunosc ca sunt foarte incantata!! Nici nu am stiut ca am atat de multe optiuni de vizitare...Sper ca bb sa fie cuminmte si sa se bucure si el de vacanta.

Cum sunt plajele , cu nisip sau cu pietre? Se plateste intrarea sau nu? Are sens sa car umbrela de soare sau gasesc acolo?

Petcost2005,
Stiam ca taxele pt drum in Austria si in Ungaria sunt valabile 10 zile. Cum e cu cele pentru Italia? Le platim de fiecare data, sau tot asa, au o valabilitate in timp?
A, gasisesm undeva pe net o informatie de genul ca motorina in Italia este printre cele mai scumpe din Europa. Este adevarat? Ne gandeam adica daca merita sa facem 'plinul' in Austria sau nu - sa nu ne trezim cumva la granita cu regrete
Multumesc pentru ideile de dormit in Arad. Sincer, bugetul pe care il prevazusem noi pentru dormitul pe drum e mai mititel , asa ca mai caut...daca nu, asta e, incercam sa tragem de buget...
Tu unde ai dormit a doua noapte, sau la voi a fost o singura oprire, cea de la Sibiu?
Eu ma gandesc sa caut o pensiune prin Austria pentru a doua noapte, o sa facem o estimare cam pe unde putem ajunge (in ce zona)...

Mai revin dupa ce ma organizez un pik, sa vad ce intrebari ar mai fi..
Multumesc tare mult!

Magda, mama de Nichita (9 mai 2006)

poze cu noi:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/magghyc/my_photos
povestea nasterii unui pitic luptator:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77586

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Magda .. eu cind am zis de bunica acumm imi dau seama ca nu am scris tot ce voiam sa zic , ma gindeam ca nu tb a intrati cu bebe peste tot, il puteti lasa afara la soare sau la umbra linga un parculet če o bancuta eventual sau direct pe iarba ( la Pisa) in carut cu bunicuta linga el. Eu de e . n-am urcat in turnul din Pisa si nu cred ca am pierdut mare lucru ..

Plajele pe acolo sunt in general de nisip , late si frumoase , cu apa insa transparenta ... In general sunt plje libere deci fara plata dar si fara umbrele sau sezlonguri .. asa ca e bine sa iei umbrela cu tine. E chiar indicat !!

Pe drum, cel putin in Italia, la orice benzinarie este wc si acolo ai loc pt schimbat pampers la bebel...

Pe toata statale Aurelia ss1 de la Livorno spre Grosetto .. si mai jos spre Argentario .. gasesti plaje albe gen cele tropicale .. O sa iti caut miine niste poze pe net .. de la plaje din apropiere de loc. unde mergi

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Draga Magda, nu este nici un efort in a oferi si altora informatii pe care le stiu si pot fi de folos .

Taxele autostradale in Italia nu au valabilitate in timp. Asa cum iti spuneam, aici cand intri pe o autostrada iei bilet, iar la iesire se plateste. Cat priveste benzina/motorina ... sunt cam in plop, desi facem acest drum de cativa ani. Ce pot sa-ti spun, noi facem plinul aici (ca deh, trebuie sa avem ceva in rezervor, chiar daca ar costa mai mult aici, nu?) la plecare, mai completam la iesirea din Austria si dupa aia facem iar plimul la intrarea in Romania (pe la Arad) ... acum despre preturi ... am sa-l intreb pe sotul meu care si unde e mai convenabil si revin cu raspunsuri.

Despre opriri ... imi pare rau ca nu-ti pot fi de folos. Da, noi ne-am oprit doar la Sibiu (cunosteam orasul si de aia am ales aceasta oprire si era si sotul obosit), iar la iesirea din Austria (era deja noaptea tarziu, ne-am oprit intr-o parcare si am mai stat 2-3 ore sa ne odihnim; mai mult pt. sot ca el era mai obosit decat mine ). Insa tu nu poti face astfel de opriri cu bb mic. Incearca sa intrebi si fetele din Arad (dar cred ca iti vor da aceleasi informatii) sau, daca tot aveti de gand sa va opriti in Austria, "fetele din Austria" poate stiu ceva locuri convenabile de innoptat.

Te pup si o zi buna!





Petro


Azi e ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput