All about Constanta(79)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

http://community.webshots.com/photo/553394814/2168021830087737923tefcYN

copii din grupa mea (si in fundal clasa in care lucrez eu!!!!)
Sunt asa de frumosi toti!!! Si tare dulci!!!!

vin cu amanunte maine despre montessori!!!! Acum tre sa fug...nu inainte sa ma mandresc cu copii mei...hihi...

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga



varsta David

poze David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

Mihaela n-ai pentru ce.
Tatiana pupici si voua si ne vedem noi.
Crixia asa intrebari tot vor mai fi..hihi..mai greu e cu raspunsurile.
Eu nu de mult am stat de vorba cu o fetita cam de 8 anisori.A vazut operatia Mariucai si m-a intrebat ce are acolo..i-am spus ca dr i-a reparat inimioara .Pustoaica mai curioasa ..dar de ce i-a reparat-o ??ce a avut?Uff.. asa de greu mi-a fost pe moment ca nu stiam ce sa-i spun mai pe intelesul ei si i-am raspuns asa "i-a reparat inimioara ca sa-i iubeasca pe cei din jurul ei si mai mult.."A ramas un pic pe ganduri, apoi eu am propus repede sa jucam ceva impreuna ca cine stie ce intrebari mai primeam Sunt tare simpatici si curiozitatea lor pare sa fie fara limite.
Sinzi intr-adevar frumosi foc!!Nu uita ce ti-am spus pe msg. Legat de montessori din intamplare am descoperit pe un site reclama - reclama mascata -montessori...exercitii senzoriale,matematice ,de limbaj care mi-au placut foarte mult.Cred ca pe cele matematice le voi aplica si eu cu Mariuca.Nu m-a dus capul pana acum la asa ceva si stiu si de ce...pentru ca noi altfel am invatat sa invatam
pupici la toate si un weekend cat mai placut!



www.babiesonline.com/babies/m/mariateodorag/" target="_blank">
patatina mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

dady,nu e vorba de razgandit,ci de lipsa acuta de timp;va admir cum reusiti voi sa cresteti si 1-2 copii,sa mergeti la serviciu si sa activati si pe forum,eventual pe mai multe topicuri.Eu sunt cam depasita de situatie la capitolul timp,pentru ca intotdeauna am fost meticuloasa catre perfectionism,dar extreeeem de inceata din cauza asta,asa ca lucrez in directia compromis
Iti ramasesem datoare cu un raspuns:activitatile educative sunt cele obisnuite mie din copilarie[cantat,spus poezii,povesti,desenat,colorat,multiple explicatii ale fiecarui detaliu cu orice ocazie,invatarea culorilor,formelor=sorter,dansat,observarea amanuntelor + activitati fizice=dat in leagan,tobogan,fuga si catarari;simulari=ba ca vorbeste catelul,ba ca-i dam apa cu canita ratustei sau ii facem dus ursuletului etc.,mers la plaja,Acvariu,delfinariu,Luna Park....cam atat din ce-mi amintesc].Vad ca totusi incet-incet o dau pe brazda pe bona mea care se plictiseste pe bani multi,continua sa-mi para de treaba ca si la interviu si doreste sa invete,a inceput sa-i deseneze si sa-i citeasca,il plimba,la capitolul explicatii sta prost dar se straduieste,iar la sorter trebuie sa lucrez cu ea la acelasi nivel ca si cu Alexutu',ca nu prea cunoaste formele si pe unde sa le introducaAcum astept incheierea perioadei de proba.Saptamana viitoare vreau s-o pun sa-i dea si mancare,sper sa nu strice tot ce-am realizat,ca dintr-un mofturos am facut un mancacios civilizat,care nu se murdareste si mananca mult si numai la masa pe scaunel,dar trebuie non-stop sa-i povestesti ["po-po",adica sa-i spui poveste].Hai ca v-am facut capul calendar,sper ca am fost coerenta.
elly,s-o intreb dar stiu ca ultima data,cand am trimis-o la sora mea,s-a vaitat ca nu mai are timp[ea are si serviciu in ture]

Hai ca m-ati facut curioasa cu metoda Montessori,intru si eu pe site sa vad despre ce este vorba
Va pup pe toate si we placut.Noi ne pregatim sa iesim la gratar,sa serbam azi Sf.Alexandru de pe 30 aug

Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

camelia, unde ati stat la busteni?as vrea sa plec si eu cu sotul un we fara razvan.dar nu stim unde.poti sa-mi dai detalii?

albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Deci montessori se bazeaza pe capacitatea copilului de a asimila in cel mai natural mod posibil adica prin practica cu cele mai simple si de baza "jucarii" care sa ii dezvolte capacitatea de a acumula si depozita infromatii independent.

Adica, echipamentul didactic consta in lucruri cat mai practice care il stimuleaza si il invata sa manipuneze obiecte, femonene, numere si cifre ca atare...

Dimineata ne strangem in cerc (stam pe jos cu picioarele incrucisate) pe un cerc desenat pe covor, se canta prezenta (de obicei cand ne adresam copiilor o facem mereu melodios, sau folosim un instrument muzical sa le atragem atentia) si ei raspund fie in engleza, fie in spaniola sau franceza.
Avem 30 de copii cu varsta intre 3-6 ani care lucreaza impreuna (cei mici acumuleaza cu mai mare usurinta informatii prin imitatia unui copil mai mare si nu a unui adult) si suntem 3 educatoare.
Dupa prezenta jucam un joc (tot in cerc) apoi stabilim ziua, luna, anul, cantam imnul si un juramant de pace si ocrotirea planetei (e tare dragut) invatam sa salutam in mai multe limbi...apoi un cantecel despre dragoste (in limbajul semnelor - de fapt de cateva ori pe saptamana prezentam cateva expresii in limbajul semnelor)...apoi una dintre noi prezinta o lectie.
Dupa asta, copii sunt liberi sa isi aleaga fiecare ce activitate vor sa faca (iar 3 dintre ei pe rand pot sa isi ia gustarea la masa speciala dedicata gustarii de dimineata). Ii lasam sa isi aleaga orice activitate vor (daca sunt nehotarati ii ajutam noi sa aleaga ceva)...In general stiu singuri ce sa faca, sau invata de la cei mai mari, noi doar ii indrumam si ii incurajam sa se descurce singuri.
Activitatile sunt in jur de 300, fiecare are tavita proprie pe care copiii si-o duc la masa sau pe un covoras pus pe jos (daca au nevoie de materiale suplimentare isi iau singuri) si dupa ce termina strang dupa ei.
Activitatile sunt impratite pe materii, si consta in (aleatoriu le spun) cu o lingurita transferarea unor bobite dintr-un castron in altul (exerseaza miscarea scrisului), bat cuie, pun rufe pe sarma (in miniatura), fac margele, puzzle, potrivesc imagini, picteaza (prin diferite metode - nu neaparat cu pensula), lucreaza cu eprubete, amesteca substante sa faca culori, fac baloane de sapun (isi prepara singuri totul), scriu dupa puncte, pun litera care lipseste, invata sa isi scrie numele (dupa tipare), potrivesc cuvinte si imagini, contruiesc un turn din 16 cuburi din ce in ce mai mici, sorteaza din 2 in 2 obiecte, sorteaza mic sau mare, sorteaza animale dupa specie, sau pe un plan aranjeaza animalele care traiesc pe uscat, in apa, in copaci, aranjeaza bile pe o sarmulita de la 1 la 10, fac puzzle cu glubul pamantesc, puzzle (in marime naturala) a unui schelet...ff multe "jucarii" de lemn, potrivesc dopuri la diferite sticle sau recipiente, leaga sireturi sau capse, sau nasturi...etc...sunt ff multe activitati...
Apoi iesim afara, unde sunt incurajati sa organizeze jocuri ...
Si tot asa....
Oricum e f interesant tot ceea ce fac acolo...si eu sunt ca si ei in multe actvitati pt ca le vad pt prima data...si ma minunez...

Gata...fug la culcare!!!!

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga



varsta David

poze David


De-ale lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Sinzi,am vazut copiii din grupa ta,sunt dragalasi toti.
nastasie,f scumpe gemenele
uitati mai multe despre Montessori method:http://en.wikipedia.org/wiki/Montessori_method
va pup.


de piticotu' urias umblaretz

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontica Camelia spune:

quote:
Originally posted by dady68
in pestera ai intrat si cu Alex? eu n-am putut sa intru , am avut o criza de claustrofobie in zona care tb. parcursa pe ciuci....de fapt claustrofobia (partiala) am capatat-o in aceeasi pestera acum 25 de ani pentru ca atunci nu era iluminata..... si.... chiar pare o ,,fatza,, piatra din poza asta: http://pg.photos.yahoo.com/ph/onticadc/detail?.dir=/8506re2&.dnm=4feare2.jpg&.src=ph . cheile tatarului unde sunt in zona?




Am intrat cu Alex, dar nu am ajuns decat pana la Grota lui Decebal, nu am vizitat tot pt ca a inceput sa ne spuna ca ii este "fita" = frica si am facut stanga-mprjur. Nu am vrut sa o stresam. Cheile Tatarului sunt intre lacul Bolboci si Pestera, ca sa ajungi la pestera treci printre ele. a fost haioasa ca voia sa pupe iconitele care sunt la vanzare la intrare in pestera-manastire, dar s-a desumflat cand i-am zis ca nu putem ca sunt pt vanzare. Interesant este ca a retinut aspectul si i l-a povestit mamei mele.

Adriana legat de cazare- noi am stat la o pensiune cu 60 ron/noapte, baie comuna, bucataria + frigider la dispozitie dar curatenia lasa cam de dorit. Am mai luat niste numere de telefon de la o alta pensiune care este aproape de cea in care am stat noi si care costa 65 ron/noapte dar are baie cu dus in camera. La prima vedere ce am vazut era mai curat si mai intim. La ambele pensiuni ai posibilitatea sa-ti faci gratar in curte. Unde am stat puteam sa-i pregatesc Alexei ce doream de mancare, dar ti-am spus curatenia lasa de dorit. tot unde am stat a vazut mandra iepuri, gaini, cai toate de rasa, pauni, porci, pisici, porumbei, caini etc, este ca un soi de micro ferma, poate fiindca au prea mult de munca nu mai au timp de curatenie. Nu stiu care este cauza. Daca mai vrei nr-le de telefon mai da-mi de veste.
Apropos de nepotele sunt superbe.

Sinziana este chiar interesanta metoda educationala, iar dotarea este pe masura.


Edit ca sa va intreb care sunt reactiile dupa vaccinul de 2,6 ani, trebuie sa-l facem si vreau sa stiu la ce sa ma astept. Merci.
poze cu noi



Camelia & Alexandra -Elena (27 feb 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norris spune:

buna fetele din constanta,
va urmaresc de mult,nu am timp prea mult sa scriu pe aici,dar azi as vrea totusi sa va deranjez cu o intrebare,si anume,ce gradinita privata imi recomandati in c-ta,si ce are ea special.
copilul meu cel mare e in grupa pregatitoare anul acesta,si as vrea sa fie la o gradinita la care sa il pregateasca pt clasa intai cat mai bine,de aceea va intreb....
va pup si sa stiti ca va simpatizez pe toate
pupici
cristina, mama lui eric si norris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Camelia, David nu a avut nimic la vaccinul de 2.6 ani!!! Cred ca febra si cam atat (pentru ca sunt destul de mari si rezistenti ca sa nu mai reactioneze violent!!!)

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga



varsta David

poze David


De-ale lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

tatiana, eu stiam ca la 2 ani si jumatate se face.eu ma gandesc cu groaza cum il duc pe razvan sa-i ia sange si plamani si exudat mai ales ca el cum se trezeste bea lapte.unde imi recomandati sa le fac?undeva unde sa nu stau la coada.
lizuca, imi mai dai si mie nr de la directia creselor?l-am pierdut.

albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput