frica de ciini

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

quote:


Nu te supara nu-mi plac deloc discutiile in contradictoriu, nu inteleg deloc ce vrei sa spui in acest mesaj. Nu crezi ca exista un numar mare de persoane muscate de maidanezi ?? e suficint sa dai o cautare pe google si te lamuresti. E prea mic numarul de persoane, copii omoriti de maidanezi ?? si cam de la ce numar in sus ai fi de acord sa se ia o masura?? Nu ai vazut pina acum la stiri copii atacati de ciini ??




Exista intr-adevar cazuri multe de persoane atacate de caini sau muscate de ei. Dar de aici pana la copii omorati de maidanezi...exista multe nenorociri pe care le vedem zilnic la stiri si care afecteaza (si) copii...dar asta nu mi se pare a intra in ele nici macar ca 'stire de senzatie' cum le place sa numeasca toate disparitiile, rapirile, incendiile, traversarea prin locuri nepermise, neglijenta parintilor, virozele (mai nou) care afecteaza acei copii.
A fost mediatizat din rasputeri cazul japonezului omorat de un maidanez.Iar saptamana trecuta parca un caz al unei batrane omorata tot de caini (cainii cuiva). Sunt cazuri, dar mi se par suficient de izolate. Si 'mizez' pe spiritul 'stirilor de la ora 5' care o sa scoata mereu la iveala toata mizeria, ca sa cred ca am fi aflat cum stam ca 'statistica' in cazul descris de tine.

EDIT:nici mie nu imi plac deloc discutiile in contradictoriu,mai ales aici pe forum si cu oameni pe care nu ii cunosc suficient ca sa imi dau seama daca se simt jigniti sau ofensati de parerea mea.
Nu vreau sa ajungem la cearta....e parerea mea ca sunt multe alte lucruri care sunt strigatoare la cer , si nu cazuri izolate. Mi se pare doar aiurea ca daca un nebun omoara pe cineva, sa spunem ca luam masuri impotriva tuturor nebunilor cu acte mai mult sau mai putin in regula. Si astea nu sunt chiar cazuri izolate. Pentru mine acele situatii (copii omorati de caine) sunt cazuri extrem izolate care doar intarata lumea sa ia masuri atroce impotriva animalelor. Nu as avea nimic impotriva sa ii castreze, sa ii tina in adaposturi, sa ii dea la infiere, sa faca orice altceva omenesc cu ei....dar la cum sunt tinuti cainii in bazele noastre de ecarisaj.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Liliana , place la tine sa te joci de-a Dumnezeu?

In loc sa ma cramponez pt. un caine care e acolo din cauza oamenilor , mai bine ma tem de "grupul" femeilor violate oamenilor ucisi , samd. ia fa repede o statistica sa vezi spre cine alergi: spre un caine care latra sau spre un nene cu un cutzit in mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Inteleg de la voi ca din moment ce se intimpla unle lucruri mult mai rele in lume nu e cazul sa ma cramponez de cele citeva persoane care au avut de suferit din cauza maidanezelor. OK . Nu mai comentez fiecare cu parerea lui.

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica

Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Eu adoram cainii cand eram mai mica si nu ma temeam deloc de ei. Cand aveam 10 ani m-a muscat un caine vagabond. Am facut injectiile de rigoare in burta si de atunci am cam ramas cu oarecare frica de cainii vagabonzi (pe cei de casa ii mangai in continuare fara ezitare).

La fetita ta trauma e inca proaspata. Las-o sa mai "uite" putin, apoi poate incerci s-o sensibilizezi mergand in vizita la oameni cu caini, sa se convinga pe propria piele ca nu toti cainii sunt asa. Sotul meu avea in Romania un rottweiler care din poze arata al naibii de periculos (a ramas la sora lui in grija) si care la prima vizita m-a speriat rau de tot: nici nu intrasem in casa si se repezise spre mine, iar mie imi inghetasera rinichii, desi si sotul si sora lui sustineau ca el vrea numai sa se joace!! Dar cand vezi un animal cu un cap cat vitelul ca se arunca spre tine, nu-ti mai poti impune cu ratiunea nimic, te cuprinde o teroare de ti se taie picioarele. I-au dat imediat un os care l-a tinut ocupat o ora cat am stat eu acolo, apoi am plecat si nu l-am mai vazut 2 ani. A doua oara am zis ca sa incerc sa-mi inving frica. Si am reusit. Lord a sarit pe mine, l-am lasat, l-am mangaiat, am vorbit cu el, iar dupa 2 zile nu se mai dezlipea de mine (si nici eu de el). Un caine crescut si tratat bine este un suflet incredibil de cald, care vine si se lipeste de tine si te linge pe brate cand esti trist, iti ofera atata iubire cat nu primesti uneori de la oameni.

Sunt convinsa ca fetita ta va avea ocazia sa se convinga ca nu toti cainii sunt rai, iar de maidanezii care umbla in grup eu zic ca e intelept sa te feresti si ca adult, daramite ca si copil...

Va recomand un film genial despre caini, pe care nu-l veti uita usor: "Amores perros". Referitor la violenta cainilor, e la fel ca si violenta oamenilor: violenta naste violenta.


Portugalia 2006: http://family.webshots.com/album/557164596AdFMgt
Eu si sufletul meu pereche: http://family.webshots.com/album/557167184hBwWJt

_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

cainii!!! frumoase creaturi...cu cat sunt mai departe de mine cu atat mai bine....sau de ce nu cizme, posete, curele etc
si eu joc tzontzoroiul in jurul sotului cand intalnim unul, daca vreau sa ies si sunt catei pe aleea din stanga eu o iau prin dreapta, si invers, sau comand taxiu sa vina sa ma ia....dak latra la mine chiar si chiuuauauaua , sau prichindeii aia mici, simplu lesin...ce sa mai spun daca se repede un pitbull inspre mine fac infarct acolo, eram in luna a8a cand am cazut pe scari din cauza unuia....vedeiash cizme
si simplu niciodata nu am fost muscata sau agresata de vre-un caine....niciodata!!!

cat de aia mica ,dak ai putea cumparai un pui de ceva, *caine* cred ca ar ajuta-o si nar deveni paranoia ca mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Si eu am patit-o de cateva ori,la inceput nu am dat importanta,am crezut ca gresesc eu ceva si din cauza asta se reped la mine.Pana intr-o dimineata cand aceeasi caini din fata blocului pe care ii hraneam in fiecare zi s-au repezit la mine si credeti-ma erau cam 10.Afara era intuneric,era o dimineata de iarna,nu era nimeni pe strada si eu eram inconjurata de 10 caini care ma latrau fioros.Nici astazi nu stiu cum am scapat ,ce i-a oprim sa ma atace.Dar macar am aflat de ce m-au atacat ,pentru ca eram intr-una din zilele delicate si probabil asta ii agita.De atunci am mai avut incidente,mai rare e adevarat pentru ca incerc sa evit cat pot sa trec pe langa ei.Nu mi-am revenit niciodata,nu cred ca gresesc eu in atitudinea fata de ei.Pur si simplu cred ca nu e locul lor pe strada.Din foarte multe considerente care s-au tot discutat pe forum.

Anca va fi greu sa o comvingi ca nu toti caini ii fac rau,cred ca cel mai bine ar fi sa o aduci in contact cu un caine bland care iubeste copii.Cu timpul o sa-i treaca spaima,dar greu.

mihaela 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

quote:
Originally posted by XIO

Liliana , place la tine sa te joci de-a Dumnezeu?

In loc sa ma cramponez pt. un caine care e acolo din cauza oamenilor , mai bine ma tem de "grupul" femeilor violate oamenilor ucisi , samd. ia fa repede o statistica sa vezi spre cine alergi: spre un caine care latra sau spre un nene cu un cutzit in mana.




Pai si "saracul" om cu cutit in mana, poate a fost si el traumatizat in copilarie... nu putem gandi asa? Hai sa punem in balanta coltii unui caine si cutitul unui om...eu cred ca pot fi la fel de periculoase amandoua...

Eu personal o sa ma feresc toata viata cat pot ca sa nu ajung nici in situatia de a alerga in fata unui caine care latra pentru a ma feri de un nene cu un cutit in mana.

Am fost atacata si de o gasca de maidanezi dar si de un "nene" in holul blocului. Cu teama de maidanezi am ramas...in holul blocului pot insa sa intru acum fara teama. Si daca o fiinta care ar trebui sa aibe constiinta si discernamant poate face rau, o fiinta fara cred ca poate face si mai mult rau.

Si mai e o treaba: dragoste cu sila nu se poate. Asa cum unii oameni nu suporta gaze, paianjeni sau alte vietuitoare, pot exista oameni care nu suporta (iubesc) cainii (indiferent daca e dobandita aceasta frica sau este pur si simplu nativa). Aste este si nu avem ce face, indiferent de argumentele pro sau contra.

Mamica de Iulia (06.02.2004) si 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Uite ca mie nu imi e frica de caine ci de pisica,mor ,imi sta inima in loc cand vad vre-una stiu ca nu are ce sa-mi faca inafara de o mica zgarietura si totusi nu pot sa ma controlez.
Am intrat in case la care nu stiam ca au pisici si am facut cite o criza de nu va puteti imagina ,am sarit pe cuier ,sau la sotul in carca cateva exmple),normal ca multi au comentat ca exagerez dar nu doresc la nimeni sa fie in situatia mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Una este sa nu-ti placa animalele si alta este sa vrei sa le vezi moarte si sa consideri ca sunt niste...criminale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Ca de obicei, iubitorii de animale confunda dragostea de animale cu siguranta cetateanului!

Mergi la inceput