frica de ciini

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Dragelo , v-ati gandit vreodata DE CE sunt agresivi unii caini?
Din ce scrieti pe aici e clar ca nici macar nu v-a trecut prin cap sa va ganditi la cine ede vina , ci mai degraba la cum sa-i omorati.Trist

cainii maidanezi de care vorbiti cu atata dispret sunt caini lasati de oameni pe strada , maltartati de oameni din simplul motiv ca exista si unii chiar salbatici din cauza pers. care "trec si transpira" vezi Doamne de frica .De parca s-ar repezi cainele ala cu un pistol la tampla.
Culmea este ca in afara de cainele pe care eu l-amsperiat din greseala nici macar unul nu a sarit la mine sa ma muste dintr-un motiv foarte simplu:stiu ce trebuie sa fac.
In loc sa va panicati ca poate va papa cainele mai bine cand se repede la voi ati spune 2 vorbe frumos , ca se potoleste imediat.
Am fost si prin BUcuresti , am umblat noaptea , am dat peste caini si nu m-a incoltit nici o haita , in schimb s-au luat de mien si de mama mea cativa oameni care mai putin si o prindeau de sani. Ah , cainii , am uitat.

daca oamenii ar fi civilizati si ar gandi nu ar mai exista maidanei pe strada si ar fi santionati de lege cei care ii arunca in strada , care ii maltrateaza , samd. Cand vad atata ignoranta ma sperii.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Draga XIO,
Nimeni nu a spus ca bietii caini sunt vinovati ca se reproduc necontrolat, ca sunt abandonati pe strazi si ca din varii motive devin agresivi. Si nu am spus ca trebuie omorati ci adunati de pe strada.
Dar argumentele mele sunt probabil nule in fata unei persoane care face misto de mine ca lesin de frica cand ies pe strada si ca in ciudat tratamentelor nu pot sa trec peste fobia asta (care e si justificata).
ma opresc aici cu ignoranta mea....


J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Fac parte dintre persoanele carora le este frica de ciinii vagabonzi. Prin octombrie ma intorceam acasa pe un drum care il faceam zilnic de doua ori (dus/venit) pe linga un grup de ciini care nu s-au manifestat niciodata agresiv. E drept ca zilnic trec pe acolo insotita de sotul meu (suntem si colegi de serviciu). In acea zi, insa, ma intorceam singura. O zi superba, insorita, ora 14. Trec de ciini fara a le da nici o importanta pentru ca dupa vreo 15 m. sa aud pe cineva strigind: ma, nu musca! Ma intorc si vad in imediata mea apropiere unul dintre ciini care alerga spre mine. Se opreste si incepe sa latre. In citeva clipe au aparut ca din senin cca. 15 dihanii hamaitoare. M-am lipit cu spatele de un gard, terifiata si incercam sa ma apar de atacuri cu poseta. Noroc de cetateanul proprietar al gardului care a iesit cu o matura si i-a raspindit si a asteptat pina am intrat in bloc.Inca vreo 50 m. Nici acum nu indraznesc sa mai trec pe acolo, nici chiar cu sotul meu, chiar daca drumul pe care mergem acum ocoleste pret de vreo 10 minute.

cristina d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Si eu la fel, am o frica groaznica de maidanezii comunitari. Cand vin in tara, trec prin aceleasi atacuri de panica cand trebuie sa ies din bloc sau cand ma intorc seara acasa. E complet stupida ideea in sine! Cum adica sa trebuiasca sa lesini de frica de cate ori te aventurezi afara din casa?! Este inacceptabil asa ceva si, daca ar fi dupa mine, manusi i-as face pe toti. Fara nici un fel de miorlaieli absurde din partea unora cu inimi mai miloase, pe motiv ca e vorba aici de animale parasite, etc. In clipa in care libertatea si securitatea oamenilor este in primejdie e cazul ca toata comunitatea unui cartier sa ia atitudine.

Si rog frumos pe cei care nu-s de acord cu asemenea masuri drastice sa faca urmatorul exercitiu mintal: imaginati-va ca un membru al familiei voastre apropiate ar fi muscat, desfigurat (in cazul unui copil) de o javra maidaneza. Cu sau fara motiv. Ganditi-va cateva secunde la acest scenariu si meditati indelung la consecinte.

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Si mie mi-e o frica teribila de caini. Paralizez de frica si nu mai pot reactiona nici intr-un fel decat sa tip si instictiv sa o i-au la fuga ceea ce e foarte rau.
Iubesc animalele dar de la distanta.
Eu ocolesc jumate de cartier daca vad un caine doar ca sa nu trec pe langa el. Sunt imprevizibili.
Si ce e mai rau ca si fetita mea imi simte frica si reactioneaza la fel ca mine.

Crisssi Andrada (12.09.2002)
‘Fiecare om ce-mi iese in cale imi e superior intr-o anumita privinta. De aceea, invat de la fiecare trecator’ - Emerson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Desi iubesc animalele,avand o pisica si un caine in grija (biete fiinte luate de fiica mea si abandonate in apartamentul parintesc),totusi va inteleg teama si nelinistea in preajma maidanezilor.Acestia, pot avea un caracter imprevizibil.Au si ei, ca si noi, zile bune si zile rele.Chiar la blocul nostru sunt aciuiati niste maidanezi(unul chiar m-a atacat, si de atunci il ocolesc).Povestea acestui maidanez este asta: a fost luat,puiut fiind,de o familie care mai avea o lupoaica.Erau nedespartiti.El statea afara,lupoaica in casa.Familia s-a mutat la tara cu lupoaica,iar pe maidanez l-au lasat singur.Oare in sufletul lui ce a simtit? La acea familie avea masa asigurata.Acum nu.L-au luat hingherii, i-au pus un clips in ureche si l-au readus.De atunci s-a inrait.El nu mai vede in oameni decat dusmani .Si lupta pentru supravietuire.Si am inteles de ce m-a atacat.Gasise un os.Daca ii luam mancarea ? Eu am facut terapie cu caini cu copii cu nevoi speciale.Au invatat sa-si stapaneasca teama.Important cand te ataca sa nu fugi si sa le vorbesti cat mai calm.Un caine insa simte frica omului.Invatati sa respirati profund si ritmic in apropierea lor.Frica adultilor se transmite copiilor.Daca ati sti povestile acestor animale batute de soarta, poate le-ati mai ierta din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

quote:
Originally posted by betiana
.Daca ati sti povestile acestor animale batute de soarta, poate le-ati mai ierta din pacate.

betiana



Imi placeau animalele in general si ciinii in special si imi plac si acum, dar dupa ce am fost muscata din senin pe strada fara sa-l provoc am inceput sa ma tem de ei. Eu va cred ca sint fara nici o vina dar deja au ajuns o problema si numai din cauza ca tu sau alt iubitor nu a fost inca muscat de ciine nu inseamna ca altii nu au patit-o. Iar despre iertarea animalelor incerca sa vorbesti cu parintii ai caror copii au fost omoriti sau mutilati de maidanezi.
Probabil o sa iasa o polemica intreaga pe marginea subiectului asa ca nu am de gind sa mai scriu aici . Nu puteti nega evidenta , sint f. multi copii muscati de ciini pe care nu i-au provocat nicicum. In tarile civilizate din cite stiu eu ciinii sint adunati de pe strada si daca nu sint adoptati intr-un anumit numar de zile sint eutanasiati.

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica

Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

si eu sufar de cinofobie (teama patologica exagerata de caini) si nu ma pot abtine deloc. cand trece pe langa mine cate-un caine, mi se face parul maciuca de teama. acum cateva saptamani eram cu sotzul la o plimbare si vine un caine latrand spre noi. eu am inceput sa tip si m-am ascuns in spatele sotzului, care incerca in zadar sa ma linisteasca, altfel e mai rau. din fericire s-a dus cainele si nu ne-a atacat, dar eu am avut cateva zile cosmar dupa aia... dupa mine, n-as tolera cainii singuri pe strada sau in curte nelegati, care depasesc 20 cm...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

quote:
Originally posted by liliana29s

Iar despre iertarea animalelor incerca sa vorbesti cu parintii ai caror copii au fost omoriti sau mutilati de maidanezi.




Nu e cam exagerata replica asta? Cazurile astea s-ar mediatiza si se mediatizeaza.Iar frecventa lor nu este nici pe departe atat de covarsitoare cat sa ne faca sa credem ca exista un 'grup' al parintilor ai caror copii au fost omorati de maidanezi....mediatizam toate prostiile in stiri, asa ca ma indoiesc ca daca ar fi asa cum zici tu nu ar fi fost un grup de parinti care sa ceara sa li se faca dreptate si care sa apara pe toate posturile.....

Si eu am fost zgariata putin de un maidanez. Treceam pana atunci cu nonsalanta prin toate 'haitele' de maidanezi aciuiate pe langa camine, fara sa imi fac nici o problema. Dar atunci un caine m-a 'agatat'...am facut antitetanos si vreo doua luni m-am dus sa imi faca antirabic (bine ca macar asta nu m-a traumatizat cu injectii in burta si alte legende)....De atunci am prins frica de ei daca ii vad 'in grup'. Dar continui sa am aceeasi dragoste pentru animale pe care am avut-o dintotdeauna si sunt mereu in masina cu punga de mancare pentru caini.

Nu am enervat acel caine, dar cred ca in general reactioneaza cand sunt agasati. Am mai spus pe la un capitol ca am avut si eu un pekinez care suferea cand era enervat de copiii iesiti in parc..si care nu gaseau ceva mai inteligent de facut decat sa il traga de coada sau si mai rau sa dea il el....reactia logica: cum vedea un copil apropiindu-se cum incepea sa latre la el. Si noi ca oameni avem instinctul nostru de aparare, la fel ca si cainii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

quote:
Originally posted by tzitziri

quote:
Originally posted by liliana29s

Iar despre iertarea animalelor incerca sa vorbesti cu parintii ai caror copii au fost omoriti sau mutilati de maidanezi.




Nu e cam exagerata replica asta? Cazurile astea s-ar mediatiza si se mediatizeaza.Iar frecventa lor nu este nici pe departe atat de covarsitoare cat sa ne faca sa credem ca exista un 'grup' al parintilor ai caror copii au fost omorati de maidanezi....mediatizam toate prostiile in stiri, asa ca ma indoiesc ca daca ar fi asa cum zici tu nu ar fi fost un grup de parinti care sa ceara sa li se faca dreptate si care sa apara pe toate posturile.....




Nu te supara nu-mi plac deloc discutiile in contradictoriu, nu inteleg deloc ce vrei sa spui in acest mesaj. Nu crezi ca exista un numar mare de persoane muscate de maidanezi ?? e suficint sa dai o cautare pe google si te lamuresti. E prea mic numarul de persoane, copii omoriti de maidanezi ?? si cam de la ce numar in sus ai fi de acord sa se ia o masura?? Nu ai vazut pina acum la stiri copii atacati de ciini ??

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica

Dan Mihai

Mergi la inceput