frica de ciini

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

Eram sigura ca voi citi o discutie foarte aprinsa.Daca e sa alegem intre om si animal eu aleg omul .Nu avem ce negocia .Nu am timp in viata asta scurta sa-mi consum energia chinuidu-ma sa invat tehnici , tactici desprecum sa ma apar sau cum sa ma inteleaga mai bine cateii.Sunt flamanzi si needucati si de aia sunt rai .Or fi avut ei motivele lor pt care sunt rai dar pe mine nu asta ma intereseaza , ci ma intereseaza sa elimin raul .Adica un om daca face o agresiune e izolat , dar cainele nu.
Pana una alta pe mine altceva ma intereseaza .De ani de zile caut aparatele alea cu care poti sa te aperi de maidanezi ca emit nu stiu ce frecvente .Stie cineva unde pot gasi .Am cautat pe net , prin alte tari(nu au ca nu au caini)etc.Nu gasesc .Va rog mult .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza1977 spune:

In loc sa judecati atat animalele care nu au nici o vina ca s-au nascut pe strada, poate ar fi mai bine sa comentati despre cei responsabili de faptul ca acei caini se afla inca pe strazi in Romania...adica Primaria si cine o ma fi...!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginutza2002 spune:

Mie una imi plac animalele, toate nu am preferinte!
Insa de un an sau 2 mi se pare, mai concret de cand l-a muscat pe acel domn japonez de a murit in 5 min eu am ramas cu o frica de caini ce nu va imaginati.Cand vad un caine pe trotuar, fara sa va mint fetelor, o iau pe mijlocul strazii!
Atat de tare imi e frica!
Niciodata nu m-a muscat nici un caine, insa am prins o frica de ei incat nu ma mai pot abtine!
Si eu caut acel aparat si nu il gasesc!
Daca il gasiti voi va rog sa imi spuneti si mie pls!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

De ce nu va mutati la "nu pot dormi din cauza cainilor"?

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

quote:
Originally posted by corinadana

De ce nu va mutati la "nu pot dormi din cauza cainilor"?

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca



Probabil pentru ca nu avem problema asta. Ne este frica doar de ciinii de pe strada, insa asta nu ne da insomnii .

cristina d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

mama mea este o mare iubitoare de animale, inclusiv de ciini, fie ei mari sau mici, cu stapin sau fara...si culmea este ca nu a fost niciodata agresata de un ciine. cel mult latrata, dar cum nu se sperie si are o incredere nelimitata in aceste animale, s-a impacat repede cu fiecare latracios.
si eu sint de parere ca siguranta omului este mai importanta decit orice altceva, dar eu am gustat si din partea cu ciinele atirnat de picior, si din cea cu nenele in scara blocului care isi scosese din pantaloni obectul cel mai de pret pe care mi-l flutura sub nas invitindu-ma la diverse chestii. si pot sa spun ca mai traumatizanta a fost experienta cu omul decit cu ciinele.
desi sint de acord ca acesti ciini nu au ce cauta pe strazi, nu pot sa inghit extremismul celor care se agita ca "vedea-i-as manusi si omoriti-i oricum numai sa dispara". dn contra, mi se face greata, si cred ca de la asemenea mentalitati se si perpetueaza vesnicul conflict dintre cei care iubesc ciinii si cei care..nu. respectul pentru viata este mai presus de orice, si in loc de "faceti ce stiti cu ei" si de ura, am putea lupta cu totii pentru un program national de stringere-adoptie/eutanasie civilizat.

fobiile se trateaza la psiholog, daca singur nu esti in stare. eu am o fobie fata de orice fel de fluturi; mi se face rau fizic, asa ca inteleg (pina la un punct) ce simt cei care au cite o fobie. dar sint adult si consider ca ma pot controla. asa ca apelez la sot sa-mi scoata din casa orice fluture ratacit, dar pe strada nu ma apuc sa urlu isteric daca se apropie de mine vreun fluture, pentru ca MA CONTROLEZ. daca toti ciinii fara stapin ar fi niste fiare cu boturi imbalosate si insingerate, n-am mai fi azi atit de multi oameni, asa ca este usor exagerat sa afirmam ca "bestiile alea blanoase" au un program secret de stirpire a oamenilor...

imi pare rau ca fetita a trebuit sa treaca prin asa ceva. eu, cu mama de mina, am mingiiat cit eram mica ciini de doua ori mai mari ca mine, si mama m-a invatat mereu cum trebuie sa ma port in prezenta unui ciine. circumspecta fata de unii ciini am devenit intre timp, de cind am mai fost capsata de cite unul, dar circumspecta si atit, pentru ca (cu o exceptie) am fost muscata de ciini care se aflau sub tratament, si mi se pare normal ca un ciine sa rectioneze la injectii si la alte de-astea. ciinele atirnat de picior a fost un ciine pe care l-am intilnit intr-o vara la munte, si pe care atit l-am mai urmarit ca sa-l "iubesc" incit ...se pare ca avrut sa scpae de insistentele mele.

extrem de nociva mi se pare atitudinea unor parinti pe care ii vad pe strada cind ies la plimbare cu ciinele in lesa. INTOTDEAUNA ciinele meu este in lesa pe strada, si nu am cine stie ce ciine cu fata de killer, ci un caniche de talie medie (10 KG) si cu o fatza de maimutza jucausa. ei, turbez cind vad parinti care muta copilul in mina cealalta, de partea opusa a ciinelui care are o lesa care nu-i permite sa se indeparteze de mine (pentru ca si eu sint atenta, nu ma tem de ciinele meu ca ar ataca, pentru ca il cunosc, dar ma tem de copii prost crescuti care l-ar putea lovi)...sau cind copilul trage sa se joace cu ciinele si ma-sa ii spune ca nu-i voie, ca musca...asta este proasta crestere pentru copil si nu face decit sa-i alimenteze temerile. de ce mamele alea care isi vad copilul ca vrea sa mingiie ciinele nu ma intreaba daca se poate, daca ciinele e cuminte, daca accepta copiii? nu, asa ceva nu se poate, toti ciinii sint rai...si oricum, cind copilul e obraznic pe strada, este amenintat ca "uite ciinele, vine sa te muste daca nu esti cuminte"...

Mergi la inceput