Mamici de sept-oct 2006 (63)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

quote:
Originally posted by alessia80

ELOISE, LILI- cum faceti fetelor de mergeti doar 1 data la baie noaptea? EU ma duc de 4-5 ori indifeent daca beau sau nu inainte de a dormi! AM devenit robotel...deja nu mai stiu cand ma scol si ma intorc in pat

EU nu am mai pus nici un kg de 3 sapt! E bine? Ce-o fi?
Eu am ideea asta tampita ca, daca eu nu ma ingras nu creste bb!


ALESSIA80 34+
poze
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;29/st/20060925/k/fb69/preg.png[/image]



Alessia stai linistita eu am slabit 5 kg in ultima luna si bebelina e grasunca rau ( la 29 sapt 1,433 kg ), deci bebele creste

"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"
Alexxia 31+ si Ruty 5 ani


PETRECERE RUTY

POZE

JURNAL http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?member=1865

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Va pup pe toate

Eu m-am luptat cu masina de spalat,am curatat-o ca avea filtru de evacuare infundat si nu de alta dar am vreo 5 masini de bagat,dupa toata harababura care a fost la mine sapt trecuta.Am reusit dupa o ora de impins la ea si curatat.
Multumesc ptr urari o sa i le transmit soramii,dar oricum si ea intra asa ca o sa le citeasca si singura.Saraca,acum e la Barcelona si apoi o sa plece pe Coasta de Azur (ce rau ai merge....!)
Am vazut ca scriati de bebe infasat,nici eu nu sunt de acord cu stilul ala de sarmala,dar am auzit ca in prima luna e bine sa-l tii intr-un pledut ceva,ca spatiile sunt prea mari ptr el si e debusolat (el invatat sa stea foarte strans)de aia nici nu se pune direct in patut ci in cosulet sau "culla" cum o numesc Italieni,e un fel de dreptunghi care se leaga de barele patutului in cele 4 colturi,dintr-un material matlasat.Mie asta mi-a facut-o soacramea dupa un model care l-am vazut la Prenatal si costa vreo 150 euri si noi am luat material si am facut-o cu 15,o sa va fac poze sa v-o arat pe a mea.
In ceea ce priveste CIC-ul asta eu am parerile mele,astia pur si simplu si-au batut joc de oameni cu banii astia,iar oamenii au cazut in plasa lor.Cica cu 8 bulioane ai ajutam, ca ei sa faca copii (ca a-ti vazut de cand cu banii astia cati copii s-au nascut in ultimii 2 ani).Si oamenii normal ca s-au luat dupa asta,si stau sa m-a gandesc dupa 2 ani cand n-o sa mai fie acesti bani,cu ce o sa-i mai creasca?Eu una am aseptat pana la 30 ani,iar barbatu pana la 40 si ne-am gandit bine daca e momentul si am decis ca avem cu ce sa-l crestem,eu nu m-a bazez pe nimeni,iar copilul meu vreau sa nu sufere de absolut nimic.Sa nu-mi ceara (cum faceam noi)si noi sa nu avem posibilitatea sa-i oferim.Eu una asa gandesc,probabil o sa deranjej cu treaba asta dar eu una sunt mai mult ca sigura ca 8 mil nu-ti ajung nici ptr pampersi in primele luni cel putin,numai vorbesc si dupa.
Alta tampenie o vad cu alocatia de 2 mil care se va da la toata lumea,ganditi-va cam cati copii o sa toarne Romii ptr astia 2 mil....!
Cam asta gandesc eu despre banii astia dati asa....Normal ca unele dintre voi sa vada altfel situatia,dar precum spuneam fiecare e liber sa aibe parerea lui si sa faca cum crede ca e mai bine ptr el.Pe mine una nu m-a avantajeaza de loc,nu-mi pun nici un fel de baza in ei,numai cand m-a gandesc la cate acte si drumuri trebuiesc facute mi se face rau.

Io33+Matteo

http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/angelsro2002/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katia spune:

Aramona, multumim pentru detalii. Pentru mine sunt pretioase aceste informatii asa ca daca iti mai aduci aminte tot felul de amanunte indiferent cat de jenante sau intime ar fi zi-le ca sunt convinsa ca sunt multe fete carora li se par foarte binevenite.

Mi-am modificat semnatura suntem asa de mari!!!!

Ma duc sa mai citesc din urma sa vad ce am mai pirdut :)

35+ cu bb Katia

Pozici cu noi


Numai acela poate construi castele de nisip pe malul marii, care crede ca valurile pot fi imblanzite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolstoy spune:

Haideti sa va spun ce stiu eu,poate va ajuta:

Concediul prenatal + postnatal = 126 zile calendaristice.Numaratoarea poate incepe,cel mai devreme, de la 7 luni si 10 zile. Prenatalul si postnatalul se platesc cu 85% din salariu. Dupa nastere sunt obligatorii 42 de zile. Dosarul se depune dupa efectuarea acestor 42 de zile.
*Pt fiecare luna de prenatal se ia hartiuta de concediu de la medicul de familie si se duce la serviciu.

Acte necesare:
- B.I – parinti
- Certificate nastere copil
- Certificate casatorie
- Livret de famile (cine are)
- Cereri tip de la ei
*** E nevoie de originale si copii la aceste acte pt toate dosarele.De fapt sunt 3 dosare,dupa cum urmeaza:

D1: - pt suma de 1.960.000 ce se acorda pt prima/ a doua nastere
- originale si copii la acte + negatia,care este o hartie ce se ia de la primaria de care apartine spitalul unde am nascut

D2: - pt alocatia de stat = 2.400.000
- originale si copii la acte


D3: - pt indemnizatia de ingrijire a copilului
- originale si copii la acte + adeverinta de ingrijire copil (formular ce se ia de la ei)


Pt cei ce locuiesc in sectorul 3 , pt depunere se merge in spatele pietei Minis ( pe linia lui 40, prima statie dupa Poarta 4)

Toate aceste informatii le am de la o prietena ce a nascut anul acesta in februarie,deci ce mi-a spus ea e valabil si pt noi.Faza e ca se pare ca in ian 2007 vor trebui depuse alte dosare,avand in vedere faptul ca au impartit indemnizatia practic in 2 (6 mil +2 mil),dar nu stiu sigur.
Sper ca v-am fost de ajutor macar putintel.

Nicol 36+ si Vladut (1 aprilie 2003)

POZE
NUNTA
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74827" target="_blank"> Nascut pe 1 aprilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolstoy spune:

Aaaa,Mexxa dulcele foc hainutele.Si fetele celelalte care au mai cumparat hainute pt galusti, m-ati starnit intr-un hal de nu va pot spune.Cat de curand scot si eu rezerva strategica sa vedem ce avem si cam ce ne-ar mai trebui si cred ca sambata plec la cumparaturi ca nu mai am rabdare.La Vladut nu am cumparat nimic inainte,dar acum...nu din superstitie....cred...Acum ma gandesc ca n-o sa poata mama sa cumpere nici ea pt ca va tb sa stea cu Vladut,iar tati in cate sa-l impart,asa ca se pare ca mai bine ma asigur ca are piticu' hainute .

Nicol 36+ si Vladut (1 aprilie 2003)

POZE
NUNTA
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74827" target="_blank"> Nascut pe 1 aprilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

quote:
Originally posted by alexxia

Buna fetelor,
Avem si vesti DPN este 15 octombrie si cum cezariana va fi facuta cel mai traziu in saptamana 38 s-ar putea ca pe 30 septembrie-1 octombrie sa-i uram bebelinei bun venit


"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"
Alexxia 31+ si Ruty 5 ani


PETRECERE RUTY

POZE

JURNAL http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?member=1865



Alexxia, de ce iti face cezariana asa repede, cel tarziu in saptamana 38? Nu e mai bine sa stea bb cat mai mult in burtica?

Alina (36+) & Dragos (11.04.2002) pozici 1, pozici 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

Va raspund cam cu intarziere la intrebarile voastre....pentru asta va rog sa ma scuzati, dar am fost mai mult plecata pe la plimbari prin oras decat acasa...Astazi eu si sotul meu implinim 3 ani de la casatoria noastra...dupa ce am fost prieteni timp de 8 ani.
Desenele pentru camera Rebeccai le-am facut eu personal,le-am desnat, le-am pictat si decupat. Sunt pictate pe un carton mai dur, cu tempera (culori de apa) si conturate cu marker permanent. Nu mai stiu cine ma intreba daca nu am facut artele. Da...am terminat un liceu de arte...dar asta nu cred ca este un atu neaparat, pentru ca si voi puteti lua de pe net ideile...ca cele din linkurile lui Mini_me sa le colorati si sa le decupati... VA SPUN EU ....MERITA....SUNT FOARTE FRUMOASE...parca chiar mai frumoase in realitate decat in poze. Nu ca le-am facut eu...dar personajele in sine te fac sa te indragostesti de ele. Eu mai vreau sa fac inca cateva si o sa le pun pe peretele de langa patutul Rebeccai.
CRED CA O SA IASA MINUNAT ARANJAMENTUL!!!!
VA SFATUIESC SI PE VOI SA INCERCATI.

Multumesc tuturor celor care le-au vazut si le-au placut.

Si acum si cate ceva despre noi...

Tin sa va spun ca dupa-masa ma apuca si pe mine tremuriciul...si nu stiam din ce cauza este. Acum imi dau seama si eu ca este de la Gynipral. Oare nu ne face rau...daca nu il toleram...nu este cumva o reactie alergica la medicament? Oare nu ar trebuie sa stopam luarea lui? Nu stiu...ce v-au spus voua medicii?

Bebelina noastra este bine...miscareata...simt ca nu mai are loc. Vad burta facand valuri mari...incearca si ea sa se mai intinda saracuta!!!
Oricum nu mai avem mult.
Contractiile cand sunt cand nu sunt...poate ca ajuta Gynipralul.

Suntem in sapt. 37...mai este atat de putin!!!
De acum ne putem astepta oricand...nu?

Va pup pe toate si cu rost si fara rost!!!


Lakioana 36+ cu Rebecca Riana

Imagini camera bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cpetrut spune:

Multumiri Nicol!

Bineinteles ca eu sunt ca multi altii total in bezna in ceea ce priveste birocratia de tip radio santul din Ro. Nu se gaseste nicaieri pe internet o informatie completa despre demersurile, nu putine, pe care trebuie sa le faca o gravida si apoi lauza pentru a-si primi drepturile. Deci...3 dosare..hai ca incepe sa ma amuze...well, sort of.

Citeva intrebari desigur: unde se depun fiecare dintre aceste dosare? Am inteles ca ultimul, pt. indemnizatia aceea de 2 ani se depune la primarie. Ha, ha, la mine chiar e incurcat...la care primarie: eu am lucrat in Cluj si m-am mutat in Sibiu. Deci am BI de Sibiu, incadrare in CJ. Aflu eu, nu e asa important.

Aha, si deci exista si o suma de 1.960.000 care ti-o dau pur si simplu pentru prima/a doua nastere? Fara alte conditii? Unde depui dosarul si dupa cite luni vin banii? Copii legalizate sau doar xerox?

Alocatia de stat de care vorbesti e alocatia pentru copil, pe care o primeste pina la ce virsta? Este peste cele 8 mil?

Si cred ca astea erau intrebarile. Multumim.

Sephora sunt de acord cu ce zici tu, e mult praf in ochi. De la o decizie care ar fi putut fi buna (...8 mil. nu e rau totusi gindindu-ma ca dupa masterat si doctorat am "reusit" sa ma incadrez in Ro cu nici 6 mil in mina!) modul de aplicare birocratica este tot asa cum il stim...nimeni nu stie exact ce ai de facut...afli dupa ce a trecut data limita ca puteai beneficia si de nu stiu ce..etc. Te felicit ca ati reusit sa planuiti sa oferiti copilului tot ceea ce are nevoie. Si eu am 30 de ani si trebuie sa recunosc ca nu am reusit acest lucru. Pe de alta parte, ca bugetar nu am speranta ca voi reusi vreodata. Pot spera, si acest lucru sta in puterea mea si a sotului, sa-i oferim toata caldura si dragostea de care suntem in stare. Poate vor compensa eventualele neajunsuri materiale.

Pupici

Cricri 34+ cu Iulia Teodora





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns notquiteso spune:

Buna fetelor! Ma uit si eu la emisiunile astea despre indemnizatii pt bbi, si nu fac altceva decat sa ma enervez, fiindca sunt tot felul de cazuri care ar trebui sa fie incredibil de simplu de rezolvat, insa birocratia si IQ-u mic fac ravagii. Si daca mai esti si proaspat mamica, plina de hormoni, nedormita, taiata si cusuta pe ici-pe-colo, numai de depus dosare si discutat cu tot felul de functionari retardati nu-ti arde. Mie mi-e groaza de momentul in care va trebui sa incep sa alerg intre birouri si etaje diferite, discutand cu tot felul de personaje care zici ca au falcile cusute, de vorbesc printre dinti. UHHH
Am vazut ca vorbeati si de dureri de picioare si de PP. Hm, eu ma tot trezesc cu carcei. Da' unii foarte foarte durerosi, si uneori e cate o serie, ca nu se termina unul ca incepe altul, cate 5-10 min. Musc din perna de durere, mai ales ca mi se intampla in somn. Cat despre PP.... cred ca intr-o alta viata am fost aspersor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns notquiteso spune:

[quote]Originally posted by lakioana

Tin sa va spun ca dupa-masa ma apuca si pe mine tremuriciul...si nu stiam din ce cauza este. Acum imi dau seama si eu ca este de la Gynipral. Oare nu ne face rau...daca nu il toleram...nu este cumva o reactie alergica la medicament? Oare nu ar trebuie sa stopam luarea lui? Nu stiu...ce v-au spus voua medicii?


Pai scrie si in prospect, ca astea sunt reactiile organismului. O sa treaca dupa ce nu mai iei. Iar bebelina nu are nimic, stai linistita, nu o afecteaza gynipralul. Important este ca tie cand te duci la control, sa iti ia tensiunea, sa nu ai salturi sau caderi.. dar asta oricum se face la orice graviduta.
Norocoaso, mai ai un pic.. eu sunt abia in sapt. 30, si deja nu mai am rabdare. Plus ca grasunaca mea nu prea mai are loc in burtica si uneori nu stiu cum face, dar ma trage de buric. Pur si simplu ma uit cum intra in interior. Nu mai spun cat de dureroasa e manevra asta pt mine, insa...indur. Am inceput sa arat ca o pepenoaica :D, am o burta tuguiata in fata :)) imi vine sa rad de cate ori ma vad in oglinda, iar grasunaca mea misca prin toate cotloanele.

anne 30+ cu Dora

Mergi la inceput