Mamici de sept-oct 2006 (63)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Buna, fetelor!

Din ciclul "intrebari stupide", episodul de azi: e normal ca nu mai merg noaptea la pipi? Dorm toata noaptea tun, desi inainte de culcare pap pepene, care se stie ca-i diuretic. Cand nu papam pepene ma trezeam de 2-3 ori pe noapte ptr pipi, acum nik...oare apa pe care as elimina-o in mod obisnuit incepe sa se inmagazineze in tesuturi? Ohhh sper sa n-am retentie de lichide...

Sanatate la mamici si bebici!
Lili sapt 31 cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Fetelor am pus pozele cu hainele lui bebe...si cu saculetul de care v-am zis..sunt in albumul "haine bebe"...pupici

_
32+ Sebastianpoze
Mult a fost, putin mai este...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

quote:
Originally posted by MamiLili

Buna, fetelor!

Din ciclul "intrebari stupide", episodul de azi: e normal ca nu mai merg noaptea la pipi? Dorm toata noaptea tun, desi inainte de culcare pap pepene, care se stie ca-i diuretic. Cand nu papam pepene ma trezeam de 2-3 ori pe noapte ptr pipi, acum nik...oare apa pe care as elimina-o in mod obisnuit incepe sa se inmagazineze in tesuturi? Ohhh sper sa n-am retentie de lichide...

Sanatate la mamici si bebici!
Lili sapt 31 cu



Din cate stiu eu nu este nici oproblema pentru ca bebe nu a coborat inca si nu apasa pe vezica , dar in curand viata buna se va termina si vei relua drumul spre baie

"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"
Alexxia 31+ si Ruty 5 ani


PETRECERE RUTY

POZE

JURNAL http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?member=1865

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Buna fetelor,
Ce faceti azi ? Vorbarete nevoie mare.
Noi am avut aseara spectacol, bebelina a dat o reprezentatie de zile mari, a mutat mobila , a zugravit, nu stiu ce a facut exact dar miscarile pe care le realiza burta mea erau atat de comice.
Azi dimineata am avut o surpriza placuta : M-AU INCAPUT SANDALELE ( dupa luni bune am avut si eu azi glezne de om ). Dar cum de pe la 9 pana acum am tot bantuit prin magazine am revenit la butucii de pana acum.
Avem si vesti DPN este 15 octombrie si cum cezariana va fi facuta cel mai traziu in saptamana 38 s-ar putea ca pe 30 septembrie-1 octombrie sa-i uram bebelinei bun venit


"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"
Alexxia 31+ si Ruty 5 ani


PETRECERE RUTY

POZE

JURNAL http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?member=1865

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Lili eu tot o data pe noapte ma scol pt baie. Poate e si un pic de retentie de lichid daca spui ca inainte mergeai mai des. Nu se vede dupa consistenta tesuturilor? Acuma nu stiu cum se testeaza... nu e tot cu presiune, ca la edem... sau cum? Depinde desigur si de cate lichide consumi cu o ora, 2, inainte de a adormi. Dar in timpul zilei? Eu beau cam 3l/zi si merg des de tot in timpul zilei, noaptea only once si sunt bucuroasa

Eloise 31+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia80 spune:

ELOISE, LILI- cum faceti fetelor de mergeti doar 1 data la baie noaptea? EU ma duc de 4-5 ori indifeent daca beau sau nu inainte de a dormi! AM devenit robotel...deja nu mai stiu cand ma scol si ma intorc in pat

EU nu am mai pus nici un kg de 3 sapt! E bine? Ce-o fi?
Eu am ideea asta tampita ca, daca eu nu ma ingras nu creste bb!


ALESSIA80 34+
poze
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;29/st/20060925/k/fb69/preg.png[/image]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

mexxaE super body ala cu broscuta. De unde l-ai cumparatAvea si alte culori ????Mergem pina la Iasi sa luam si noi.

POZE

Monica 37 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aramona spune:

DRagele mele...

Eu va citesc zilnic, insa sufar de lipsa de timp si in paralel de o lipsa de chef totala...Eu sunt din cele ce stiu ce ne asteapta dupa...insa sincer nici eu nu mai am rabdare...

Sunt inca la munca...mi-e greu...ma misc greu, respir greu...parca si mintea imi merge mai greu...bine ca lumea vede in mine o gravidutza frumoasa...Numai eu stiu cum imi tarai piciorul cand nervul e presat...cum imi vine sa-mi prind burta...ca am senzatia ca-mi cade...(am o burta fff tzuguiata in fata...din spate am talie, aproape ca ainainte)...cum imi vine sa las capul pe tastatura de somn...cum iarasi sunt sensibila la mirosuri...cum ma termina caldura...


DE parca v-as spune lucruri noi...

Multumesc si multi celor care-si amintesc de mine...e adevarat ca nu prea scriu...insa sunt alaturi de voi si-mi sunteti drage!

Mexxa, m-am uita peste hainutze, sunt super...
Imi permit sa vin cu un mic sfat...din experienta mea cu Maysa.
Eu am cumparat un sac de dormit, costa cca 250-300 mii lei...e din bumbac, mai grosut, se inchide in fata cu fermoar si partea de sus se imbraca gen maieru...adica e loc pt. capsor si manutze.
Este foarte practic iarna, copilul nu se dezveleste, Maysa l-a suportat foarte bine...ba chiar am luat mai multe, pe masura ce crestea (am vreo 3), macar scapam de stresul dormitului dezvelit.
Cat e mic...nu se foieste in pat...sta acoperit si cu paturica...insa din iarna e bine sa-l aveti!

Am citit si eu cele legate de dupa nastere si mi-am rascolit amintiri "cacacioase"...E foarte adevarat ca dupa e posibil sa fim constipate...fie ca nastem vaginal, fie cu cezariana...In primul caz, cred eu, este si o chestie psihica...legata de epiziotomie, sa nu se rupa, etc... La cezariene, cred ca e la fel...DE aceea e bine de mancat orice care sa nu constipe...multe lichide, etc...
LEgat de urinat, prima mea "iesire" la toaleta, in spital, a fost un dezastru...am facut pe mine, efectiv...nu aveam cum sa directionez jetul...probabil muschii slabiti...sa nu va sperie asta...isi revin!!!

In rest eu ma simt binishor, ca un elefantzel, cu cele 20 si de kile luate (lumea ma intreaba unde le-am pus)...noroc ca-s inalta (am 1,73)...NU ma simt deloc dizgratioasa...sunt privita cu simpatie...asta imi da oaresce "elan"...
In schimb ma doare spatele...ma dor articulatiile bazinului, ligamentele...e ceva normal...vor trece!!! Nu-mi ajunge somnul...in schimb nici nu ma trezesc noaptea pt. pp...doar cand ma "rostogolesc" de pe o patre pe alta!

Din ce-mi amintesc, la Maysa in luna a 9-a facusem carare la toaleta!!! Depinde si de cum e pozitionat bb-ul, in luna a 8-a e sarcina mai sus, abia intr-a 9-a coboara in pelvis.


VA pupicesc, dc imi aduc aminte si de altele...va zic!

Ramona (sapt. 32, pentru a doua oara mamica!!!)



Ramona si Maysa (27 ianuarie 2004)

Poze cu Maysa-"Duracell"



Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katia spune:

Salutare!

In sfarsit intru si eu pe net! Trebuie sa recunosc ca motivul absentei a fost lenea si somnul (dorm de cateva zile ca un bb :) pana pe la 12 - 1 desi ma culc la ore rezonabile). Sper ca ma puteti ierta si multam ca va ganditi la mine (asta apropo de Katia, Katia, unde o fi Katia!!!! )

Bibi Felicitari si iti doresc sa ai un bb mancacios si sanatos!

Ramomar, si eu amortesc rau de tot! Picioarele ma dor mai ales cand stau pe spate (cred ca sta bb pe ceva pe-acolo).

Eu sunt bine in general exceptia e o durere tare nasoala intre picioare (parca as calari toata ziua, cum zicea cineva pe aici), cred ca a coborat bb jos de tot si apasa pe oasele bazinului. Abia astept sa merg luni la doctor sa vad ce ne mai spune!

34+ cu bb Katia

Pozici cu noi


Numai acela poate construi castele de nisip pe malul marii, care crede ca valurile pot fi imblanzite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aramona spune:

ah, da...voi spune ceva ce consider ca e destul de "intim" insa va va ajuta sa treceti peste moment...
PEntru cele care nasteti vaginal, cu epiziotomie, in momentul in care veti avea curajul sa incepeti sa va spalati ushor, in vagin (sa fie cam la o luna, poate mai devreme...), veti constata ca "traseul" pe care intra degetul e sinuos...cu galme...(Eu i-am spus medicului ca mi s-a stricat geometria...si l-a bufnit rasul...apoi mi-a explicat si m-a linistit!)...CRedeam ca nu voi mai fi niciodata ca inainte. Total gresit! In locurile in care vaginul e cusut, se formeaza ca niste noduli, care se resob in timp...insa la inceput pentru mine socul a fost mare, avema senzatia ca in loc de un "tub" neted...aveam tot felul de cotloane, de ascunzisuri...de coturi...

V-am povestit chestia asta sa fiti pregatite, si sa nu va induceti panici inutile...Vom avea destule pe cap...

Pupicei again!

Ramona (sapt. 32, pentru a doua oara mamica!!!)

Ramona si Maysa (27 ianuarie 2004)

Poze cu Maysa-"Duracell"



Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu!

Mergi la inceput