Mamici de sept-oct 2006 (63)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

gripo listeria este f. priculoasa in sarcina si mai bine fa-ti analiza respectiva macar pt. linistea ta, se trateaza cu antibiotice, de obicei amoxicilina. Eu abia am facut analiza si astept rezultatul desi nu am avut nici un fel de simptome.

Mirabela sapt. 34 POZE
Doar sufletul mamei poate sa multiplice iubirea si nu sa o imparta intre copii ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolstoy spune:

Pufy e vb de dosarul(dosarele de fapt) pt indemnizatia de crestere a copilului.Am scris eu, pe la pag 5 cred, ce acte sunt necesare.

Am mai aflat:
- prietena mea a depus dosarul in aprilie( a nascut pe 14 februarie) si banii au venit in iulie( pe doua luni) din cauza ca a depus dosarul pe 20 a lunii
- e bine sa fie depuse pana in 10 ale lunii pt ca ei trimit dosarele pana pe 15
- luna in care depunem nu se considera
- alocatia copilului se primeste din luna imediat urmatoare nasterii copilului, iar indemnizatia din luna urmatoare dupa ce se implinesc 42 de zile de la nastere
-dosarul pt prima de nastere (1.960.000) se poate depune imediat dupa nasterea copilului

Nicol 36+ si Vladut (1 aprilie 2003)

POZE
NUNTA
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74827" target="_blank"> Nascut pe 1 aprilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cpetrut spune:

Salutari burtici!

Pufyyyy BINE AI VENIT! Eram curioasa cum ai petrecut mica vacanta. Vad ca v-ati descurcat mai bine cu cazarea la Vatra Dornei: e o statiune mai veche si mai bine pusa la punct. Si cu o apa a sa de buna...Hai ca iar mi-i dor de duca, dar nu se mai poate.

Vad ca toate ne plingem deja de dureri ca de ciclu, dureri de solduri, peliviene si de spate...la mine apar si dispar/se amelioreaza. Ciudatenie: la tara zburd nevoie mare, ajut prin gradina, urc dealul, iar cum ajung in Sibiu abiama tirasc la 2 cumparaturi pe strada noastra. A mai patit cineva bizareria asta?

Am vazut ca ati discutat de infasat. Tot stilul 'sarmalutza' se practica in maternitatile din Ro? Sau depinde de maternitate? Infasatul lejer se practica si in vest, adica intr-o paturica cu scai sau nasturi care il aduna putin pe bebe. Se foloseste doar in primele luni si se pare ca il linisteste pe bebe care e obisnuit cu spatii mai restrinse in burtica. Dar si aici...copii si copii. Nepotelul meu facea scandal la adunatul minutelor si nu adormea decit daca le tinea afara din paturica, iar verisoara mea invers. Asa ca wait and see.

pupici

Cricri 35 fix cu Iulia Teodora

www.photos.yahoo.com/crisgalu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

MIRABELAC, da, ai dreptate, am citit si eu ce scrie despre asta, dar vreau sa sper ca e totul in regula, mai ales ca m-am uitat acum pe niste analize facute inainte de a ramane insarcinata, si printre care si asta a listeriei, si atunci a iesit negativ. Oricum, maine ma duc la 8 fara un sfert sa mi-o fac din nou, ceea ce ma deranjeaza e ca dureaza 2 saptamani pana iti dau raspunsul, cel putin, de fapt, 12-14 zile lucratoare. Ai idee, daca a iesit o data negativ, poate sa apara mai tarziu?

35+RADU ANDREI

http://pg.photos.yahoo.com/ph/dori_ch/album?.dir=62d5re2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Gripo si la mine a iesit prima data negativ, dar o poti contacta in perioada sarcinii si e mai bine s-o tratezi cand e bebe in burtica. Sa speram ca nu avem asa ceva si va fi bine pt. amandoua. Eu iau si acuma augmentin pt. alta infectie si chiar daca oi fi luat microbul de undeva sper ca l-am distrus.

Mirabela sapt. 34 POZE
Doar sufletul mamei poate sa multiplice iubirea si nu sa o imparta intre copii ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

Buna la toate !

Lexi - si eu am patit la fel cu durerile de ciclu. Eram cu Dragos pe strada la plimbare si eram destu de departe de casa. Am crezut ca merg diresct in sala de nasteri. Am intrat in prima farmacie si am luat un NO-spa si dupa aceea am stat pe o banca in parc si m-am mai linistit.
Ca urmare ieri mi-am terminat curatenia , mai doar de impaturat si calcat hainute pentru VICTOR.

Necazul mare a fost ca seara desi eram franta de oboseala iar spatele ma durea ingrozitor am patit una si mai mare. Am fiert niste porumb si cand a fost gata um luat oala sub presiune sa o pun in chiuveta si nu stiu ce s-a intamplat dar a sarit capacul de la oala si mi-a oparit piciorul drept. Am crezut ca ma urc pe pereti de disperare dar dupa un timp m-am linistit pentru ca asa trebuia pentru mine si pentru bb . Durerea a fost ingrozitoare. Acum sunt mai bine , incerc sa stau linistita in pat dar e cam greu pentru ca nu pot sta nici cum. Nici pe spate ca nu am aer, nici pe dreapta pentru ca e piciorul drept si nici pe stanga ca nu-i place la bb.In picioare ma dor de asemenea toate.


Puffy- bine ai revenit!Cum a fost drumul cu masina?
Nu-ti fa probleme din cauza greutatii lui bb ca eu sunt convinsa ca totul e ok.

Alexxia- acele dureri se spune ca sunt de fixare.

Va doresc o zi buna

Cristina siDragos (31.01.2004)+Victor
Poze
POZE YAHOO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

Gripo da...asa e cu lumea asta , eu deja cand ma intreaba daca am baietel le raspund sec NU fara sa mai adaug ca e fetita. Mi s-a luat deja...Ii vad ca se uita contrariati dar ii las in banii lor...Oricum sunt dusi cu pluta...
Sper sa nu fie pb cu listeria....pt ca nu ai dureri sau altceva....eu iau fierul la pranz dupa ce mananc....si nici nu m-am constipat nici deranjat...am patit-o zilele astea de la combinatia fatala rece de la frigider, dar altfel..nu cred ca e pb.

Mini me am uitat sa iti spun ca am deschis si eu linkurile acelea data de tine si sunt ff frumusele. poate o sa ma apuc si eu ...dar deocamdata am cumparat si din alea care se aplica pe perete.

Itzy-Bitzy
35 cu Ana-Maria

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

VA pup pe toate

Gripo hai sa-ti spun ceva despre "listeria" dintr-un articol Italian,incerc sa-ti traduc:"Primul simtom febra,dureri musculare,greata,diaree.Cand infectia ajunge la sist nervos se poate manifesta dureri insuportabile de cap,confuzie,gatul ati devine rigid,pierderea echilibrului si chiar convulsii.E periculoasa ptr persoanele batrane,bolnavii de cancer,diabet,nou nascuti si femeile insarcinate,acestea sunt de 20 de ori mai suscetibile la boala,poate cauza avortul spontan si nastrea prematura,moartea in uter si infectarea fatului.Insa simtomul ptr femeile gravide sunt foarte similare cu cele ale unei raceli usoare.Intre copii nascuti care au luat infectia de la mama,riscul de mortalitate este foarte ridicat,si bola se manifesta ca o pneumonie sau meningita.
Bola se ia din apa,lapte,legume,fructe nespalate,carne cruda,branzeturi proaspete,pate ficat,hot dog,salamuri,unt si lactate care nu au fost pasteorizate.
Se manifesta in 2 tipuri,cea diareica care apare la cateva ore dupa ce ai mancat mancarea infectata si cea invaziva si sistematica care
traverseaza tesuturile intestinale si fluxul sanguin si se manifesta prin encefalite si meningite.
Cum sa previi:fierberea corecta a produselor de origina animala,spalarea legumelor si fructelor inainte de a fii consumate,separarea carnii crude de legumele si carnea deja preparata,a se folosii numai produse pasteorizate,nu mancati pate si carne proaspata,peste afumat.
Se trateaza cu antibiotic,chiar si la femeile insaricnate administrata intr-un stadiu precoce poate preveni transmiterea la fat."
Cam asta e,dar parerea mea e sa nu te panichezi ca,nu cred ca ai de ce.Eu mi-am facut analiza listeriei inainte de a ramane gravida si mi-a zis ca ar fii bine sa o controlez in timpul sarcinii,apoi nu mi-a mai iesit nimic.Du-te fa-ti analiza sa te linistesti.Ai vazut ce sintom-uri are eu nu te-am auzit pe tine cu toate alea,si mie mi s-a intamplat de multe ori sa am dieree,dar depinde si de ce mananci,eu acum mancand multe fructe si cine stie in ce combinatii mi se intampla.

Io34+Matteo


http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/angelsro2002/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

Crisnemes aoleu ce neecaz acum...cu oalele astea sub presiune tb sa ai maree grja. Cred ca pe caldura asta te ustura tare arsura. Sa iei de la farmacie niste spray din acela special pt arsuri...nu mai stiu cum ii zice... dar e ff bun. Eu am o oala din asta sub presiune, este noua dar de 2 ani mi-a fost cam frica sa o fol. ca am auzit ff multe accidente....si nu am riscat.

pupici si numai bine.

Itzy-Bitzy
35 cu Ana-Maria

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Mini-me pentru hemoroizi incerc sa ma dreg cu Hermozon.
Mirabelac eu nu il tin pe bebe infasat, il tin in pantalonasi si bluzite . Se mai sperie cateodata de manute, dar e mai bine asa decat infasat.
Citeam din urma, din perioada in care eram in maternitate si am vazut ca tot intrebati de ce am stat asa mult. Pentru ca bebe s-a nscut prematur si in primele 2 zile a stat la incubator ( probabil a avut probleme cu respiratia, nimeni nu m-a lamurit nici acum), dupa care medicii au asteptat sa inceapa sa ia in greutate. Dupa 2 zile in care a incept sa creasca mi l-au dat acasa, desi avea numai 2380 grame. Bebelusul a scazut de la 2500 grame la 2340 dupa nastere.
Acum parca nu imi vine sa cred ca are 3000 grame, imi tot vine sa il cantaresc. A inceput sa faca falcutze si nu mai e asa slabutz ca prima data cand l-am vazut. Are inca icter ( desi au trecut 19 zile de cand s-a nascut) si nu stiu cat se va mai prelungi.
Mexxa stii ca si eu m-am plans de dureri constante de burtica, la mine uterul era contractat din saptamana 29, dar medicul nu si-a dat seama decat la tuseu vaginal, cu o zi inainte de nasc, cand deja incepusem sa pierd dopul gelatinos. Iar ecografic bebe era bine, si nimic nu anunta nasterea.
Atentie la secretii mai abundente cu firisoare de sange, s-ar putea sa fie dopul. ( la mine asa a fost).

Ignatica

Mergi la inceput