Mamici de sept-oct 2006 (63)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

SEPHORA, merci mult pentru informatii. si eu tot la fel sper, sa fie bine, acum mai trebuie sa astept si 2 saptamani. Asta e, eram prea linistita!

35+RADU ANDREI

http://pg.photos.yahoo.com/ph/dori_ch/album?.dir=62d5re2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Acum imi dau seama ca nu sunt nici macar mamica de august, ci sunt mamica de iulie si bantui tot pe la sept-oct. Dar nu las eu fetele mele....

Ignatica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

Hei Ignatica, ma bucur ca sunteti bine amandoi si ca el este mancacios si se face mare. Stiam si eu ca dupa nastere imediat bb scad in greutate si apoi incep sa puna la loc pe ei. Cu alaptatul cum e? Cu epiziotomia? Sau fiind mic nu a fost nevoie sa iti faca?

Itzy-Bitzy
35 cu Ana-Maria

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Pufy bine te-ai intors si sper ca ti-a priit conediul din plin,frumoase poze.Nu-ti fac probleme cu bebe mic,eu de cate ori m-am dus ba imi zicea ca e cu o saptamana mai mic,ba cu una mai mare,acum cica e mai mic cu 2 zile dupa masuratori dar e grasun,nu stiu depinde probabil l-ai prin si tu in saptamana cand e mai mic
Itzy asa e am fost la biserica imbracata in rochia lila(aia facuta de mine),dar am doua poze care au iesit cam intunecate si de aia nu le-am pus,o sa o vezi cand o sa vina celelalte poze.
In legatura cu discutia de dinainte,noi una asa am decis ptr ca barbatul meu de la 7 ani a ramas fara tata,fiind cel mai mare dintre frati (ei sunt 3 baieti) a muncit in restaurant de la 10 ani si si-a mentinut familia asa ca va cam puteti da seama ce viata a dus (imi povestea ca nici macar hartie igienica nu aveau)de jucarii nu mai vorbesc,iar eu in copilarie am fost imbracata numai cu haine de la verisori si daca ami doream ceva o vedeam pe mama cu lacrimi in ochi spunandu-mi ca nu-mi poate oferii.M-a iubea cu disperare o vedeam cum face eforturi sa nu-mi lipseasca macar strictul necesar,dar era in zadar,pur si simplu nu facea fata.O vad acum dupa ani,cand povesteste are procese de constiinta si o linistesc mereu,imaginati-va si acum cand am 30 (ea are o situatie buna materiala)stiind ca nu-mi lipseste nimic,m-a intreaba daca am nevoie de ceva,sa-mi trimita,sa-mi faca.De dragoste nu am dus lipsa nici unul nici altul,dar toate lipsurile astea ne-au marcat,iar acum cand avem ceva banuti (nu va imaginati ca suntem la limita superioara)nu ne refuzam nimic,de aceea poate suntem si putin cam risipitori,dar trebuie sa acoperim golurile,iar baiatul nostru n-am vrea sa le intampine.Nu zic ca va fii un copil rasfatat si imediat ce va cere va avea,dar niciodata nu-i va lipsi nimic.
Dragostea e normal sa fie dar si in relatia de cuplu vedeti voi bine ca trece prin stomac.Si cate discutii sint in familie din cauza banilor si cate cupluri se despart,sicati parinti si frati se urasc din cauza asta.Spune-ti voi ca nu-i asa dar banii sunt foarte importanti.
Iar pe mine m-a mira cum pana acum 2 ani natalitatea scazuse atat de mult oare de ce?Nu vroiau femeile sa faca copii,nu-si doreau sa devina mame,vroiau toate sa se distreze,sa-si vada de cariera?Fetelor nu era indemnizatia.Chiar si aici am auzit "pai imi convin cei 8 mil ca eu la servici luam 6" dar nu va ganditi ca ok cu 6 traiesti tu 1 dar cu 2 in plus mai poate sa traiasca 1?
Ganditi-va si in strainatate (m-a refer la Italia)ca aici cunosc cel mai bine,aproape toate femeile nasc dupa 30 ani,dupa ce si-au facut o familie,casa,masina,bani si apoi vine si copilul,sa nu aiba grija zilei de maine.Credeti ca ele nu au dorinta de a fii mama mai devreme,o au numai ca sunt mai responsabile.
Vedeti si la noi majoritatea devin mame dupa 25 de ani inainte la noi mamele faceau copii de la 18-19 ani.
Asta e parerea mea si oricate pareri de genul,"nu conteaza banii ca e important sa-l iubesti",mie nu mi-o va schimba nimeni.Am trecut prin asta si stiu ce inseamna.
Am scris iar o gramada,dar sper sa intelegeti ce am vrut sa spun.

Azi am intrat si noi in saptamana 34...

Io34+Matteo

http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/angelsro2002/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Ignatica Ce m-a bucur ca sunteti bine.Cand o sa ai timp poate ne pui si nou niste pozici si ne povestesti in amanunt cum a fost.Multa sanatate in continuare sa cresteti mari,sanatosi si vanjosi.Sa papati mult si sa scapati odata de icterul si colici nesuferiti.Un pupic de la noi.

Pe mine m-a omoara fetelor sciatica,mi se lasa pe picior in jos si nici nu m-a pot lasa cu toata greutatea pe picior ca simt ca m-a prabusesc,nu stiu ce sa mai fac merg ca o baba sontac,sontac.In rest nimic care sa nu fie suportabil.Inafara de Materna si Fier nu iau nik de durere.Dar nu stiu ce sa fac cu piciorul asta.Mai are cineva asa ceva?

IO34+Matteo
Ce tampita gresisem numele baiatului!Mama denaturata....


http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/angelsro2002/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Buna fetelor!

Ce cald e la Iasi... nu se mai termina canicula asta; mi se pare ca n-am mai vazut asa ceva; parca in august se mai domoleau caldurile dar acum uite ca a trecut de jumatatea lunii si tot fierbinte e!

Ieri mi s-a recoltat pt analizele uzuale, azi la 12 trebuia sa iau rezultatul, m-am dus la 1: "Asa repede ati venit?!". Na, Romania... Tot ieri am fost la 2 policlinici pt consult caldio, ekg, ma rog... la ambele doc nu era (concediu). Ma gandesc la cei care chiar au probleme... se duc numai la spital, in urgenta...

Gripo & Mirabela lasa, fiti linistite ca nu aveti listeria. Oare analiza trebuie repetata automat in trim 3? Ar trebui s-o fac si eu? Mai sunt fete care au repetat-o in afara de trim 1?

Ignatica , multa sanatate lui David si sa se ingrase tot inainte sa recupereze. Asa, nu ne lasaaaaaaa!

Pufy stai linistita ca totul e bine cu bebeul tau. Si masuratorile sunt relative, si bebelusii sunt si ei mai mari sau mai mici, nu? Sanatos sa fie!



Eloise 31+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingereasa spune:

Dragele mele,

Eloise,

Multumesc ca ai intrebat de mine...sunt aici, va citesc dar am emotii mari...pe 3 aug, la ultimul control, capul copilului era f jos (nu ma intrebati cate drumuri la pipi inseamna asta!); colul se micsorase si dr mi-a spus ca pe 19 (adica fix sambata asta! ) sa ma duc NEMANCATA la control la spital (nemancata ptr ca o sa fac cezariana).
Va dati seama ce emotii am.
Daca nu nasc, ma duc la nunta. Se casatoresc nasii copilasului. Vorba ceea, "de la spital la bal"!
ma rog, invers, am adaptat eu.

Asa ca, rogu-va, tineti-mi pumnii.Desi apar a 20a pe lista de gravidute, probabil voi prinde podiumul!

Va pup si ne vom auzi curand, sper, cu vesti cat mai bune.

Ingereasa


Mada 37 saptamani cu Rares Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Ignatica si eu l-am tinut pe Alesio imbracat doar in salopetute sau pantaloni+bluzite.Infasat n-a stat decat in primele lui ore de viata in maternitate.
Si a fost ok asa.
Cum va descurcati cu alaptatul?Banuiesc ca mananca bine din moment ce are deja 3 kg.... grasunelul!
Ziceai ca inca mai are icter. Sa vorbesti cu pediatrul lui(daca aveti) sau cu un medic neo-natolog sa ii spui ca din cate stiu eu nu e bine sa se prelungeasca icterul prea mult(parca peste 30 de zile).
Dar in spital nu l-au tinut sub lampa??
Colici are piticotul?Tu cum esti?Dormi bine noaptea sau se trezeste des sa pape?
Tu mai ai inca probleme cu hemoroizii?Nasol....

Crisnemes imi pare tare rau de patania ta cu oala....nasol. Cumpara-ti Panthenol spray ca e f bun pentru arsuri. si sa-ti treaca durerea mai repede!
A fost ok drumul cu masina, mi-a fost rau ca de obicei dar n-am mai vomitat....

Sephora eu am dureri dar la toate oasele bazinului de umblu cum zici si tu sontac-sontac ca o baba. Abia ma misc...abia ma intorc in pat...e groaznic!Lasa ca mai avem putin si scapam de toate neplacerile astea....
Despre chestia cu banii si eu gandesc la fel ca tine.

Nicol merci de lamurire.Merg sa vad despre ce e vorba!

Cpetrut zona e superba la Colibita...aerul la fel, dar cand a vazut Ovi ca sunt conditii mai mult de tara a zis "un concediu avem, hai sa mergem undeva unde e mai bine"...si a fost tare bine la Vatra Dornei.

De Cri19 ce mai stiti??

Ma duc si eu sa fac putin curat prin bucatarie ca l-am lamurit pe Ovi sa nu mai mergem azi nicaieri(mergem maine la tara la o nunta) asa ca stam acasa si punem niste vinete in congelator pentru iarna...

Pupici!









Ioana(35+) & Alesio(08.10.2004)
Pagina Alesio
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului
www.alesio.myou.ro/model/page.html" target="_blank">Fotomodelul nostru
Poze Yahoo
Ingerasul mic din burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia80 spune:

Iaca si eu Sunt zombie dupa a 5a noapte de dormit 6 ore! Ce naiba am?

PUFY- WLCM BCK!

IGNATICA- in afara de faptul ca a fost putin mai micut, n-a avut nici o problema, nu? Te intreb ca eu tot cred ca n-apuc sapt 36-37! Oi fi eu paranoica pt ca dr mea mi-a zis ca sigur nu nasc prematur! Keep hoping!

Fetelor, ati declansat isterie cu listeria asta! ELOISE, eu nu am repetat analiza si nici nu mi-a spus ca ar trebui! Nici nu stiu daca am facut analiza in trim1!

Nu era destul ca de o sapt in fiecare seara am cate 1 ora de plans- am facut asta si in cabinetul Cezarei si mai mult a facut psihoterapie cu mine!- ca acum tre' sa ma ingrijorez si de analiza asta! Offf

Hai ca nu mai intru azi ca va stric dispozitia!


ALESSIA80 34+
poze
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;29/st/20060925/k/fb69/preg.png[/image]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Eloise stiu si eu ca sunt relative masuratorile astea...dar mi-e frica sa nu fie prea mic bb la nastere ca nu vreau sa stau in spital....ca ma gandesc la Alesio ce face fara mine.....

Ingereasa tinem pumnii sa fie totul ok si dc nasti sambata iti doresc nastere usoara, fara probleme si bb sanatos si voinicel!

Alessia si eu sunt deprimata....asa ca iau iarasi Magne B6 s sper sa-mi revin....

Pupici!


Ioana(35+) & Alesio(08.10.2004)
Pagina Alesio
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului
www.alesio.myou.ro/model/page.html" target="_blank">Fotomodelul nostru
Poze Yahoo
Ingerasul mic din burtik

Mergi la inceput