Mamici de sept-oct 2006 (63)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Pufy lasa ca o sa fie bine, mai sta in burtica cel putin 2 saptamani in care are timp sa recupereze. Tu faci cezariana programat, sau dupa declansarea travaliului? In principui, cam cand va fi programata? Oricum, cred ca mai are timp bebe sa creasca.

Ingereasa suntem alaturi de tine, tinem pumnii! Daca o fi sa fie sambata, nastere usoara sanatate tie si lui BB si sa ne tii la curent cand ai timp!

Hai mai Alessia, asta-i acum... (L)isteria era sa fie acum... Uite nici eu de exemplu nu mi-am facut analiza pt CMV deloc. Listeria am zis s-o verific singura, iar med de fam cand a vazut pe buletinul de analize s-a mirat. Nimeni nu-mi recomandase. Probabil ca ai facut si tu analiza la inceput. Tu nu pastrezi toate hartiile cu rezultate? Hai linisteste-te! Nu trebuie sa stai departe de forum, nu ne molipsesti cu stres, vorba e sa fii tu mai calma.



Eloise 31+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Eloise in principiu voi face cezariana dupa declansarea travaliului....asta daca se intampla pana in 8 sept......ca atunci pleaca medicul meu la o conferinta in Elvetia!
De aia sunt si ffff deprimata ca daca nu nasc pana atunci voi fi nevoita sa merg la altcineva....
Medicul cu care vreau sa nasc e in Cluj, ori daca nu nasc pana pleaca el o sa nasc in Arad cu medicul lui Gabitzica.....
Pe de o parte as vrea sa nasc mai repede(adica inainte de 18-20 sept cand e DPN-ul ) ca sa nasc cu medicul meu din Cluj.....dar pe de alta parte de cand stiu ca nu e f mare bb as vrea sa stea cat mai mult in burtica sa ia bine in greutate....
....asa ca am motive serioase de suparare....sau cel putin asa zic eu(Ovi zice sa nu ma mai gandesc ca va fi bine indiferent de situatie)...

Pupici!


Ioana(35+) & Alesio(08.10.2004)
Pagina Alesio
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului
www.alesio.myou.ro/model/page.html" target="_blank">Fotomodelul nostru
Poze Yahoo
Ingerasul mic din burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Am venit.
Colul e aproape sters.
Nasterea imi va fi relativ usoara pt. ca capul de bb e deja angajat.
De repetat niste analize de sange...si atat.

Despre bibi...eu nu stiu ce sa zic. Cine vrea sa o stearga bine...cine nu..pe mine nu ma mai intereseaza. Cand m-am apucat de revizuit listuta i-am trimis un PM...in care am intrebat-o daca vrea sa fie si colo si colo ca am vz ca posteaza in ambele parti, dar mai des dincolo. Chiar a fost un mesaj OK...pur si simplu o intrebam ..intr-un mod prietenesc...nu cu rautati...
Ca sa ma trezesc cu raspuns...foarte sec....ca pe ea nu o intereseaza nici o lista, ca posteaza acolo unde are ceva de spus.
Asa ca concluziile le trageti voi...eu nu ma mai bag.
Faceti cum credeti de cuviinta.

Am plecat la culcarica de dupa-amiaza.

cpetrut..in unele maternitati se mai practica infasatul carnatel.Politica spitalului.
Spre ex stiu sigur la Cantacuzino (Buc)..asa se face.
Arata saracii asa uratel..parca ar fi mosulei si babute...


Poze

Inni 37+ cu ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Pufy..si eu zic tot ca sotul tau.
Cri...ce faci?..ce-ai facut la doctor ?


Poze

Inni 37+ cu ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

Inni pai inseamna ca maine -poimaine esti cu bb in brate daca ai deja colul sters. O sa fie super usor cu siguranta,mai ales daca te duci la serviciu si faci miscare...

Cri o fi si nascut deja daca nu ne da ea vreun semn...

Itzy-Bitzy
35 cu Ana-Maria

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Salutare ute,

Eloise - prezent!
Zic si eu cu intarziere La multi ani si toate cele bune! tuturor celor care au sarbatorit in ultimele doua saptamani.

N-am mai intrat pe forum pentru ca ... sunt lenesa. Dar saptamana viitoare voi intra in concediu, asa ca promit sa devin mai activa.

Noi suntem bine,la ecografia de saptamana trecuta dr. a zis ca e f. multumita. Vineri merg iar la eco si sper ca vestile sa fie in continuare bune. Bebel e foarte miscaret si noaptea are perioade de hiperactivitate, motiv pt care nu prea dorm... Noroc ca la serviciu merg doar de la ora 11:00.

Ignatica - ce bine ca David e mancacios! A luat foarte bine in greutate si cu siguranta o sa ajunga un baietel vanjos. Icterul prelungit e des intalnit la bebelusii nascuti prematur, dar e bine sa fie masurata bilirubina si nivelul hemoglobinei macar o data la 7 - 10 zile ca sa fiti siguri ca valorile se imbunatatesc.

Ingereasa - iti urez de acum bebe sanatos si refacere rapida! Si sa revii cu vesti bune cat poti de repede.

Cri - o sa fie bine! nota 10 pentru optimism, asta ii face bine si lui bebe care acum e maricel si voinicel.

Oare Try si bebelusul cum mai sunt? Ma gandesc in fiecare zi la ei si sper din suflet ca bebe sa se faca bine.

Ref. la listeria - desi analiza e f. importanta in sacina, multi medici nu o prescriu sau o recomanda doar in primul trimestru, iar daca rez. e negativ nu se mai cere repetarea in celelalte trimestre. Din pacate aceasta bacterie nenorocita traieste bine-mersi pe o multime de alimente si ii priesc inclusiv temperaturile f. scazute (se inmulteste si pe alimentele din frigider).
La gravide un titru de 1/160 indica necesitatea refacerii analizei regulat in timpul sarcinii (lunar - daca nu creste). Cand titrul ajunge la 1/320 se incepe tratamentul cu antibiotic si analiza se reface la doua saptamani.
Daca fatul e afectat in utero apare retardul de crestere si scaderea cantitatii de lichid amniotic, nasterea prematura fiind absolut necesara pt a salva bebelusul.
Analiza e destul de scumpa si probabil din aceasta cauza au scos-o din setul de analize obligatorii in fiecare trimestru al sarcinii...

Ma duc si la capitolele anterioare sa vad ce ati mai "discutat".

tuturor si numai bine,

Larisa 29+ Horia Matei
mie-mi place in vacantza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

SEPHORA, toate avem dureri de oase, bine, nu ca ale tale, asa, pe picior, cel putin eu, dar stiu sigur ca nu ai ce face, ci doar sa astepti sa nasti.

PUFY, as vrea sa am puterea sa te sustin, dar se tine cardul de iepuri dupa mine, de la morcovoiul asta cu listeria, de de-abia mai am putere sa ma sustin pe mine. Oricum .


ALESSIA, mie mi-a recomandat analiza asta, doar pentru ca aceasta diaree, care ar putea indica o infectie, dar, in mod normal, listeria este asociata si cu temperatura, migrene, grata, etc. Asa ca stai linistita.

LALIQ, deci, sa inteleg ca daca am lichid cat trebuie, bebe creste constant, misca, e vioi, si altele, inseamna ca am sanse mari sa n-am, nu?

Totusi am venit si eu cu o veste buna de la medic, pe langa multe altele, nu m-am ingrasat decat cu 2 kg in ultima luna, si cred ca si alea sunt de la retentia de apa, care a mai crescut saptamanile astea, desi am mancat si ciocolata si paine si...s-or fi dus toate la bebe. A, si mi-a controlat si mie bazinul, a apasat pe-acolo, destul de dureros, sa vada daca e capabil capul lui bebe sa teaca, dar e ok, m-as fi mirat sa fie altfel, ca am un fund maaaaareeeeeeeeeeeee.


35+RADU ANDREI

http://pg.photos.yahoo.com/ph/dori_ch/album?.dir=62d5re2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Eloise eu am facut in trim. I listeria si toxo la Institutul de Igiena ca se face f. bine acolo si nu e scump (listeria 110 mii). Acum in trim. III am intrebat dr. si mi-a zis sa le refac pe amandoua. Eu prefer sa stau linistita, la cate probleme am avut nu mai vreau si altele.

Alessia parca te vad ca treci de 40 sapt. si sa nu mai nasti... ce-o sa mai spui atunci oare???
Dar nu spuneai tu ca ti-ai facut recent listeria si ti-a dat rezultatul in aceeasi zi??? sper sa nu te fi confundat...

Ignatica ma bucur ca David creste si papa bine, sa fiti sanatosi amandoi.

Inni acusi vine bebelina. Iti tin pumnii sa nasti usor, sa ne incurajezi si pe noi care am papat gynipral.

Mirabela sapt. 34 POZE
Doar sufletul mamei poate sa multiplice iubirea si nu sa o imparta intre copii ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Am fost si eu azi la dr, vestile nu-s chiar grozave, sper sa se termine totul cu bine. Placenta e imbatranaita rau, pe alocuri nu mai functioneaza, e din cauza tratamentului pentru hta si din cauza tensiunii in sine. Care tensiune e mare, nu prea mai scade sub 16 cu 8 de 3 zile. Am bantuit azi si pe la Polizu ptr eco de verificat fluxuri pe artere. Dr care mi-a facut eco mi-a zis ca ea mai mult de o saptamana nu m-ar mai lasa, acum ramane sa stabilesc si cu dr meu incotro o luam. Oricum, vestea buna e ca fata e in grafice inca, are probabil 2 kile jumate, plus sau minus 300 de gr. In concluzie ma asteapta o nastere inainte de termen, prin cezariana, exact de ce mi-a fost frica n-o sa scap...

Ma duc sa citesc din urma.

Ileana
poze,poze si iar poze...
Luca (2 octombrie 2003) si Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpik_lui spune:

quote:
Originally posted by eloise

quote:
Originally posted by ramomar
nicolstoy multumim de informatiile legate de dosare, dar eu nu inteleg ceva: cum sa punem actele originale in toate 3 dosarele, ca le avem doar intr-un singur exemplar? sau se ppun doar intr-un dosar si se predau toate 3 in acelasi timp, la aceiasi persoana?.

34+

mai avem un pic...



Ramo foarte, FOARTE buna intrebare! Bingoooo! Nu m-as mira ca domnii sa pretinda originalele in toate 3 dosarele... a propos de absurdul situatiei descrise de Katia... Absurditatea birocratica nu are limite!

Eloise 31+ cu
EU
Virsta bebe



Hello burtici!
vreau sa-mi dau si eu cu parerea despre actele in original. Eu cred ca daca cele 3 dosare se depun fiecare la alta peroana, atunci te duci cu dosarul si actele in original, pers. respectiva le verifica si iti ia doar dosarul, iar originalele raman la noi pt a le arata impeuna cu celelalte doua dosare. Asa cred ca ar fi norma, nu?


30+

Varsta_bebe_
poze

Mergi la inceput