Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by Llaura

Tovarasa, tovarasa, Lilanda mi-o furat veacul, orasul, cainii si noaptea, tovarasa, se poate asa ceva?!



Llaura ai fost mortalaaaaaaaaa!!! in alta ordine de idei mie Lil mi-a furat "evanghelia" asa ca io zic sa o dam la gazeta, eh?
Nokia sunt multe carti recomandate aici...incearca colectia Chic de la polirom daca te distreaza cumparaturile. sau Peter Mayle - "un an in Provence". sau Jerome K Jerome....orice.
in alta ordine de idei ma duc sa pun stele. imi pare bine ca v-a placut ideea mea!

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

quote:
Originally posted by magga
am venit sa va bat si pe voi la cap cu ultima mea mare dragoste literara, il cheama david shahar, a scris un ciclu de cinci romane pe care l-as traduce "palatul vaselor sparte". desi titlul face aluzie directa la teoria cabalistului medieval isaac luria, vasele sparte ale lui shahar sunt un fel de o mie si una de amintiri, un talmes balmes de povesti si epoci pline de parfum de iasomie si de flori de portocal. basca cafeaua cu cardamom si patiseriile orientale.


magga, m-ai facut curioasa cu Shahar, dar din cate am vazut la noi nu a aparut nimic de el. Mai asteptam.

Daniela

P.S. Teo, multam de modificari la lista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Ma bucur ca ideea de a avea un sistem de recomandari are atat succes. Practic solutia ar fi un sistem de reviewuri unde sa se poata adauga titluri si pareri. Problema este ca asa se pierde atmosfera de discutie. Pe de alta parte pentru Teodora o sa fie un mare volum de munca sa calculeze stelute si sa apdateze listele manual.

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Nokia, încearca Anna Gavalda Ensemble, c'est tout, titlul în
germana e Zusammen ist man weniger allein.
Capul sus!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Nokia, subscriu si eu la recomandarea lui enn Ensemble, c'est tout. Cartea e numai buna pentru starea de zici ca o ai. Uite aici o de la mine, sa-ti treaca.

enn, multam ca mi-ai adus aminte de cartea asta , ca de dimineata ma tot chinui sa descopar intre lecturile recente ceva optimist, si zau ca nu gaseam nimic . Memoria, bat-o vina...

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Si eu va doresc un week-end insorit si lectura placuta !

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinelteodoru spune:

quote:
Originally posted by khristin

Dragelor vin si eu cu o intrebare la voi...stiu ca pomenea cineva o data de trilogia Kristin Lavrandatter...imi puteti spune ceva despre ea? Tocmai mi-a venit si mie de la biblioteca dupa 2 luni de asteptare ...asa ca la timpul asta ma astept sa fie de mare exceptie, asa e?

Teodora, o sa fac si eu lista de favorites, promit...

Cristina

noi si poze mai noi



pt mine a fost una din cartile de capatai ... este viata unei femei in norvegia secolului 14 ... dar poate fi orice femeie ... eu m-am identificat in spaimele ei, in felul in care percepea viata ...
mmmmmmmm, nu sunt prea in forma azi, vad ca nu scot decat expresii banale, dar, crede-ma, este o carte buna, destul de profunda si de nuantata ... citeste si ai sa vezi si singura

Zambeste-mi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Cumva este scrisa de Singrid Undset? Daca da, merita citita, scrie foarte frumos, cu multa profunzime fara sa devina imbacsita.
Dau si eu stelutele pentru cele 2 carti citite in ultima perioada:

De ce iubim femeile - Mircea Cartarescu **
Sa nu ma parasesti - Kazuo Ishiguro ***

Nokia, ai putea incerca Jane Austen, relaxanta, happy end garantat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

A citi cineva Forta digitala de Dan Brown.Eu am luat-o de la biblioteca azi.Sper sa merita, ca am <am luat-o pentru sambata-duminica.
O zi frumoasa tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

quote:
Originally posted by roxanaz
mie Lil mi-a furat "evanghelia" asa ca io zic sa o dam la gazeta, eh?


Ah am dat-o deja ca de aia avem club, nu?
Edit: tot facand naveta, eu am parcurs toate productiile lui Dan Brown, codul e lovitura lui, fortareata digitala si celelalte sunt carti de tren (cred ca merge si de sambata-duminica daca nu e nimic la tv).

Mergi la inceput