Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Da cel putin se petrece actiunea in Spania, chiar in SEVILLA , UNDE M-AM ENERVET SI CERTAT CU SOTUL MEU, SAAPTAMANA TRECUTA.
Sper sa fie o carte usoara, mai ales ca antena a luat-o razana si am ramas fara DIGI TV pana luni.
O seara placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

quote:
Originally posted by magga

cioc cioc!

am venit sa va bat si pe voi la cap cu ultima mea mare dragoste literara, il cheama david shahar, a scris un ciclu de cinci romane pe care l-as traduce "palatul vaselor sparte". desi titlul face aluzie directa la teoria cabalistului medieval isaac luria, vasele sparte ale lui shahar sunt un fel de o mie si una de amintiri, un talmes balmes de povesti si epoci pline de parfum de iasomie si de flori de portocal. basca cafeaua cu cardamom si patiseriile orientale.


presupunind ca pe insula se admit si volume din-alea de vreo doua kile pe care scrie opera integrala, eu as lua cu mine tot platon, tot shakespeare, tot caragiale, tot borges si povestea fara sfirsit a lui michael ende.

:) si asa m-am scos cu o intreaga biblioteca.





Magga, pe langa Povestea fara sfarsit a lui Michael Ende, as lua si Momo, tot de el. Pe care il recomand, daca vreti sa va copilariti putin, insa numai putin, caci sunt carti pentru copii si adulti deopotriva;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinelteodoru spune:

da, crini, e "Kristin Lavrandatter" de Sigrid Undset...
ce ai mai citit scris de ea si ne recomanzi si noua ?

Zambeste-mi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

quote:
Originally posted by olim

A citi cineva Forta digitala de Dan Brown.Eu am luat-o de la biblioteca azi.Sper sa merita, ca am <am luat-o pentru sambata-duminica.
O zi frumoasa tuturor.





FORTAREATA DIGITALA

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Olim, Fortareata Digitala o am, dar nu am citit-o. Am ajuns la saturatie de Dan Brown dupa Ingeri si Demoni si Codul. Plus de asta Fortareata Digitala e scrisa demult, si calculatoarele au evoluat. Asa ca nu m-am aventurat sa o iau la frunzarit...
Nuvele lui Cezar Petrescu sant cam dark . .., e chiar un pic deprimant.
Am 2 din cartile lui Ishiguro, le-am gasit pentru o nimica toata la o librarie de carti la mana a 2. Citind aici de el, ma felicit singura pentru achizitia facuta. Asa ca, dupa Petrescu, urmeaza Ishiguro, daca nu-mi schimbati directia pana atunci,

un week end bun,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

LULU in spaniola LA FORTALEZA DIGITAL, care mai degraba zuna a Forta digitala, dar depinde de cum se traduce in romana, sau spaniola din engelza, oricum din ce am citit, merge.
Un sfarsit de saptamana paptamana placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magga spune:


cartile alea eu le-as cara cu mine numa pe o insula unde nu mai exista nici un fel de alta carte si de unde stiu ca nu mai pot pleca niciodata. si le-as lua tocmai pe alea fiinca nu sunt cinci carti ci o biblioteca intreaga

altfel oriunde altundeva neinsula pustie de unde nusemaiiese as lua
Sotronul lui Cortazar, Ultimul suspin al maurului al lui Rushdie, Dictionarul Khazar al lui Pavic, Ziua Contesei a lui Shahar si Cartea de nisip a lui Borges

Lilanda tu cu Baldassarul tau ma faci sa ma gindesc la Samarkan-ul lui Maalouf unde tot o carte (rubbayatele lui khayam) leaga doua epoci. ca sa nu mai vorbesc de povestea sectei asasinilor a lui hassan ibn sina (primii kamikaze din istoria lumii). si tot cu ocazia asta vreau sa recomnad si "Alamut" a lui Vladimir Bartol, este tot povestea lui Ibn Sina si a sectei asasinilor, iar analiza psihologica este de nota zece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magga spune:

quote:
Originally posted by danielag
magga, m-ai facut curioasa cu Shahar, dar din cate am vazut la noi nu a aparut nimic de el. Mai asteptam.



Lil ni-l traduce pe coetzee atunci si eu pe shahar. lil, poate tu stai mai bine cu limba lui coetzee decit stau eu cu a lui shahar. poate peste zece ani voi fi terminat de tradus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nokia spune:

Enn si danielag va multumesc mult ptr recomandare. Deja mi-am comandat cartea la o librarie si o astept zilele urmatoare. N-am inteles de ce, una costa 25 de euro iar cealalta 10,30. Desigur am comandat-o pe cea ieftina

Crini iti multumesc si tie ptr Jane Austin, am dat o cautare si am gasit 3 carti. Am vrut sa imi comand una, dar nu m-am putut decide

Va doresc o seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Catrinel, am citit Primavara si mi-a placut mult (****).
Sanca, astept sa-mi zici cum ti se pare Ishiguro.
Nokia, cea mai frumoasa e Mandrie si prejudecata, apoi Persuasiune, Manastirea din Nothinger, Emma, Ratiune si simtire. Cam asta ar fi ordinea, dupa mine.

Mergi la inceput