Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misty spune:

Ieri am citit si eu in doar cateva ore "marti cu morrie"...au mai recomandat-o cateva fete, si insist la randul meu. Mi-a placut stilul simplu, fara dramatisme, mai rar la o poveste despre moarte. Uplifting, intr-un mod surprinzator, chiar nu ma asteptam.
O carte plina de tandrete, pe mine m-a atins in mod particular si faptul ca e autobiografica.
Am trecut printr-o situatie similara cu o persoana foarte draga, si simt ca nu m-am purtat cat de bine as fi putut, din lasitate si frica de boala, neputinta si moarte; as vrea sa fi citit atunci aceasta carte.

In antiteza, "animal pe moarte" mi-a facut rau, si eu sint fan roth! (am citit si "plot against america" cam in aceeasi perioada si mi-a placut). Fiecare are niste zone dureroase, sensibile, pe care si le protejeaza si desi am recunoscut frumusetea scriiturii, pentru mine a fost greu de inghitit.

Ca sa schimb tonul, saptamana trecuta am citit "nu stiu cum reuseste", cred ca teodora spunea despre ea. Foarte "usoara"..dar ca mama cu job m-am identificat cu personajul si am reusit sa ma si distrez (la mine se traduce prin chicoteli pana legitimul ma intreaba ce am patit:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Acum, dupa ce mi-am imbogatit lista cu ultimele voastre lecturi sa va spun si eu:
In concediu am citit pe nerasuflate "Memoriile unei gheise" care mie mi-a placut mult, apoi "Cronica pasarii arc" de Murakami -mi-a placut cred ca cel mai mult din tot ce am citit de Murakami( si am citit aproape tot, mai putin Kafka...).
Apoi am citit Capcaunii anonimi si Care dintre noi l-a inventat pe celalat de Pascal Bruckner, cea de-a doua mai bunicica decat prima, dar slabute fata de celelate carti ale sale.

Acum citesc, in paralel, Dezonoare de Coetzee si Pianistul de Szpilman, foarte interesante amandoua.

Lectura placuta!

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Cu toate ca nu prea am timp pt. citit , mi-am luat doua carti, pe care insa mi le doream de ceva timp- www.librariilehumanitas.ro/product.php/Athenee_Palace/5226/" target="_blank">Athenee Palace, o carte despre anul 1940 in Bucuresti, scrisa de o jurnalista germana stabilita in SUA,care a petrecut 6 luni in Ro in acel an, o carte ca o radiografie a vremii respective, iar a doua achizitie e "Destinul Romaniei(1918-1954)", scrisa de un francez, Henri Prost. Sunt carti oarecum legate intre ele, vorbind despre o Romanie pe care nu am studiat-o la scoala, ca de la orele de istorie imi aduc aminte doar de Mihai Viteazu, Stefan cel Mare si canalul Dunare-Marea Neagra; dar ma intereseaza sa "umplu" cat mai bine acel "blank" din istoria ramasa neinvatata atunci cand eram mult mai tanara...

Misty, merci ca mi-ai reamintit de cartea "Nu stiu cum reuseste", uitasem de ea si acum am intrat pe site la polirom si am vazut ca e la reducere pana luni.Ma bucur ca ti-a placut "Marti cu Morrie"!

Adrienne, cred ca tu scriai de Orhan Pamuk, i s-a publicat www.librariilehumanitas.ro/product.php/Ma_numesc_Rosu/5201/" target="_blank">Ma numesc Rosu, daca ai citit-o (sau poate altcineva a facut-o) m-ar interesa cum e.

Si ca sa schimb registrul, m-ar tenta si un roman oarecum politist, gen pe care nu prea il agreez, dar se pare ca a aparut o carte buna "de profil", www.librariilehumanitas.ro/product.php/Crimele_din_Oxford/5194/" target="_blank">Crimele din Oxford, as dori si aici opinii daca a citit-o cineva.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

O carte pe care v-o recomand, dar pentru moment nu cred ca a fost tradusa (de-abia a iesit in Franta) este "Franz et Clara" de Philippe Labro. E o poveste de dragoste superba. O violonista de 20 de ani si un baiat supradotat de 12 ani, ...nu, nu e vorba de pedofilie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Am terminat 'Antichrista' - 2* si m-am apucat de 'Ramasitele zilei'. Mi-a trebuit mult curaj, dat fiind efectul pe care mi l-a facut 'Sa nu ma parasesti', dar zic ca am avut o pauza suficienta, umpluta cu trei carti chic de ridicare a moralului.
A citit cineva Lermontov - Un erou al vremii noastre?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

Eu am terminat Emma si
Crini, cum ti s-a parut Antichrista?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Fetelor, l-am inceput pe Ishiguro, cu Remainds of a Day. Si in paralel citesc si More Than You Know de Beth Gutcheon. Butler-ul lui Ishiguro nu ma atrage tot timpul, iar engleza britanica ma adoarme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Ingerash, mi-a placut, chiar as fi vrut sa vorbesc cu cineva despre ea.
Eu ca idee principala am inteles ca indiferent de ce iti face exteriorul, important e sa fii egalcu tine, sa nu-ti treci peste principii. Esti invins atunci cand renunti la moralitate,la valorile pe care le ai, in care crezi.
Sfarsitul m-a bagat in ceata, n-am priceput nici faza cu sarutul - probabil s-a vrut ceva de genul iubirea invinge, si mai ales scena finala, care parca rastoarna tot- de ce?
Sanca, si eu m-am apucat de 'Ramasitele zilei'.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

"Catre culmile succeselor. Formula fericirii" - pavel corut.
nu stiu daca este pe placul tuturor...eu una am gasit muuuuulte raspunsuri la intrebarile pe care le pun de mult. eu inca mai sunt la varsta lui "de ce".pentru cei care au multe "de ce"-uri este o carte foarte buna.

ariel
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2
http://community.webshots.com/user/alinapevliuc3
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc4


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Crini, cum merge cartea? Eu am trecut cu brio de prima zi, si a inceput sa-mi placa. Mi-a trebuit un pic sa ma adaptez cu stilul...

Mergi la inceput