Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

Tot eu: am terminat si eu "Impreuna" a Annei Gavalda si va multumesc pentru sugestie !

Apoi as vrea sa va intreb cum sunt "Pendulul lui Foucault" si "Insula din ziua de ieri", ale lui Ecco. Eu am citit "Numele trandafirului", "Baudolino" si "Minunea Sfantului Baudolino" si mi-au placut. Au primele ceva in comun cu celelalte ?

Am citit si eu "O istorie a romanilor repovestita celor tineri" si mi-a placut mult, ca de altfel si "Amintiri din pribegie"...

************
Li

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

www.polirom.ro/titluri.cgi?action=titluri&class=details&id=2274&colectia=" target="_blank">"Scurta istorie a tractoarelor in limba ucraineana", cartea recomandata de Enn, a aparut de cateva luni la polirom.

Iar "Regii blestemati", de care s-a pomenit, sunt o super carte!

Eu momentan sunt "blocata" la primele pagini din "Impreuna" si la 100 de pagini din "Conjuratia imbecililor"; amandoua carti bune, dar nu au reusit sa ma subjuge, deocamdata.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

dupa luuuuuuuuuungi chinuri am reusit sa termin "portretul lui Dorian Grey"...dupa ce am ajuns la cea de-a doua jumatate totul "a curs" mult mai usor...dar...mi-a dat asa o senzatie de ciudat, parca m-as fi imbolnavit in timp ce citeam ...

a mai patit cineva asa cu o carte sau am inebunit eu?

p.s. a citit cineva "Viata si peripetiile lui Alexis Zorbas" de Kazantzakis? k nu m-am putut abtine sa nu o cumpar de la oferta din real

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by nuschu

Apoi as vrea sa va intreb cum sunt "Pendulul lui Foucault" si "Insula din ziua de ieri", ale lui Ecco. Eu am citit "Numele trandafirului", "Baudolino" si "Minunea Sfantului Baudolino" si mi-au placut. Au primele ceva in comun cu celelalte ?

[/b]"...

************
Li



Recent am citit Pendulul lui Focault. Nu are nimic in comun cu Numele Trandafirului. Nu am terminat-o. Mai am cam un sfert din al doilea volum, dar nu prea ma mai cheama. Daca nu stii despre istoria templieriilor inainte de a te apuca de carte, te cam pierde. . .E scrisa bine, dar m-a cam depasit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

M-am bucurat sa vad c-a aparut Scurta istorie a tractoarelor la Polirom. Daca a citit-o cineva, sunt curioasa cum vi s-a parut.

Nici pe mine nu m-a prea īncīntat Pendulul lui Foucault...

O zi īnsorita tuturor!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Eu am terminat Lorelai de Ionel Teodoreanu, trebuie sa spun ca mi-a placut mai mult decat ma asteptam, nu e siropel. Ii dau 2,5 *.
Mi-a venit comanda de la Polirom si ma gandeam sa mai fac una, ca ar trebui sa am reducerea permanenta de 30%. (Asa functioneaza, nu?)
Ce parere aveti de 'O iubeam' s-o cumpar sau nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Eu stau fff prost cu timpul .....ma chinui sa termin "Paunul Alb"-D.H.Lawrence , si mor de ciuda ca nu am timp !

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Crini, mie mi-a placut "O iubeam", e in acelasi stil cu "Impreuna", carti care nu te lasa sa le lasi din mina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

quote:
Originally posted by crini

Eu am terminat Lorelai de Ionel Teodoreanu, trebuie sa spun ca mi-a placut mai mult decat ma asteptam, nu e siropel. Ii dau 2,5 *.



Am recitit si eu "Lorelei" anul asta, dar nu a mai avut impactul din liceu, cand am citit-o prima oara si cand am trait-o intens, stiam scrisorile ei pe dinafara :-). Acum mi-a placut "altfel", nu vreau sa ii dau stele, pentru ca e pacat sa aiba mai putine acum, fata de acu' 15 ani, cand i-as fi dat cu usurinta 5 stele. Oricum, Teodoreanu ramane unul din scriitorii preferati, cu care am crescut, savurandu-i cartile, cu Olgutza, Monica, pana la Lorelei in adolescenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Natasa, am comandat-o,sper sa ajunga mai repede decat celalalt pachet.
Am inceput Amelie Nothomb, Anticrista. Mi se pare destul de dura, nu stiu cum va avansa lectura, va tin la curent.

Mergi la inceput