sterilizare...pina cind?

sterilizare...pina cind? | Autor: roxica

Link direct la acest mesaj

buna dragi mamici!
vroiam sa va intreb si eu pina cind a-ti sterilizat biberoanele bebelusilor?
si o alta intrebare este de cind l-eati dat apa plata sa bea?..ca a mea cea fiarte si racita nu ii place si as incerca cu apa plata..are 9luni....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Initial creeata de roxica

buna dragi mamici!
vroiam sa va intreb si eu pina cind a-ti sterilizat biberoanele bebelusilor?
si o alta intrebare este de cind l-eati dat apa plata sa bea?..ca a mea cea fiarte si racita nu ii place si as incerca cu apa plata..are 9luni....



salutare
Bia are 5 luni si bibiroanele i le fierb o data sau de doua ori pe saptamana de la 3 luni si nu au fost probleme- cam la o saptamana le mai si sterlizez la rece (chicco)

apa plata ii dau de la 2 luni jumate, cu aprobarea pediatrei, formula i-o prepar cu apa plata- ea nu s-a atins de apa de robinet pana acum, si a fost ok

numai bine!

Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Ce mai citim noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Noi le-am tot fiert pana pe la un an jumate si cred ca le-am fi fiert in virtutea inertiei pana la majorat...dar am ajuns la mare, fara oala de fiert bibe.
Apa plata i-am dat dupa un an, dar nu cred ca i-ar fi daunat si mai devreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

La sfatul pediatrului, eu i-am dat apa plata de la vreo 4 luni( pina atunci nu a fost cazul) iar de sterilizat pina la un an.Mai am ceva pina atunci.


Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )



“ Inima mamei este un adânc abis la capatul caruia gasesti de fiecare data iertare “. Honore' de Balzac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

i-am sterilizat pana pe la 7-8 luni.
apa plata i-am dat de cand am ineput sa-i dam apa.
iar laptele praf il fac tot cu apa plata.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Cam asa si noi. Apa plata de demult, de pe la 4-5 luni, cate putin si nefiarta.
De sterilizat, sterilizez si acuma, la 9 luni si o sapt si o voi mai face pana la un an, ca asa mi-a zis doctorul.

Poze cu Sarah si mami
www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">Filmuletze poznase
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

La noi biberoanele se vind cu instructiuni de folosire, pe care scrie doar ca trebuie sa le speli cu apa fierbinte si detergent, ca atare nu le-am fiert.
Apa din comert i-am dat incepind cu 3 luni, cind am avut curentul oprit doua zile si nu i-am mai putut-o fierbe (pentru formula).


Sanatate la bebei si mamici.
Poze de cind eram mici si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

i-am sterilizat bibele pana la 7 luni, acum i le sterilizez la 2 sapt., dar le spal fff bine cu detergent si apa clocotita din abundenta dupa fiecare folosire. Apa plata ii dau de la 4 luni de cand am inceput diversificarea. Nu am avut pb pana acum, sper sa nu fie niciodata.

Gabita si Mateea Ioana 7.12.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Apa plata - de la 4 luni. Terminat cu sterilizarea - tot atunci. Sterilizarea isi pierde senzul cand copilu' e capabil sa-si duca obiecte (jucaria, paturica, etc.) la gurita (chiar si manuta), care sunt in cel mai bun caz, foarte curate, dar nu si sterile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

cam pana pe la 6-7 luni, ideea este ca resturile care pot sa ramana pe bine il expun pe bb la enterocolita. noi am sterilizat pana pe la 8 luni, dar am intalnit un dr. care a mers cu sterilizarea pentru puiul lui pana la 1 an. decizia va apartine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

multumesc...cred ca o sa trec si eu pe apa plata p[entru baut si pt laptic doar o incalzesc? nu mai trebuie clocotita?

Mergi la inceput