sterilizare...pina cind?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Apa minerala plata trebuie doar incalzita pana la 50 de grade, nu fiarta si racita!
Eu nu mai sterilizez din momentul in care a inceput sa-si bage totul in gura doar spal foarte bine biberoanele cu detergent si apa fierbinte. Nu raman resturi!

J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu i-am sterilizat pina la 1 an si ceva.
I-am dat apa plata inca de la inceput, fiarta (foarte putin, sa nu se concentreze sarurile) si racita, la indicatia doctorului. De pe la 1 an nu o mai fierb, doar o incalzesc.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina30tg spune:

Eu am sterilizat pana la 4 luni, apoi doar de 2-3 ori pe saptamana. Apa plata i-am dat de la inceput, in ceai, am folosit-o la prepararea alimentelor in diversificare si direct din sticla pentru baut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

In Finlanda ni se spune sa sterilizam bibe numai atita timp cit bebe nu bea altceva decit lapte.Adica de la 4 luni in sus n-ar mai fi nevoie daca papa diversificat.

Sabina 15+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihai_laura spune:

Am un baitele de 1 an si pina la 2 luni, le-am sterilizat din 2 in 2 zile dupa care am inceput sa le raresc, cam la 3 zile, iar de la 4 luni, doar o data pe saptamina ( sterilizat la rece).
Am gasit intr-o carte cam de virsta mea ( 32 de ani) ca pina la un an este bine sa le sterilizezi. Am incredere in cartea asta deoarece este veche si tot ce scrie in ea s-a adeverit ( kg si cm la cel mic + restul ).
Pupici si sanatate multa,
Laura si Bogdanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Noi am fiert biberoanele si tetinele pana la 5 luni, dupa care am renuntat, spalandu-le bine cu detergent si apa cat mai fierbinte. Apa plata nu bea nici acum nici macar de forta majora (are 1 an si 9 luni). Daca poti invata-l de mic, fiindca e un chin sa te intorci din oras pentru ca nu mai ai ceai! Si crede-ma ca acum bea aprox 2 litri/zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxivan spune:

Eu ii sterilizez in fiecare zi biberoanele si am de gand sa fac asta pana la un an. Eu folosesc un sterilizator pentru microunde.
Apa plata i-am dat de la 1 luna si jumatate. I-am dat apa plata fiarta si racita(si laptele tot cu apa plata fiarta si racita il fac). Ii dau acelasi tip de apa plata(o singura data i-am schimbat-o, si in ziua aia nu a vrut sa manance si nici sa bea apa, cum i-am dat din apa plata pe care o folosisem ininte, cum a baut).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

I-am sterilizat biberoanele pana la un an fix.In ziua cand a inplinit un an i-am dat apa plata ne fiarta,pana atunci ii dadeam apa fiarta si racita.
Apa de la chiuveta sau apa minerala de la ce varsta are voie?

Cristian - 31 mai 2005 "CEL MAI DULCE PRINT"
Cristian din burtic pana la un anisor
Cristian mot si chelut,poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rapunzel spune:

Am sterilizat biberoanele, tetinele, suzetele, inelele de dinti de fiecare data cind le folosea pina la 1 an si doua luni. Am hotarit sa nu o mai fac atunci cind am vazut ca, in timp ce era in carucior in drum spre casa din parc isi molfaia un pufulet lipit de talpa pantofilor!!!
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

asa ma gindeam si eu
ca i le sterilizez dar pe afara baga tot ce gaseste in gura, bineinteles daca nu sint atenta

chiar ieri molfaia un muc de tigare...nu stiu cind si cum l-a bagat dar am vazuit la un olment dat ca mesteca ceva ...
plus jucarii care le mai atinge de gurita pina o prind eu plus cind merge de-a busilea prin casa este un veritabil aspirator...
asa ca mai are sens sa-i mai sterilizez chiar zilnic bineroanele?
macar la citeva zile sau sap[taminal...

Mergi la inceput