Lucru manual - arts & crafts

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carola spune:

ca tot e vorba despre arts & crafts, uitati ce am gasit.

www.perfectdeco.com/vad_idei.php?id_idei=16" target="_blank">cum sa decorezi o cutie din carton

www.perfectdeco.com/vad_idei.php?id_idei=14" target="_blank">realizati chiar voi o felicitare


Bau!
"Pentru orice femeie exista un barbat care s-a saturat sa se culce cu ea" Alfie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

miris multumesc! O sa mai incerc.
ppisic daaaa, sunt d-astea mici: margele negre, margele maro si incuietori.
Incuietorile au o culoare cam naspa - argintiu spre alb, preferam gri sau negru. Dar asta e, mai caut.
Sa vad ce iese deocamdata.
Mai aveau si alte culori, dar oferta per total era saraca rau. Insa eu am fost fericita si cu atat ca un om flamand ce se satura cu firimituri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miris_ spune:

felicia, te rog sa ma ierti daca prima data te-am indus in eroare, eu zic "lipscani" la toata zona aia, nici nu stiu daca strada asta se cheama asa sau nu.... sper ca acum ti-am explicat mai bine.

Cristina si Mihnea Stefan

In lucruri simple ma regasesc si cand zambesc si cand traiesc si doar o clipa imi e de-ajuns sa visez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

quote:
Originally posted by miris_

felicia, te rog sa ma ierti daca prima data te-am indus in eroare, eu zic "lipscani" la toata zona aia, nici nu stiu daca strada asta se cheama asa sau nu.... sper ca acum ti-am explicat mai bine.

Cristina si Mihnea Stefan

In lucruri simple ma regasesc si cand zambesc si cand traiesc si doar o clipa imi e de-ajuns sa visez...




Eu nu prea cunosc zona, dar sotul a zis ca a cam inteles care e. Vom vedea cand ne vom duce (cand va fi oare ca e cam greu sa pleci de acasa cand ai copil mic). Il gasim noi

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Felicia, da, la margelute de alea ma referem. Cele maro sunt foarte interesante. De ce vrei sa folosesti ata elastica? Mie mi se pare complicat sa lucrezi cu fir elastic si cu margele de astea fine, mai ales daca vrei ceva cu un model mai complex.
Eu am terminat colierul de care spuneam zilele trecute si am mai facut inca 3 : unul negru&gri,altul ciclam si ultimul, facut din margelute realizate dupa o tehnica din site-ul dat de ML . Planuiesc si ceva nou din rocailes ( margeluse de alea mici) dar inca nu mi-a venit cheful

Va pup si astept cu interes poze si de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Hai nu zau le-ai facut? Ce frumoase ti-au iesit! La mai multe fetelor! Va admir!

"Ce verde era valea mea!" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Sunt dezamagita! De fapt, ce ma asteptam de la niste margeluta din RO? Nu sunt de marime egala (ar fi chiar culmea la cat de mici sunt). Am facut abia 2 randuri la care am lucrat vreo juma de ora, si iese... cam stramba! Dar nu ma las. In schimb, am o MAAAAARE ADMIRATIE si respect infinit mai mult munca celor care fac astfel de bratari si, saracii, le cand cu 5 lei (noi). Nu iau nimic pe ele.


Ppisic superbe colierele! Ca de obicei...

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Feliciasa stii ca nu numai margelultele romanesti sunt neuniforme..De fapt eu pe cele care le am din Ro le gasesc mai uniforme decat unele de pe aici ( ieftine, ca am si relativ uniforme dar la 2,5E/punguta) eu le pun deoparte pe cele prea mari sau mici, si le folosesc eventual pe sirag simplu, unde nu e asa importanta dimensiunea. Se spune ca cele fabricate in Japonia sunt cele mai uniforme. Daca ai multe, poti sa le pui intr-un recipient si sa le amesteci bine si ele se mai aduna functie de dimensiune.

Eu m-am mai jucat ( sincera sa fiu inceputul e in joaca ca apoi devine rutina...hihi..dar vrei sa termini ce ai inceput) cu margelute mici si am facut un sirag rosu din margelute rosii mici-mici (luate din Ro) si rosii in ape, putin mai mari si un sirag argintiu la care am si cercei dar nu i-am pozat inca, dar i-am purtat ieri seara cu succes Colierul rosu nu e terminat, trebuie sa-i adaug incuietoare, dar nu am ceea ce vreau, iar ieri nu am gasit in cel mai apropiat magazin, mai caut sau comand de pe net..Cred ca o schimb si pe cea de la siragul argintiu, nu prea imi place..

Voi ati mai terminat ceva? pupici si succes!



-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

ppisic cum ai rasucit margelutzele pe colierul argintiu? Modelul se preteaza si la margelutzele mele. Le-am pus pe ata dar nu stiu sa le rasucesc

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Felicia, ce am facut eu nu sunt siraguri rasucite, margelele sunt insirate in asa fel incat sa apara rasucite. Daca vrei iti spun cum se face. Daca ai insirat deja margelutele ori le desiri, sau le porti asa si cumperi altele pentru spirala...Dar sa explic cum se face spirala: se pun pe ac 4 margele in culoarea contrast ( in siragul meu e gri inchis) 3 margele culoarea majoritara ( argintiu in cazul meu) Le tragi pe fir jos pana mai ai 4-5 cm pana la capatul firului ( aia raman ca sa adaugi incuietoare etc, daca vrei poti sa faci un nod , sa nu se desire) Acum ai pe ata ( de jos in sus) 4 C( contrast) si 3 M(majoritar) treci cu acul prin cele 4 C si tensionezi ata , pui pe ac 1C ( o margea contrast ) si 3M, tragi margele in jos si treci acul prin ultimele 3C si a 4-aC ( care vine deasupra la cele 4 care ai deja) apoi repeti cu 1C3M pe ac , treci prin ultimele 3C plus ultima 1C ( deci patru in total ) etc..Nu prea le am cu explicatul chiar daca sunt inginer, dar daca nu ai inteles ( hihi...foarte probabil) am sa fac o schita si sunt sigura ca reusesti. E foarte simplu daca vezi cum se face.. siragul presupune o gramada de fir ( eu folosesc nylon, dar merge si cu ata normala) care trece prin unele margele ( alea de le numesc eu C contrast)) de mai multe ori, asa ca e foarte rezistent daca se rupe pe undeva, eventual se desira 3-4 margele, nu tot siragulPoti sa-l porti simplu sau sa faci si un medalion ( eventual sa cumperi) si il folosesti si ca "lant"

Daca vrea cineva schita,o desenez..

pupici cu lipici ( apropo de lipici, daca vrei poti folosi o picatura la capatul firului, sa nu se destrame, sau lipesti o bucatica de hartie/banda adeziva la capatul firului, sa nu se destrame si sa tina tensiunea, iar cand termini siragul, tensionezi bucatica de fir pe incuietoare...depinde cum lucrezi..eu decid incuietoarea la urma asa ca e bine sa am fir ramas in ambele capete, cred ca se vede in poza ca la spirala mea ma lasat firul, din cauza ca nu eram sigura ca vreau tipul ala de terminatie/cheita...iar acum sunt sigura ca o voi schimba..

-------------------
Diana

Mergi la inceput