Lucru manual - arts & crafts

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Felicia, n-am reusit sa-ti vad pozele, imi zice:
"Hmm ! Désolé ! Une erreur s'est produite pendant le traitement de votre requête." :(

Eu am folosit fire de nylon, ata metalizata, fire din coton mai grosute (0,8 - 1mm)... Toate speciale pentru fabricarea bijuteriilor "fantezie". De fapt le puteti admira pe primele doua site-uri de care v-am povestit, mai sigur aici: http://www.perlesandco.com/index.php?cPath=30_139 si aici: http://www.lacabaneaperles.fr/urw-nos-perles/87/fils.html
Cu ata de cusut de la mercerie nu m-as risca sa fac nimic, ca sa nu-mi pierd frumusete de creatii originale pe strada... Hmmm... Oricum firele astea sunt extrem de rezistente.
Firele din coton sunt frumoase, dar cam groase, nu intra decit margele mari pe ele... si se preteaza excelent la modele cu noduri de genul: http://www.lacabaneaperles.fr/techniques-de-realisation/coton/techniques_a_base_de_coton.html

A inceput sa-mi iasa bratara "ciorchine", asa e ppisic ca-n pozele tale la sfirsit, se agata margelele cu fir de metal si se rasuceste de 2-3 ori, apoi se taie restul si se preseaza... si asta pe fiecare za din lantic de doua ori. E aceeasi tehnica si la cercei (am vazut in paginile trecute ca ai facut asa ceva), doar ca la inceput nu reuseam sa rasucesc firicelul ala de metal fara sa-mi rup degetele, apoi m-am prins... Eu am un clestisor "3 in 1" care rasuceste, taie si preseaza, dar cred ca pentru mai multa "finete" in lucrari trebuie sa am 3 clestisori diferiti, ca de exemplu cu asta nu resusesc sa tai acolo unde vreau daca am obstacole (margele) in drum, din cauza virfului rasucitor...

Felicia, si aici spray pentru impermeabilizare tot prin magazine de pantofi am vazut (si am si cumparat), cauta si tu, uite ca Vianne zice ca si in RO se gasea.

PS: am gasit si tehnica bratarii "ciorchine" aici: http://www.lacabaneaperles.fr/techniques-de-realisation/22/les_breloques_accroche-coeur.html
doar ca eu mai rasucesc firul ala de metel de 2 ori la sfirsit si apoi il presez, pentru mai multa siguranta (asta am gasit-o intr-o carte :))

Ia uitati aici ce se poate face cu cablu metalic: http://www.lacabaneaperles.fr/techniques-de-realisation/21/le_cable_satellite.html Nu-i original?

Am uitat sa va zic ca n-am avut timp sa citesc toate cele 10 pagini din urma, dar o sa ma delectez si cu asta in curind...
Am vazut doar citeva poze pina acum si va felicit! Si merci pentru urarile de bun-venit!

O sa pun si eu poze cu creatiile mele cind o sa am putin timp, gata, acum va pup, ma duc la masa!


Adélie la p'tite souris
Floricici din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Aveti aici si citeva scheme gratuite pentru diverse bijuuri:
http://www.perlesandco.com/schemas.php


Adélie la p'tite souris
Floricici din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Felicia, sa stii ca si eu lucrez cu margelute de alea marunte marunte si tot nylon folosesc. Se gaseste in mai multe dimensiuni, am sa incerc maine sa pun niste poze( daca s-o sesiza ceva in poze), eu am acum 3 dimensiuni de nylon simplu( ca mai am si de ala cu fir de metal inserat, care e super rezistent, dar prea gros pentru maruntele daca vreau sa trec de mai multe ori prin fiecare, asa ca il folosesc la margele mai mari), iar cel subtire e chiar subtire plus ca e mai rezistent si mai putin incalcitor decat ata.La singura chestie la care folosesc ata in continuare ( eu recunosc ca folosesc de asta normala de cusut, dar se gaseste si special pt rocailes) e atunci cand fac siraguri care vreau sa 'curga' de pe ceva ( ca in ultimul colier, siragurile alea micute) si care de obicei nu sunt in zone de rezistenta. Daca folosesc nylon e mai rigid, si parca nu cade asa bine.
Sa stii ca si la mine e 'bad luck' hihi cu linkurile la poze. Cred ca nu e public albumul. Cat despre ata metaliza nu imi dau seama la ce te referi exact, dar vezi ca sinteticul in general se electrizeaza mai usor decat bbc-ul, si asta inseamna o gramada de noduri. Depinde cu ce lungime lucrezi, eu folosesc cam 3m la tura, deci s-ar putea incalci repede, dar de nylon trag si se descalceste( eventual se mai sparge cate o margea)
Otilia, din cate spui ai o adevarata colectie de bijuterii fantezie Neaparat sa le faci poze!! Ti-am admirat florile, si eu am cateva Cat despre rasucirea dubla la sarma aia, eu nu stiu ce sa-ti spun, eu fac cerculetul simplu si e destul de rezistent Eu am cam 5 clestisoare , cred ca 3-4 ar fi destule, dar ale mele fiecare e cu scopul lui, nu am gasit ceva complex aici
Ti-as ura pofta mare ,dar cred ca intre timp ai terminat masa!

Despre spray-ul pt. impermeabilitate, ce sa spun, sunt cele pentru incaltaminte, dar si alea sunt diferite. Eu nu m-as risca sa folosesc pe ala pentru imbracaminte/posete din material textil. Astea sunt diferite, iar cat tine de cunostintele mele si acestea sunt pentru diferite materiale textile ( care deja au un anumit tratament, adica nu merge la orice panza din comert)
No, ca acum fug si eu la somnic, mai conversam maine.

Seara buna si inspiratie!

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Sprayul pentru impermeabilitate se gaseste in Ro si la magazinele de articole sportive si camping. Am folosit si eu mai demult unul pt. a impermeabiliza un cort. Poate ca astea ar fi mai bune decat cele pentru incaltaminte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Supa e pe foc, copilu' afara cu bunica-su', sa vedem ca ati facut voi:
1 - albumul are privat. Scuze, am rezolvat situatia.
Revin

So, sa continuam raspunsul:
- multumesc pentru raspunsurile cu ata metalizata, nylonul si sprayul ptr impermeabilitate
ppisic ti-am mai zis ca trebuie sa-ti deschizi magazin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Felicia ti-au iesut frumoase colierele. Mult succes in continuare!! nu am mai facut poze la nylon, dar nici nu cred ca s-ar vedea ceva, oricum, nylonul care il folosesc la margelutele foarte fine are 0,20 mm diametru. Mai am cu 0,25 mm si inca unul si mai gros. Sa stii ca se simte diferenta asta de 0.05 mm. Nu stiu cum e cu firul ala pentru pescuit, dar poate si ala e pe grosimi.



-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

ppisic multumesc!
Nylon am gasit si la mercerie, bineinteles ca era doar de un singur fel ca nu prea cumpara lumea asa ceva. Dar mai intai iau si eu 1 metru-doi sa vad ce marime are.
"Spor si inspiratie!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Am luat acum ata d enylon de la mercerie. Mama, ce scumpa e! 3 roni metrul O sa caut la articole de pescuit in Cora, trebuie sa fie mai ieftina guta.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

quote:
Originally posted by felicia74

Am luat acum ata d enylon de la mercerie. Mama, ce scumpa e! 3 roni metrul O sa caut la articole de pescuit in Cora, trebuie sa fie mai ieftina guta.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!



Pai nici nu trebuia sa cumperi. Cred ca ai observat ca intra destul de mult fir la un sirag mai complex...Poate a facut vanzatoarea o greseala...de ex nylonul cel mai subtire (0,2 mm) costa 2,75 euro/bobina de 100 ( o suta ) metri.

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Of, si eu m-am ruinat tot cumparind tot felul de perle (de apa dulce), nacre (sidef), corali, jad rosu, cristale Swarovski etc... plus carti de specialitate!
Am inceput pandantiful "felicidade" si am ramas fara cristale, asa de multe intra... ca sa-l termin trebuie sa astept sa mi le livreze.

Am facut inele din cristale, dar de fiecare data e ceva ce nu-mi convine (la sfirsit ) si stric totul ca s-o iau de la inceput!
Uite asa am patit si eu ca tine ppisic, am amestecat cristale AB cu cristale AB2x (si cum sa le mai recunosti dupa aia?... Ca-i doar o diferenta de reflex intr-o anumita lumina...) si apoi rocailles fine-fine cu de-alea fine (si tot asa, triaza-le apoi daca mai poti!).

Mi se pare ca-i o pasiune costisitoare si nu stiu daca o sa-mi scot vreodata banii inapoi... Mai ales ca fac mai mult pentru mine sau ca sa fac cadou la prietene. Cred ca trebuie sa-mi mai gasesc un job in plus... Dar pe urma nici nu mai am timp de bijuuri.

Hai, va , spor la treaba, revin cu poze!


Adélie la p'tite souris
Floricici din gradina mea

Mergi la inceput