Lucru manual - arts & crafts

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Vianneeste extraordinara poseta! Am aceasi parere ca si Ciuf, e cea mai faina din toate!! Parca as face si eu o poseta, asa de curiozitate hihi Tiparele le faci singura? Am si o intrebare mai tehnica ( deh sunt inginer... textilist hihi) cum rezovi cu permeabilitatea la apa? Folosesti un spray pentru fata posetei sau ai o captuseala speciala? Sau pur si simplu le lasi asa?(Ploua cam des in Olanda )
Cat despre sotul meu, si el ma incurajeaza, doar ca e foarte nerabdator, si nu intelege cum de am rabdare cu margelute de astea mici
Iar despre preturi... poate ar trebui sa ma gandesc la o vacanta in Rio de Janeiro

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Diana, Ciuf, multzam fain, fetelor! Am nevoie de pareri..
Cat despre poseta, da, asta e cea mai elaborata, ca sa zic asa.. I-am pus si...un fel de panza tare. Pozele nu sunt de calitate pt ca sunt facute cu webcam-ul. Eu zic ca arata chiar mai bine in realitate.
Diana, nu i-am facut nimic ca sa o fac impermeabila dar exista spray-uri pentru asa ceva. Cat despre tipare, eu le-am cumparat si le mai ajustez daca nu imi place ceva. Si am gasit un tutorial f fain pt posete http://www.craftster.org/forum/index.php?topic=25199
Ciuf, daca ar fi dupa mine, eu nu as folosi negru, ci numai culori vii dar ma tot uit in jur si vad ca lumea poarta ataaaat de mult negru Asa ca m-am gandit sa-l mai indulcesc un pic cu roz
Vreau sa fac mai multe si apoi sa le fac poze faine si sa le pun pe ebay. Ce zici, Ciuf? M-am uitat pe acolo si eu zic ca s-ar vinde.

Diana, eu am fost in Rio intr-o lunga vacantza pt ca al meu sot e brazilian. Si acolo mi-am descoperit acest hobby, sa fac bijuterii.

Va pup! Si spor la toooot ce faceti!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:



Ce ciudat, acum v-am descoperit, m-a apucat si pe mine pasiunea asta de curind (de vreo luna sau doua)... Intii am inceput cu pietre (chipurile cu tot felul de virtuti: ametist, corali, grenat, quartz roz, cristal de roche, onyx etc...) iar acum cred ca o sa ma apuc de fabricat bijuterii si din cristale Swarovski (imi plac de nu mai pot, stralucesc ca nebunele!). Sa va arat de unde imi fac eu cumparaturile pe net:
Aici: www.perlesandco.com/index.php" target="_blank">Perles&Co,
aici: www.lacabaneaperles.fr/" target="_blank">La Cabane A Perles, aici: Gemmes que j'aime sau chiar aici: gems-plus.

Am cumparat si citeva carti cu tehnici, noduri si modele, am gasit explicatii si pe net... Acum vreau sa incerc sa fac www.bijouxenperles.com/forum/perles-3277.php" target="_blank">pandantiful "felicidade" si www.bijouxenperles.com/schemas/bague-nenuphar.php" target="_blank">inelul "nufar" in cristal Swarovski, pina acum am inventat eu niste modele (am sa pun citeva poze), am facut niste siraguri de margele imense (150cm) cu tot felul de pietre de ametist de diferite forme amestecate (butoni, rotunde, chipsuri...) si altul in lapis-lazuli (dar pe asta l-am dat cadou, am pastrat doar o poza).
Si mai vreau sa fac bratarele genul "ciorchine", pe elastic sau metal resort am incercat deja.

Ce ma bucur ca v-am gasit! ;)


Adélie la p'tite souris
Floricici din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Fetelor,va rog spunet-mi si mie de unde pot sa cumpar (din Cosntanta) accesorii pt creat cercei...adica chestile alea..........
of....am niste margele si vreau sa le fac cercei...cum fac???
Sau incuietori pt bratari unde gasesc???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Azi am incercat sa fac o bratara-ciorchine (de genul www.kes.fr/ebay/pearls/BR-007-C00-S01.jpg" target="_blank">asta, www.kes.fr/ebay/pearls/BR-007-C00-S02.jpg" target="_blank">detaliu), dar desi am tot ce-mi trebuie (pietre de tot felul din ametist si quartz roz, cuisoare speciale, clestisor, lantic...) mi-am dat seama ca nu-i usor sa rasucesti sirmele alea... si n-am prea reusit.
Stie vreuna dintre voi care-i tehnica, eu n-am reusit sa gasesc nicaieri?...

Iubika, eu am vazut mai demult titlul subiectului, dar n-am banuit ca despre bijuuri vorbiti voi aici, ma gindeam mai degraba la orele de "lucru manual" facute la scoala.
Vroiam si eu sa deschid un subiect cu un nume de genul "passion bijoux" sau ceva de genul asta, ce ziceti, ii dam un titlu mai sugestiv, poate apar mai multe fete pricepute. ;)


Adélie la p'tite souris
Floricici din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Ce minunatii prin zona .

Felicitari pentru munca voastra!

Eu aveam cateva reviste cu modele si in care se explica si tehnica dar recunosc ca n-am acordat atentie din lipsa de materiale si am vazut si un set de clesti si toate alea pe acolo.
Cand vad minunatiile voastre ma bate un gand, trebuie sa mai caut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Ce faceti fetelor, nu mai e nimeni pe aici, sunteti in pauza?
Tocmai cind ma bucuram si io ca am cu cine sporovai despre noua mea pasiune...
Sau poate v-ati speriat de mine?

Va dau un ca sa reveniti.


Adélie la p'tite souris
Floricici din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Eu sunt pe aici!! Bine ai venit Otilia ! Nu ti-am raspuns mai devreme din cauza ca nu stiu despre ce tehnica intrebi... Nu am vazut pe nicaieri ceva special pentru genul ala de bratara/colier. Eu cred ca pur si simplu se adauga margelutele pe lant. Uite aici cum fac eu margelutele alea. Pozele sunt la sfarsitul albumului. Poate pui si tu poze cu creatiile tale!
Eu nu am mai facut mare lucru, doar colierul asta. In rest am fost ocupata sa-mi reorganizez margelutele, ca am reusit sa rastorn o cutie mare si s-au amestecat de tot...(asa intr-un hal incat ma gandeam serios sa le arunc si sa cumpar altele, cel putin de astea mici hihi..dar am reusit pana la urma Acolo a fost rabdare, le-am cules cu penseta margeluta cu margeluta...8 culori de margele marunte, 8 culori de tubulete, tot 8 culori de paiete plus inca cateva mai mari, dar alea au mers repede ( adica le-am luat cu degetele, merge mai repede hihi)
Va pup si va mai astept la discutii!

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Felicia, multzam fain de tot! Eu nu am reusit sa iti vad pozele
Sa stii ca o sa fii surprinsa dar eu de spray din ala stiu din Romania. Cumparam si imi dadeam pe bocancii din piele intoarsa in care imi intrau apa.
Fetelor, ce imi place aici
Va pup!
Spor la treaba

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:


Eu m-am indragostit de spirala olandeza asa ca am facut un colier albastru , unul roz si am mai inceput unul tot roz dar vreau sa-l fac cadou unei prietene.
Insa trebuie sa ma mai gandesc si la alte modele ca m-am plictisit de el. Plus ca am ramas cu o gramada de margelutze. Acestea ultimele pe care le-am luat sunt mai mici. In consecinta lucrez mai mult la un colier dar iese ceva mult mai finutz.

Intrebare: a folosit cineva ata metalizata la coliere? Pare mult mai durabila decat cea normala, insa nu stiu daca merge...
pipisic as folosi si eu nylon la margelele mai mari. Astea sunt chiar ingrozitor de mici. Chiar am nevoie de ace foarte fine.
Insa nylon am gasit la mercerie, deci daca va fi cazul am de unde sa iau.

Vianne imi place grozav de mult geanta ta! Insa vad ca la voi se gasesc atatea chestii interesante - auzi, spray ptr impermeabilitate Nu-i corect!
Otilia bine ai venit in randul nostru. Mama, dar stiu ca esti ambitioasa, deja incerci sa rasucesti sarme. Mi-a promis si sotul meu ca imi aduce un mosor de sarma, sa vad ce va iesi...
Iarasi, nu e corect - ce pietricele frumoase sunt la voi si ce de modele M-as uita ore intregi pe astfel de site-uri!

"Spor si inspiratie!"

Mergi la inceput