Lucru manual - arts & crafts

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Ciuf la pagina care am pus-o mai sus, te duci in dreapta pe tutorials> netted ornament ( primul link). Am mai gasit aici un tutorial: http://members.tripod.com/~Beadme/Ornament.htm
Si aici: http://www.arhyonel.com/ornaments.htm sunt mai multe exemple. Toate sunt cu margele... Iti doresc mult spor la decorat globurile si negresit sa le pozezi:)

Colierul pe verde l-am facut cu alta tehnica decat aia ce am dat-o mai sus ( pentru spirala olandeza, ca asa o cheama pe aia) Cel verde e un tub simplu, la care am adaugat margelutele in asa fel sa apara spirala..( si daca schimbi si dimensiunea apare si in volum diferenta. Tehica de insirat margelele se cheama Peyote, cred ca gasesti pe net instructiuni, eu am o carte care explica mai multe tehnici. Incerc sa-ti explic pentru tub care apare ca spirala : in functie cate culori vrei si cate linii,se adapteaza, eu iti spun pentru 2 culori, sa zicem alb & negru si fiecare culoare sa aiba sa zicem cate 3 linii de margele ( pare ca o dunga mai groasa pe spirala sa zic asa) pui pe ata initial dublul numarului de linii din fiecare culoare , deci in cazul nostru 3x2=6 albe si 6 negre, faci un nod si ai un cerculet. Treci cu acul prin primele 2 margele de pe ata ( 2 albe) . Acum iti iese ata pritr-o margea alba, pui pe ac o marge in aceasi culoare cu cea prin care iti iese ata si treci acul prin a 2-a margea de dupa cea prin care iese ata. Si tot asa:)La urmatorul rand treci cu acul totdeauna prin margelele adaugate anterior, deci pt fiecare rand vei avea 3 albe si 3 negre.Daca vrei poti folosi un tub(pix, creion) sa mentii tensiunea la fel, eu nu folosesc pentru ca tensionez ata bine dupa fiecare rand:) Am sa fac un tutorial, daca ai poze e mult mai usor decat in cuvinte.

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Fetelor, am mai citit si eu pe la voi si m-am minunat, asa ca am venit sa va aduc laude si cateva link-uri pt. inspiratie :

www.perlentraum.de/carmen/startframe.htm" target="_blank">Modele lucrate

www.feuerinsel.org/Startseite/Musik3/Kranz/Engel/engel.html" target="_blank">Ingeras din margele si alte obiecte pt. Craciun

www.atelier7a.de/krestart.htm" target="_blank">Coliere deosebite, posete, stelute (click pe Perlen, in stanga)

www.perlenhobby.de/perlenhobby/anleitungen/einzeleanleitungen/doppelreihige_bluetenarmband.htm" target="_blank">Schema pt. colier, bratara

www.heike-boden.de/Basteln/Perlen/perlen.html" target="_blank">Diverse ornamente

Sper sa va fie de folos! Spor la lucru!


Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Diana Mirelamultumim pentru linkuri. Pacat ca germana mea e la nivelul zero barat mai inteleg unele cuvinte care aduc cu olandeza, dar atat...Modele sunt foarte frumoase
Am pus aici: http://rapidshare.de/files/34621509/spirala2.pdf un mic tutorial pentru spirala. Sper sa fie mai clar decat explicatiile haotice de mai sus

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Azi, deoarece a plouat si nu am mai iesit in parc cu copilul, am inceput modelul dat de ppisic (colierul "rasucit"). Foarte usor modelul si iese foarte frumos!
Multumesc, ppisic! Am inteles destul de repede.

Ciuf foarte frumoasa camera lui Luca! Tu ai decorat-o?

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Diana, multzam de aprecieri si urari. Cat despre fisierul pe care l-ai pus pe rapidshare sa stii ca nu am putut sa vad ce e, cu toate ca am mai descarcat fisiere "rar". Chiar nu stiu de ce!

Ciuf, multzam de sugestie, sa stii ca la asta ma gandeam si eu, ca sa arate mai fain. Inca nu stiu cum sa o fac, adica in ce fel sa atasez "fundul" dar gasesc eu o solutie.

Va pup si spor la lucru!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Vianne, trimite-mi un MP cu emailul tau si le trimit direct in posta ta.

Felicia, deabia astept sa vad ce ti-a iesit!

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

quote:
Originally posted by ppisic

Felicia, deabia astept sa vad ce ti-a iesit!

-------------------
Diana



Mi s-au terminat margelele maro Exact cand aveam chef de lucru Si n-am cu cine s-o las pe Ilincutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

A naiba treaba cu hobby-ul asta. Am fost aseara la magazin sa mai cumpar ceva perlute pentru brad si mai scosei vreo $30 din pozonar. In concluzie in nici o saptamana facui praf suta de dolari.
Acum stau pe tusa si astept cand sunt reduceri ca altfel is cam scumpe. Zici ca e ieftin, ce un pliculet $2, no big deal, dar cand se aduna, sa ma crucesc aseara la casa cand mi-a zis aia cat fac.
Diana, in Olanda sunt ieftine chestiile astea de tin de hobby? Ca aici nu as putea spune ca isi permite tot omul. Tu mai si vinzi sau le faci doar asa pentru tine din placere. Ca ma gandeam a cumpar mai multe pungute de margelute cand sunt in sale si sa fac din ele ca sa pot da de sarbatori pe la doamnele mele.
Felicia, da, eu am pictat camera lui fiu-meu. Dar acum trebuie sa modific denumirea ca e "camera copiilor", ca doar lui Mamzel Farfuzel nu o sa-i fac camera cu printese sau mai stiu eu ce. Sa mai creasca un pic si ii bag pe amandoi in camera aia.
Si zici ca e usor modelul Dianei, cel rasucit? Ca am si eu niste margelute din alea mici de mi se fac ochii crucis de atata lucrat la ele.
Va las ca sunt cheauna de somn, la noi e 4:30 dim., plozii dorm, iar maine dim. se trezesc cu o enerie pe ei de zici ca imi fac in ciuda.
Numa bine si spor la margelit.




Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Ciuf, si aici din pacate sunt destul de scumpe margelutele si alte cele. Eu nu am vandut nimic pana acum, dar incep sa ma gandesc la posibilitatea asta Eu am mai cumparat cand sunt in sale mai multe, dar ai dreptate ca se aduna cand iei mai multe... Astea mici cel mai ieftin am gasit pungute de 20gr cu 1 euro, dar nu au multe culori plus ca ai sanse sa nu gasesti 2 plicuri aceasi culoare, asa ca nu poti sa faci ceva mai mare. In general sunt cutiute cu 30gr care costa 2,4 euro. Margelele mai mari difera la pret funtie de material, cantitate etc..Eu imi mai fac si margelele mele ( de alea mai mari desigur) din polimer-clay. E o idee buna sa oferi cadouri facute de tine, eu ma gandeam si la martisoare..de fapt de astea am mai facut 'in tinerete' hihi..dar nu le-am vandut niciodata, doar le-am oferit.

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

ppisic whaaaaaaaaaaat? Faci margele? Esti fenomenala!
Pai in cazul asta ar fi indicat sa-ti deschizi o mica afacere.

Mergi la inceput