Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Mai este putin si se duce si luna sepembrie...zboara timpul in defavoarea noastra...bine e ca se apropie luna in care va fi operat Dan, dar rau ca nu apare o posibilitate care sa faca posibila operatia.Ieri Dan mi-a pus o intrebare:ce facem mama daca nu reusim sa strangem banii?voi ramane asa pentru tot restul vietii?ce facem tata?L-am incurajat, ca se va rezolva pana la urma, dar numai eu stiu ce frica port in suflet...
Doamne ajuta-ne!

bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Am primit azi mail din China!Data la care trebuie sa fim acolo este 4 iulie 2007.Mai sunt doar 9 luni ,fara septembrie.Dan asteapta cu nerabdare ca acest vis sa devina realitate!si noi familia lui la fel!Dar oare vom reusi?caci acest lucru inseamna bani!
Doamne ajuta-ne!

bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Doina, sper din tot sufletul sa vi se implineasca visul.
De cati bani mai aveti nevoie pt operatie?

Fla (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fagu spune:

Doina, ati incercat sa cereti sprijinul statului roman?

Daca aveti timp, ar merita sa incercati. Noi nu am reusit, insa ni s-a invocat faptul ca nu am respectat procedura normala de plecare din tara. In cazul copilului nostru a fost super urgent transferul pentru ca altfel il pierdeam. La voi situatia este alta, si puteti sa respectati procedura. Sa vedem atunci ce vor spune. Suntem totusi cetateni ai acestei tari si platim niste asigurari medicale de care trebuie sa beneficiem noi.

Procedura este urmatoarea:
- Se depune la Directia de Sanatate Publica din orasul vostru un dosar care ar trebui sa contina:
* raport medical asupra problemei lui Claudiu
* estimare de costuri oficiala de la spitalul la care urmeaza sa se faca tratamentul
* cerere care sa exprime necesarul vostru
- Se duce dosarul spre aprobare la Ministerul Sanatatii (va recomand sa-l duceti voi si sa va interesati periodic despre starea lui)
- Se intruneste o Comisie care hotaraste daca in cazul lui Claudiu tratamentul se poate face in Romania sau nu (bineinteles ca la el tratamentul respectiv este SF aici)

Info utile:
- ORDIN Nr. 50 din 23 ianuarie 2004 PUBLICAT ĪN: MONITORUL OFICIAL NR. 76 din 29 ianuarie 2004
- ORDIN nr. 697/ 30.06.2005

Parerea mea este ca, in afara de timp, nu aveti absolut nimic de pierdut daca incercati aceasta procedura.

Succes,

Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Am facut lucrul acesta acum 3 luni, am fost si la Ministerul Sanatatii, dar ni s-a spus ca nu poate sa ne ajute deoarece nu am fost recomandati in China de un medic din Romania, deci la recomandarea unui neurochirurg si am facut totul pe cont propriu, nu se poate sa primim nimic de la statul roman!Nu m-am lasat asa si am fost la D-na Luminita Gheorghiu in audienta -presedinta Ligii Apararii Drepturilor Persoanelor cu handicap, a studiat dosarul lui Dan, bun, a dat telefon la Ministerul Sanatatii si a primit acelasi raspuns ca si mine.Legal in aceasta tara daca nu se faca o astfel de programare prin recomandarea unui medic din Romania degeaba platim asigurare medicala pentru astfel de cazuri!Si eu credeam atunci ,la inceput ca e simplu , merg la Minister, depun actele si gata ,ma ajuta macar cu o parte din suma, dar...atunci de ce apar in presa si televiziune atatea cazuri similare care au nevoie de ajutor?asta ma intrebam eu acum un an ,doi, Ministerul Sanatatii nu ajuta cu bani?M-am convins ca NU!

bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fagu spune:

Doina, inseamna ca lucrurile chiar nu merg asa cum ar trebui in tarisoara asta. Credeam ca numai la noi s-a gasit un astfel de raspuns, si ca acolo unde se poate merge legal pe filiera se poate de o mana de ajutor, mai ales ca suma de care aveti nevoie nici macar nu este asa de mare (noi avem un total de 126 000 EUR). De fapt am senzatia ca asta este singurul raspuns pe care il au: "Legea nu ne permite".

Este trist ce se intampla cu noi, oamenii de rand. Noi am depus o petitie si la presedintie, insa eu personal nu mai am nici o speranta in ceea ce priveste institutiile statului. Ii multumim lui Dumnezeu ca medicii din Germania nu au vrut intai toti banii, si ca am reusit sa ne salvam copilul.

Va dorim si voua tarie si sa citim pe forum peste doi ani cum face Claudiu jogging impreuna cu tatal lui.

Andrei, Doina si Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Dragos, asa este, singurul raspuns pe care il au...respectuos, bineinteles, cu scuzele de rgoare ,este acesta.Iti mai spun :daca ati fi facut asa...Dar ca parinte primul impuls pe care l-am avut cand am aflat despre acea clinica din China, a fost sa iau legatura cu ei, nu sa stau pe la usile Ministerelor...Am asteptat 10 ani ca sa se descopere ceva, de la chinezi am primit raspunsurile imediat!nu a fost nevoie de pile, pupaturi de usi, saru' mana si alte chestii.La Minister a fost nevoie de inscriere in audienta...cap plecat!si un raspuns "nu ati mers pe caile legale prevazute de lege!Am mare incredere in oameni!Doar cu ajutorul lor imi voi salva baiatul caci nu pot sa pierd aceasta sansa a lui Dan!10 ANI petrecuti de Dan in scaunul cu rotile e mult...greu pentru un tanar care ar vrea sa iubeasca si sa fie iubit!Care are vise ca oricare dintre noi, dorinte, dar este neputincios in fata sortii!Totul depinde de BANI!In adancul sufletului stiu ca vom reusi!Trebuie!
Ma bucur ca voi ati reusit sa va salvati copilul!
Doamne ajuta!

bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ch spune:


doina ai mare incredere in DD o sa vezi ca se va rezolva si cu banii.
de cat aveti nevoie sau cat va mai trebuie?

Poze cu Lucas
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Suma totala este de 30.000 euro, si avem stransi 1.500 euro.Mai trebuiesc 28.500 euro.Promisiuni avem dar ...

bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Niciodata nu imi voi pierde speranta!Dan are nevoie de ajutorul oamenilor cu suflet nobil pentru a reusi!In fiecare an cand incepe scoala Dan isi schimba programul...de obicei se pune in carut pe la ora 10, dar azi iar mi-a spus: maine ma puneti in carut la ora 8!Stiti ce face? Iese in carut la poarta , se uita la tinerii care trec spre liceu si apoi o perioada mai lunga este tacut...Stiti cat doare acest lucru?Si maine este iar 15 septembrie...bine ca el ar fi trebuit de mult sa termine liceul...dar nu a reusit nici sa dea examen...caci s-a intamplt nenorocirea!L-am intrebat anul trecut de ce face asta?Mi-a raspuns:incerc sa intorc timpul inapoi, mama, dar nu reusesc...

bita doina

Mergi la inceput