Copilasi din 2002 (26)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus.
Revenim cu vesti proaste... Miercuri dimineata Stefan avea febra 39,5. A scazut extrem de greu, a adormit pe la 5, apoi la 7 s.a trezit si a vomat de 3 ori in 2 ore...numai apa pe care o bause.
Am stat cu el acasa, am fost la medic, a zis ca este de natura virala problema lui... si ca l-a afectat putin si gastric... Ieri a fost destul de vioi, dar dupa somnul de amiaza a facut iar 39,1... Sunt suparata. Ieri a tinut regim, azi a vrut dimineata lapte, i l-am facut cu cereale si m-am temut ca-l va varsa...Intr-o ora jumate nu l-a varsat, dau telefon mai tarziu sa vad ca s-a mai intamplat...Avea si putina febra, 38...
Sper sa ii treaca pana in week-end. Of, bine macar ca a facut-o in vacanta, am inteles ca sunt extrem de multe cazuri de-astea la urgenta in Brasov...
Si pentru ca am citit ce ati scris si pentru ca mi-ati lipsit...
Elena, m-a impresionat mult vestea ta, sa stii ca nu te las singura si, daca se va intampla cum speram noi, voi veni si eu la mamici de 2007. Acum sau niciodata! :)
Nina, si Stefan a mers la cresa de la 2 ani, avem si noi 1 an si 7 luni de colectivitate, la 8 ore sau mai mult uneori... Asta este, s-a adaptat foarte bine si i-a priit. Pupic fetelor tale.
Criss, foarte frumoase pozele voastre de la mare, poate iti cer amanunte peste ceva timp. Si pe noi ne interesa locatia asta, dar ne-am hotarat pentru Croatia anul asta.
Sinzi, ma uit la pozele de la gradi a voastra si ma gandesc ce bine ar fi sa fie si pe la noi gradi in care sa se acorde mai multa atentie dezvoltarii fiecaruia in parte... Am multe de comentat, dar asta este. Ma bucur pentru voi.
Crig dulce tare Mariuca, sa ii dai un pup din partea mea. Auzi, un tort urat! Draguti copiii nostri la faza asta.
Katty, poate te razgandesti cu bebe, baietelul tau nu-si doresste frate sau sora? Ca Stefan vede in copiii care-i plac numai surori!
Va doresc o zi buna, intre timp am aflat ca Stefan nu a dat afara laptele, sper ca a fost trecatoare faza cu vomatul... Azi sunt trista.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Lucia, felicitari pentru botez, noi inca nu am fost solicitati de nimeni sa cununam sau sa botezam... Cam trist. Am vrea asta... :((
Elena, in cate saptamani esti? Ca sa stiu cat pot sa mai trag de promisiune :)).
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Elena ,felicitari,sarcina usoara!

Criss ,f frumoase pozele.Ati fost si cu fetitele surorii tale?

Katty ,fii serioasa,nu esti prea batrina pt al doilea copil.Sigur,ideal e ca mama sa fie pina in 35 dar practica contrazice teoria...


Ne pregatim si noi de concediu,mai avem o saptamina.Aici luna august a fost de toamna,ploaie multa,frig .

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss1902 spune:


Katty - la hotel era un grup de animatori care se ocupau de copii, intr- o dupa amiaza a mers si Ana cu ei. Programul era interesant dar pentru fete era mai dificil pentru ca acesti nu vorbeau romana ..
Am preferat sa-si petreaca timpul la soare, in apa ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Salutare, mamici dragi!
Nicoleta, imi pare rau ca Stefan trece prin ce trece. Am scris si eu luni ca Andrei a trecut duminica prin asa ceva, cu varsaturi si diaree, dar si-a revenit cu regim. Nu a avut febra in schimb, cred ca a fost doar o indigestie.
Multumesc, Alina, Nicoleta, de incurajari, referitor la sarcina, dar nu mai am curajul sa raman insarcinata dupa ce am pierdut o sarcina acum 2 ani (adica la 35 de ani). Stiu ca fiecare sarcina e diferita, dar faptul ca aveam 35 de ani si am pierdut sarcina m-a afectat! Sincer, si eu mi-as dori asta, mai ales ca material ne merge din bine in mai bine, Doamne Ajuta, si cu perspective, dar nu cred ca va merge. L-am intrebat pe Andrei de cateva ori daca mai vrea un fratior sau o surioara si raspunsul lui a fost "DAAAAAAAAAAAAAA!"
Sinzi, am priceput cu calendarul, m-am uitat la cel din catalog si totusi difera un picut.
Lucia, daca ai nevoie de sfaturi referitoare la botez, daca nu e prea tarziu totusi, nu ezita sa ma intrebi, fiindca am cununat de 2 ori si botezat de 2 ori, ultima data in februarie, cand am si cununat parintii si am si botezat fetita lor in aceesi zi! Unde o sa fie botezul? In Bucuresti?
Voiam sa te intreb, de ce il indopi pe Liviu? Ti se pare prea slab?
Elena si Andrei abia asteapta sa inceapa gradinita, ghinionul lui ca pleaca la tara si se intoarce la sfarsitul lui septembrie. El nu stie inca asta.

Voi ce credeti? Daca ii fac analizele lui Andrei inainte de a pleca la tara sunt valabile pentru cand incepe gradinita (adica dupa 3 saptamani)? Sau trebuie sa i le fac dupa ce se intoarce de la tara si sa astept cateva zile pana il duc?

Catalina & Robert-Andrei (4 ani)
Poze aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Catalina, tocmai am citit cate ceva despre subiectul celor cu 3 copii... Acolo o mamica a avut pe primul pe la 36...Si acum are 3 si se bucura de ei toti... Daca vrei, poti incerca, nu strica si ceva analize inainte.
Am o prietena (face nunta duminica), a ramas insarcinata prin iunie, are 26, prima sarcina, fara ca ea sa aiba probleme de sanatate... si a pierdut-o la 7-8 saptamani. Nu se intampla numai celor trecute de 35.
Poate totusi te razgandesti.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Nicoleta, am si eu acelasi exemplu ca si tine (o colega, tot 26 ani, tot prima sarcina, tot 7-8 saptamani si a pierdut sarcina) si mai multe de fapt, dar ce conteaza e ca nu mai am curaj.
Am zis, sa fie sanatos Andrei! Asta e tot ce conteaza. Voi nu stiti de fapt ca toata viata mi-a fost frica de sarcina, nastere, etc. Si cinci ani dupa casatorie sotul si mama au tras de mine sa facem un bebe. Eu nu si nu! Pana la urma am acceptat si a aparut Andrei, nu mi-a parut rau nici o clipa, bineinteles. Urmatoarea sarcina, cea pe care am pierdut-o in sapt. 14, a fost neplanificata, am plans mult cand am ramas, din aceleasi considerente de mai sus (varsta, frica, sit. materiala etc), dupa aia m-am abisnuit cu ideea, si cand in fine am acceptat-o am pierdut sarcina (poate m-a pedepsit Dumnezeu, ca n-am dorit-o), bineinteles ca si atunci am plans zile in sir!
Vezi, cand treci prin asa ceva, nu prea mai ai curaj de a o lua de la inceput. Poate daca nu aveam deja un copil mai luptam, dar asa ma multumesc cu ce mi-a dat Dumnezeu.

PS. Hai sa nu mai discutam despre asta, te rog, avem printre noi viitoare mamici,adica Elena, si potentiale viitoare mamici, adica tu, si vreau sa fiti optimiste si zambarete!
Catalina & Robert-Andrei (4 ani)
Poze aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Katty, multumesc ca vrei sa ma ajuti cu sfaturi, am tot citit pe DC si am luat o gramada de informatii, deja am facut toate cumparaturile si in rest asteptam ziua evenimentului.Va fi in Bucuresti botezul, la o biserica pe langa Piata RAhova iar la restaurant, la Calise, langa facultatea de sport.De ce il indop pe Liviu? Pentru ca dupa enterocolita asta a slabit rau (era oricum slab de felul lui)si nu e mancacios deloc, asa ca ma chinui sa il aduc macar la "forma" initiala, nu sa il ingras da sa mai puna si el ceva pe el, si sa il fac sa consume cat mai multe mancaruri sanatoase si sa ii mai adaug macar cateva fructe in alimentatie sub tot soiul de forme (doar doar il conving, pentru ca nici din astea nu mananca)


fara drept de semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Lucia, ii dai si vitamine, sau fier? Poate i-ar prinde bine. Chiar daca e sezonul fructelor si legumelor si e bine sa-i dai cat mai multe cruditati, poate nu le asimileaza! Eu vorbesc, dar Andrei nici sa nu vada fierul sau vitaminele (dulci si bune in forma de animalute, pe care i le-a dat pediatra)!

Catalina & Robert-Andrei (4 ani)
Poze aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Uite si eu!, repede, repede cade obicei.
elena, te mai felicit odata!, ma bucur mult pentru tine......nici pe mine nu ma mai prinzi.....nici sa vreau nu se mai poate, am terminat cu odiseea!
....hai sa va povestesc ce mi s-a intamplat saptaman trecuta.....il duc pe David la gradi si eu cu fetele mergem sa asteptam autobusul......o baba se ridica de pe scaun si vine la mine, se uita in carucior, fetele stateau fata in fata, la una apoi la alta, apoi la mine si-mi zice "multa treba" ,
- eu "pai am 3 ",
- ea "eu am avut 6"
- la care eu "oieeeee si mai multa treaba"
- ea foarte ofensata " ce oieeee????, schöööööön!
noroc ca n-am mai apucat sa spun nimic, autobusul sosi-se la fix....ca de obicei!
Ieri i-am tinut ziua lui David, aparatul m-a lasat , poze a facut o piretena de-a mea, nu prea multe.....maine seara plecam la mare, asa ca eu sunt la impachetat, pe deasupra fetele care s-au trezit la 6 nici la 12.30 nu erau adormite, cred ca o ora m-am plimbat dintr-o camera in alta pana au adormit, afara s-a pus ploaia, rufele nu s-au uscat si......mai bine ma opresc
.....farmacistul cantonal nu si-a dat acordul sa lucrez, m-a trmit la minister, aia nu au ce-mi face , doar el poate hotara....am mai vorbit si eu cu el la telefon, acum mai astept pana maine sa se hotarasca.....al mei sot a zis ca-l impusca.....eu una il strang de gat daca nu ma lasa, e vorba doar de cateva luni pana cand Ro intra in EU, si intra legea in vigoare
......bine ca plecam si 10 zile nu ma vreau sa stiu nimic, mergem in sfasit la mare si la intoarcere mai colindam cateva zile prin Provence ca tot ne e in drum!!
Va pup
...poze pun cand ma intorc!

Mira mami de DAVID (15.08.2002), DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

POZE CU NOI

Selin la botez

Mergi la inceput