Copilasi din 2002 (26)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

ruxij, si eu sunt pro bicicleta.. asa ca investitia merita zic eu ...


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow.
- Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ruxi, in Ro, aveam o gasca, cu care ne stim de cand avea David cateva zile si stateam in parc intre 7-10 ore pe zi!!!! (aveam parcul vizavi) Am fost noi si maidanezii...eram echipate cu borcanele cu mancare, fructe, razatoare, biscuiti rasi, apa, ceaiuri, sucuri, jucarii, schimburi, pungi de gunoaie...si cate si mai cate!!!
Iarna, dupa 3 ore dimineata, 3 dupa-amiaza de stat afara ne vizitam...
Chiar glumesc cu una din prietenele mele ca am petrecut mai mult timp cu ea decat cu sotul meu...hihi...
Vara, ajungeam si la 11 noaptea in casa ...mergeam pe faleza si faceam plimbari lungi si placute...pline de aerosoli!!!

Si asta imi lipseste asa mult...aici nu am cu cine sa vagabondez...ca as face-o numaidecat!!!! Imi place sa merg pe jos si sa ma plimb...
Ies cu sotul si cu David in fieare seara...si mai barfim, ne mai alergam...dar dimineata toata lumea la "servici" si nu ne mai prinde apusul pe afara!!!

Am observat ca aici lumea nu prea se viziteaza, toti sunt obositi, sau prin magazine...si parcul e cam pustiu...

Gabb, bine ca ii place si bicicleta!!! Las ca il scoti destul in parc...daca il scoti in fiecare zi tot e bine!!!
Chiar, voi de ce nu mai faceti inot? Mai ales ca vei avea si tu masina de acum incolo!!!!

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga



varsta David

poze David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

sinzi in fiecare zi o ora e in park, sau prin fata casei cu bicicleta... mai mult timp de park nu am de unde sa ii fac rost ...
la inot anu asta nu a mai mers din cauza ca eu a trebuit sa iau lecti de condus si numai dimineata puteam face lectiile si pe el l-am pus in scoala cat eu eram la lecti, dupamasa el doarme in fiecare zi de la 2 PM la 4 -5 PM, si lectile de inot se terminat la 4:30 PM... nu am reusit nici cum sa rezolv altfel cu soferitu meu.
Dar o sa il pun la lecti de innot iara-si din vara... iarna mi teama sa il duc sa nu raceasca.. iarna aici pici sunt toti mucosisi betegosi si nu vreau aceeas soarta si pt julian.
sinzi, david cum vb ro sau eng... julian 90 % vb eng... am abandonat ideea ca trebe sa vb si ro, daca vrea vb daca nu asta e.. eu vb cu el 99 % eng, tacsu numai romaneste, daca vrea sa vb ro are cu cine...
acum chiar ma duc in pat la somn ca imi pica ochii in gura...pa!



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow.
- Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Salutare mamicilor de 2002 . Ne primiti si pe noi in randul vostru? Noi avem o fetita ultra energica careia incercam sa-i consumam energia cu diverse activitati , in afara ca merge full-time la daycare mergem in fiecare zi la inot si apoi dam si seara o tura cu bicicleta. Seara inainte de a merge la culcare ii citesc cate o poveste.

E frumos ce zici tu Sanziana de sport de performanta, dar cred ca depinde foarte mult si de copil daca are inclinatie spre ce vrei sa-l indrepti tu. Noi o sa mai facem inot cam o luna si cand vin frigurile o vom da la dans.

Gabriela, sa stii ca si fiimea face tot la fel...stie culorile, formele geometrice, literele, au inceput chiar si sa traseze literele la daycare, ceea ce mie mi se pare cam mult deja pt. 3 ani jumate, dar in fine....cu mine insa nu vrea mereu, si are tendinte de a se rasfata. O chestie sigura cu cei mici, e ca intotdeauna trebuie sa-i inveti ceva learning by playing adica sub forma de joculete si alte bla bla, ca altfel devin cam repede bored.

A propos de ce limba vorbesc copiii, fiimea de cand a inceput sa mearga la daycare (de la un an jumate) vorbeste numai engleza in ciuda faptului ca soacra-mea a stat mai mereu dupa ea. Datorita acestui fapt, intelege tot in romana dar se exprima in engleza si mai presara din cand in cand unul in romana. De exemplu, taica-su uda gradina si la un moment dat i-a dat furtunul si ei, iar ea imi spune mie foarte mandra de ea insasi: "Mami, I'm uda here". Ceea ce am observat e ca in ultima vreme incepe sa strecoare din ce in ce mai multe cuvinte di romana in contextul englez, ceea ce inca ma mai face sa sper ca va si vorbi romaneste . Va pup pe toate si mai vin pe la voi

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Khristin, bine ai venit printre noi! In ce luna e nascuta fetita ta? Oare Bogdan e cel mai mare? Bravo ei pentru litere, culori si forme geometrice. Cam la fel ii invata la gradinita pe toti copilasii cam peste tot in America de Nord. Mie imi place ce ii invata. Mi se pare grozav ca mergeti la inot in fiecare zi, mie mi s-ar parea obositor. Sunt cam lenesa:))

MOtiv pentru care, Sanziana, mie nu mi-ar placea atata socializare cum povestesti tu, m-ar obosi si aia:)) Cand vin de la servici, dupa ce il iau pe Bogdan de la gradinita, hranesc cupilu, fac ce mai fac prin casa, cu Bogdan, iesim afara invariabil cate o ora/doua si nu imi mai arde de altceva, vreau sa mai am si eu o ora sa stau pe canapea linistita. Sambata si duminica e program de gatit/cumparaturi/curat/laundry, distrat copil si odihnit putin si eu. Dar mai rar n-am avut weekend in care sa nu ne intalnim cu cineva chiar in conditiile astea. Acum doua saptamani am facut noi o petrecere f. mare, la care au participat vreo 20-25 de persoane si in urma careia ne-am dat seama ca avem o casa mica:)) Saptamana trecuta am avut niste vecini americani la noi. Acum cu argentinienii. Ah, a fost frumos, acum ne-am intors, am stat pana la 11 pe capul lor. S-au jucat frumos copiii. Au o casa superba, f.f. mare, peste 3000 sq feet si o curte enorma, frumoasa si aranjata. Casa noastra e ca Cenusareasa pe langa a lor.:)) Ne-a placut.

Va pup,
Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Ruxij, cred ca a mea e dintre cei mici, caci e nascuta la sfarsitul anului, pe decembrie pe 3 mai exact. Referitor la inot, sa stii intr-adevar ca este cam obositor in fiecare zi, dar eu am fost in vacanta (traiasca invatamantul de pretutindeni ) incep si eu peste 2 saptamani...si mi-am zis ca pot sa ma ocup mai bine de Yasmine in perioada asta, si toata vara a boierit-o fata mea. Oricum vom mai merge cateva saptamani la inot, si apoi vom continua cu lectii de dans...ca nu pot risca la frigurile de aici... M-a bucurat ca a fost receptiva de cand a mers, la inceput a fost reticenta sa-si bage capul sub apa (ce ti-e si cu inotul asta profesionist, chiar si eu urasc asta ca sint cam claustrofobica), dar acum o face de una singura mititica, desi nu-i place...Iar cu invatamantul din America de Nord este ok ceea ce-i invata, sint de acord cu mare parte, dar fiind eu insami teacher, iti spun cu siguranta ca un mélange intre invatamantul lor si al nostru e ideal

Gabriela, cum fac sa pun cateva poze la contul comun, ma inveti si pe mine, please?

Va pup acum ,

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

ruxij si khristin v-am rimis cate un PM.... verificatisi actionati daca doriti...

va mai sc luni acum asunt pe fuga...
PS: Bine ai venit Khristin
PS: si piciu meu e printre cei mici , e in 24 noiembrie nascut...

ruxij Cristina, fata lui Anina_n e marica mai mare ca bogdan cu cateva zile sau saptamani, ea e in ianuarie nasucta.

toate cele bune



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow.
- Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Khristin, ce predai? Si unde?

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga



varsta David

poze David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

http://community.webshots.com/photo/551919071/2535723250087737923bAQEvE

lucia uite pozele cu noi!!! hihi...cam tarziu

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga



varsta David

poze David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

sinzi am vazut si eu pozele dina cel album.. super faine, se vede ca ati avut o vacanta reusita...
Lucia ce fain de tine ca teai intalnit si cu Crig si cu sinzi... as fi vrut si eu...



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow.
- Plato

Mergi la inceput