Copilasi din 2002 (26)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:


In sfarsit si eu pe la voi dupa o mica pauza.Mamma mia ce mult ati scris!!!Ce ma bucur ca s-a mai animat subiectul nostru.Am citit printre randuri recunosc, ca la ora asta daca citesc tot ma ia somnul si vreau sa mai stau un pic.
Lucia nu-ti fa mami probleme ca nu i-ai spus la multi ani Mariucai pe 15aug. .Noi o tinem pe 8 sept. dar multi i-au urat si pe 15.Urarile de sanatate sunt bine venite oricand.
Inca nu am citit ce test ati facut voi la copii.Ma voi uita maine.Imi place ce povestiti voi de gradinite si ma gandesc si eu la metodele mele personale pe care le aplic la clasa.Si ai mei copii sunt mari, nu sunt de gradi si daca nu-i atrag prin tot felul jocuri pot sa spun ca le-am predat degeaba lectia.
Ieri Mariuca si-a ales rochita pentru dans.O sa-i fac si o poza s-o vedeti.A inceput sa-i placa si ma bucur tare mult.Deocamdata ne limitam la atat.Sa vedem in timp cum va fi.
In ultimul timp imi vorbeste foarte mult in somn.Azi dimineata pe la 6 s-a trezit a dat cu ochii de mine si-mi spune "inchide ochii!"A adormit in secunda urmatoare.Eu i-am inchis pe moment,m-am conformat dar apoi cu greu m-a luat somnul.
pupici si revin poate in weekend cu mai multe povesti despre noi.

www.babiesonline.com/babies/m/mariateodorag/" target="_blank">
patatina mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

sunt total mirata de ce julian la scoala citeste toate culorile si dupaia e instare sa aleaga cartonasu pe care scrie rosu si sa il puna in fata la cubu rosu, la albastru la cub albastru si o tine tot asa cu nerge, alb, galben, portocaliu, verde, mov, pink.
si la cifre la fel de la 1 la 12 unde scrie one o pune la cartonasu cu 1 unde scrie cinci il pune la 5.. de ce acolo vrea si aici nu vrea cu mine acasa ... lau laudat mult invatatoarele.. dar eu ma bucur in sinea mea dar tot nu inteleg de ce cu mine nu vrea sa faca la fel?
cine imi poate explica dintre cele ce lucreaza cu pitci...
si mic mare si mijlociu e instare sa distinga cuvant sc si sa il puna la marimea corespunzatoare ... sa ma bucur sau sa fiu trista?



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow.
- Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by ruxij

Salutare!

Mira, distractie placuta la ziua lui David! Poate pui poze.

Alina, si eu as vrea sa stiu ce job iei si in ce domeniu, imi place sa discut de joburi:)) Felicitari din nou!

Despre test, unele nu stiu eu dc. stie sau nu sa le rezolve.





Lia,
Scuze,aseara nu am vazut mesajul.Nu stiu daca am mai spus,eu is medic stomatolog deci cu asta ma ocup,o sa fac un doctorat aici,la univ.Acum ma stresez cu tot felul de formalitati pt asta si nu prea ma pot misca pt ca nu mi-a venit inca pasaportul german(am sunat si zilele astea cica vine curind dar pina atunci nu am nici un act cu care sa ma legitimez),cu ocazia asta mi-am schimbat si numele(am trecut pe numele sotului,noi ne casatorisem si fiecare isi pastrase numele)si am de schimbat cam toate actele.In plus,multi sunt in concedii acum.
Mira si cu mine am fost colege la Timisoara,la Univ.de Medicina si Farmacie,ea a terminat farmacie,eu stomatologie(acum se cheama medicina dentara ).


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Succes Alina! Foarte impresionanta specializarea ta! Sper sa rezolvi cu actele repejor.

Gabriela, bravo lui Julian, stie f.f. multe pentru varsta lui. Nu vrea el acasa cu tine ca n-are chef, probabil acasa el vrea sa se joace, nu sa faca scoala.Zic si eu, nu stiu...

Noi azi vrem sa mergem sa mai cumparam carti noi pt. ca pe asta pe care o citim de trei zile a invatat-o pe de rost si nu mai citeste, spune de la el din cap fara sa se uite in carte:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Alina bafta la dcotorat si sa iti iese totul cum doresti.
ruxij ce carti mai cumperi tu.. spune-mi si mie ca si eu sunt in pana de ideei;.. o sa iti dau si eu lista uc ce carti am si daca ii plac sau nu lui julian.. poate le iei si tu. Am si 16 povesti citite de o tipa foarte frumos cu personaje si tot pe un CD... CD apartine cartilor de la editutra disney. Daca vrei povestile ti le trimit pe yahoo mess, merge cel mai repede, pe e-mail nu pot ca sunt ff mari.
Cand j vrea sa ii citesc si eu nu am timp ii pun in mana cartea care are povestea si poze si pun cd in aparat si rezolvat treaba
De la o varstra foarte frageda am observat la julian ca stie multe si ca ii place sa descopere singur lucruri noi, si ii puneam la dispozite multe jocuri eletronice... astea le-au ajutat mult.
An trecut la gradi au insistat sa il ducem cu o clasa mai mare dar nu am vrut, anu asta iara spun acelas lucru eu tot nu vreau sa il mut in clasa mai mare.
Cu mine care sunt cu el toata ziua e foate rusinos, retars si ma respinge de multe ori daca nu vreau sa fac cum vrea el, sau sa ii dau ce vrea el. La tacsu ii face demonstrati ce stie nou de la gradi.. la gfradi se straduieste ff tare sa atraga cat mai mult atentia invatatoarelor asupra lui... nu ii inteleg deloc cumportamentul.. stiu ca eu sunt putin severa cu el, dar as vrea sa fie si cu mne asa de deschis cum e cu tacsu.

Gata v-am ametit de tot... sorry ca m-am lungit.
PS: Aseara a gasit decoratiunile d ela ziua lui de anu trecut si o lumnare cu cifra 3 si una cu 4, a zis ca ieri e ziua lui si-a pus pe jos ce a putut sa decoreze, a tras masuta a pus cifra 4 pe masa si isi canta la multi ani singur, a mers tacsu si ia luat tort la 10 seara si cantau amndoi la multi ani si au suflat in lumnare... azi cand l-am intrebatcati aniare a zis 4 nu 3.. pana la zia lui mai e in noiembrie...

Sanatate la toata lumea si la toti pitici



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow.
- Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ruxi, chiar voi cititi si in romana carti cu povesti???
Pe noi David ne innebuneste cu cartile tehnice cu trenuri bineinteles...sau cele cu Thomas ....Am la cunostinte despre trenuri ca pot sa ma apuc sa imi fac o cale ferata in curand!! (nu ca nu as avea in miniatura!!!!)
Si el isi alege ce carti vrea (90% cu trenuri sau Thomas) sa citim si sa cumparam...eu nu prea am de ales...si seara ii citim amandoi, pe rand fiecare cate 2-3 carticele de bucata...la pranz eu sunt de serviciu!!!
Lui ii place in romana: "Jack si vrejul de fasole", "Capra cu 3 iezi", "Ursul pacalit de vulpe","Hansel si Gretel","Degetica" (si 2 carti tehnice cu trenuri)...iar in engleza (inafara de seria cu Thomas) citim "Nemo" (o carte care se citeste si singura de la V-tech), povesti cu Berenstain bears, "Good night sun, hello moon" (e tare simpatica), o carticica cu un ceas si un catel...si cam astea sunt (avem mai multe dar doar astea le vrea...)


Azi am inceput iar lectiile de inot...si David era tare fericit!!! De abia astepta!! De acum facem 3 zile pe sapt...as vrea sa mai caut un sport pt el, dar nu prea stim ce sa alegem...
E la inot un baietel care vine cu surioara lui de 7 luni...Fetita asta e superba...mulatra cu niste ochi bleo de o frumuste...ah...imi vine sa o mananc...e asa dulce!!!! si zambareata!!!


GAbb, J e inaintea altor copii cu ceea ce stie sa faca, asa ca eu spun sa il lasi pe el sa te ghideze, caci se pare ca stie foarte bine ce vrea si ce ii place sa faca!!!! E bine ca are rabdare si vrea sa invete cat mai multe!!!

Ruxi, voi de cand sunteti in state? Bogdan cum vb romana? Ce limba prefera?

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga



varsta David

poze David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Gabriela, noi am luat niste carti pe care scrie "Beginner. I can read it all by myself". Doua de Dr. Seuss si doua ale altora. Mi se pare ca tu te ocupi mai mult de Julian, noi nu facem toate ce le spui tu ca faceti, doar mai citim din cand in cand, dar mai mult in ultima vreme am inceput. Noi nu prea i-am citit povesti cine stie cate, asa ca doar de cand i s-a trezit lui interesul sa citeasca singur ne uitam pe carti mai des. In rest, bantui cu el pe afara. Trebuie neaparat sa imi iau si eu o bicicleta, ca a inceput sa alerge cam tare cu bicicleta aia si ma lasa mult in urma, nu il mai vad, si nu imi place asta. Azi a trebuit sa trec prin gradinile unor oameni, ca sa o iau pe scurtatura si sa il ajung. Dar sa vad, oare mai merita acum, cand vine toamna?

Sanziana, nu citim in romaneste. Doar in engleza. Noi suntem in USA de 7 ani. Bogdan a fost in Romania intre 2004 si 2005 si inca nu avem probleme mari cu romana, dar deja prefera mai mult engleza si incerc si eu sa insist pe romana in casa. De obicei spun ca nu inteleg dc. zice in engleza, dar uneori el nu stie sa mai traduca in Romana ca a invatat expresiile respective la gradinita si nu le stia in romaneste.

Sanziana, succes la inot. Mi se pare f. bine ca mergeti des, asa invata mai repede. Am mers si noi la inceput de trei ori pe saptamana si mie mi s-a parut f. obositor pentru mine. Acum o sa mergem doar odata pe saptamana, din septembrie. Si eu mai vreau un sport. Cred ca il dau la gimnastica, ca prea sta in cap prin casa:)) La vara o sa il dau la soccer.O sa mai mergem cu rolele si cam asta, nu avem prea mult timp.

Noi ce am mai facut? Ieri am facut o tura cu bicicleta si la intoarcere acasa ne-am intalnit cu ofetita chinezoaica, prietena de-a lui, plus un baiat. Au intrat cu totii in casa, apoi in curte la noi. Au venit si parintii. Peste gard ne-au vazut alta familie de chinezi cu un copil de 3 ani. Au intrat si aia la noi in curte. Bey, era o chinezarime in curtea noastraaa.... Mai vorbeau si chinezeste. Azi dimineata ne-am jucat cu un baietel si apoi am alergat cu bicicleta. Acum plecam intr-o vizita la niste argentinieni. Au si ei doi copii.

O zi/seara buna, va pup,
Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ruxi si mie imi e teama ca uita romana...Dar sper ca nu va fi asa...el vb foarte bine romaneste si sunt putine cuvinte pe care nu le stie (ca sa poarte o conversatie si sa inteleaga totul)...De asta ne-am inhamat cu carti multe in romana, nu vorbim engleza deloc cu el (dar nici el nu vrea asta) si avem prieteni romani cu care ne vizitam...

Ce ducem lipsa tare mult, este compania prietenilor lui...si in general a copiilor. Aici unde stam nu prea sunt copii cu care sa se joace, in parc nu gasim mereu copii (mai ales de varsta lui) si nu aceiasi (deci nu are prieteni constanti)...doar fetita unor vecini de 9 ani (tot romanca) cu care se bate, se cearta pe jucarii...hihi...dar le e dor unul de altul!!! (pisica si soarecele!!!)


Eu as fi pro bicicleta (si eu vreau sa imi iau una), dar la noi mereu e vara...asa ca...merita toti bani
Sotul meu vrea fotbal (european)...eu as vrea basket, pt ca vreau sa faca ceva de performanta (obsesia mea) si aici e echipa Miami Heat, care uneori mai si antreneaza copii mici (nu stiu exact daca de la 3, cred ca de la 4-5 ani) si as vrea sa incercam sa il bagam acolo...ce fixatie am si eu!!!!
DAr cred ca un sport de performanta la baieti este necesar, ca ii disciplineaza, ii invata cu competitia, ii ajuta sa aiba un tzel, sa fie ambitiosi si ii tine pe "calea cea buna"...hihi...adica dupa antrenamente nu prea mai ai timp de multe prostii...haha...(textele astea le am de la o prietena care e antrenoare de inot!!!)

hai ca am scris romane!!!

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga



varsta David

poze David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Poate poti sa ceri play dates de la mamicile unor copii cu care ti se pare ca se intelege David mai bine la gradinita. Mai ales ca o sa fii si tu acolo poate o sa observi mai bine cu care se intelege si poti sa ii inviti. Nu stiu, o idee. Am suferit si noi putin pana in primavara, ca stam in cartier nou si nu se mutase lume pe strada noastra. Dar acum au aparut copii. Pana au aparut ei, ma jucam eu cu el fotbal si tenis si tot ce se putea. Oricum, eu incerc sa limitez si intalnirile astea cu vecinii la 1-2 ori/pe saptamana cu fiecare, ca dupa aia mi se pare prea apropiata relatia si pot sa apara probleme. Mai bine mai rar. Mai greu e ca vreau nu vreau, ne intalnim cu ei cum iesim pe usa, asa ca mai incerc sa mergem prin parc in unele zile, sau sa stam in curte si sa facem o plimbarica scurta dupa ora 8.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

sinzi sti povestea... imi vine greu sa "let go"... dar o sa incerc sa ii mai dau drumu sa faca ce vrea el (toata ziua jocuri electronice - deaceea am si luat bicicleta sa il mai tarasc afara - e tocilar copilu asta)... e foarte pasionat de tot ce tine de a descoperi si reusi singur.. azi mi-a stat 2 ore la un joc sa scrie perfect literele de tipar mici si mari si inca o ora la leptop pt copii unde a speluit cuvinte, jur ca ma durea capu de jocu ala, dupaia i sau terminat bateriile thank god ca nu am avut altele in casa sa i le schimb.. o sa ii cumpar maine altele...
Ma bucur pt David ca a inceput lectiile de inot, stiu ce mult ii placeau.. un sport pt asa copii mici ar putea fi fotbal european sau baseball ... Dansuri moderne, sau gimnastica... cam atatica... alte sporturi eu nu sugerez.. de la 5 anisori as zice karate ...

ruxij eu nu lucrez, toata ziua singura acasa cu el am inceput sa caut jocuri si lucruri sa ii tin mintea ocupata, majoritatea jocurilor sunt sugerate de invatatoarea lui, iar cele electronice sunt cumparate de tacsu cu motivu "eu nu am avut asa ceva, lasa sa aiba piciu meu tot ce isi doreste"
Citit noi citim zilnic 2 povesti in eng "de cand am aflat ca sunt gravida " si uneori mai citim si una in ro.
Avem multe carti, nu le voi insirui aici ca nu voi termina curand, pot face o lista sa iti trimit pe PM insa daca vrei...
Povestea bambi o citim aproape zilnic si ma mai prinde la inghesuiala si mai citim si mai mult de 2 in eng... depinde cat de lungi sunt povestile.

Cam atat de la noi... ma duc sa dorm deamiaza.. ma alergat prin tot parku azi ...
si sanatate la toti pitici si copii



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow.
- Plato

Mergi la inceput