Picioare foarte umflate

Picioare foarte umflate | Autor: try

Link direct la acest mesaj

Sunt la a doua sarcina si totul pare absolut normal pana acum asa cum a fost si la prima sarcina. Nici o complicatie. Totusi,
de 3 zile, parca brusc mi se umfla picioarle foarte rau, arata ca si cand as avea o entorsa la glezna si e totul umflat.
Primul gand care mi-a venit in minte este sa nu fie cumva semn de pre-eclemsia.
Nu stiu cum stau cu proteinele din urina in acest moment, desi la fiecare control lunar testul urinei a fost ok.
Nu stiu cum am in acest moment tensiunea (la toate controalele anterioare, ultimul fiind acum 2 sapt.) am fost ok cu tensiunea. Nu simt ca mi-ar lua-o inima la goana si nu am depistat alte semne cum ca as avea tensiunea mare in aceste 3 zile de cand mi s-au umflat picioarele. M-am umflat doar la picioare foarte rau si la maini (dar la maini n upare iesit din comun comparand cu alte dati si cu sarcina trecuta).
Nu pot da vina nici pe caldura caci aceleasi temperaturi au fost si pana acum. Nu pot da vina nici pe mancare, mananc la fel si nu-s genul care pun multa sare in mancare. Si nici n-am stat mai mult in picioare ca sa pot spune c-am favorizat aceasta umflare.
Singura chestie mai deosebita e ca am uterul mai mare cu vreo 3-4 sapt. (si deci probabil si lichid mai mult), lucru care a aparut la ultimul control, dar medicul mi-a zis ca este o rezultanta a progesteronului luat in primul trimestru si care actioneaza ca un fertilizator determinand o crestere mai accentuata a uterului. Acum sunt in sapt. 28-a, iar la eco morfologica de la 20 de sapt. totul a reiesit absolut perfect.

Poate fi vreun posibil semn de pre-eclemsia aceasta umflare brusca a picioarelor? Pot astepta inca o sapt. cand urmeaza sa ma duc la un nou control la medic sau e ceva ce necesita o cercetare imediata?
Nu m-ar fi pus nimic pe ganduri daca ma umflam treptat de la o sapt. la alta pe masura ce inaintam in sarcina, dar la mine s-a intampalt totul intr-o zi.

.......in 27+ sapt.
Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Draga Try, eu zic sa pui mana pe telefon si suna-ti medicul sau midwife-ul(eu aici n-am acces la medic).In prealabil ia-ti si tu o tensiune.Eu mi-am cumparat un tensiometru si la 2 zile imi iau tensiunea.Eu am adevarati "fluturasi" legati de tensiune. Daca intr-adevar ai tensiunea mare(Doamne fereste)nu poti astepta o sapt.E prea mult.Parerea mea.Acu eu fug la servici. Ai grija de tine si de bb.
Dana 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Si eu zic ca ar trebui saiti intrebi medicul daca zici ca s-a intamplat asa dintr-o data. Tensiunea cred ca poti sa te duci si intr-o farmacie si sa ii rogi sa ti-o ia.

In orice caz, scoate aproape complet sarea din alimentatie si asta pana la sfarsitul sarcinii.
Si eu am avut picioarele umflate aproape toata sarcina. De fapt au inceput sa se umfle cand a mai crescut sarcina si s-a incalzit afara. Nici nu mi se mai vedea osul gleznei.

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

prietena mea a facut recent preeclampsie. a facut cezariana de urgenta la mai putin de 7 luni si bine a facut ca au deschis-o ca nu era bine deloc cu copiii, daca mai stateau (gemeni). nu a avut nici un moment tensiunea ridicata. doar picioarele foarte umflate, dar foarte umflate si analize proaste la urina si nu-stiu-ce la ficat. fa-ti de urgenta analizele care episteaza o eventuala preeclampsie.

mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Initial creeata de try

Nu pot da vina nici pe caldura caci aceleasi temperaturi au fost si pana acum.



Eu aveam picioarele foarte umflate si eram in plina iarna - decembrie. Mi se umflasera si mainile dar nu asa de tare. Doctorul a scris in caiet "edeme" si in fiecare saptamana din ultima luna de sarcina faceam test de urina si-mi luam tensiunea. O singura data mi-au iesit proteine in urina, m-am alarmat dar in ultimele saptamani inainte de sarcina am repetat testul si nu mi-a mai iesit nimic dubios. Iar tensiunea era chiar mica la inceput si la sfarsit de-abia a ajuns la valoarea normala. Am nascut "naturel" bine-mersi
Sarcina usoara in continuare!

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

ma scuzati ca intervin,ce este aceea preeclampsie si cum se maifesta ea?

si eu am picioare foarte umflate seara si dimineata sunt dezumflate..cum le tin putin in jos cum se umfla...

nu am sunat doctorul de teama sa nu imi dea un pumn de pastile, incerc sa evit cat pot bulinele

multumesc

desiree 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avmaria spune:

Try, io zic sa mergi la doctor. Dar pana sa obtii RDV io te-as sfatui sa-ti masori tensiunea intr-o farmacie si sa-ti cumperi, tot din farmacie benzi urinare care printre altele masoara albumina (in functie de coloratia benzii vei stii imediat cum stai cu proteinele). Poti sa ai tensiune mare si sa nu o simti, in momentul in care ai simptome tensiunea e enorma nu mare !
Daca iti ies doar urme de proteine (trace) si nu mai mult nu e problema. Daca oedemele dispar la statul in pat nu au de a face cu preeclamsia , daca provin de la aceasta nu trec nici cu slujbe pana la nastere si nu are nimic de a face cu sarea in alimentatie sau cu proteinele in alimentatie. Nicidecum sa nu elimini total sarea din alimentatie, pt dezlvoltarea copilului e nevoie de iod parca, nu mai stiu de ce componenta din sare. Anda are dreptate, poti face pre-eclampsie fara sa faci neaparat tensiune, sau tensiune dar fara proteine, sau pur si simplu nici una nici alta dar sa nu mai fie hranit cum trebuie copilasul si sa nu se mai dezvolte bine (ma refere ca prime simptome). Eu cand am facut, le-am avut pe toate : tensiunea, rinichii, ficatul. Iti tin pumnii si astept vesti bune de la tine



Diana 35+ si

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;104/st/20060814/k/6050/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

si eu aveam picioarele ca butucii... retineam toata apa, si doctorul mi-a recomandat sa maninc fara sare. In momentul in care am nascut picioarele s-au desumflat ca prin minune si nu am mai avut probleme.



Dana si gemenii
Voiculestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelore spune:

Salut Try. Cu primul copil mi s-au umflat piciorele si mainile inca din luna a 3-a. De la patru luni am facut periodic cate 7 zile pe luna tratament cu sulfat de magneziu ( injectii intravenoase ) si perfuzii cu vitamina B. Dupa tratament era mai bine. Plimbari scurte, si mult repaus la pat cu picioarele mai ridicate. Fara sare. Injectii cu sulfat am facut si 3 zile dupa ce am nascut, caci inca eram umflata, dar dupa aia nimic. Ma sperii si acum cand ma gandesc ce ma asteapta, daca e sa patesc la fel, si nu de vreun pericol cu bebele, ci fiindca este foarte incomod sa stai numai cu picioarele in sus, sa nu-ti vina bine in picioare nici macar marimi de 4 ori mai mari ca ale tale...
Sa ai bafta si multa rabdare..
Bebelore Elena si 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Multumesc fetelro de raspuns si scuze de intarzierea cu care raspund. Umflarea a durat pana sambata dimineata. In weekend, desi ma dureau picioarele de la stat in picioare si alergat dupa alex, nu mi s-au mai umflat picioarele.
Avmaria, mie nu mi se dezumflau picioarele daca stateam cu ele in sus. Ma rog, dadeau un pic inapoi, dar nu se dezumflau complet, iar dimienata, cad de fapt trebuia sa fiu ca noua, ele erau tot semi-umflate .Asta de fapt m-a pus pe ganduri, faptul ca nu dadea inapoi umflarea, ci se mentinea si peste noapte.
N-am mai apucat sa sun la medic, dar faptul ca-n weekend totul a revenit la normal m-a facut sa ma linistesc. Astept azi-maine ca am inceput o noua sapt. de lucru sa vad daca mai am manifestri de-astea. M-am gandit sa nu fie si de la faptul ca stau foarte mult timp pe scaun si nu mi se iriga bine picioarele. Si nici multa miscre nu fac la servici. Deci de dimineata de la 6 pana seara la 5:30 eu stau cam 90% din timp pe scaun.
Oricum, joi ajung la control la dr. si vad ce si cum.
Dar faptul ca au disparut complet umflaturile in wee m-a facut sa-mi dau seama ca nu-i nimic grav. Daca era sa fie grav, exact la asta ma gandeam, asa cum a spus si Avmaria, ar fi trebuit sa nu le pot dezumfla nici cu procura de la judecatorie.

va tin la curent ce si cum dupa ce vorbesc cu dr.

.......in 28+ sapt.
Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Totu-i bine cu picioarele mele, adica ele tot se umfla, insa cauza nu e una rea. E doar simpla umflare de picioare ca la gravidute avansate. Mi-a explicat dr. ca bebe fiind din ce un ce mai mare, apasa pe vena cava (asta determina aceasta umflare, neirigare suficienta). Daca ar fi apasat pe artera (care trece pe langa vena cava) as fi avut picioare reci.
Tensiunea mea e ok, iar proteina din urina e in limite normale. Asa ca nu-i semn de pre-eclemsia. Daca ar fi fost pre-eclemsia, ar fi trebuit sa am si dureri de cap, ceea ce nu am.
Doar m-a atentionat ca odata cu trecerea saptamanilor aceasta umflare se va accentua. Asa ca nu-mi rmaane decat ligheane cu apa rece si picioare suspendate!

.......in 28+ sapt.
Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

Mergi la inceput