Picioare foarte umflate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oanacn spune:

try pe tine te dureau picioarele la atingere sau cand incercai sa rotesti laba piciorului? Mi s-au umflat si mie groaznic picioarele de 2 zile si abia miercuri am programare la doctor. Indiferent de ce am inercat nimic nu a ajutat, parca am niste pernute de lichid.

Numai bine

Oana 33 cu Lisa Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Oana, sa stii ca simt o usoara durere cand apasa mai zdravan, nu asa, la o usoara atingere. Si cand rotesc din glezna simt ca nu mai e naturaletea obisnuita, nu e chiar o durere, dar o simt ca si cand as fi mers, dansat, muncit foarte mult intr-o zi si a doua zi te scoli cu picioarle-nclestate si cu ceva dureri prin ele. Asa simt.
Dar banueisc ca aceste edeme aparute pe picioare n-au cum sa nu-ti afecteze mobilitatea si deci buna dispozitie a incheieturilor.
Daca umflarile ar fi semn de pre-eclemsia (asa cum m-am temut eu initial) ar trebui sa ai si dureri de cap pe langa tensiune mare sua oscilanta si proteina in urina. Banuiesc ca la fiecare control ti se da betisorul de control (cel cu patratelele galbene). Rolul lui asta e, sa se depisteze daca e vreun pericol de diabet in sarcina sau pre-eclemsia. Cand patratelul de testare e mai galben ca cel de control, atunci inseamna ca e in neregula.

.......in 28+ sapt.
Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oanacn spune:

Multam de raspuns,
la mine sunt foarte sensibile la atingere dar probabil ca sunt si f umflate si din cauza asta ma dor. Sper sa rezist pana miercuri, testele de urina au iesit f bine pana acum, si cel de glicemie la fel. Sper sa -si mai revina , nasol e ca si stau toata ziua la servici pe scaun si nici nu am cum sa-mi ridic picioarele pe ceva mai inalt. O sa incerc in weekend sa le tin cocotate poate va ajuta la ceva.

Oana 33 cu Lisa Maria


Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinasv1 spune:

Picioarele umflate se datoreaza in primul rand pozitiei si apoi a situatiei de gravidie.
Eu am trecut prin aceeasi situatie. Stateam la serviciu 10-12 ore pe scaun si doctorita ma certa ca nu se mai dezumflau picioarele nici peste noapte. Imi zicea ori sa nu ma mai duc la serviciu ori sa stau cu ele pe sus. Nici una nu a fost posibila. Am ales totusi o cale de mijloc, programul redus de 6 ore. S-a cunoscut putin in sensul ca nu mai erau asa umflate, dar de tot s-au dezumflat din sapt 37 cand am stat si eu acasa efectiv.
Azi am fost la control (sapt 38) si mi-a zis ca saptamana viitoare nasc.
Sarcini usoare si bebei sanatosi.
Tina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Oana, aceeasi situatie e si la mine, stau f. mult pe scaun. In total stau cam 90% din timp (10-11 ore adunate cu transportul la si de la servici unde tot pe scaun stau).
Ce m-a mirat la mine a fost ca aceasta umflare a aparut subit, nu progresiv. Desi pe scaun stau de cand ma stiu atat de mult (adica de cand am jobul asta, de 4 ani). La sarcina trecuta nu am avut aceasta problema desi am avut acelasi job.
In weekend se mai dezumfla, dar total total o sa scap de umflare dupa ce nasc si-o sa se amelioreze substantial dupa ce incetez serviciul.

.......in 28+ sapt.
Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Si la mine s-au umflat picioarele brusc iar medicul a spus ca trebuie sa-mi supraveghez tensiunea cat de des pot. In rest, picioarele in sus si baie la picioare cu cuburi de gheatza. Sa fim sanatoase !


Sibylle saptamāna 29
Pozele mele Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

Salutare fetelor....uite ca eu ma confrunt cu problema asta din luna a 3-a si nu am vazut ca exista subiectul asta.....Si mie mi se umfla picioarele....prima data toata lumea s-a alarmat ca e preclampsie...atunci avema si o infectie urinara....dar tensiunea era ok....dupa ce am facut tratamentul pentru infectie am repetata analizele...au ieist ok...mi-am cumparat tensiometru ca sa imi pot supraveghea tensiunea.....era ok....dar picioarele tot umflate...am tinut regim adica fara sare si grasimi...si parca era mai bine...
Noaptea dorm cu ele mai sus decat restul corpului....si uite ca bebe e sanatos si eu la fel....picioarele tot umflate...
Acum la servici stau 8 ore pe scaun si cred ca e evident de ce se umfla asa de tare.....circulatia e intrerupta.....bine e ca dimineata ma trezesc cu ele desumflate...dar dupa o ora sunt la loc...am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea ca asa vor fi pana voi naste....
Eu am si kg in plus.....si am aveam in plus aproape 8 inainte de a ramane insarcinata....poate si greutatea....
Ma bucur ca v-am gasit si am citit despre problemele voastre....parca sunt mai linistita...atunci cand vezi si alte pareri...e mai bine...
Va pupic pe toate si sper sa ni se desumfle picioarele......


alexandra 26+ cu
poze

Mergi la inceput